Рішення
від 10.09.2024 по справі 911/2292/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" вересня 2024 р. м. Київ Справа № 911/2292/23

Господарський суд Київської області у складі судді Смірнова О.Г., розглянувши в письмовому позовному провадженні без виклику представників сторін справу

за позовом: Приватного акціонерного товариства "ДТЕК КИЇВСЬКІ РЕГІОНАЛЬНІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" (04136, м. Київ, вул. Стеценка, 1А)

до відповідача: Державного підприємтсва "ПІДПРИЄМТСВО ДЕРЖАВНОЇ КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ (№ 119)" (08343, Київська обл., Бориспільський р-н, село Мартусівка, вул. Бориспільська, буд. 1)

про стягнення 51856 грн 02 коп.

СУТЬ СПОРУ

Приватне акціонерне товариство "ДТЕК КИЇВСЬКІ РЕГІОНАЛЬНІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" звернулось до Господарського суду Київської області з позовною заявою за вих. №б/н від 26.07.2023 до Державного підприємтсва "ПІДПРИЄМТСВО ДЕРЖАВНОЇ КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ (№ 119)" про стягнення заборгованості за реактивну електричну енергію в сумі 51856 грн 02 коп. за Договором про постачання електричної енергії №220069354 від 17.11.2015.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.07.2023 наведену вище позовну заяву передано для розгляду судді Смірнову О.Г.

Ухвалою суду від 07.08.2023 позовну заяву Приватного акціонерного товариства "ДТЕК КИЇВСЬКІ РЕГІОНАЛЬНІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" залишено без руху в порядку ч. 1 ст. 174 ГПК України.

08.08.2023 на адресу суду від позивача надійшла заява, відповідно до якої усунуто недоліки, які зумовили залишення позовної заяви без руху.

Ухвалою суду від 10.08.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання. Запропоновано відповідачу не пізніше п`яти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати заяву із запереченнями щодо розгляду в порядку спрощеного позовного провадження; проте не пізніше п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив на позов із урахуванням вимог ст.165 ГПК України, надати листування з позивачем по суті спору (з доказами направлення або вручення кореспонденції).

Відповідно до ч. ч. 5, 7 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін та заперечення щодо її розгляду в порядку спрощеного позовного провадження до суду не надходили.

Згідно із ч. 2, 3 ст. 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи у порядку спрощеного провадження не проводиться.

Відповідно до ч. 5 ст. 176 ГПК України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

18.08.2023 ухвала суду про відкриття провадження у справі №911/2292/23 від 10.08.2023 була направлена поштою на адресу відповідача за трекінгом №0600039818695.

30.10.2023 на адресу суду надійшло рекомендоване поштове повідомлення з відміткою про повернення за закінченням терміну зберігання копії ухвали про відкриття провадження у справі №911/2292/23.

Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що неотримання ухвали суду відповідачем та повернення її до суду з поміткою за закінченням терміну зберігання є наслідками свідомого діяння (бездіяльності) відповідача щодо її належного отримання.

Таким чином, відповідача було належним чином повідомлено про розгляд справи №911/2292/23, а судом створені всі необхідні умови для вирішення спору на принципах змагальності, рівності учасників процесу перед законом відповідно до ст. ст. 7, 8, 13 ГПК України.

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву у строк, встановлений судом не скористався.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення 10.09.2024.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, суд встановив.

Позов мотивовано заборгованістю Державного підприємтсва "ПІДПРИЄМТСВО ДЕРЖАВНОЇ КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ (№ 119)" (далі - відповідач, Споживач) перед Приватним акціонерним товариством "ДТЕК КИЇВСЬКІ РЕГІОНАЛЬНІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" (далі - позивач, Оператор системи), що утворилась внаслідок неналежного виконання відповідачем умов Договору про постачання електричної енергії №220069354 від 17.11.2015.

Приватне акціонерне товариство ДТЕК Київські Регіональні Електромережі отримало ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, що підтверджується постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 08.11.2018 №1382 (зі змінами внесеними постановою НКРЕКП від 23.09.2020 №1749) і, відповідно, є оператором системи розподілу (ОСР) та з 01.01.2019 надає послуги з розподілу електричної енергії.

Оператор системи розподілу - юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності (п. 56 ч. 1 ст. 1 Закону України Про ринок електричної енергії).

З позовної заяви вбачається, що відповідно до рішення річних Загальних зборів акціонерів позивача від 21.08.2020, Приватне акціонерне товариство «Київобленерго» перейменовано у Приватне акціонерне товариство «ДТЕК Київські регіональні електромережі».

Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище врегульовані Законом України «Про ринок електричної енергії».

Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником та споживачем, а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 (далі - ПРРЕЕ).

Відповідно до ст.58 Закону України "Про ринок електричної енергії" (далі Закон), п.1.1.1 ПРРЕЕ вимоги Закону та ПРРЕЕ є обов`язковими для виконання всіма споживачами. Статтею 4 Закону передбачено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.

Позивач вказує, що між сторонами укладено Договір №220069354 про постачання електричної енергії від 17.11.2015 (далі Договір). Копію договору і додатки до нього позивач долучив до позовної заяви.

Позивач зауважує, що відповідно до п. 2 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

Згідно п. 4 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.

Позивач в позові наголошує, що після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.

Абзацом 1 пунктом 2.1.4. ПРРЕЕ встановлено, що договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням ст. ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил.

Пунктом 1.1 Договору встановлено, що Постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з дозволеною потужністю 702 кВт, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) ним електричної енергії та здійснює інші платежі за умовами цього Договору.

Відповідно до п. 2.3.4 Договору Споживач зобов?язується здійснювати оплату за перетікання реактивної електрично енергії між електромережею Постачальника та електроустановками споживача згідно з умовами Додатку № 5 «Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії»

Умовами пункту 7.1 Договору передбачено, що Облік електроенергії, спожитої Споживачем та (або) Субспоживачем, приєдннаними до електричних мереж Споживача, здійснюється згідно з вимогами ПУЕ та ПКЕЕ. У разі порушення Споживачем вимог нормативно-технічних документів щодо встановлення та експлуатації засобів обліку, їх покази не використовуються при розрахунках за спожиту електроенергію, а обсяги спожитої електроенергії визначаються Постачальником розрахунково згідно з вимогами Додатку №4 "Порядок розрахунків за активну електроенергію" та Додатку №5 "Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії".

Цей Договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до "__"_____20__р. У випадках встановлених абзацом третім п.9.4 даний Договір укладається на строк дії договору оренди. У випадках встановлених абзацом четверти п.9.4 данний Договір укладається на строк дії договору про приєднання. Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за 30 днів до закінчення терміну дії Договору жодною із Сторін не буде письмово заявлено про припинення його дії, або про перегляд його умов (п. 9.4. Договору).

Згідно з п. 6 Додатку № 5 «Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії» Договору передача показів розрахункових приладів обліку реактивної електроенергії за розрахунковий період, термін якого зазначений в Додатку № 4 до Договору, здійснюється згідно умов Додатку № 6 до Договору.

Пунктом 1.1 Додатку №5 передбачено, що розрахунковий період встановлено Споживачу з 20 числа попереднього місяця до 20 числа розрахункового місяця. При розрахунках за фактично спожиту електроенергію поняття "розрахункового періоду" та "календарний місяць" вважаються прирівняними. Якщо дата закінчення розрахункового періоду припадає на 30 або 31 число, у місяцях, які мають меншу кількість днів, вона переноситься на останній день місяця.

Відповідно до п. 3 Додатку № 4 до Договору порядок отримання рахунків представником споживача за адресою: м. Бориспіль вул. Ватутіна 71.

Відповідно до п. 2 Постанови НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

У відповідності до п. 4 Постанови НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії», договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.

Відповідно до п. 6 Постанови НКРЕКП від 14.03.2018 року № 312 до укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб`єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства у сфері електроенергетики.

На виконання умов Договору відповідачем подавалися звіти про покази лічильників, на підставі яких позивачем виставлялися рахунки-фактури по оплаті за перетікання реактивної електроенергії.

Так, позивач до матеріалів справи долучив копії звітів про покази лічильників за період з липня 2020 року по грудень 2020 року.

Разом цим, на виконання п. 3 Додатку №4 до Договору позивачем було виставлено відповідачу до оплати наступні Рахунки-фактури за перетікання реактивної електроенергії:

- рахунок-фактури № 306122804567 за липень 2020 року від 23.07.2020 року на суму 6358 грн. 15 коп.;

- рахунок-фактури № 306172436120 за серпень 2020 року від 21.08.2020 року на суму 5027 грн. 15 коп.;

- рахунок-фактури № 306221962928 за вересень 2020 року від 30.09.2020 року на суму 1784 грн. 02 коп.;

- рахунок-фактури № 306271715309 за жовтень 2020 року від 31.10.2020 року на суму 193 грн. 18 коп.;

- рахунок-фактури № 306223317428 за листопад 2020 року від 30.11.2020 року на суму 2472 грн. 53 коп.;

- рахунок-фактури № 306322105377 за грудень 2020 року від 31.12.2020 року на суму 2408 грн. 69 коп.;

- рахунок-фактури № 306127583505 за січень 2021 року від 31.01.2021 року на суму 901 грн. 67 коп.;

- рахунок-фактури № 306274480513 за лютий 2021 року від 28.02.2021 року на суму 2684 грн. 93 коп.;

- рахунок-фактури № 306129445471 за березень 2021 року від 31.03.2021 року на суму 2532 грн. 28 коп.;

- рахунок-фактури № 306276045702 за квітень 2021 року від 30.04.2021 року на суму 2626 грн. 30 коп.;

- рахунок-фактури № 306375428080 за травень 2021 року від 31.06.2021 року на суму 00 грн. 00 коп.;

- рахунок-фактури № 306375428635 за червень 2021 року від 30.06.2021 року на суму 3096 грн. 90 коп.;

- рахунок-фактури № 306327654080 за липень 2021 року від 31.07.2021 року на суму 1047 грн. 65 коп.;

- рахунок-фактури № 306328628869 за серпень 2021 року від 31.08.2021 року на суму 2476 грн. 18 коп.;

- рахунок-фактури № 306378335985 за вересень 2021 року від 30.09.2021 року на суму 3162 грн. 30 коп.;

- рахунок-фактури № 306428375650 за жовтень 2021 року від 30.10.2021 року на суму 2148 грн. 70 коп.;

- рахунок-фактури № 306577212845 за листопад 2021 року від 30.11.2021 року на суму 2391 грн. 79 коп.;

- рахунок-фактури № 306728215986 за грудень 2021 року від 31.01.2022 року на суму 00 грн. 00 коп.

Також, позивач долучив до позовної заяви підписані обома сторонами копії актів приймання передачі наданих послуг з перетікання реактивної електричної енергії з липня 2020 року по грудень 2020 року:

- акт №А-306122804567 приймання передачі наданих послуг з перетікань реактивної електричної енергії за липень 2020 року;

- акт №А-306221215939 приймання передачі наданих послуг з перетікань реактивної електричної енергії за серпень 2020 року;

- акт №А-306221962928 приймання передачі наданих послуг з перетікань реактивної електричної енергії за вересень 2020 року;

- акт №А-306271715309 приймання передачі наданих послуг з перетікань реактивної електричної енергії за жовтень 2020 року;

- акт №А-306223317428 приймання передачі наданих послуг з перетікань реактивної електричної енергії за листопад 2020 року;

- акт №А-306322105377 приймання передачі наданих послуг з перетікань реактивної електричної енергії за грудень 2020 року.

Позивач в позові зазначає, що остання оплата відповідачем була здійснена 04.09.2020 року, якою було погашено заборгованість за червень 2020 року, на підтвердження чого позивачем долучено до матеріалів справи витяг з банківської виписки.

Позивач наголошує, що відповідач використовував та споживав електричну енергію, але взяті на себе зобов`язання в частині розрахунків виконав частково та не здійснив повної оплати за перетікання реактивної електричної енергії, у зв`язку з чим за відповідачем утворилась заборгованість у розмірі 51 856 грн. 02 коп.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд дійшов наступних висновків.

За змістом ст. ст. 11, 509, 627 Цивільного Кодексу України та ст. 179 Господарського кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, зокрема, з правочинів. Зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Майново-господарські зобов`язання між суб`єктами господарювання виникають на підставі договорів. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору.

Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3, 5 ст. 633 Цивільного кодексу України публічним є договір, в якому одна сторона підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги. Підприємець не має права надавати переваги одному споживачеві перед іншим щодо укладення публічного договору, якщо інше не встановлено законом. Актами цивільного законодавства можуть бути встановлені правила, обов`язкові для сторін при укладенні і виконанні публічного договору.

Згідно із ч. 1 ст. 634 Цивільного кодексу України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

У відповідності до ч. 4 ст. 46 Закону України «Про ринок електричної енергії» оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі договорів про надання послуг з розподілу. Договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі типових договорів, форма яких затверджується Регулятором. Оплата послуг з розподілу здійснюється за тарифами, які регулює Регулятор відповідно до затвердженої ним методики. Тарифи на послуги з розподілу електричної енергії оприлюднюються операторами систем розподілу в порядку та строки, визначені нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Пунктом 1.2.15 ПРРЕЕ встановлено, що укладення, внесення змін, продовження строку дії чи розірвання будь-якого із договорів, передбаченого цими Правилами, здійснюється відповідно до вимог законодавства та цих Правил. Для договорів, які укладаються шляхом приєднання до умов договору, укладення договору можливе шляхом підписання заяв-приєднань, оплати виставленого рахунку, споживання будь-якого обсягу електричної енергії (за умови відсутності направлених заперечень щодо договірних умов в цілому чи частково) через особистий кабінет в електронній формі (в установленому законодавством порядку).

Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Оператор системи розподілу має право своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за надані послуги з розподілу електричної енергії та інші послуги, надані на ринку електричної енергії (п. 1 ч. 2 ст. 46 Закону України Про ринок електричної енергії).

Згідно з ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами. Згідно ч.1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.

Згідно ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Позивачем на підтвердження заявлених позовних вимог у розмірі 51 856 грн. 02 коп. долучено до матеріалів справи рахунки-фактури за загальний період з липня 2020 року по грудень 2021 року.

Однак, в позовній заяві позивач визначає період заборгованості з 01.07.2020 року по 31.12.2020 року.

Частиною 2 ст. 237 ГПК України встановлено, що при ухваленні рішення суд не може виходити у рішенні за межі позовних вимог.

Як вбачається з матеріалів справи рахунки-фактури за вказаний період підписані обома сторонами.

Проте, рахунки-фактури за інший період - з січня 2021 року по грудень 2021 року, які позивач долучає в якості підтвердження надання відповідачу послуг за Договором, зі сторони останнього не підписані.

Разом з цим, матеріали справи не містять звітів про покази лічильників та актів приймання-передачі наданих послуг за період з січня 2021 року по грудень 2021 року.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку про перерахунок суми боргу з урахуванням визначеного позивачем у позові періоду.

Таким чином позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "ДТЕК КИЇВСЬКІ РЕГІОНАЛЬНІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" до Державного підприємтсва "ПІДПРИЄМТСВО ДЕРЖАВНОЇ КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ (№ 119)" підлягають задоволенню частково, за заявлений позивачем період з 01.07.2020 року по 31.12.2020 року, в загальній сумі 18 243 грн. 72 коп.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Статтею 73 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. ст. 74, 76 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Позивачем доведено суду факт порушення відповідачем своїх зобов`язань за Договором стосовно не здійснення останнім оплати послуг з перетікання реактивної електричної енергії за період з 01.07.2020 року по 31.12.2020 року. Натомість, відповідач станом на день розгляду даної справи доказів повної та своєчасної оплати спожитих послуг за Договором суду не надав, заявлених до нього вимог не спростував.

Згідно з ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Витрати зі сплати судового збору покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 129 ГПК України. Керуючись ст. ст. 73, 86, 233, 236, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ

1. Позов Приватного акціонерного товариства "ДТЕК КИЇВСЬКІ РЕГІОНАЛЬНІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" до Державного підприємства "ПІДПРИЄМСТВО ДЕРЖАВНОЇ КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ №119" задовольнити частково.

2. Стягнути з Державного підприємства "ПІДПРИЄМСТВО ДЕРЖАВНОЇ КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ №119" (08290, Київська обл., м. Ірпінь, смт Гостомель, вул. Мирна, буд. 3, код ЄДРПОУ 08680187) на користь Приватного акціонерного товариства "ДТЕК КИЇВСЬКІ РЕГІОНАЛЬНІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" (04136, м. Київ, вул. Стеценка, 1А, код ЄДРПОУ 23243188) заборгованість за перетікання реактивної електричної енергії у розмірі 18 243 (вісімнадцять тисяч двісті сорок три) грн. 72 коп. та судовий збір у розмірі 944 (дев`ятсот сорок чотири) грн. 27 коп., видавши наказ.

3. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Повний текст рішення складено 10.09.2024.

Суддя О.Г. Смірнов

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення10.09.2024
Оприлюднено13.09.2024
Номер документу121543294
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —911/2292/23

Ухвала від 13.12.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Яценко О.В.

Постанова від 07.11.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Яценко О.В.

Ухвала від 06.11.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Яценко О.В.

Ухвала від 08.10.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Яценко О.В.

Ухвала від 01.10.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Яценко О.В.

Рішення від 10.09.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Смірнов О.Г.

Ухвала від 10.08.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Смірнов О.Г.

Ухвала від 07.08.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Смірнов О.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні