Справа № 683/1738/24
2-о/683/96/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2024 року м. Старокостянтинів
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
в складі:
головуючого - судді Лугового О.М.,
з участю секретаря Градомської Д.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Старокостянтинів цивільну справу №683/1738/24 (2-о/683/96/2024) за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Олешківської міської рада Херсонської області про встановлення факту постійного проживання,
встановив:
29 травня 2024 року адвокат Віхерко Н.О. в інтересах ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка на день смерті проживала за адресою АДРЕСА_1 . За вказаною адресою спільно з нею проживав її чоловік ОСОБА_1 , з яким вона перебувала в зареєстрованому шлюбі. Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина до складу якої увійшла не отримана нею за життя пенсія, житловий будинок та дві земельні ділянки, розташовані по АДРЕСА_1 ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом, вище зазначеного майна після смерті його дружини. ОСОБА_1 звернувшись до нотаріуса для оформлення його спадкових прав після смерті дружини, отримав відмову у прийнятті документів для оформлення спадщини, у зв`язку із відсутністю документального підтвердження факту спільного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини, а також з неможливістю встановлення кола спадкоємців, так як відсутня довідка про реєстрацію місця проживання на день смерті ОСОБА_2 , у зв`язку з чим ОСОБА_1 вимушений звернутися до суду для захисту своїх прав та інтересів.
30 травня 2024 року ухвалою Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області заяву залишено без руху.
18 червня 2024 року представником заявника адвокатом Віхерко Н.О. на виконання умов ухвали від 30 травня 2024 року подано заяву в новій редакції.
Ухвалою Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 18 червня 2024 року у даній справі було відкрито провадження за правилами окремого провадження за участю заявника та заінтересованої особи та призначено дату судового засідання, крім того було вирішено питання про витребування доказів.
Заявник в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, причин неявки суду не повідомив.
Представник заявника адвокат Віхерко Н.О. в судове засідання не з`явилася, однак подала до суду заяву, якою просить розгляд справи здійснити без її участі, вимоги викладені в заяві підтримує в повному обсязі та просить заяву задовольнити.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, однак в матеріалах справи міститься клопотання, яким представник Олешківської міської ради Галига С. просить розгляд справи здійснити без участі представника міської ради у зв`язку із неможливістю прибуття на судове засідання, оскільки станом на 24.07.2024 року територія Олешківської міської територіальної громади перебуває в тимчасовій окупації та віднесена до розділу ІІ «Тимчасово окуповані Російською Федерацією території України» Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Мінреінтеграції від 22 грудня 2022 року №309 (зі змінами). У зв`язку з чим підтвердити факт постійного проживання ОСОБА_1 спільно з ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 немає можливості. Додатково зазначено, що відповідно до реєстру Олешківської територіальної громади за адресою вул.Артилерійська 77, м.Олешки, Херсонського р-н., Херсонської обл., зареєстровані ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Проти задоволення заявлених вимог не заперечує та покладається на розсуд суду на підставі наявних у суду документів.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Стаття 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства..
Згідно п. 5 ч. 2ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту у відповідності до ч. 1ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.
За приписами ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 1942 року народження та ОСОБА_2 , 1942 року народження, перебували у зареєстрованому шлюбі з 16.12.1961 року, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією свідоцтва про одруження серії НОМЕР_1 .
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Олешки, Олешківського р-н., Херсонської обл., померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у віці 80 років, про що було складено відповідний актовий запис №854 та видано свідоцтво про смерть.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина за законом, спадкоємцем якої є чоловік покійної ОСОБА_1
21 березня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Старокостянтинівської державної нотаріальної контори для оформлення його спадкових прав після смерті дружини, однак отримав відмову №419/02-14 в можливості оформлення його спадкових прав за законом на спадкове майно після смерті дружини, у зв`язку із неможливістю встановлення факту прийняття спадщини, оскільки неможливо встановити хто був зареєстрований з померлою на день смерті, та хто прийняв спадщину, та місце відкриття спадщини, а також неможливістю встановлення кола спадкоємців, так як відсутня довідка про реєстрацію місця проживання на день смерті ОСОБА_2 .
Відповідно до копії довідки від 27.12.2023 року №6827-5003078460 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що зареєстрований по АДРЕСА_1 , фактично проживає/перебуває по АДРЕСА_2 .
Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру №77497987 від 29.06.2024 року, судом встановлено, що після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , спадкова справа не заводилася.
Крім того, згідно клопотання представника Олешківської міської ради Галиги С., поданого через електронну пошту суду ЕП-1708/24-Вх від 25.07.2024 року, судом встановлено, що відповідно до реєстру Олешківської територіальної громади за адресою вул.Артилерійська 77, м.Олешки, Херсонського р-н., Херсонської обл., зареєстровані ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Суд вважає,що фактпостійного проживання ОСОБА_1 ізОСОБА_2 ,які перебувалиу зареєстрованомушлюбі,зареєстровані заоднією адресоюмає місце, оскільки жодними іншими доказами не спростований.
Згідно з роз`ясненнями, викладеними у п.п. 2, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах спадкування» від 30.05.2008 року №7, справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.
Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
У статті 1216 ЦК України, визначено, що спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, за виключенням тих прав і обов`язків, що зазначені у статті 1219 ЦК України (статті 1218,1231 ЦК України).
Згідно з частиною другою статті 1220 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою.
Статтею 1261 ЦК України передбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
За змістом статті 1268 ЦК України, порядок прийняття спадщини встановлюється залежно від того чи проживав постійно спадкоємець разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Так, відповідно до частин третьої і четвертої статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Місцем проживання фізичної особи згідно з частиною першою статті 29 ЦК України є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.
У статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» визначено, що місце перебування особи - це адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік; місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.
Таким чином, місце проживання необхідно відрізняти від місця перебування фізичної особи, тобто того місця, де вона не проживає, а тимчасово знаходиться.
Згідно статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
З аналізу наведених норм можна дійти висновку, що законодавець не пов`язує місце відкриття спадщини з місцем реєстрації спадкодавця, а відповідно до статті 1221 ЦК України ототожнює його з останнім місцем проживання останнього, яке може знаходитися поза межами його реєстраційного обліку.
При цьому, відсутність реєстрації спадкодавця за останнім його місцем проживання, зокрема за місцем проживання спадкоємця, оскільки сама по собі відсутність такої реєстрації згідно зі статтею 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини, встановлені частиною третьою статті 1268 ЦК України, підтверджуються іншими належними і допустимими доказами, які були надані позивачем, та оцінені судом.
Відповідна правова позиція Верховного Суду викладена у постанові від 10.01.2019 року у справі № 484/747/17.
З огляду на те, що факт постійного проживання заявника зі померлою ОСОБА_2 на час відкриття спадщини знайшов своє підтвердження, суд дійшов висновку, що заяву належить задовольнити, оскільки встановлення цього факту породить для заявника певні юридичні наслідки та іншого шляху для підтвердження цього факту не існує.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Оскільки, заявник є інвалідом ІІ групи, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою №943228 серії 12ААГ від 22.02.2024 року, та згідно п.9 ч.1 ст.5 ЗУ «Про судовий збір», він є звільнений від сплати судового збору, тому витрати судового збору у розмірі 605 грн. 60 коп., слід віднести за рахунок держави.
Керуючись ст.ст.4, 12, 81, 258, 294, 315, 319, 354 ЦПК України, суд,
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Олешківської міської рада Херсонської області про встановлення факту постійного проживання, задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , разом із ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини за адресою АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заявник: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_3 , паспорт серії НОМЕР_3 виданий Цюрупинським РВ УМВС України в Херсонській області від 02.03.1999 року, РНОКПП НОМЕР_4 .
Заінтересована особа: Олешківська міська рада Херсонської області, місце знаходження: 75100, вул.Героїв Рятувальників, 30, м.Олешки, Херсонської обл., код ЄДРПОУ 37929985.
Суддя:
Суд | Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 11.09.2024 |
Оприлюднено | 13.09.2024 |
Номер документу | 121531950 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Луговий О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні