Постанова
від 09.09.2024 по справі 910/19743/23
ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" вересня 2024 р. Справа№ 910/19743/23

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Євсікова О.О.

суддів: Алданової С.О.

Корсака В.А.

за участю:

секретаря судового засідання: Звершховської І.А.,

представників сторін:

від позивача: Булгаков В.С.;

від відповідача: Чернюшок М.І.;

розглянувши апеляційну скаргу

Комунального підприємства "Київтранспарксервіс"

на рішення Господарського суду міста Києва від 30.04.2024 (повний текст складено 06.05.2024)

у справі № 910/19743/23 (суддя Зеленіна Н.І.)

за позовом Комунального підприємства "Київтранспарксервіс"

до Антимонопольного комітету України

про визнання протиправним та скасування рішення від 13.10.2023 №52-р/тк,

в с т а н о в и в :

Короткий зміст і підстави вимог, що розглядаються.

Комунальне підприємство «Київтранспарксервіс» (далі - КП "Київтранспарксервіс", Підприємство) звернулось до Господарського суду міста Києва з позовною заявою, у якій просить визнати протиправним та скасувати рішення Тимчасової адміністративної колегії Антимонопольного комітету України (далі - АМК, Комітет) від 13.10.2023 №52-р/тк у справі №240/60/16-рп/к.23 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу».

На обґрунтування заявлених вимог Підприємство зазначає, що АМК не в повній мірі та необ`єктивно розглянув обставини справи №240/60/16-рп/к.23 про порушення КП "Київтранспарксервіс" законодавства про захист економічної конкуренції, неповністю дослідив наявні матеріали та документи.

Підприємство вважає, що питання ціноутворення на послуги з платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах міста Києва належить виключно до повноважень органів місцевого самоврядування (виконавчого органу Київської міської ради), який має встановлювати та затверджувати тарифи, а тому відсутні підстави для притягнення до відповідальності КП "Київтранспарксервіс".

Позивач зазначає, що підставою, яка слугувала для притягнення Підприємства до відповідальності, є саме включення економічно необґрунтованих статей затрат до планової калькуляції вартості послуг з утримання майданчиків для паркування транспортних засобів за одну годину надання послуг, на основі якої Київська міська військова адміністрація прийняла розпорядження від 07.11.2022 №735 "Про встановлення тарифів на послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів, які надаються КП "Київтранспарксервіс"", яким затверджено економічно необґрунтовані тарифи на такі послуги.

Підприємство стверджує, що воно не встановлювало ціни (тарифи), а надавало лише рекомендації щодо складових, які розглядаються виконавчим органом Київської міської ради під час встановлення цін на паркування, оскільки КП "Київтранспарксервіс" є профільним підприємством, яке достеменно знає всі витрати на утримання майданчиків для паркування.

Окрім того, на думку Підприємства, в силу положень п. 1 ч. 2 ст. 13 та п. 2 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» (далі - Закон) включення до калькуляції вартості послуг з утримання майданчиків для паркування транспортних засобів за одну годину надання послуг статей витрат не створює правових наслідків ні для суб`єкта владних повноважень, який в подальшому затверджує тарифи, ні для споживачів таких послуг, оскільки такі дії носять суто рекомендаційний характер та, відповідно, не є підставою для визначення остаточного розміру тарифів та їх затвердження (встановлення), а тому Підприємство не є суб`єктом правопорушення у розумінні наведених вище статей Закону.

Підприємство вважає, що "встановлення ціни" та "включення в калькуляцію статей витрат" з утримання майданчика не є тотожними поняттями, оскільки встановлення ціни є підставою для сплати конкретного тарифу за паркування, натомість дії, які полягають у включенні до калькуляції статей витрат є лише діями з наповнення складової утримання майданчика для паркування, які, відповідно, не створюють правових наслідків для споживача послуг з паркування.

За твердженням Підприємства, оскільки вирішення питань щодо встановлення тарифів, зокрема, на послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів є виключною компетенцією виконавчих органів міських рад, то у АМК були відсутні правові підстави для притягнення до відповідальності саме КП «Київтранспарксервіс».

Короткий зміст рішення місцевого господарського суду та мотиви його прийняття.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 30.04.2024 відмовлено повністю у задоволенні позовних вимог КП "Київтранспарксервіс" до АМК про визнання протиправним та скасування рішення від 13.10.2023 №52-р/тк "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу".

Суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення прийняте АМК з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, а отже у суду відсутні передбачені ст. 59 Закону України «Про захист економічної конкуренції» підстави для визнання оспорюваного рішення недійсним. Суд вважав позовні вимоги недоведеними, необґрунтованими, такими, що не відповідають фактичним обставинам справи.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги та узагальнення її доводів.

Не погодившись з рішенням Господарського суду міста Києва від 30.04.2024, КП "Київтранспарксервіс" звернулося до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, у якій просить оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове, яким позовну заяву КП "Київтранспарксервіс" задовольнити в повному обсязі. Судові витрати покласти на відповідача.

КП «Київтранспарксервіс» вважає, що Господарський суд міста Києва не в повній мірі з`ясував обставини щодо правомірності рішення АМК від 13.10.2023 №52-р/тк, не взяв до уваги висновки Верховного Суду при ухваленні оскаржуваного рішення та неправильно застосував норми матеріального права, що в сукупності призвело до прийняття необґрунтованого та незаконного рішення.

КП «Київтранспарксервіс» зазначає, що не є суб`єктом порушення п. 2 ст. 50 та п. 1 ч. 2 ст. 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», оскільки не встановлювало ціни на послуги з паркування, а тому у Комітету відсутні підстави для притягнення Підприємства до відповідальності.

За твердженням скаржника, включення в калькуляцію вартості послуг з утримання майданчика для паркування транспортних засобів за одну годину надання послуг статей витрат не створює правових наслідків ні для суб`єкта владних повноважень, який в подальшому затверджує тарифи, ні для споживачів даних послуг, оскільки дане включення носить рекомендаційний характер та не є підставою для встановлення тарифів до того ж і відповідного розміру.

Підприємство вважає, що оскільки воно не є суб`єктом порушення, передбаченого п. 2 ст. 50 та п. 1 ч. 2 ст. 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», та не встановлювало ціни на послуги з паркування, а лише включало в калькуляцію статті витрат, то ці дії не підпадають під поняття встановлення ціни, вина Підприємства відсутня.

Апелянт також відзначає, що не посягав на захист економічної конкуренції, оскільки дії, які він вчинив, не підпадають під диспозицію норми, яка слугує підставою для юридичної відповідальності.

Тому, на думку скаржника, об`єкт порушення відсутній, а отже Підприємство не може нести юридичної відповідальності.

КП «Київтранспарксервіс» зауважує, що не встановлювало ціни (тарифи), а надало лише рекомендації щодо складових, які може бути розглянуто Виконавчим органом Київської міської ради при встановленні цін на паркування, оскільки КП «Київтранспарксервіс» є профільним підприємством, яке достеменно знає всі витрати на утримання майданчика для паркування.

Тобто, Підприємство надало Виконавчому органу Київської міської ради інформацію про можливі складові тарифу, які можуть включатися при встановленні тарифу на послуги з паркування останнім.

У КП «Київтранспарксервіс» відсутні повноваження на встановлення тарифів на паркування, оскільки такі повноваження належать до виключної компетенції Виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), а отже у АМК відсутні підстави для притягнення Підприємства до відповідальності за включення економічно необґрунтованих статей затрат до планової калькуляції вартості послуг з утримання майданчиків для паркування транспортних засобів за одну годину надання послуг.

Скаржник вважає, що дії Підприємства, які полягають виключно у чіткому дотриманні норм чинного законодавства, в т.ч. виконанні розпорядження Київської міської військової адміністрації від 07.11.2022 №735 «Про встановлення тарифів на послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів, які надаються КП «Київтранспарксервіс», не можуть мати наслідком ущемлення інтересів споживачів, яке було б неможливим за умови існування значної конкуренції на цьому ринку.

На думку апелянта, пункти рішення №52-р/тк від 13.10.2023 містять некоректні та хибні висновки щодо порушення КП «Київтранспарксервіс» законодавства про захист економічної конкуренції.

Позиції учасників справи.

Комітет надав відзив на апеляційну скаргу, у якому проти доводів та вимог Підприємства заперечує та наводить власні доводи на їх спростування; просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін як законне та обґрунтоване.

Дії суду апеляційної інстанції щодо розгляду апеляційної скарги по суті.

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.05.2024 сформовано колегію у складі: головуючий суддя Євсіков О.О., судді Алданова С.О., Ходаківська І.П.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 28.05.2024 витребувано у Господарського суду міста Києва матеріали справи №910/19743/23 та відкладено вирішення питань, пов`язаних з рухом апеляційної скарги, які визначені главою 1 розділу IV ГПК України, за апеляційною скаргою КП "Київтранспарксервіс" на рішення Господарського суду міста Києва від 30.04.2024 до надходження матеріалів справи №910/19743/23.

10.06.2024 матеріали справи №910/19743/23 надійшли до Північного апеляційного господарського суду.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 11.06.2024 відкрито апеляійне провадження за апеляційною скаргою КП "Київтранспарксервіс" на рішення Господарського суду міста Києва від 30.04.2024 у справі №910/19743/23. Розгляд справи призначено на 08.07.2024.

Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.07.2024 справа №910/19743/23 передана на розгляд колегії у складі: головуючий суддя Євсіков О.О., судді Алданової С.О., Корсак В.А. (у зв`язку з відпусткою судді Ходаківської І.П.).

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 08.07.2024 прийнято апеляційну скаргу КП "Київтранспарксервіс" на рішення Господарського суду міста Києва від 30.04.2024 у справі №910/19743/23 до провадження у визначеному складі суду.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 08.07.2024 відкладено судове засідання на 19.08.2024.

У судовому засіданні 19.08.2024 колегія суддів оголосила перерву до 09.09.2024 на підставі ст. 216 ГПК України.

09.09.2024 від КП «Київтранспарксервіс» надійшло клопотання, у якому заявник просив просимо суд долучити до матеріалів справи Програму розвитку паркувального простору на 2023 рік, затверджену Розпорядженням Київської міської військової адміністрації №682 від 04.10.2022. На обґрунтування клопотання заявник зазначив, що цей доказ надається з метою висвітлення питань, поставлених судом у судовому засіданні 19.08.2024.

У судовому засідання 09.09.2024 апеляційний суд крім паперових матеріалів справи також дослідив докази, що були надані Комітетом місцевому суду на електронному носії (компакт-диску), за допомогою офіційного комп`ютера ПАГС типу ноутбук Hewlett-Packard HP-Work, інвентарний номер 101480892.

Межі розгляду справи судом апеляційної інстанції.

Статтею 269 ГПК України встановлено межі перегляду справи в суді апеляційної інстанції.

Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (ч. 1).

Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї (ч. 2).

Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього (ч. 3).

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 4).

У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції (ч. 5).

Обставини справи, встановлені судом першої інстанції, перевірені та додатково встановлені апеляційним господарським судом.

КП "Київтранспарксервіс" створено на підставі рішення Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 15.03.2007 №261/922 з метою покращення організації дорожнього руху в частині впорядкування робіт із паркування, застосування інформаційних технологій, сучасних технічних засобів організації дорожнього руху, розвитку мережі паркінгів, механізованих автомобільних стоянок, платних місць паркування та інших об`єктів дорожнього сервісу в м. Києві.

Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань видами діяльності Підприємства за КВЕД є: допоміжне обслуговування наземного транспорту (52,21) (основний); надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (68.20) тощо.

Рішенням Київської міської ради від 26.06.2007 №930/1591 "Про вдосконалення паркування автотранспорту в м. Києві" Позивача визначено єдиним оператором з паркування транспортних засобів, стягнення паркувального збору та виготовлення єдиних абонементних талонів з паркування автомобільного транспорту.

13.10.2023 Тимчасова адміністративна колегія АМК, розглянувши матеріали справи №240/60/16-рп/к.23 про порушення КП "Київтранспарксервіс" законодавства про захист економічної конкуренції та подання Третього відділу досліджень та розслідувань Північного міжобласного територіального відділення АМК (далі - Відділення) від 29.08.2023 № 60-03/195п з попередніми висновками в зазначеній справі, прийняла рішення №52-р/тк (далі - рішення або рішення від 13.10.2023 №52-р/тк), яким встановила таке.

1. Предмет справи.

(1) Предметом справи №240/60/16-рп/к.23 є дії КП «Київтранспарксервіс» із включення до планової калькуляції вартості послуг з утримання майданчиків для паркування транспортних засобів за одну годину надання послуг, що надаватимуться КП «Київтранспарксервіс», на основі якої Розпорядженням КМВА №735 затверджено нові тарифи на послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів, які надаються КП «Київтранспарксервіс», економічно необґрунтованих статей затрат: «матеріали для облаштування майданчиків» (з огляду на відсутність законодавчо закріпленої норми щодо щорічної заміни дорожніх знаків та інформаційних табличок без урахування їх стану, неврахування Підприємством кількості вже облаштованих відведених майданчиків для паркування транспортних засобів та відсутність належного документального підтвердження розрахованого ним розміру цієї статті затрат); «благоустрій та утримання в належному стані паркувальних майданчиків» (з огляду на відсутність документального підтвердження розрахованого Підприємством розміру цієї статті затрат) та «інвестиційна складова» [заходи якої передбачені Програмою розвитку паркувального простору м. Києва на 2023 рік, затвердженою розпорядженням Київської міської військової адміністрації від 04.10.2022 № 682 (далі - Програма розвитку на 2023 рік), тобто можуть застосовуватися, починаючи лише з 01.01.2023], а також таких статей затрат як «облаштування відведених паркувальних майданчиків системами відеонагляду» (з огляду на відсутність законодавчо закріпленої норми щодо облаштування відведених паркувальних майданчиків системами відеонагляду та відсутність належного документального підтвердження розрахованого Підприємством розміру цієї статті затрат) та «придбання автотранспорту» (з огляду на розширення паркувального простору м. Києва лише на 38 відведених майданчиків для паркування транспортних засобів та відсутність належного документального підтвердження розрахованого Підприємством розміру цієї статті затрат), у складі статті затрат «інвестиційна складова». Такі дії КП «Київтранспарксервіс» містять ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого ч. 1 ст. 13 та п. 2 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг із користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва в межах відведених майданчиків для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах шляхом ущемлення інтересів споживачів, яке було б неможливим за умов існування значної конкуренції на цьому ринку.

2. Відповідач.

(2) Відповідачем у справі є КП «Київтранспарксервіс».

(3) Підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку зі своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом, штампи, бланки, емблему.

(4) КП «Київтранспарксервіс» створено [на підставі рішення Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 15.03.2007 №261/922] з метою покращення організації дорожнього руху в частині впорядкування робіт із паркування, застосування інформаційних технологій, сучасних технічних засобів організації дорожнього руху, розвитку мережі паркінгів, механізованих автомобільних стоянок, платних місць паркування та інших об`єктів дорожнього сервісу в м. Києві.

(5) Згідно з даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань видами діяльності Підприємства за КВЕД є: допоміжне обслуговування наземного транспорту (52.21) (основний); надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (68.20) тощо.

(6) Тобто КП «Київтранспарксервіс» є суб`єктом господарювання в розумінні ст. 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції».

3. Процесуальні дії.

(7) Відділення на виконання доручення АМК від 15.11.2022 №13-01/340 (вх. Відділення №60-01/96К від 16.11.2022) здійснювало державний контроль за дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції під час встановлення тарифів на послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів, які надаються КП «Київтранспарксервіс», затверджених Розпорядженням КМВА №735.

(8) Відділення до КП «Київтранспарксервіс» направило вимогу від 16.11.2022 №60-02/3607 про надання інформації.

(9) Відповідь на вказану вимогу Підприємство надало листом від 01.12.2022 № 053/05-3104 (вх. Відділення № 60-01/2239 від 02.12.2022).

(10) Відділення до КП «Київтранспарксервіс» направило вимогу від 06.12.2022 № 60-02/3864 про надання інформації.

(11) Відповідь на вказану вимогу Підприємство надало листом від 21.12.2022 № 053/05-3287 (вх. Відділення № 60-01/2444 від 23.12.2022).

(12) Відділення до КП «Київтранспарксервіс» направило вимогу від 29.12.2022 № 60-02/4234 про надання інформації.

(13) Відділення до комунальної корпорації «Київавтодор» (далі - КК «Київавтодор») направило вимогу від 09.01.2023 № 60-02/101 про надання інформації.

(14) Відповідь на вказану вимогу Підприємство надало листом від 12.01.2023 № 053/05-136 (вх. Відділення № 60-01/194 від 17.01.2023).

(15) Відповідь на вказану вимогу КК «Київавтодор» надало листом від 31.01.2023 № 053/267-212 (вх. Відділення № 60-01/337 від 01.02.2023).

(16) Розпорядженням адміністративної колегії Відділення від 21.02.2023 №60/16-рп/к розпочато розгляд справи №240/60/16-рп/к.23 за ознаками вчинення КП «Київтранспарксервіс» порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого ч. 1 ст. 13 та п. 2 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг з користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва, які використовуються (експлуатуються) Підприємством для надання таких послуг, шляхом ущемлення інтересів споживачів, яке було б неможливим за умов існування значної конкуренції на цьому ринку.

(17) Листом від 22.02.2023 №60-02/895 на адресу КП «Київтранспарксервіс» направлено копію розпорядження адміністративної колегії Відділення від 21.02.2023 №60/16-рп/к про початок розгляду справи №240/60/16-рп/к.23.

(18) За інформацією, розміщеною на вебсайті акціонерного товариства «Укрпошта» за посиланням https://track.ukrposhta.ua/tracking_UA.html, лист від 22.02.2023 №60-02/895 (штрихкодовий ідентифікатор № 0303515385242) вручено представнику Підприємства за довіреністю 28.02.2023.

(19) Відділення до КП «Київтранспарксервіс» направило вимогу від 22.03.2023 №60-02/1425 про надання інформації.

(20) Відповідь на вказану вимогу Підприємство надало листом від 06.04.2023 №053/05-1295 (вх. Відділення № 60-01/1139 від 07.04.2023).

(21) Відділення до КП «Київтранспарксервіс» направило вимогу від 13.04.2023 № 60-02/1763 про надання інформації.

(22) Відповідь на вказану вимогу Підприємство надало листом від 21.04.2023 №053/05-1483 (вх. Відділення № 60-01/1358 від 24.04.2023).

(23) Відділення до КП «Київтранспарксервіс» направило лист від 25.04.2023 № 60-02/1919 про надання пояснень.

(24) Відділення до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві направило лист від 01.05.2023 № 60-02/778е про надання інформації.

(25) Відповідь на вказану вимогу Підприємство надало листом від 04.05.2023 №053/05-1681 (вх. Відділення № 60-01/1527 від 05.05.2023).

(26) Відповідь на вказаний лист Головне управління Державної податкової служби у м. Києві надало листом від 04.05.2023 № 13681/5/26-15-12-07-03 (вх. Відділення № 60-01/766кі від 09.05.2023).

(27) За результатами збору та аналізу доказів складено подання від 19.05.2023 №60-03/102п з попередніми висновками у справі № 240/60/16-рп/к.23 (далі - Подання 1).

(28) Листом від 19.05.2023 № 60-02/2275 до Підприємства направлено копію Подання 1.

(29) Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 0407324403178 лист від 19.05.2023 № 60-02/2275 (штрихкодовий ідентифікатор № 0303515117752) вручено за довіреністю 25.05.2023.

(30) З метою з`ясування обставин у справі № 240/60/16-рп/к.23 проведено слухання в цій справі, за результатами якого складено протокол від 30.05.2023 №2.

(31) КП «Київтранспарксервіс» листом від 02.06.2023 № 053/05-2227 (вх. Відділення №60-01/1879 від 02.06.2023) надало заперечення до змісту Подання 1.

(32) Відділення до КП «Київтранспарксервіс» направило вимогу від 12.07.2023 №60-02/3037 про надання інформації.

(33) Відповідь на вказану вимогу Підприємство надало листом від 21.07.2023 №053/05-2808 (вх. Відділення № 60-01/2462 від 24.07.2023).

(34) Відділення до КП «Київтранспарксервіс» направило вимогу від 25.07.2023 №60-02/3239 про надання інформації.

(35) Відповідь на вказану вимогу Підприємство надало листом від 04.08.2023 №053/05-3004 (вх. Відділення № 60-01/2637 від 07.08.2023).

(36) Листом від 30.08.2023 № 60-02/3747 до Підприємства направлено копію подання від 29.08.2023 №60-03/195п з попередніми висновками у справі № 240/60/16-рп/к.23 (далі - Подання 2).

(37) Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення №0407324784090 лист від 30.08.2023 № 60-02/3747 (штрихкодовий ідентифікатор №0303515120095) вручено за довіреністю 06.09.2023.

(38) КП «Київтранспарксервіс» листом від 15.09.2023 № 053/05-3487 (вх. Відділення №60-01/3153 від 19.09.2023) надало заперечення до змісту Подання 2.

4. Нормативно-правове регулювання.

(39) Діяльність у сфері надання послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва регулюється, зокрема:

- Законом України «Про благоустрій населених пунктів» (далі - Закон);

- Правилами паркування транспортних засобів, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1342 (далі - Правила № 1342);

- Порядком формування тарифів на послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2010 № 258 (далі - Порядок);

- рішенням Київської міської ради від 26.06.2007 № 930/1591 «Про вдосконалення паркування автотранспорту в місті Києві»;

- Правилами благоустрою міста Києва, затвердженими рішенням Київської міської ради від 02.12.2008 № 1051/1051 (далі - Правила благоустрою м. Києва);

- розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 03.03.2021 №445 «Про уповноваження Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) приймати рішення про розміщення, обладнання та функціонування відведених майданчиків для паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах міста Києва»;

- наказом Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 25.03.2021 № Н-67 «Про затвердження переліку відведених майданчиків для паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах міста Києва»;

- Розпорядженням КМВА №735.

(40) Відповідно до п. 30 та 31 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень представницького органу місцевого самоврядування - міської ради також належить право створювати, ліквідувати, реорганізовувати та перепрофільовувати підприємства, установи та організації комунальної власності відповідної територіальної громади та приймати рішення про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення.

(41) Згідно зі ст. 17 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.

(42) Відповідно до ч. 1 ст. 78 ГК України комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.

(43) Згідно із ч. 3 ст. 28-1 Закону тарифи на послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів встановлюються органами місцевого самоврядування відповідно до порядку формування цих тарифів, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

(44) Пунктом 1 Порядку передбачено, що цей порядок визначає механізм формування тарифів на послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів.

(45) Відповідно до п. 3 Порядку тарифи на послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів визначаються окремо для відведених і спеціально обладнаних майданчиків як відношення річної вартості послуг до річного обсягу їх надання з урахуванням коефіцієнта завантаженості майданчика та коефіцієнтів, що встановлюються органами місцевого самоврядування для досягнення оптимального завантаження вулично-дорожньої мережі.

(46) Згідно з п. 6 Порядку вартість послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів визначається відповідно до тарифу на ці послуги, встановленого органом місцевого самоврядування. Тариф на послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів розраховується виходячи з розміру повної планованої собівартості послуг, планованого прибутку, розміру податків та зборів (обов`язкових платежів).

(47) Пунктом 1 та 2 Правил № 1342 передбачено, що ці правила регламентують організацію та порядок паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах населених пунктів. Дія цих правил поширюється на осіб, які розміщують транспортні засоби на майданчиках для паркування (користувачі), а також на суб`єктів господарювання, які утримують такі майданчики.

5. Визначення монопольного (домінуючого) становища.

(48) Визначення становища КП «Київтранспарксервіс» на ринку надання послуг із користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва в межах відведених майданчиків для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах здійснено відповідно до Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб`єктів господарювання на ринку, затвердженої розпорядженням Антимонопольного комітету України від 05.03.2002 №49-р, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 01.04.2002 за №317/6605 (із змінами) (далі - Методика), з урахуванням п. 2.2 Методики та ст. 12 Закону України «Про захист економічної конкуренції».

(49) Як передбачено п. 2.2 Методики, етапи визначення монопольного (домінуючого) становища суб`єктів господарювання, їх кількість та послідовність проведення, передбачені пунктом 2.1 Методики, було обрано та застосовано виходячи з фактичних обставин справи, зокрема: особливостей товару, структури ринку, обсягів наявної інформації щодо ринку тощо.

5.1. Встановлення об`єктів аналізу щодо визначення монопольного (домінуючого) становища.

(50) Відповідно до п. 3.1 Методики об`єктами аналізу щодо визначення монопольного (домінуючого) становища є: суб`єкт господарювання, група суб`єктів господарювання, конкретний товар (продукція, роботи, послуги), який випускається, постачається, продається, придбавається (використовується, споживається) цим суб`єктом господарювання.

(51) Під час визначення об`єктів аналізу Відділення виходило з того, що підставою для початку розгляду цієї справи стало виявлення ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції в діях КП «Київтранспарксервіс» за результатами здійснення Відділенням державного контролю за дотриманням цим суб`єктом господарювання законодавства про захист економічної конкуренції під час надання послуг з користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва.

(52) Тобто об`єктом для визначення монопольного (домінуючого) становища є:

? суб`єкт господарювання - КП «Київтранспарксервіс»;

? товар - послуги з користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва.

(53) Інша господарська діяльність Товариства, крім надання вказаних послуг, не є об`єктом аналізу щодо визначення монопольного (домінуючого) становища.

5.2. Визначення переліку товарів та основних продавців, покупців цих товарів, щодо яких має визначатися монопольне (домінуюче) становище.

5.2.1. Складання переліку товарів, щодо яких має визначатися монопольне (домінуюче) становище суб`єкта господарювання і які мають ознаки одного товару, товарної групи.

(54) Згідно з п. 4.1 Методики перелік товарів, щодо яких має визначатися монопольне (домінуюче) становище суб`єкта господарювання, складається з товарів (товарних груп), які обертаються в Україні чи на відповідній частині її території і які мають для продавців (постачальників, виробників), покупців (споживачів, користувачів) ознаки одного (подібного, аналогічного) товару (товарної групи).

(55) Визначення ознак одного (подібного, аналогічного) товару (товарної групи) здійснюється виходячи з подібності, зокрема: споживчих характеристик, умов споживання, умов реалізації та цін.

(56) Відповідно до ч. 3 ст. 28-1 Закону визначено, що тарифи на послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів встановлюються органами місцевого самоврядування відповідно до порядку формування цих тарифів, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

(57) Пунктом 1 Порядку передбачено, що цей порядок визначає механізм формування тарифів на послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів.

(58) Відповідно до п. 2 Порядку:

оператор - юридична особа або фізична особа-підприємець, яка відповідно до рішення сільської, селищної, міської ради організовує та провадить діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на майданчиках, здійснює їх утримання, облаштування та обладнання, надає послуги з користування майданчиками та забезпечує відповідно до Податкового кодексу України сплату збору за місця для паркування транспортних засобів;

послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів - господарська діяльність, спрямована на використання майданчиків для паркування за їх призначенням, а також санітарного очищення, збереження та облаштування майданчиків відповідно до законодавства, нормативів, норм, стандартів, порядків і правил з урахуванням вимог безпеки дорожнього руху та вимог, затверджених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради;

тарифи на послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів - вартість надання послуги з користування майданчиками для платного паркування із розрахунку на одне місце для платного паркування за визначений проміжок часу з урахуванням місця розташування майданчика, часу користування ним, типу транспортного засобу та категорій осіб, які розміщують транспортні засоби на майданчиках, що встановлюється органом місцевого самоврядування.

(59) Згідно з п. 4 Правил №1342:

вартість послуг з користування майданчиками для платного паркування - економічно обґрунтовані витрати оператора, пов`язані з утриманням, облаштуванням та обладнанням таких майданчиків згідно з тарифом, установленим органом місцевого самоврядування відповідно до Порядку;

відведені майданчики для паркування - майданчики для паркування, розміщені в межах проїзної частини вулиці або дороги та обладнані відповідно до вимог цих правил і Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (далі - Правила дорожнього руху);

спеціально обладнані майданчики для паркування - майданчики для паркування, розміщені поза межами проїзної частини вулиці або дороги та обладнані відповідно до вимог цих правил і Правил дорожнього руху.

(60) Рішенням Київської міської ради від 26.06.2007 №930/1591 «Про вдосконалення паркування автотранспорту в місті Києві» КП «Київтранспарксервіс» визначено єдиним оператором з паркування транспортних засобів, стягнення паркувального збору та виготовлення єдиних абонементних талонів з паркування автомобільного транспорту у м. Києві.

(61) Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 03.03.2021 №445 «Про уповноваження Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) приймати рішення про розміщення, обладнання та функціонування відведених майданчиків для паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах міста Києва» Департамент отримав повноваження приймати рішення про розміщення, обладнання та функціонування відведених майданчиків для паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва.

(62) Наказом Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 25.03.2021 № Н-67 «Про затвердження переліку відведених майданчиків для паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах міста Києва» затверджено перелік відведених майданчиків для паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва, обладнання та функціонування яких забезпечує КП «Київтранспарксервіс».

(63) Розпорядженням КМВА №735 встановлено тарифи КП «Київтранспарксервіс» на послуги з користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів.

(64) Отже, товаром, щодо якого визначається монопольне домінуюче становище КП «Київтранспарксервіс», є послуги з користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва.

5.2.2. Складання переліку основних продавців (постачальників, виробників), покупців (споживачів) товарів (товарних групп).

(65) Єдиними учасниками ринку послуг з користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва є:

- продавець (постачальник) - КП «Київтранспарксервіс», яке на підставі Рішення КМР № 930/1591 є єдиним оператором з паркування транспортних засобів, стягнення паркувального збору та виготовлення єдиних абонементних талонів із паркування автомобільного транспорту в м. Києві;

- покупці (споживачі) - фізичні та юридичні особи, які отримують від КП «Київтранспарксервіс» послуги з користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва.

5.3. Визначення товарних меж ринку.

(66) У п. 1.3 Методики визначено, що:

ринок товару (товарний ринок) - сфера обороту товару (взаємозамінних товарів), на який протягом певного часу і в межах певної території є попит і пропозиція;

товарні межі ринку - товар (товарна група), сукупність схожих, однорідних предметів господарського обороту, в межах якої споживач за звичайних умов може перейти від споживання певного виду предметів господарського обороту до споживання іншого.

(67) Згідно з п. 5.1 та 5.3 Методики товарні межі ринку визначаються шляхом формування групи взаємозамінних товарів (товарних груп), у межах якої споживач за звичайних умов може легко перейти від споживання одного товару до споживання іншого.

(68) Формування групи взаємозамінних товарів (товарних груп) здійснюється з переліку товарів, які мають для продавців (постачальників, виробників), покупців (споживачів, користувачів) ознаки одного (подібного, аналогічного) товару (товарної групи) за показниками взаємозамінності, якими, зокрема, є:

- подібність призначення, споживчих властивостей, умов використання тощо;

- подібність фізичних, технічних, експлуатаційних властивостей і характеристик, якісних показників тощо;

- наявність спільної групи споживачів товару (товарної групи);

- відсутність суттєвої різниці в цінах;

- взаємозамінність товарів (товарної групи) з точки зору їх виробництва, тобто здатності виробників запропонувати нові товари на заміну існуючих.

(69) Як стандартизовані товари (товарні групи) можуть розглядатися товари, які мають єдину систему показників, параметрів, що характеризують товар, і у виробництві яких використовуються єдині чи однакові технічні стандарти, технічні умови, стандарти застосування тощо.

(70) Відповідно до п. 26 Правил № 1342 користувач зобов`язаний:

- поставити транспортний засіб на місце для паркування відповідно до дорожньої розмітки та дорожніх знаків, а також з дотриманням вимог цих правил і Правил дорожнього руху;

- сплатити вартість послуг з користування майданчиками для платного паркування;

- розмістити на час паркування на майданчиках для паркування, на яких не запроваджено автоматизовану систему, під лобовим склом транспортного засобу документ про оплату вартості послуг з користування майданчиком для платного паркування у спосіб, що забезпечує його видимість для перевірки;

- після закінчення часу паркування, за який сплачено, звільнити місце паркування або сплатити вартість послуг з користування майданчиком для платного паркування за час фактичного паркування. Допускається безоплатна стоянка транспортного засобу протягом 10 хвилин після закінчення часу паркування, за який сплачено.

(71) Згідно з п. 30 Правил №1342 під час паркування на майданчику для платного паркування користувач сплачує вартість послуг з користування майданчиками для платного паркування згідно з тарифом, установленим виконавчими органами сільських, селищних, міських рад у порядку і межах, визначених законодавством, з урахуванням переліку основних послуг з утримання майданчиків для платного паркування.

(72) Згідно з п. 4 Правил №1342:

відведені майданчики для паркування - майданчики для паркування, розміщені в межах проїзної частини вулиці або дороги та обладнані відповідно до вимог цих правил і Правил дорожнього руху;

спеціально обладнані майданчики для паркування - майданчики для паркування, розміщені поза межами проїзної частини вулиці або дороги та обладнані відповідно до вимог цих правил і Правил дорожнього руху.

(73) Пунктом 8-1 Правил №1342 забороняється обладнання суб`єктами господарювання (в тому числі операторами) майданчиків для паркування на тротуарах. Обладнувати майданчики для паркування на проїзній частині автомобільних доріг мають право тільки оператори. Операторам забороняється передавати майданчики для паркування на проїзній частині автомобільних доріг у користування іншим суб`єктам господарювання.

(74) Тобто пропозиція щодо послуг з паркування транспортних засобів у межах проїзної частини вулиці або дороги від інших суб`єктів господарювання законодавчо унеможливлена.

5.4. Визначення територіальних (географічних) меж ринку.

(78) У п. 1.3 Методики визначено, що територіальні (географічні) межі ринку - територія зі сферою взаємовідносин купівлі-продажу товару (групи товарів), в межах якої за звичайних умов споживач може легко задовольнити свій попит на певний товар і яка може бути, як правило, територією держави, області, району, міста тощо або їхніми частинами.

(79) Відповідно до п. 6.1 Методики територіальні (географічні) межі ринку певного товару (товарної групи) визначаються шляхом установлення мінімальної території, за межами якої з точки зору споживача придбання товарів (товарної групи), що належить до групи взаємозамінних товарів (товарної групи), є неможливим або недоцільним.

(80) При остаточному визначенні територіальних (географічних) меж ринку визначальною є менша здатність до переміщення або попиту, або пропозиції.

(81) Як зазначено в п. 60 цього рішення, рішенням Київської міської ради від 26.06.2007 №930/1591 «Про вдосконалення паркування автотранспорту в місті Києві» КП «Київтранспарксервіс» визначено єдиним оператором з паркування транспортних засобів, стягнення паркувального збору та виготовлення абонементних талонів з паркування автомобільного транспорту в м. Києві.

(82) Наказом Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 25.03.2021 №Н-67 «Про затвердження переліку відведених майданчиків для паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах міста Києва» затверджено перелік відведених майданчиків для паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва, обладнання та функціонування яких забезпечує КП «Київтранспарксервіс».

5.5. Проміжок часу, стосовно якого має визначатися становище суб`єктів господарювання на ринку ? часові межі ринку.

(84) У п. 1.3 Методики визначено, що часові межі ринку - час стабільності ринку, тобто період, протягом якого структура ринку, співвідношення попиту та пропозиції на ньому істотно не змінюються.

(85) Відповідно до п. 7.1 та 7.2 Методики часові межі ринку визначаються як проміжок часу (як правило - рік), протягом якого відповідна сукупність товарно-грошових відносин між продавцями і споживачами утворює ринок товару із сталою структурою.

(86) У випадках, коли період повного обороту авансованого капіталу у виробництві відповідного товару є більшим, ніж один рік, як часові межі ринку як правило визначається проміжок часу, який дорівнює від одного до трьох зазначених періодів обороту капіталу.

(87) Часовими межами ринку визначено період з 07.11.2022 (дата встановлення Розпорядженням КМВА №735 нових тарифів на послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів, які надаються КП «Київтранспарксервіс») по 13.10.2023 (на момент прийняття цього рішення), тобто проміжок часу, протягом якого відповідна сукупність товарно-грошових відносин між продавцями (постачальниками, виробниками) і споживачами утворює ринок товару із сталою структурою.

5.6. Визначення потенційних конкурентів.

(88) Згідно з п. 9.1 Методики потенційними конкурентами вважаються такі суб`єкти господарювання: які мають матеріально-технічну базу, кадри, технології тощо, але з різних причин не реалізують ці можливості; які виготовляють товари (товарні групи), що складають товарні межі ринку, але не реалізують їх на відповідному ринку; нові суб`єкти господарювання, які можуть вступити на ринок.

(89) У період з 07.11.2022 по 13.10.2023 КП «Київтранспарксервіс» на підставі Рішення КМР №930/1591 було єдиним оператором з паркування транспортних засобів, стягнення паркувального збору та виготовлення єдиних абонементних талонів із паркування автомобільного транспорту в м. Києві.

5.7. Визначення бар`єрів для вступу на ринок.

(90) У п. 1.3 Методики визначено, що бар`єри вступу на ринок - обставини, які перешкоджають новим суб`єктам господарювання почати конкурувати на рівних із суб`єктами господарювання, що вже діють на певному товарному ринку.

(91) Відповідно до п. 9.2 Методики бар`єрами для вступу потенційних конкурентів на відповідний ринок є: обмеження за попитом, пов`язані з високою насиченістю ринку товарами (товарними групами) та низькою платоспроможністю покупців; адміністративні обмеження; економічні та організаційні обмеження; екологічні обмеження; нерозвиненість ринкової інфраструктури; інші обмеження, що спричиняють суттєві витрати, необхідні для вступу на певний ринок товару (товарної групи).

(92) Абзацом 1 ч. 1 ст. 15 Закону визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть утворювати підприємства для утримання об`єктів благоустрою державної та комунальної власності. У разі відсутності таких підприємств органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів таких об`єктів.

(93) Як зазначалося вище, рішенням Київської міської ради від 26.06.2007 №930/1591 «Про вдосконалення паркування автотранспорту в місті Києві» КП «Київтранспарксервіс» визначено єдиним оператором з паркування транспортних засобів, стягнення паркувального збору та виготовлення абонементних талонів з паркування автомобільного транспорту у м. Києві.

(94) Згідно з п. 8-1 Правил №1342 забороняється обладнання суб`єктами господарювання (в тому числі операторами) майданчиків для паркування на тротуарах. Обладнувати майданчики для паркування на проїзній частині автомобільних доріг мають право тільки оператори. Операторам забороняється передавати майданчики для паркування на проїзній частині автомобільних доріг у користування іншим суб`єктам господарювання.

(95) Наказом Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 25.03.2021 №Н-67 «Про затвердження переліку відведених майданчиків для паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах міста Києва» затверджено перелік відведених майданчиків для паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах міста Києва та наказано КП «Київтранспарксервіс» забезпечити обладнання та функціонування відведених майданчиків для паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах міста Києва.

5.8. Загальні висновки щодо визначення монопольного (домінуючого) становища

(97) Відповідно до абзацу другого частини першої статті 12 Закону України «Про захист економічної конкуренції» суб`єкт господарювання займає монопольне (домінуюче) становище на ринку товару, якщо на цьому ринку у нього немає жодного конкурента.

(98) Отже, КП «Київтранспарксервіс» у період з 07.11.2022 по 13.10.2023 займало монопольне (домінуюче) становище на ринку надання послуг з користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва в межах відведених майданчиків для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах із часткою 100 %, оскільки на цьому ринку в нього не було жодного конкурента.

6. Обставини справи.

(99) Листом від 01.12.2022 №053/05-3104 (вх. Відділення №60-01/2239 від 02.12.2022) КП «Київтранспарксервіс» повідомило, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.08.2022 у справі №640/20721/21 розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 25.06.2021 №1459 «Про встановлення тарифів на послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів, які надаються КП «Київтранспарксервіс» (далі - Старі тарифи) визнано протиправним та нечинним.

(100) З метою подальшого належного виконання функції оператора з паркування транспортних засобів у м. Києві КП «Київтранспарксервіс» розробило планову калькуляцію вартості послуг з утримання майданчиків для паркування транспортних засобів за одну годину надання послуг, що надаватимуться КП «Київтранспарксервіс» (далі - Планова калькуляція).

(101) Відділення встановило, що до розробленої Підприємством Планової калькуляції було включено такі найбільші статті затрат (грн із ПДВ за 1 місце для паркування на 1 годину):

- «матеріали для облаштування майданчиків» - 0.189 (І зона), 0.118 (ІІ зона), 0.094 (ІІІ зона) (загальні планові витрати на рік - 3 431 904,52 грн);

- «благоустрій та утримання в належному стані паркувальних майданчиків» - 1.937 (І зона), 1.956 (ІІ зона), 1.971 (ІІІ зона) (загальні планові витрати на рік - 47 732 845,20 грн);

- «інвестиційна складова» - 27.030 (І зона), 18.764 (ІІ зона), 1.998 (ІІІ зона) (загальні планові витрати на рік - 404 137 002,83 грн).

(102) КП «Київтранспарксервіс» зазначило, що Планова калькуляція розроблена відповідно до Порядку, яким передбачено, що до розрахунку тарифів на послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів (далі - Послуги) може включатись інвестиційна складова.

(103) При цьому розпорядженням Київської міської військової адміністрації від 04.10.2022 № 682 затверджено Програму розвитку на 2023 рік, якою передбачається приведення у відповідність із схемами організації дорожнього руху відведених майданчиків для паркування транспортних засобів (влаштування заїзних кишень), встановлення відеоспостереження на паркувальних майданчиках та придбання нових автотранспортних засобів, які будуть використовуватися Підприємством під час облаштування паркувальних майданчиків.

(104) Розпорядженням КМВА № 735 затверджено нові тарифи на послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів, які надаються КП «Київтранспарксервіс» (далі - Нові тарифи).

(105) Однак розмір Нових тарифів встановлено (залежно від територіальної зони паркування) на рівні Старих тарифів, а саме:

Територіальна зона платного паркування Тариф, грн із ПДВ за 1 місце за 1 годину I 35,00 II 25,00 III 5,00

(106) При цьому Відділення встановило, що планові витрати на рік основних статей затрат Планової калькуляції, на основі якої затверджено Нові тарифи, є економічно необґрунтованими (завищеними) з огляду на таке.

6.1. Щодо статті затрат «матеріали для облаштування майданчиків»

(107) КП «Київтранспарксервіс» до Планової калькуляції, на основі якої затверджено Нові тарифи, включило річні витрати на статтю затрат «матеріали для облаштування майданчиків» на загальну суму 3 431 904,52 грн.

(108) У пояснювальній записці до Планової калькуляції, наданій КП «Київтранспарксервіс» листом від 01.12.2022 №053/05-3104 (вх. Відділення №60-01/2239 від 02.12.2022) (далі - Пояснювальна записка), Підприємство зазначило, що до прямих матеріальних затрат віднесено матеріали для облаштування майданчиків (дорожні знаки та інформаційні таблички).

(109) Облаштування паркувальних майданчиків здійснюється відповідно до розроблених та затверджених у встановленому порядку схем організації дорожнього руху.

(110) При цьому КП «Київтранспарксервіс» у Пояснювальній записці вказує, що дорожні знаки встановлюються відповідно до вимог ДСТУ 4100:2014.

(111) Стандартний комплект дорожніх знаків на один паркувальний майданчик незалежно від кількості м/м має такий перелік матеріалів та обладнання:

1. ДЗ 5.39 - 2 од.

2. ДЗ 5.40 - 1 од.

3. Табл. 7.6.1 - 7.6.5 - 2 од.

4. Табл. 7.14 - 1 од.

5. Табл. 7.17 - 1 од.

6. Інформаційна табличка, що містить інформацію про оператора, вартість послуг з паркування та способи оплати, - 1-2 од.

7. Стійка д = 50 мм 3,0 м - 3 шт.

8. Подовжувачі 2,5 м, 2,0 м, 1,5 м - 3 од.

Металеві кріплення - 16 од. (входять у комплект до дорожніх знаків і табличок).

(112) Наказом Підприємства від 19.03.2021 № 37 «Про впорядкування господарської діяльності» передбачено, що встановлення дорожніх знаків, табличок, а також нанесення дорожньої розмітки повинно проводитися щорічно.

(113) Однак питання встановлення та подальшого утримання, у тому числі заміни, дорожніх знаків на загальнодержавному рівні регулюється, зокрема:

Правилами утримання технічних засобів регулювання дорожнього руху вулично-дорожньої мережі населених пунктів, затвердженими наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 08.11.2017 №296, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 30.11.2017 за №1456/31324 (далі - Правила утримання технічних засобів);

з 01.11.2021 ДСТУ 4100:2021 «Безпека дорожнього руху. Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування Національного стандарту України» (далі - ДСТУ 4100:2021), які були прийняті на заміну ДСТУ 4100:2014 «Безпека дорожнього руху. Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування» та діяли до 01.11.2021 (наказ Державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 26.05.2021 №191).

(114) Правила утримання технічних засобів визначають правові та організаційні засади утримання технічних засобів регулювання дорожнього руху вулично-дорожньої мережі населених пунктів (далі - технічні засоби), що спрямовані на забезпечення та збереження їх технічного та естетичного стану, забезпечення експлуатаційних якостей.

(115) Пунктами 1, 2, 12 та 13 розділу ІІІ (Утримання дорожніх знаків, огороджень, дорожньої розмітки, напрямних стовпчиків, пристроїв примусового зменшення швидкості) Правил утримання технічних засобів передбачено, що роботи з утримання дорожніх знаків, огородження, дорожньої розмітки, напрямних стовпчиків, пристроїв примусового зменшення швидкості поділяються на групи:

- проведення технічного обстеження;

- виявлення наявності бруду у літній період та наявності снігу або крижаних відкладень у зимовий період.

(116) Під час проведення технічного обстеження дорожніх знаків, огородження (елементів огородження), напрямних стовпчиків, пристроїв примусового зниження швидкості перевіряються міцність і надійність їх кріплення до стояків, опор, проїзної частини, наявність деформацій, пошкодження фарби та світлоповертальних елементів, проводиться очищення від листя, гілок чи інших елементів, що ускладнюють їх візуальне сприйняття, виявляється відсутність елементів технічних засобів.

(117) Роботи з ремонту дорожніх знаків, у тому числі випрямлення щитів і заміна світлоповертальної плівки, мають виконуватися у спеціалізованих майстернях або на заводі-виробнику.

(118) Роботи із заміни або відновлення пошкоджених (збитих) технічних засобів регулювання дорожнього руху внаслідок дорожньо-транспортних пригод, стихійного лиха виконуються протягом трьох діб.

(119) ДСТУ 4100:2021 поширюється на дорожні знаки, призначені для інформування учасників дорожнього руху щодо умов, напрямків, режимів руху на автомобільних дорогах і вулицях та виїздах на них з прилеглих територій, на територіях об`єктів дорожнього сервісу, а також на матеріали для світлоповертальних поверхонь технічних засобів організації дорожнього руху.

(120) Згідно з п. 8.3.13 ДСТУ 4100:2021 у разі невідповідності дорожніх знаків вимогам 8.2.1-8.2.9, 8.4.1-8.4.7 вони підлягають заміні. Вказаними пунктами ДСТУ 4100:2021 визначено вимоги до матеріалів для дорожніх знаків із світлоповертальним зображенням лицевої поверхні та спеціальні вимоги до знаків із внутрішнім освітленням.

(121) Тобто Правилами утримання технічних засобів та ДСТУ 4100:2021 передбачена заміна дорожніх знаків та інших засобів регулювання дорожнього руху виключно в разі їх пошкодження (збиття).

(122) Отже, чинним законодавством України не передбачена щорічна заміна дорожніх знаків та інформаційних табличок без урахування їх стану, у т.ч. заміна неушкоджених знаків і табличок. Водночас така періодичність заміни дорожніх знаків та інформаційних табличок призводить до здорожчання основних послуг - користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва.

(123) Планова калькуляція вартості послуг з утримання майданчиків для паркування транспортних засобів за одну годину надання послуг, що надаватимуться КП «Київтранспарксервіс», яку КП «Київтранспарксервіс» надало Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) та на основі якої розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) від 25.06.2021 №1459 «Про встановлення тарифів на послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів, які надаються КП «Київтранспарксервіс» було встановлено Старі тарифи, визначала планові витрати на 2021 рік, зокрема на статтю затрат «матеріали для облаштування майданчиків» у кількості 506 відведених майданчиків для паркування транспортних засобів планові витрати на рік були закладені на загальну суму 1 925 077,00 грн.

(124) При цьому КП «Київтранспарксервіс» у 2021 році фактично встановило 1112 одиниць дорожніх знаків та інформаційних табличок на 200 відведених майданчиках для паркування транспортних засобів на загальну суму 865 766 грн.

(125) Тобто КП «Київтранспарксервіс», заклавши на 2021 рік загальну суму витрат у розмірі 1 925 077,00 грн для облаштування 506 відведених майданчиків для паркування транспортних засобів та фактично облаштувавши 200 відведених майданчиків для паркування транспортних засобів (1112 одиниць дорожніх знаків та інформаційних табличок) на загальну суму 865 766 грн, у залишку мало 306 не облаштованих дорожніми знаками й табличками відведених майданчиків для паркування транспортних засобів, вартість облаштування яких уже була закладена у 2021 році.

(126) При цьому на вимогу про надання інформації від 12.07.2023 №60-02/3037 щодо надання підтвердних матеріалів пошкодження дорожніх знаків та інших засобів дорожнього регулювання тією мірою, яка не дозволяє їх використання за цільовим призначенням, або їх знищення протягом року, який передував затвердженню Розпорядженням КМВА №735 тарифів на Послуги, КП «Київтранспарксервіс» листом від 21.07.2023 №053/05-2808 (вх. Відділення №60-01/2462 від 25.07.2023) повідомило, що за результатами проведеної інвентаризації у 2021 році виявлено нестачу 117 шт. засобів регулювання дорожнього руху (дорожніх знаків та інформаційних табличок) на загальну суму 31 238,32 грн, а в 2022 році відповідно до Протоколу робочої інвентаризаційної комісії КП «Київтранспарксервіс» від 30.11.2022 виявлено нестачу 123 шт. відповідних засобів на загальну суму 40 851,51 грн.

(127) Однак КП «Київтранспарксервіс» не надало Відділенню підтвердних матеріалів, зокрема протоколу робочої інвентаризаційної комісії Підприємства, щодо виявленої у 2021 році нестачі 117 шт. засобів регулювання дорожнього руху (дорожніх знаків та інформаційних табличок) на загальну суму 31 238,32 грн.

(128) Водночас Протокол робочої інвентаризаційної комісії КП «Київтранспарксервіс» про виявлену нестачу 123 шт. засобів регулювання дорожнього руху (дорожніх знаків та інформаційних табличок) на загальну суму 40 851,51 грн датований 30.11.2022, тобто після затвердження Нових тарифів.

(129) Крім того, КП «Київтранспарксервіс» листом від 21.07.2023 №053/05-2808 (вх. Відділення №60-01/2462 від 25.07.2023) повідомило, що причиною нестачі (дорожніх знаків та інформаційних табличок) є крадіжки або умисне знищення майна, вчинені невстановленими особами. Умовами, що сприяли вчиненню крадіжок товарно-матеріальних цінностей (дорожніх знаків, стійок, розділових стовпчиків тощо), є їх розташування на вулично-дорожній мережі з вільним доступом для будь-яких осіб. Організація фізичної або технічної охорони таких товарно-матеріальних цінностей є неможливою (економічно недоцільною) через надто велику кількість точок їх розміщення на значній відстані одна від одної. За результатами моніторингу неодноразово виявлялися факти зникнення предметів регулювання дорожнього руху (про що надавалися відповідні заяви до Національної поліції України) та їх непридатності до використання (вигоріли, помальовані, вигнуті, зламані).

(130) Однак КП «Київтранспарксервіс» жодних підтвердних документів, зокрема актів, протоколів, копій заяв до Національної поліції України тощо, Відділенню не надало.

(131) З огляду на зазначену в п. 111 цього рішення інформацію про те, що стандартний комплект дорожніх знаків та інформаційних табличок на один паркувальний майданчик становить близько 15 шт., а також зазначену в п. 126 цього рішення інформацію про нестачу 117 шт. засобів регулювання дорожнього руху, заміна таких засобів регулювання дорожнього руху внаслідок їх пошкодження (збиття) потребувалася лише на 8 (117:15) відведених майданчиках для паркування транспортних засобів.

(132) Проте на 2022 рік КП «Київтранспарксервіс» до Планової калькуляції, на основі якої було затверджено Нові тарифи, включило річні витрати на дорожні знаки й таблички (стаття затрат «матеріали для облаштування майданчиків») на знову ж таки 506 відведених майданчиках для паркування транспортних засобів на загальну суму, яка становить вже 3 431 904,52 грн (відповідно до отриманих цінових пропозицій).

(133) При цьому, за інформацією КП «Київтранспарксервіс», наданою листом від 12.01.2023 №053/05-136 (вх. Відділення №60-01/194 від 17.01.2023), паркувальний простір м. Києва розширився на підставі рішення Київської міської ради (КМДА) від 27.09.2018 №1527/5591 «Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 22.01.2015 №22/287 «Про затвердження Концепції розвитку паркувального простору в місті Києві» (далі - Рішення №1527/5591), яким визначено, що метою напрямку «розвиток інфраструктури паркування» є поступове та поетапне (протягом 5 років) збільшення кількості паркомісць до приблизно 125 тисяч, в обсягах близько 20 тисяч паркомісць на рік.

(134) Так, кількість відведених майданчиків для паркування транспортних засобів, які закріплені за КП «Київтранспарксервіс», зросла лише на 38 - з 506 у 2021 році до 544 у 2022 році - внаслідок розширення паркувального простору м. Києва відповідно до Рішення №1527/5591.

(135) Отже, у 2022 році фактично не облаштованих дорожніми знаками й табличками відведених майданчиків для паркування транспортних засобів у м. Києві залишалось у кількості 352 (306 + 8 + 38), а не 506, як було зазначено у Плановій калькуляції.

(136) Крім того, на вимогу голови Відділення від 12.07.2023 №60-02/3037 щодо надання цінових пропозицій на матеріали для облаштування паркувальних майданчиків (дорожні знаки та інформаційні таблички), на підставі яких КП «Київтранспарксервіс» розраховувало статтю затрат «матеріали для облаштування майданчиків», Підприємство листом від 04.08.2023 №053/05-3004 (вх. Відділення №60-01/2637 від 07.08.2023) надало Відділенню:

копію тендерної пропозиції ТОВ «Капітал Груп Сталь» від 30.09.2021 №58/09-21 на загальну суму 2 023 200,00 грн із ПДВ, а саме:

- труба ОЦ, ДУ 50х3,5 мм, ГОСТ 3262-75 - 4500 п.м. на суму 1 296 000,00 грн із ПДВ;

- труба ОЦ, ДУ 40х3,5 мм, ГОСТ 3262-75 - 3000 п.м. на суму 727 200,00 грн;

копію тендерної пропозиції ТОВ «Мікс Трейдинг» від 24.11.2021 № 82-11/11 на загальну суму 1 679 490,00 грн із ПДВ, а саме:

- труба оцинкована, ДУ 50х3,5 мм, ГОСТ 3262-75 - 4500 п.м. на суму 1 119 690,00 грн із ПДВ;

- труба оцинкована, ДУ 40х3,5 мм, ГОСТ 3262-75 - 3000 п.м. на суму 559 800,00 грн із ПДВ;

копію тендерної пропозиції ПП «Комплектавтодор» від 03.12.2021 № 267-р на загальну суму 663 226,20 грн із ПДВ за 1160 шт. засобів регулювання дорожнього руху, а саме:

- дорожні знаки - 480 шт.;

- таблички до дорожніх знаків - 680 шт.

(137) Як зазначено в п. 99 цього рішення, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.08.2022 у справі №640/20721/21 розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) від 25.06.2021 №1459 «Про встановлення тарифів на послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів, які надаються КП «Київтранспарксервіс» визнано протиправним та нечинним.

(138) Тобто Старі тарифи діяли з 01.07.2021 по 01.08.2022.

(139) Відтак Планову калькуляцію КП «Київтранспарксервіс» розробило після 01.08.2022.

(140) При цьому зазначена в п. 136 цього рішення інформація щодо цінових пропозицій на матеріали для облаштування паркувальних майданчиків (дорожні знаки та інформаційні таблички), на підставі яких КП «Київтранспарксервіс» розраховувало статтю затрат «матеріали для облаштування майданчиків» Нових тарифів, датована жовтнем, листопадом та груднем 2021 року, тобто в період дії Старих тарифів.

(141) Отже, КП «Київтранспарксервіс» не надало належного документального підтвердження розміру статті затрат «матеріали для облаштування майданчиків» Нових тарифів.

(142) З огляду на відсутність законодавчо закріпленої норми щодо щорічної заміни дорожніх знаків та інформаційних табличок без урахування їх стану, неврахування Підприємством кількості вже облаштованих відведених майданчиків для паркування транспортних засобів та відсутність належного документального підтвердження розрахованого ним розміру статті затрат «матеріали для облаштування майданчиків» на загальну суму 3 431 904,52 грн, її включення до Нових тарифів призводить до необґрунтованого завищення вартості Послуг.

6.2. Щодо статті затрат «благоустрій та утримання в належному стані паркувальних майданчиків»

(143) КП «Київтранспарксервіс» до Планової калькуляції, на основі якої затверджено Нові тарифи, включило річні витрати на статтю затрат «благоустрій та утримання в належному стані паркувальних майданчиків» на загальну суму 47 732 845,20 грн.

(144) У Пояснювальній записці зазначено, що відповідно до п. 17.12.4 Правил благоустрою м. Києва оператор здійснює прибирання паркувальних дільниць та несе відповідальність за дотримання санітарного стану на місцях паркування транспортних засобів. За відсутності контролерів на відведених паркувальних майданчиках, одним з обов`язків яких було утримання майданчиків у належному санітарному стані, виникає потреба в укладанні договорів зі сторонніми організаціями на виконання робіт із прибирання паркувальних майданчиків. Підприємство звернулося до комунального підприємства «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них» корпорації «Київавтодор» (далі - КП ШЕУ КК «Київавтодор») щодо надання цінових пропозицій з прибирання, на підставі яких було розраховано планову вартість прибирання 1 м/м у весняно-літній (квітень - жовтень, 7 місяців) з періодичністю один раз на місяць та осінньо-зимовий час (листопад - березень, 5 місяців) двічі на місяць.

(145) Також відповідно до підп. 8.1.5 п. 8.1 Правил благоустрою м. Києва КК «Київавтодор» забезпечує прибирання балансових доріг і споруд на них, своєчасний якісний ремонт твердого покриття балансових доріг і площ, балансових колесовідбійних стрічок і направляючих огорож та нанесення горизонтальної дорожньої розмітки на балансовій вулично-шляховій мережі міста.

(146) Листом від 21.07.2023 №053/05-2808 (вх. Відділення №60-01/2462 від 25.07.2023) КП «Київтранспарксервіс» надало Відділенню копії листів-відповідей комунальних підприємств:

«Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Дарницького району» корпорації «Київавтодор», лист від 21.03.2021 №690;

«Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Дарницького району» корпорації «Київавтодор», лист від 02.12.2021 №2843;

«Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Оболонського району» корпорації «Київавтодор», лист від 04.03.2021 №053/272-257;

«Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Святошинського району» корпорації «Київавтодор», лист від 18.11.2021 №1127;

«Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Солом`янського району» корпорації «Київавтодор», лист від 12.03.2021 №440;

«Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Солом`янського району» корпорації «Київавтодор», лист від 26.11.2021 №2425;

«Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Шевченківського району» корпорації «Київавтодор», лист від 02.03.2021 №06-1/13;

«Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Шевченківського району» корпорації «Київавтодор», лист від 02.11.2021 №06-1/35.

(147) При цьому вказані листи-відповіді містять інформацію про ціни (тарифи) у вимірах за 1 кв. м та/або за 1 кілометр, зокрема механізованого зимового та літнього, ручного зимового та літнього прибирання, вивезення снігу тощо.

(148) Водночас у листах-відповідях вказаних комунальних підприємств та в листі КП «Київтранспарксервіс» від 21.07.2023 №053/05-2808 (вх. Відділення №60-01/2462 від 25.07.2023) не було надано детального розрахунку прибирання відведених майданчиків для паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва з урахуванням загальної площі та періодичності прибирання відведених майданчиків для паркування.

(149) При цьому листом від 04.08.2023 №053/05-3004 (вх. Відділення №60-01/2637 від 07.08.2023) КП «Київтранспарксервіс» зазначило, що з метою моніторингу цінових пропозицій на прибирання відведених майданчиків для платного паркування транспортних засобів Підприємством було здійснено запити в телефонному режимі.

(150) Однак підтвердних матеріалів щодо таких запитів КП «Київтранспарксервіс» Відділенню не надало.

(151) Крім того, листами від 12.01.2023 №053/05-136, від 06.04.2023 №053/05-1298 та від 04.08.2023 №053/05-3004 (вх. Відділення №60-01/194 від 17.01.2023, №60-01/1139 від 07.04.2023 та №60-01/2637 від 07.08.2023) КП «Київтранспарксервіс» повідомляло, що протягом 2021 та 2022 років, а також січня - серпня 2023 року зі сторонніми організаціями, зокрема КП ШЕУ КК «Київавтодор» та КК «Київавтодор», договорів на прибирання відведених майданчиків для паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва не укладало.

(152) Також листом від 21.12.2022 №053/05-3287 (вх. Відділення №60-01/2444 від 23.12.2022) КП «Київтранспарксервіс» зазначило, що «витрати на прибирання паркувальних майданчиків, закладені у Старі тарифи, у 2021 році не були фактично реалізовані за призначенням у зв`язку з тим, що кошти були отримані не в повному обсязі, а наявні кошти були першочергово направлено на облаштування майданчиків дорожніми знаками та табличками, демаркування та нанесення дорожньої розмітки».

(153) Разом із тим кожний пункт Порядку передбачає розрахунок витрат під окрему статтю затрат, які в підсумку й формують тариф на Послуги. Тобто Порядком не передбачено можливості перерозподілу отриманих коштів.

(154) Отже, відсутність документального підтвердження розрахованого Підприємством розміру статті затрат «благоустрій та утримання в належному стані паркувальних майданчиків» на загальну суму 47 732 845,20 грн свідчить про здійснення розрахунку зазначеної статті витрат без економічного обґрунтування.

6.3. Щодо статті затрат «інвестиційна складова»

(155) Розділом «Рентабельність та інвестиційна складова» Порядку передбачено, що до розрахунку тарифів на Послуги може включатись інвестиційна складова за вирахуванням амортизаційних відрахувань, коштів державного та/або місцевого бюджету, а рівень рентабельності не повинен перевищувати 12 %, крім випадків, коли до планового прибутку включена інвестиційна складова.

(156) У Пояснювальній записці зазначено, що інвестиційна складова в Нових тарифах становить:

І зона - 66% - інвестиційна складова в сумі 280 181 966,87 грн, у тому числі:

116 383 179,08 грн - облаштування відведених паркувальних майданчиків заїзними кишенями;

163 041 365,65 грн - облаштування відведених паркувальних майданчиків системами відеонагляду;

757 422,14 грн - придбання автотранспорту;

ІІ зона - 64% - інвестиційна складова в сумі 107 274 667,50 грн, у тому числі:

16 059 578,37 грн - облаштування відведених паркувальних майданчиків заїзними кишенями;

90 793 301,35 грн - облаштування відведених паркувальних майданчиків системами відеонагляду;

421 787,78 грн - придбання автотранспорту;

ІІІ зона - 30% - інвестиційна складова в сумі 16 680 368,46 грн, у тому числі:

16 059 578,37 грн - облаштування відведених паркувальних майданчиків заїзними кишенями;

620 790,08 грн - придбання автотранспорту;

вартість інвестицій на впровадження заходу з облаштування відведених паркувальних майданчиків у ІІІ зоні системами відеонагляду включена у складові тарифів для І та ІІ зон.

(157) За інформацією КП «Київтранспарксервіс», наданою листом від 21.07.2023 №053/05-2808 (вх. Відділення №60-01/2462 від 25.07.2023), саме Підприємство направляло пропозиції Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент) щодо підготовки проєкту розпорядження «Про затвердження Програми розвитку паркувального простору міста Києва на 2023 рік», зокрема в листі КП «Київтранспарксервіс» до Департаменту від 07.09.2022 № 053/05-2186 вказано: «Підприємство надсилає вам для погодження та подальшого прийняття рішення проєкт розпорядження «Про затвердження Програми розвитку паркувального простору міста Києва на 2023 рік»».

(158) Водночас лист КП «Київтранспарксервіс» до Департаменту від 07.09.2022 №053/05-2186 містив не тільки проєкт розпорядження «Про затвердження Програми розвитку паркувального простору міста Києва на 2023 рік», а також безпосередньо проєкт Програми розвитку паркувального простору міста Києва на 2023 рік на 8 аркушах.

(159) За результатами порівняльного аналізу проєкту Програми розвитку паркувального простору міста Києва на 2023 рік, який було направлено КП «Київтранспарксервіс» до Департаменту листом від 07.09.2022 №053/05-2186, та Програми розвитку паркувального простору м. Києва на 2023 рік, яка була затверджена розпорядженням Київської міської військової адміністрації від 04.10.2022 №682, Відділення встановило, що вказана програма була затверджена в незмінному вигляді, створивши при цьому наслідки для споживачів Послуг у зв`язку з подальшим включенням Підприємством статей затрат у складі інвестиційної складової до вартості Послуг.

(160) Також листом від 21.07.2023 №053-8329 (вх. Відділення №60-01/2457 від 21.07.2023) Департамент повідомив Відділення, що КП «Київтранспарксервіс» брало участь у розробленні Програми розвитку на 2023 рік шляхом підготовки проєкту розпорядження «Про затвердження Програми розвитку паркувального простору міста Києва на 2023 рік» та направлення його на погодження до Департаменту листом від 07.09.2022 №053/05-2186.

(161) При цьому Департамент зазначив, що Підприємство не надало Київській міській військовій адміністрації розрахунків вартості системи відеонагляду для моніторингу відведених майданчиків для паркування транспортних засобів та розрахунків вартості придбання автомобілів для роботи мобільних груп з облаштування відведених майданчиків для паркування транспортних засобів, які визначені в Програмі розвитку на 2023 рік, на загальну суму 253 834 667,00 грн та на загальну суму 1 800 000,00 грн, відповідно, а також супровідні документи щодо моделі (із зазначенням характеристик) систем відеонагляду та автомобілів, обґрунтування щодо необхідної кількості систем відеонагляду та необхідної кількості автомобілів, перелік цінових пропозицій на системи відеонагляду та на автомобілі, на основі яких була визначена вартість цих систем відеонагляду на загальну суму 253 834 667,00 грн та цих автомобілів на загальну суму 1 800 000,00 грн відповідно.

(162) Отже, КП «Київтранспарксервіс» самостійно повністю розробило Програму розвитку на 2023 рік та розрахувало вартість включених до неї заходів, а також листом від 07.09.2022 №053/05-2186 направило готовий проєкт розпорядження «Про затвердження Програми розвитку паркувального простору міста Києва на 2023 рік» на 10 аркушах до Департаменту на погодження.

(163) При цьому необхідно звернути увагу на те, що, незважаючи на затвердження Програми розвитку на 2023 рік не КП «Київтранспарксервіс», сама по собі ця програма не має наслідком ущемлення прав споживачів, а чинить на них вплив саме у зв`язку із включенням Підприємством статей затрат у складі інвестиційної складової до вартості Послуг.

(164) Відповідно до п. 22 та 24 Порядку рентабельність обчислюється як відношення планованого прибутку до повної планованої собівартості послуг. Рівень рентабельності не повинен перевищувати 12 відсотків, крім випадків, коли до планового прибутку включена інвестиційна складова.

(165) Згідно з п. 23 Порядку планований прибуток визначається як вартість послуг за вирахуванням повної планованої собівартості послуг, податків та зборів (обов`язкових платежів). До планового прибутку може включатися інвестиційна складова за вирахуванням амортизаційних відрахувань, коштів державного та/або місцевого бюджету.

(166) Також відповідно до п. 17.2 Правил благоустрою м. Києва плата за послуги паркування включає в себе ставку збору за паркування, відшкодування витрат на утримання та обслуговування місць для платного паркування, забезпечення планового прибутку уповноваженої особи (оператора) та може включати інвестиційну складову у разі затвердження Київською міською радою інвестиційної програми, якою передбачена зазначена складова.

(167) Згідно з підп. 17.4.4 п. 17.4 Правил благоустрою м. Києва оператор здійснює за власний рахунок (за рахунок інвестиційної складової) або за рахунок коштів інвесторів (за умови провадження інвестиційного конкурсу) оснащення (встановлення паркувального обладнання, проведення ремонту, облаштування майданчиків для паркування транспортних засобів, монтаж дорожніх знаків тощо), експлуатацію і утримання місць для платного паркування, взаємодіє з працівниками Управління ДАІ МВС України в м. Києві, Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) чи інших організацій, органів місцевого самоврядування, контроль на місцях за повнотою і своєчасністю сплати водіями плати за послуги паркування.

(168) Відповідно до абз. 2 підп. 17.6.1 п. 17.6 Правил благоустрою м. Києва тарифи на послуги з паркування включають в себе ставку збору за паркування, плату за послуги з паркування та, у разі затвердження Київською міською радою інвестиційної програми, можуть включати інвестиційну складову.

(169) Як зазначено в п. 103 цього рішення, розпорядженням Київської міської військової адміністрації від 04.10.2022 №682 затверджено Програму розвитку на 2023 рік, якою передбачається приведення у відповідність із схемами організації дорожнього руху відведених майданчиків для паркування транспортних засобів (влаштування заїзних кишень), встановлення відеоспостереження на паркувальних майданчиках та придбання нових автотранспортних засобів, які будуть використовуватися Підприємством під час облаштування паркувальних майданчиків.

(170) У той же час п. 4 Розпорядження КМВА №735 визначено, що це розпорядження набирає чинності з дня його оприлюднення.

(171) За інформацією, розміщеною на вебсайті «Офіційний портал Києва» за посиланням https://kyivcity.gov.ua/npa/pro_vstanovlennya_tarifiv_na_poslugi_z_koristuvannya_ maydanchikami_dlya_platnogo_parkuvannya_transportnikh_zasobiv_yaki_nadayutsya_komunalnim_pidpriyemstvom_kivtransparkservis_972902/, Розпорядження КМВА №735 оприлюднено 07.11.2022.

(172) Отже, Нові тарифи, до яких включено статтю затрат «інвестиційна складова» (із загальними плановими витратами на рік у розмірі 404 137 002,83 грн), Підприємство почало застосовувати з 07.11.2022, повідомивши Відділення, що кошти на капітальні видатки, передбачені у складі Нових тарифів, будуть накопичуватися для виконання заходів, передбачених Програмою розвитку на 2023 рік.

(173) Разом із тим відповідно до п. 11 Порядку калькулювання повної планованої собівартості послуг здійснюється в розрахунку на рік.

(174) Пунктом 25 розділу «Рентабельність та інвестиційна складова» Порядку визначено, що тарифи, які встановлюються на рівні повної планованої собівартості послуг, фіксуються на один рік.

(175) При цьому стаття затрат «інвестиційна складова» Нового тарифу (із загальними плановими витратами на рік у розмірі 404 137 002,83 грн) передбачена для виконання заходів, які визначені саме Програмою розвитку на 2023 рік, тобто положення якої не поширюються на листопад - грудень 2022 року.

(176) Отже, Нові тарифи зі статтею затрат «інвестиційна складова» (із загальними плановими витратами на рік у розмірі 404 137 002,83 грн), заходи якої передбачені Програмою розвитку на 2023 рік, КП «Київтранспарксервіс» могло застосовувати, починаючи лише з 01.01.2023.

(177) Враховуючи наведене, споживачі Послуг КП «Київтранспарксеріс» протягом листопада - грудня 2022 року сплачували вартість Послуг із найбільшою статтею затрат «інвестиційна складова» (із загальними плановими витратами на рік у розмірі 404 137 002,83 грн), яка мала застосовуватися, починаючи лише з 01.01.2023.

6.4. Щодо статті витрат «Облаштування відведених паркувальних майданчиків системами відеонагляду» у складі статті затрат «інвестиційна складова»

(178) У Пояснювальній записці зазначено, що організація ефективного паркувального простору неможлива без оперативного моніторингу відведених паркувальних майданчиків та аналізу транспортної інфраструктури.

(179) У зв`язку із цим, КП «Київтранспарксервіс» до Планової калькуляції, на основі якої затверджено Нові тарифи, включило річні витрати на статтю затрат «облаштування відведених паркувальних майданчиків системами відеонагляду» у складі статті затрат «інвестиційна складова» на загальну суму 253 834 667,00 грн.

(180) Разом із тим відповідно до п. 12, 13 та 14 Правил №1342 майданчики для паркування обладнуються відповідно до вимог цих Правил і Правил дорожнього руху.

(181) Відведені майданчики для паркування позначаються дорожніми знаками та суцільною синьою (блакитною) смугою на проїзній частині і на бордюрі, який відокремлює проїзну частину від пішохідної.

(182) Відведені майданчики для платного паркування повинні обов`язково бути обладнані паркувальними автоматами, платіжними пристроями та/або інформаційними знаками про способи та порядок оплати вартості послуг з користування майданчиками для платного паркування.

(183) Положення Правил дорожнього руху також не містять жодних обов`язкових вимог щодо обладнання відведених майданчиків для платного паркування системами відеонагляду.

(184) Отже, необхідність облаштування відведених паркувальних майданчиків системами відеонагляду, крім тверджень КП «Київтранспарксервіс» про неможливість організації ефективного паркувального простору без оперативного моніторингу відведених паркувальних майданчиків та аналізу транспортної інфраструктури, не передбачена жодним нормативно-правовим актом.

(185) Водночас КП «Київтранспарксервіс» листом від 12.01.2023 №053/05-136 (вх. Відділення №60-01/194 від 17.01.2023) повідомило Відділення, що протягом 2020 - 2021 років організація паркувального простору м. Києва була ефективною, оскільки КП «Київтранспарксервіс» здійснило моніторинг та обстеження паркувального простору м. Києва, за результатами якого було, зокрема, організовано додаткові місця для паркування, чим зменшено навантаження на вуличну-дорожню мережу міста, покращено організацію дорожнього руху та створено організаційні та економічні умови для розвитку паркування в м. Києві.

(186) Крім того, на вимогу голови Відділення від 25.07.2023 №60-02/3239 щодо визначення й розрахунку вартості системи відеонагляду (вуличні камери з кріпленнями, підключенням до живлення та мережі передачі даних; серверний комплекс із ліцензійним програмним забезпеченням (програмно-апаратний комплекс); комплекс автофіксації порушень за несплату паркування на базі транспортного засобу; програмне забезпечення відеоаналітики (ліцензії, інтеграція із засобами інформаційної системи, у т. ч. програмне забезпечення керування паркувальним простором) для моніторингу відведених майданчиків для паркування транспортних засобів на загальну суму 253 834 667,00 грн, яка була включена в Програму розвитку на 2023 рік, КП «Київтранспарксервіс» листом від 04.08.2023 №053/05-3004 (вх. Відділення №60-01/2637 від 07.08.2023) повідомило, що «визначення та розрахунок вартості системи відеонагляду для моніторингу відведених майданчиків для паркування транспортних засобів було здійснено на підставі моніторингу цінових пропозицій обраної системи відеонагляду».

(187) Однак КП «Київтранспарксервіс» не надало Відділенню копій таких цінових пропозицій.

(188) До того ж на вимогу голови Відділення від 25.07.2023 №60-02/3239 щодо обґрунтування обраної КП «Київтранспарксервіс» моделі (із зазначенням характеристик) систем відеонагляду (вуличні камери з кріпленнями, підключенням до живлення та мережі передачі даних; серверний комплекс із ліцензійним програмним забезпеченням (програмно-апаратний комплекс); комплекс автофіксації порушень за несплату паркування на базі транспортного засобу; програмне забезпечення відеоаналітики (ліцензії, інтеграція із засобами інформаційної системи, у т. ч. програмне забезпечення керування паркувальним простором), обґрунтування необхідної кількості (1580 одиниць) вуличних камер із кріпленнями, підключенням до живлення та мережі передачі даних, обґрунтування необхідної кількості (10 одиниць) комплексів автофіксації порушень за несплату паркування на базі транспортного засобу та переліку цінових пропозицій на систему відеонагляду, зокрема вуличні камери із кріпленнями, підключенням до живлення та мережі передачі даних; серверний комплекс з ліцензійним програмним забезпеченням (програмно-апаратний комплекс); комплекси автофіксації порушень за несплату паркування на базі транспортного засобу; програмне забезпечення відеоаналітики (ліцензії, інтеграція із засобами інформаційної системи, у т. ч. програмне забезпечення керування паркувальним простором), на основі яких і була визначена вартість цієї системи відеонагляду на загальну суму 253 834 667,00 грн, КП «Київтранспарксервіс» не надало жодного обґрунтування та підтвердних документів.

(189) При цьому щонайменше протягом листопада 2022 - травня 2023 року Підприємство не здійснювало заходів зі встановлення систем відеонагляду на відведених паркувальних майданчиках [що підтверджується листами від 21.12.2022 №053/05-3287 та від 06.04.2023 № 053/05-1298 (вх. Відділення №60-01/2444 від 23.12.2022 та №60-01/1139 від 07.04.2023), протокол слухання від 30.05.2023 №2].

6.5. Щодо статті затрат «придбання автотранспорту» у складі статті затрат «інвестиційна складова»

(191) У Пояснювальній записці зазначено, що розширення автотранспорту, який використовується КП «Київтранспарксервіс», здійснюється власними силами Підприємства, обсяг робіт при цьому значно зріс у зв`язку з розширенням паркувального простору м. Києва.

(192) Для продуктивної та злагодженої роботи з облаштування виникає потреба у створенні додаткових бригад і, відповідно, придбанні спеціальної техніки для виконання поставлених завдань.

(193) Водночас на вимогу голови Відділення від 25.07.2023 №60-02/3239 щодо визначення та розрахунку вартості автомобілів для роботи мобільних груп з облаштування відведених майданчиків для паркування транспортних засобів на загальну суму 1 800 000,00 грн, яка була включена в Програму розвитку на 2023 рік, листом від 04.08.2023 №053/05-3004 (вх. Відділення №60-01/2637 від 07.08.2023) Підприємство повідомило, що «визначення та розрахунок вартості автомобілів для роботи мобільних груп з облаштування відведених майданчиків для паркування транспортних засобів, яка була включена в Програму розвитку паркувального простору м. Києва на 2023 рік було здійснено на підставі моніторингу цінових пропозицій (рекламну продукцію з орієнтовною модифікацією автомобіля)».

(194) Однак надана Підприємством рекламна продукція з орієнтовною модифікацією автомобіля не є належним підтвердженням отриманих КП «Київтранспарксервіс» цінових пропозицій вартості автомобілів для роботи мобільних груп з облаштування відведених майданчиків для паркування транспортних засобів, яка була включена в Програму розвитку на 2023 рік, зокрема, через те, що:

є єдиною ціновою пропозицією;

визначає вартість у сумі 608 632,00 грн із ПДВ (при придбанні від 3-х автомобілів), а отже, за чотири автомобілі загальна сума становитиме 2 434 525,00 грн, що значно перевищує суму статті затрат «придбання автотранспорту» у складі статті затрат «інвестиційна складова» Планової калькуляції - 1 800 000,00 грн;

визначає орієнтовну модифікацію, а отже, може бути суттєво змінена під час фактичної закупівлі;

визначає вартість автомобіля 2023 року випуску (водночас розрахунок Планової калькуляції здійснювався КП «Київтранспарксервіс» у 2022 році);

вказує, що прайс-лист діє станом на 19.07.2023 (тобто надана Підприємством рекламна продукція з орієнтовною модифікацією автомобіля датована 19.07.2023).

(195) Також на вимогу голови Відділення від 25.07.2023 №60-02/3239 щодо обґрунтування обраної КП «Київтранспарксервіс» кількості (4 одиниці) та моделей автомобілів Підприємство не надало жодного обґрунтування та підтвердних документів.

(196) Крім того, згідно з Пояснювальною запискою до затвердження Нових тарифів у листопаді 2022 року облаштуванням паркувальних майданчиків займалися дві мобільні бригади. Проте, у зв`язку з викладеним, передбачається збільшення до чотирьох бригад, що потребує придбання чотирьох одиниць автомобілів для перевезення матеріалів з метою облаштування таких майданчиків та самих робітників.

(197) Разом із тим, як зазначено в п. 134 цього рішення, на підставі Рішення №1527/5591 кількість відведених майданчиків для паркування транспортних засобів, які закріплені за КП «Київтранспарксервіс», зросла лише на 38 - з 506 у 2021 році до 544 у 2022 році - внаслідок розширення паркувального простору м. Києва.

(198) Тобто за наявності лише двох автомобільних бригад (чотирьох автомобілів) КП «Київтранспарксервіс» облаштовувало 506 відведених майданчиків для паркування транспортних засобів, які закріплені за Підприємством, у зв`язку з розширенням паркувального простору м. Києва на 38 відведених майданчиків для паркування транспортних засобів потребує збільшення кількості спеціальної техніки ще на дві автомобільні бригади (чотири автомобілі). Однак таке розширення спеціальної техніки не співмірне з розширенням паркувального простору м. Києва та, як наслідок, може призвести до необґрунтованого зростання вартості Послуг.

(199) При цьому, як було зазначено в п. 163 цього рішення, незважаючи на затвердження Програми розвитку на 2023 рік не КП «Київтранспарксервіс», сама по собі ця програма не має наслідком ущемлення прав споживачів, а чинить на них вплив саме у зв`язку із включенням Підприємством статей затрат у складі інвестиційної складової до вартості Послуг.

6.6. Щодо періоду дії тарифів.

(201) Відповідно до п. 9 Порядку витрати, об`єктивне визначення яких із застосуванням нормативного методу неможливе, плануються на основі фактичних витрат за попередній рік з урахуванням прогнозу індексу цін на промислову продукцію, індексу інфляції, змін мінімальної заробітної плати.

(202) Як зазначено в п. 173 цього рішення, згідно з п. 11 Порядку калькулювання повної планованої собівартості послуг здійснюється в розрахунку на рік.

(203) Відповідно до п. 25 Порядку тарифи, які встановлюються на рівні повної планованої собівартості послуг, фіксуються на один рік.

(204) Отже, тарифи на послуги з користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва мають розраховуватись виходячи з фактичних витрат КП «Київтранспарксервіс» за попередній рік, планових витрат на наступний рік та, відповідно, діяти лише протягом 1 календарного року, з метою запобігання повторному включенню витрат, які вже було враховано в тарифі на попередній рік.

(205) При цьому Планова калькуляція розраховувалася на підставі фактичних витрат за 2021 рік (при тому, що у 2022 році відповідна послуга з паркування транспортних засобів також надавалася).

(206) Натомість Нові тарифи почали діяти з листопада 2022 року та продовжили діяти у 2023 році без змін (тобто без урахування фактичних витрат за попередній 2022 рік).

8. Заперечення відповідача та їх спростування

(216) КП «Київтранспарксервіс» листом від 02.06.2023 №053/05-2227 (вх. Відділення №60-01/1879 від 02.06.2023) надало заперечення до змісту Подання 1 (далі - Лист від 02.06.2023), а листом від 15.09.2023 №053/05-3487 (вх. Відділення №60-01/3153 від 19.09.2023 ) - заперечення до змісту Подання 2 (далі - Лист від 19.09.2023).

8.1. Щодо статті затрат «матеріали для облаштування майданчиків»

(217) Підприємство в Листі від 02.06.2023 та Листі від 19.09.2023 повідомляє, що нанесення (поновлення) дорожньої розмітки, встановлення комплектів дорожніх знаків та табличок проводиться кожного року (один раз на рік) відповідно до наказу останнього від 19.03.2021 №37 та незалежно від фактичних витрат минулих періодів та планових витрат на наведені цілі, врахованих під час формування тарифів на послуги з користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів, розміри яких встановлено розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) від 25.06.2021 №1459 «Про встановлення тарифів на послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів, які надаються КП «Київтранспарксервіс», витрати на матеріали для облаштування всіх відведених паркувальних майданчиків у розмірі 3 431 904,52 грн планується здійснюватися кожного року й тому обґрунтовано враховані під час формування тарифів на ці послуги, розміри яких встановлені Розпорядженням КМВА №735.

(218) Однак ці доводи не можуть бути взяті до уваги з огляду на таке.

(219) Наказ КП «Київтранспарксервіс» від 19.03.2021 №37 «Про впорядкування господарської діяльності» є внутрішнім документом Підприємства.

(220) Питання встановлення та подальшого утримання, у тому числі заміни, дорожніх знаків на загальнодержавному рівні регулюється, зокрема:

Правилами утримання технічних засобів;

ДСТУ 4100:2021.

(221) Так, Правилами утримання технічних засобів та ДСТУ 4100:2021 передбачена заміна дорожніх знаків та інших засобів регулювання дорожнього руху виключно в разі їх пошкодження (збиття).

(222) Отже, чинним законодавством України не передбачений обов`язок щорічної заміни дорожніх знаків та інформаційних табличок без урахування їх стану, у тому числі заміна неушкоджених знаків і табличок. Водночас така періодичність заміни дорожніх знаків та інформаційних табличок призводить до здорожчання основних послуг - користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва.

(223) Крім того, Підприємством не було враховано кількості вже облаштованих у 2021 році паркувальних майданчиків, а також не надано належного документального підтвердження розрахованого ним розміру статті затрат «матеріали для облаштування майданчиків», який у подальшому було включено до Нових тарифів.

8.2. Щодо статті затрат «благоустрій та утримання в належному стані паркувальних майданчиків»

(224) У Листі від 19.09.2023 Підприємство наводить норми, що передбачають необхідність оператора здійснювати належне утримання майданчиків для паркування, з огляду на які останнє надсилало звернення з питань отримання цінових пропозицій на прибирання до районних комунальних підприємств ШЕУ КК «Київатодор» та зазначило, що надавало Відділенню копії листів-відповідей цих підприємств із калькуляцією вартості.

(225) Проте наведені доводи спростовуються тим, що в листах-відповідях КП ШЕУ КК «Київавтодор» щодо надання цінових пропозицій з прибирання паркувальних майданчиків та в листі КП «Київтранспарксервіс» від 21.07.2023 №053/05-2808 (вх. Відділення №60-01/2462 від 25.07.2023) не було надано детального розрахунку прибирання відведених майданчиків для паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва з урахуванням загальної площі та періодичності прибирання відведених майданчиків для паркування.

(226) Отже, як зазначено в п. 146 - 150 цього рішення, Підприємство не надало належного документального підтвердження розміру статті затрат «благоустрій та утримання в належному стані паркувальних майданчиків», який у подальшому було включено до Нових тарифів.

8.3. Щодо статті затрат «Облаштування відведених паркувальних майданчиків системами відеонагляду» у складі статті затрат «інвестиційна складова»

(227) У запереченнях КП «Київтранспарксервіс» зазначило, що під час формування статті «облаштування відведених паркувальних майданчиків системами відеонагляду» до уваги бралось: кількість майданчиків для паркування, кількість машиномісць, технічні характеристики камер, зокрема кут огляду та роздільна здатність камер, а вартість обладнання бралася з відкритих джерел, наявних на ринку для оцінки можливих витрат на купівлю цього обладнання. Фактична ж вартість обладнання буде сформована Підприємством за результатами конкурсних торгів на майданчику відкритих торгів «Прозоро» після підготовки документації та оголошення відкритих торгів.

(228) Проте наведене не може бути враховане з огляду на таке.

(229) Як було зазначено в п. 180-184 цього рішення, чинним законодавством України не передбачена необхідність обов`язкового облаштування відведених паркувальних майданчиків системами відеонагляду.

(230) При цьому КП «Київтранспарксервіс» не надало належного документального підтвердження та обґрунтування розміру статті затрат «облаштування відведених паркувальних майданчиків системами відеонагляду» у складі статті затрат «інвестиційна складова», який у подальшому було включено до Нових тарифів.

(231) Крім того, під час проведення Відділенням слухання у справі №240/60/16-рп/к.23 представники КП «Київтранспарксервіс» зазначили, що інвесторами Підприємства виступають споживачі, тому кошти акумулюються для подальшого їх використання. Також представники КП «Київтранспарксервіс» повідомили, що стаття затрат «Облаштування відведених паркувальних майданчиків системами відеонагляду» у складі статті затрат «інвестиційна складова» включена з метою подальшого забезпечення відеонагляду в майбутньому.

(232) Однак, враховуючи те, що вартість систем відеонагляду, яка включена до статті затрат «Облаштування відведених паркувальних майданчиків системами відеонагляду» у складі статті затрат «інвестиційна складова», була сформована Підприємством на підставі інформації з відкритих джерел, а також те, що КП «Київтранспарксервіс» не надало Відділенню копій цінових пропозицій, які були сформовані відповідними продавцями саме для Підприємства, таку вартість визначено КП «Київтранспарксервіс» без належного економічного обґрунтування.

8.4. Щодо статті затрат «Придбання автотранспорту» у складі статті затрат «інвестиційна складова»

(233) У своїх запереченнях щодо обґрунтованості статті затрат «Придбання автотранспорту» у складі статті затрат «інвестиційна складова» Підприємство знову наводить норми, що передбачають необхідність оператора здійснювати належне утримання та облаштування майданчиків для паркування, та повідомляє, що значну частину цих робіт здійснює самостійно, та з огляду на збільшення обсягу робіт у зв`язку з розширенням паркувального простору й забезпечення належного виконання своїх функціональних обов`язків виникає необхідність у збільшенні бригад з облаштування та відповідному придбанні автотранспорту для їх роботи.

(234) Також КП «Київтранспарксервіс» у Листі від 19.09.2023 зазначило, що визначення та розрахунок вартості автомобілів для роботи таких мобільних груп було здійснено на підставі моніторингу цінових пропозицій, а саме, рекламної продукції з орієнтовною модифікацією автомобіля.

(235) Наведені заперечення спростовуються таким.

(236) Як зазначено в п. 193-195 цього рішення, КП «Київтранспарксервіс» не надало належного документального підтвердження та обґрунтування розміру статті затрат «придбання автотранспорту» у складі статті затрат «інвестиційна складова», який у подальшому було включено до Нових тарифів.

(237) Крім того, таке розширення спеціальної техніки Підприємства не співмірне з розширенням паркувального простору м. Києва та, як наслідок, може призвести до необґрунтованого збільшення вартості Послуг.

8.5. Щодо періоду дії тарифів

(238) Підприємство у своїх запереченнях вказує, що відповідно до п. 11 Порядку калькулювання повної планової собівартості послуг здійснюється в розрахунку на рік, а тарифи, які встановлюються на рівні повної планової собівартості послуг, фіксуються на один рік (п. 25 Порядку). Отже, калькулювання планової собівартості здійснюється на плановий період, який дорівнює року (12 місяців або 365 днів), а не календарному року (з 1 січня по 31 грудня).

(239) З урахуванням того, що тарифи на послуги з користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів, установлені Розпорядженням КМВА №735, застосовуються з дня оприлюднення цього розпорядження, тобто з 07.11.2022, періодом, за який повинні бути реалізовані заходи, передбачені плановою калькуляцією цих тарифів, є рік - з 07.11.2022 по 06.11.2023.

(240) Водночас до складу тарифів на послуги з користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів включено інвестиційну складову в розмірі 404 137 002,83 грн відповідно до Програми розвитку на 2023 рік.

(241) Відтак КП «Київтранспарксервіс» повідомляє, що накопичення ресурсного забезпечення для реалізації заходів, передбачених Програмою розвитку на 2023 рік, здійснюються протягом року (починаючи з 07.11.2022), а реалізація цих заходів - протягом 2023 року.

(242) З огляду на це зазначаємо, що, зважаючи на назву та текст Програми розвитку на 2023 рік, вона передбачає реалізацію заходів саме на 2023 календарний рік, а не на період дії Нових тарифів - з 07.11.2022 по 06.11.2023, зазначений КП «Київтранспарксервіс».

(243) При цьому Програма розвитку на 2023 рік не містить положень, які вказують на можливість накопичення ресурсного забезпечення для реалізації заходів такої програми.

(244) Отже, Нові тарифи зі статтею затрат «інвестиційна складова» (із загальними плановими витратами на рік у розмірі 404 137 002,83 грн), заходи якої передбачені Програмою розвитку на 2023 рік, Підприємство могло застосовувати, починаючи лише з 01.01.2023.

(245) Враховуючи викладене, наведені доводи Підприємства не можуть бути взяті до уваги.

8.6. Щодо виконання Підприємством своїх повноважень та зобов`язань

(246) Також у Листі від 19.09.2023 КП «Київтранспарксервіс» звертає увагу, що ним не встановлено ціни (тарифи), а надано лише рекомендації щодо складових, які можуть бути розглянуті Виконавчим органом Київської міської ради під час встановлення таких цін.

(247) Також Підприємство наводить норми законодавства щодо повноважень органів місцевого самоврядування на встановлення тарифів на послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів, з огляду на які, як стверджує КП «Київтранспарксервіс», у нього відсутні повноваження на встановлення таких тарифів, а отже, в АМК відсутні підстави для притягнення до відповідальності Підприємства за включення економічно необґрунтованих (хоча такими вони не є) статей затрат до планової калькуляції вартості послуг з утримання майданчиків для паркування транспортних засобів за одну годину надання послуг.

(248) Так, на думку Підприємства, дії не можуть мати наслідком ущемлення інтересів споживачів, яке було б неможливим за умови існування значної конкуренції на цьому ринку.

(249) Наведені заперечення спростовуються таким.

(250) Предметом справи №240/60/16-рп/к.23 є дії КП «Київтранспарксервіс» із включення до Планової калькуляції, на основі якої Розпорядженням КМВА №735 затверджено нові тарифи на послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів, які надаються КП «Київтранспарксервіс», економічно необґрунтованих статей затрат:

«матеріали для облаштування майданчиків»;

«благоустрій та утримання в належному стані паркувальних майданчиків»;

«інвестиційна складова»;

«облаштування відведених паркувальних майданчиків системами відеонагляду» у складі статті затрат «інвестиційна складова»;

«придбання автотранспорту» у складі статті затрат «інвестиційна складова».

(251) Тобто, КП «Київтранспарксервіс» включило до Планової калькуляції статті затрат, які є економічно необґрунтованими, не підтвердженими документально, не передбаченими законодавством. У подальшому на підставі розробленої КП «Київтранспарксервіс» Планової калькуляції КМВА було затверджено Нові тарифи.

(252) Затвердження органом місцевого самоврядування тарифу на послуги, розрахованого без економічного обґрунтування, не звільняє суб`єкта господарювання, який здійснив розрахунок такого тарифу, від відповідальності за зловживання монопольним (домінуючим) становищем.

11. Визначення відповідальності відповідача

(256) Відповідно до інформації головного управління ДПС у м. Києві Державної податкової служби України, наданої листом від 04.05.2023 №13681/5/26-15-12-07-03 (вх. Відділення №60-01/766кі від 09.05.2023), дохід (виручка) КП «Київтранспарксервіс» від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за 2022 рік становить 33 053 000 (тридцять три мільйони п`ятдесят три тисячі) гривень.

(257) Під час визначення розміру штрафу враховуються такі обставини:

- порушення Підприємством законодавства про захист економічної конкуренції виявлено не вперше (рішення Колегії від 15.07.2021 №75-р/тк та від 17.08.2022 №14-р/тк);

- порушення не припинено.

Враховуючи викладене, керуючись ст. 7 і 14 Закону України «Про Антимонопольний комітет України», ст. 48 і 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції» та пунктом 32 Правил розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, затверджених розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19.04.1994 №5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.05.1994 за №90/299 (із змінами), Тимчасова адміністративна колегія АМК постановила:

1. Визнати, що комунальне підприємство «Київтранспарксервіс» у період з 07.11.2022 по 13.10.2023 займало монопольне (домінуюче) становище на ринку надання послуг із користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва із часткою 100%, оскільки на цьому ринку в нього не було жодного конкурента.

2. Визнати дії КП «Київтранспарксервіс», які полягають у включенні економічно необґрунтованих статей затрат до планової калькуляції вартості послуг з утримання майданчиків для паркування транспортних засобів за одну годину надання послуг, на основі якої розпорядженням Київської міської військової адміністрації від 07.11.2022 №735 «Про встановлення тарифів на послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів, які надаються КП «Київтранспарксервіс» було затверджено економічно необґрунтовані тарифи на такі послуги, порушенням, передбаченим ч. 1 ст. 13 та п. 2 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг із користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, яке було б неможливим за умов існування значної конкуренції на цьому ринку.

3. За порушення, зазначене в п. 2 резолютивної частини цього рішення, відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції» накласти на КП «Київтранспарксервіс» штраф у розмірі 3 300 000 (три мільйони триста тисяч) гривень.

4. Зобов`язати КП «Київтранспарксервіс» у двомісячний строк із дати отримання рішення в цій справі припинити порушення, зазначене в п. 2 резолютивної частини цього рішення, про що письмово повідомити АМК протягом 5 календарних днів із дня його припинення з наданням підтвердних документів.

Не погоджуючись з висновками Комітету, КП «Київтранспарксервіс» звернулось до Господарського суду міста Києва з позовною заявою, у якій просить визнати рішення АМК від 13.10.2023 №52-р/тк у справі №240/60/16-рп/к.23 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу» протиправним та скасувати це рішення.

Підстави позову наведено вище за текстом цієї постанови.

Заперечуючи проти заявлених вимог, АМК зазначає, що під час доведення порушення у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем доведенню підлягає факт зайняття суб`єктом господарювання такого становища на ринку та зловживання ним, при цьому доведення такого порушення не залежить від настання фактичних негативних наслідків для конкуренції, ущемлення інших осіб або наявності умислу у діях або бездіяльності суб`єкта господарювання.

З огляду на приписи ст. 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» сам по собі факт наявності необґрунтованого встановлення цін вже per se утворює склад порушення у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем. При цьому, позивач є єдиним оператором з паркування транспортних засобів, стягнення паркувального збору та виготовлення абонементних талонів з паркування автомобільного транспорту у місті Києві.

Комітет зазначає, що оскільки КП «Київтранспарксервіс» включило економічно необґрунтовані статті затрат до планової калькуляції вартості послуг з утримання майданчиків для паркування транспортних засобів за одну годину надання послуг, на основі якої розпорядженням Київської міської військової адміністрації від 07.11.2022 №735 «Про встановлення тарифів на послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів, які надаються КП «Київтранспарксервіс»» було затверджено економічно необґрунтовані тарифи на такі послуги, то такі дії Підприємства визнано зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг із користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва.

Джерела права та мотиви, з яких виходить суд апеляційної інстанції при прийнятті постанови.

Причиною виникнення спору у справі, що розглядається, є питання щодо наявності чи відсутності підстав для визнання Рішення АМК недійсним.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про антимонопольний комітет» Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель.

Згідно з приписами ст. 3 цього Закону основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики, зокрема, в частині здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб`єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.

У п. 11 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про антимонопольний комітет» унормовано, що у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має повноваження проводити дослідження ринку, визначати межі товарного ринку, а також становище, в тому числі монопольне (домінуюче), суб`єктів господарювання на цьому ринку та приймати відповідні рішення (розпорядження).

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 12 Закону України «Про захист економічної конкуренції» суб`єкт господарювання займає монопольне (домінуюче) становище на ринку товару, якщо: на цьому ринку у нього немає жодного конкурента; не зазнає значної конкуренції внаслідок обмеженості можливостей доступу інших суб`єктів господарювання щодо закупівлі сировини, матеріалів та збуту товарів, наявності бар`єрів для доступу на ринок інших суб`єктів господарювання, наявності пільг чи інших обставин.

Монопольним (домінуючим) вважається становище суб`єкта господарювання, частка якого на ринку товару перевищує 35 відсотків, якщо він (суб`єкт господарювання) не доведе, що зазнає значної конкуренції.

Установлення монопольного (домінуючого) становища суб`єкта (суб`єктів) господарювання включає застосування як структурних, так і поведінкових показників, що характеризують стан конкуренції на ринку. При цьому застосування структурних показників зумовлюється встановленням об`єкта аналізу, визначенням товарних, територіальних (географічних), часових меж ринку на підставі інформації, яка може бути використана для визначення монопольного (домінуючого) становища.

Обов`язок з доведення в суді факту зайняття суб`єктом господарювання монопольного (домінуючого) становища на ринку покладається на АМК або його територіальне відділення, яке є стороною у справі.

Зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб`єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб`єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку (ч. 1 ст. 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції»).

Порушенням законодавства про захист економічної конкуренції є зловживання (монопольним) домінуючим становищем (п. 2 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції»).

За порушення, передбачені, зокрема, п. 2 ст. 50 цього Закону, накладається штраф у розмірі, передбаченому ч. 2 ст. 52 названого Закону.

Верховний Суд неодноразово зазначав, що у застосуванні ст. 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» необхідно мати на увазі, що частина перша її містить кваліфікуючі ознаки зловживання монопольним (домінуючим) становищем стосовно необмеженого кола випадків такого зловживання, а частина друга - перелік деяких з числа відповідних випадків, причому цей перелік не є вичерпним. Отже, сама лише відсутність у згаданому переліку вказівки про ті чи інші дії (бездіяльність) суб`єкта господарювання не є перешкодою для кваліфікації таких дій (бездіяльності) за ознаками частини першої даної статті.

Здійснення системної оцінки та кваліфікації дій (бездіяльності) суб`єкта господарювання, як і уточнення кваліфікації одних і тих самих дій (бездіяльності) суб`єкта господарювання в межах відповідних (тобто тих, що співвідносяться як загальні та спеціальні) приписів, що містяться в різних частинах ст. 13 вказаного Закону, відноситься до виключних (дискреційних) повноважень органів АМК.

Верховний Суд також неодноразово зазначав, що на АМК або його територіальне відділення, яке є стороною у справі, крім того, що покладено обов`язок з доведення у суді факту зайняття суб`єктом господарювання монопольного (домінуючого) становища на ринку, також покладено обов`язок доведення наявності у діях суб`єкта господарювання зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку, оскільки саме собою зайняття монопольного (домінуючого) становища суб`єктом господарювання на ринку не підтверджує його зловживання та не може бути підставою для притягнення до відповідальності, зокрема, у вигляді накладення штрафу відповідно до ст. 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції».

При розгляді цієї категорії справ в основу кваліфікації дій суб`єкта господарювання як зловживання своїм монопольним становищем АМК може бути покладено, зокрема, дискримінаційність ціноутворення суб`єкта господарювання (наприклад, безсистемне встановлення цін на різному рівні без прив`язки до обсягів закупівлі чи інших обґрунтованих критеріїв) та можливість такого ціноутворення за умов існування значної конкуренції на ринку (що включало аналіз наявності або відсутності об`єктивно виправданих причин). Близьку за змістом правову позицію Верховний Суд виклав у постановах від 05.03.2020 №910/2921/19, від 01.10.2020 №920/890/20 та від 17.12.2020 №910/13225/19.

Закон України «Про Антимонопольний комітет» не покладає на АМК та його органи здійснення контролю у сфері застосування вільних цін і тарифів. Водночас за п. 1 ч. 2 ст. 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» встановлення, зокрема, таких цін, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку, кваліфікується як зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку. Отже, зазначені органи можуть здійснювати контроль за дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції і у встановленні та застосуванні вільних цін і тарифів. Близька за змістом правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 15.01.2019 у справі №903/46/18.

Верховний Суд у постанові від 06.06.2023 у справі №904/4227/20 зазначив, що «…відсутність державного регулювання цін на послугу не є підставою для включення до договору вартості послуг, які необґрунтовані та не використовуються стороною договору. Адже сама по собі відповідність дій суб`єктів господарювання цивільному, господарському законодавству не може автоматично свідчити про дотримання ними норм та вимог антимонопольного законодавства. Суд, поважаючи принцип свободи, як основоположний принцип права, що закріплює легітимну міру свободи поведінки особи, водночас звертає увагу на необхідність, реалізуючи права у сфері господарської діяльності, зважати на прямі законодавчі заборони у відповідних сферах господарських правовідносин, зокрема й ті, що встановлені Законом України «Про захист економічної конкуренції…» Аналіз складових ціноутворення підприємства-монополіста є реалізацією повноважень органів АМК згідно із Законом України «Про Антимонопольний комітет України» та ст. 35, 40, 41 Закону України «Про захист економічної конкуренції» і для встановлення порушення достатньо встановити факт завищення хоча б одного показника витрат».

Підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з`ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; заборона концентрації відповідно до Закону України «Про санкції»; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права (ч. 1 ст. 59 Закону України «Про захист економічної конкуренції»).

Суд встановив, що Комітет під час розгляду справи визначив становище КП «Київтранспарксервіс» на ринку надання послуг із користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва в межах відведених майданчиків для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах відповідно до Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб`єктів господарювання на ринку, затвердженої розпорядженням АМК від 5.03.2002 №49-р, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 1.04.2002 за №317/6605 (із змінами) (далі - Методика), з урахуванням п. 2.2 Методики та ст. 12 Закону України «Про захист економічної конкуренції».

Під час визначення об`єктів аналізу Відділення виходило з того, що підставою для початку розгляду цієї справи стало виявлення ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції в діях КП «Київтранспарксервіс» за результатами здійснення Відділенням державного контролю за дотриманням цим суб`єктом господарювання законодавства про захист економічної конкуренції під час надання послуг з користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва.

Комітет встановив, що об`єктом для визначення монопольного (домінуючого) становища є: суб`єкт господарювання - КП «Київтранспарксервіс»; товар - послуги з користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва. Інша господарська діяльність Товариства, крім надання вказаних послуг, не є об`єктом аналізу щодо визначення монопольного (домінуючого) становища. Товаром, щодо якого визначається монопольне домінуюче становище КП «Київтранспарксервіс», є послуги з користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва.

АМК також встановив, що єдиними учасниками ринку послуг з користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва є: продавець (постачальник) - КП «Київтранспарксервіс», яке на підставі Рішення КМР №930/1591 є єдиним оператором з паркування транспортних засобів, стягнення паркувального збору та виготовлення єдиних абонементних талонів із паркування автомобільного транспорту в м. Києві; покупці (споживачі) - фізичні та юридичні особи, які отримують від КП «Київтранспарксервіс» послуги з користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва.

Визначаючи товарні межі ринку, АКМ встановив, що задовольнити попит споживачів на послуги з паркування транспортних засобів у межах проїзної частини вулиці або дороги може лише КП «Київтранспарксервіс», надаючи послуги з користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва. Адже спеціально обладнані майданчики для паркування транспортних засобів розміщенні поза межами проїзної частини вулиці або дороги. Тобто за показниками взаємозамінності, подібності призначення, споживчих властивостей та умов використання товару послуги з користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва не мають товарів-замінників. У зв`язку із цим товарними межами ринку є послуги з користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах.

Визначаючи територіальні (географічні) межі ринку, Комітет зазначив, що територіальними (географічними) межами ринку надання послуг з користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах є територія м. Києва в межах відведених майданчиків для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах.

Часовими межами ринку визначено період з 07.11.2022 (дата встановлення Розпорядженням КМВА №735 нових тарифів на послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів, які надаються КП «Київтранспарксервіс») по 13.10.2023 (на момент прийняття цього рішення), тобто проміжок часу, протягом якого відповідна сукупність товарно-грошових відносин між продавцями (постачальниками, виробниками) і споживачами утворює ринок товару із сталою структурою.

Визначаючи потенційних конкурентів Підприємства, Комітет встановив, що у період з 07.11.2022 по 13.10.2023 КП «Київтранспарксервіс» на підставі Рішення КМР №930/1591 було єдиним оператором з паркування транспортних засобів, стягнення паркувального збору та виготовлення єдиних абонементних талонів із паркування автомобільного транспорту в м. Києві.

Визначаючи бар`єри для вступу на ринок, АМК встановив, що вступ на ринок надання послуг з користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва обмежений необхідністю наявності в суб`єкта господарювання статусу оператора, адже операторам забороняється передавати майданчики для паркування на проїзній частині автомобільних доріг у користування іншим суб`єктам господарювання. Отже, надавати послуги з користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва має можливість виключно оператор.

Встановивши зазначені вище обставини щодо визначення монопольного (домінуючого) становища АМК у загальному висновку, враховуючи положення абзацу 2 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про захист економічної конкуренції» визначив, що КП «Київтранспарксервіс» у період з 07.11.2022 по 13.10.2023 займало монопольне (домінуюче) становище на ринку надання послуг з користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва в межах відведених майданчиків для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах із часткою 100%, оскільки на цьому ринку в нього не було жодного конкурента.

Досліджуючи обставини справи, Комітет також встановив, що планові витрати на рік основних статей затрат Планової калькуляції, на основі якої затверджено Нові тарифи, є економічно необґрунтованими (завищеними).

Так, КП «Київтранспарксервіс» не надало належного документального підтвердження розміру статті затрат «матеріали для облаштування майданчиків» Нових тарифів, про що свідчать обставини, встановлені у п. 107-140 Рішення.

Щодо статті затрат «благоустрій та утримання в належному стані паркувальних майданчиків» Комітет, враховуючи встановлені у п. 143-153 Рішення обставини виснував, що відсутність документального підтвердження розрахованого Підприємством розміру статті затрат «благоустрій та утримання в належному стані паркувальних майданчиків» на загальну суму 47 732 845,20 грн свідчить про здійснення розрахунку зазначеної статті витрат без економічного обґрунтування.

Виходячи з обставин, встановлених у п. 155-177 Рішення, АМК щодо статті затрат «інвестиційна складова» дійшов висновку, що споживачі послуг КП «Київтранспарксеріс» протягом листопада - грудня 2022 року сплачували вартість послуг із найбільшою статтею затрат «інвестиційна складова» (із загальними плановими витратами на рік у розмірі 404 137 002,83 грн), яка мала застосовуватися, починаючи лише з 01.01.2023.

Щодо статті витрат «Облаштування відведених паркувальних майданчиків системами відеонагляду» у складі статті затрат «інвестиційна складова» Комітет зазначив, що за встановлених у п. 178-189 Рішення обставин та з огляду на відсутність законодавчо закріпленої норми щодо облаштування відведених паркувальних майданчиків системами відеонагляду та відсутність належного документального підтвердження розрахованого Підприємством розміру статті затрат «облаштування відведених паркувальних майданчиків системами відеонагляду» у складі статті затрат «інвестиційна складова» на загальну суму 253 834 667,00 грн, її включення до Нових тарифів може призвести до необґрунтованого завищення вартості Послуг.

Щодо статті затрат «придбання автотранспорту» у складі статті затрат «інвестиційна складова» виходячи з встановлених у п. 191-199 обставин АМК зазначив, що з огляду на розширення паркувального простору м. Києва лише на 38 відведених майданчиків для паркування транспортних засобів та відсутність належного документального підтвердження розрахованого Підприємством розміру статті затрат «придбання автотранспорту» (продукція з орієнтовною модифікацією автомобіля не є належним підтвердженням отриманих Пыдприэмством пропозицій вартості автомобілів для роботи мобільних груп з облаштування відведених майданчиків для паркування транспортних засобів, яка була включена в Програму розвитку на 2023 рік) у складі статті затрат «інвестиційна складова» на загальну суму 1 800 000,00 грн, її включення до Нових тарифів може призвести до необґрунтованого завищення вартості Послуг.

Щодо періоду дії тарифів Комітет встановив, що Нові тарифи почали діяти з листопада 2022 року та продовжили діяти у 2023 році без змін (тобто без урахування фактичних витрат за попередній 2022 рік), а отже розроблені КП «Київтранспарксервіс» Нові тарифи, які діють протягом 2023 року, можуть ущемляти інтереси споживачів.

Надаючи кваліфікацію діям відповідача Комітет (у п. 208-215) виснував, що включення КП «Київтранспарксервіс» до Планової калькуляції, на основі якої затверджено Нові тарифи, економічно необґрунтованих статей затрат «матеріали для облаштування майданчиків» (з огляду на відсутність законодавчо закріпленої норми щодо щорічної заміни дорожніх знаків та інформаційних табличок без урахування їх стану, неврахування Підприємством кількості вже облаштованих відведених майданчиків для паркування транспортних засобів та відсутність належного документального підтвердження розрахованого ним розміру цієї статті затрат), «благоустрій та утримання в належному стані паркувальних майданчиків» (з огляду на відсутність документального підтвердження розрахованого Підприємством розміру цієї статті затрат) та «інвестиційна складова» (заходи якої передбачені Програмою розвитку на 2023 рік, тобто можуть застосовуватися, починаючи лише з 01.01.2023), а також таких статей затрат як «облаштування відведених паркувальних майданчиків системами відеонагляду» (з огляду на відсутність законодавчо закріпленої норми щодо облаштування відведених паркувальних майданчиків системами відеонагляду та відсутність належного документального підтвердження розрахованого Підприємством розміру цієї статті затрат) та «придбання автотранспорту» (з огляду на розширення паркувального простору м. Києва лише на 38 відведених майданчиків для паркування транспортних засобів та відсутність належного документального підтвердження розрахованого Підприємством розміру цієї статті затрат), у складі статті затрат «інвестиційна складова», призводить до додаткових витрат для споживачів, які користуються Послугами Підприємства, та, як наслідок, ущемлення їх інтересів при отриманні вказаних послуг.

Вказані дії КП «Київтранспарксервіс» були б неможливими за умови значної конкуренції на ринку надання послуг із користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва, адже в такому випадку споживачі мали б можливість обирати між кількома надавачами таких послуг та в разі ущемлення їх інтересів обрали б іншого надавача.

У випадку відсутності конкуренції на відповідному ринку і, як наслідок, відсутності у споживачів КП «Київтранспарксервіс» альтернативи щодо придбання Послуг інакше, ніж у Підприємства, зазначені дії призводять до настання негативних наслідків для споживачів, а саме, сплати завищеної вартості Послуг.

При цьому Нові тарифи в розмірах 35 грн за 1 місце за 1 годину (І зона паркування), 25 грн за 1 місце за 1 годину (ІІ зона паркування) та 5 грн за 1 місце за 1 годину (ІІІ зона паркування) для споживачів Послуг є такими, що призводять до завищення економічних витрат останніх, ущемлення їх законних прав та охоронюваних інтересів.

Листом від 06.04.2023 №053/05-1298 (вх. Відділення №60-01/1139 від 07.04.2023) КП «Київтранспарксервіс» повідомило, що загальний обсяг наданих ним Послуг у період з листопада 2022 року до квітня 2023 року (із застосуванням Нових тарифів) становить 18 371 854 (вісімнадцять мільйонів триста сімдесят одна тисяча вісімсот п`ятдесят чотири) гривні.

Враховуючи наведене, дії КП «Київтранспарксервіс», які полягають у включенні економічно необґрунтованих статей витрат, таких як:

«матеріали для облаштування майданчиків» (з огляду на відсутність законодавчо закріпленої норми щодо щорічної заміни дорожніх знаків та інформаційних табличок без урахування їх стану, неврахування Підприємством кількості вже облаштованих відведених майданчиків для паркування транспортних засобів та відсутність належного документального підтвердження розрахованого ним розміру цієї статті затрат);

«благоустрій та утримання в належному стані паркувальних майданчиків» (з огляду на відсутність документального підтвердження розрахованого Підприємством розміру цієї статті затрат);

«інвестиційна складова» (заходи якої передбачені Програмою розвитку на 2023 рік, тобто можуть застосовуватися, починаючи лише з 01.01.2023);

а також статей затрат у складі «інвестиційної складової», таких як: «облаштування відведених паркувальних майданчиків системами відеонагляду» (з огляду на відсутність законодавчо закріпленої норми щодо облаштування відведених паркувальних майданчиків системами відеонагляду та відсутність належного документального підтвердження розрахованого Підприємством розміру цієї статті затрат); «придбання автотранспорту» (з огляду на розширення паркувального простору м. Києва лише на 38 відведених майданчиків для паркування транспортних засобів та відсутність належного документального підтвердження розрахованого Підприємством розміру цієї статті затрат), до Планової калькуляції, на основі якої затверджено Нові тарифи, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого ч. 1 ст. 13 та п. 2 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг із користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, яке було б неможливим за умов існування значної конкуренції на цьому ринку.

Колегія суддів відзначає, що АМК у оскаржуваному Рішенні надав оцінку та обґрунтоване спростування запереченням Підприємства, в т.ч. щодо статті витрат «матеріали для облаштування майданчиків», щодо статті затрат «благоустрій та утримання в належному стані паркувальних майданчиків», щодо статті затрат «Облаштування відведених паркувальних майданчиків системами відеонагляду» у складі статті затрат «інвестиційна складова», щодо статті затрат «Придбання автотранспорту» у складі статті затрат «інвестиційна складова», щодо періоду дії тарифів, щодо виконання Підприємством своїх повноважень та зобов`язань тощо.

Згідно з остаточними висновками Колегії (п. 253), з якими погоджується господарський суд, зібраними у справі доказами доводиться, а запереченнями відповідача не спростовується висновок Колегії про те, що дії КП «Київтранспарксервіс», які полягають у включенні економічно необґрунтованих статей затрат, таких як:

«матеріали для облаштування майданчиків» (з огляду на відсутність законодавчо закріпленої норми щодо щорічної заміни дорожніх знаків та інформаційних табличок без урахування їх стану, неврахування Підприємством кількості вже облаштованих відведених майданчиків для паркування транспортних засобів та відсутність належного документального підтвердження розрахованого ним розміру цієї статті затрат);

«благоустрій та утримання в належному стані паркувальних майданчиків» (з огляду на відсутність документального підтвердження розрахованого Підприємством розміру цієї статті затрат);

«інвестиційна складова» (заходи якої передбачені Програмою розвитку на 2023 рік, тобто можуть застосовуватися, починаючи лише з 01.01.2023);

а також статей затрат у складі «інвестиційної складової», таких як:

«облаштування відведених паркувальних майданчиків системами відеонагляду» (з огляду на відсутність законодавчо закріпленої норми щодо облаштування відведених паркувальних майданчиків системами відеонагляду та відсутність належного документального підтвердження розрахованого Підприємством розміру цієї статті затрат);

«придбання автотранспорту» (з огляду на розширення паркувального простору м. Києва лише на 38 відведених майданчиків для паркування транспортних засобів та відсутність належного документального підтвердження розрахованого Підприємством розміру цієї статті затрат), до Планової калькуляції, на основі якої затверджено Нові тарифи, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого ч. 1 ст. 13 та п. 2 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг із користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, яке було б неможливим за умов існування значної конкуренції на цьому ринку.

Щодо доводів скаржника про те, що питання ціноутворення на Послуги належить виключно до повноважень органів місцевого самоврядування (виконавчого органу Київської міської ради), суд наголошує на тому, що як встановлено у Рішенні АМК відповідно до пункту 4 Правил паркування транспортних засобів №1342 вартість послуг з користування майданчиками для платного паркування визначається, як економічно обґрунтовані витрати оператора (позивача), пов`язані з утриманням, облаштуванням та обладнанням паркувальних майданчиків згідно з тарифом, установленим органом самоврядування відповідно до Порядку. При цьому тариф розраховується (формується) саме виходячи з розміру повної планованої собівартості послуг, планованого прибутку оператора, розміру податків та зборів. Тобто, тариф безпосередньо формується на підставі економічно обґрунтованих планових витрат оператора.

Разом з тим, як встановлено у Рішенні АМК, саме КП «Київтранспарксервіс» всупереч вище зазначеним нормативним актам включило до планової калькуляції вартості послуг необґрунтовані витрати і подало для затвердження до виконавчого органу Київської міської ради.

Колегія суддів також вважає необґрунтованими доводи скаржника про те, що його було притягнуто до відповідальності за дії, які не є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, оскільки він лише пропонував органу місцевого самоврядування погодити тариф, розрахований ним, як оператором, а прийняття рішення з цього питання покладається на орган місцевого самоврядування, та зазначає, що, як встановлено АМК у оспорюваному рішенні та судом під час розгляду справи, саме дії Підприємства щодо включення до розрахунку (планової калькуляції вартості послуг) необґрунтованих витрат та подання на затвердження і призвели до завищення тарифу на Послуги.

Отже, у ході розгляду антимонопольної справи Комітет вірно кваліфікував дії позивача, які полягали у включенні до планової калькуляції вартості послуг з утримання майданчиків для паркування транспортних засобів за одну годину надання послуг, які надавало КП "Київтранспарксервіс", статей витрат "матеріали для облаштування майданчиків", "благоустрій та утримання в належному стані паркувальних майданчиків", "інвестиційна складова", як порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене ч. 1 ст. 13 та п. 2 ч. 1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг з користування відведеними майданчиками для платного паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах м. Києва, які використовує (експлуатує) Підприємство для надання послуг, шляхом встановлення таких цін реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на цьому ринку.

Щодо накладеного на КП "Київтранспарксервіс" штрафу.

Відповідно до абзацу 2 ч. 2 ст. 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції» за порушення законодавства про захист економічної конкуренції передбачене п. 2 ч. 1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», накладається штраф у розмірі до 10% доходу (виручки) суб`єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф.

Під час визначення розміру штрафу за порушення законодавства про захист економічної конкуренції не передбачається врахування такої обставини, як відсутність дійсної прямої майнової шкоди правам та інтересам як заявників по справі, так і іншим споживачам.

Чинним законодавством України Комітет наділений дискреційними повноваженнями та має право накладати штрафи за порушення, передбачені законодавством про захист економічної конкуренції, у розмірах, визначених ст. 52 Закону «Про захист економічної конкуренції».

Встановлення органами Комітету у діях суб`єктів господарювання порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу здійснюються на основі аналізу та оцінки доказів, зібраних під час розгляду кожної конкретної справи та виходячи з її фактичних обставин.

Комітет з наданої Головним управління ДПС у м. Києві у листі від 04.05.2023 №13681/5/26-15-12-07-03 інформації встановив, що дохід (виручка) Підприємства від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за 2022 рік становить 33 053 000 грн, а тому було накладено на КП "Київтранспарксервіс" штраф у розмірі 3 300 000 грн, що в свою чергу становить 9,98 % від доходу позивача за 2022 рік.

Комітет також зазначив, що під час визначення розміру штрафу було враховано систематичне порушення Підприємством законодавства про захист економічної конкуренції встановлених рішеннями Тимчасової адміністративної колегії АМК від 15.07.2021 №75-р/тк та від 17.08.2022 №14-р/тк.

Враховуючи встановлені у справі обставини та норми чинного законодавства, які підлягають застосуванню у спірних правовідносинах, апеляційний суд дійшов висновку, що АМК в ході розгляду справи №240/60/16-рп/к.23 про порушення КП «Київтранспарксервіс» законодавства про захист економічної конкуренції повністю з`ясував обставини, які мають значення для справи; обставини, які мають значення для справи і які визнано встановленими, є доведеними; висновки, викладених у рішенні, відповідають обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права при прийнятті рішення №52-р/тк від 13.10.2023 відсутні.

За таких підстав вимоги Підприємства задоволенню не підлягають, висновку про що обґрунтовано дійшов суд першої інстанції. Доводи апеляційної скарги зазначеного не спростовують.

Висновки суду апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги.

Як зазначено у п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод (рішення Суду у справі Трофимчук проти України, no. 4241/03 від 28.10.2010).

Європейський суд з прав людини вказав, що п. 1 ст. 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст. 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, №63566/00, §23, ЄСПЛ, від 18.07.2006).

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.

Суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права (ст. 276 ГПК України).

Враховуючи встановлені у справі обставини та норми чинного законодавства, які підлягають застосуванню у спірних правовідносинах, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що рішення місцевого господарського суду у цій справі є законним та обґрунтованим; підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.

Судові витрати.

У зв`язку з відсутністю підстав для задоволення апеляційної скарги витрати за її подання відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються на апелянта.

Керуючись ст. 74, 129, 269, 275-277, 281-284 ГПК України, Північний апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Комунального підприємства "Київтранспарксервіс" на рішення Господарського суду міста Києва від 30.04.2024 у справі № 910/19743/23 залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду міста Києва від 30.04.2024 у справі №910/19743/23 залишити без змін.

3. Судові витрати, пов`язані з поданням апеляційної скарги, покласти на скаржника.

4. Справу №910/19743/23 повернути до суду першої інстанції.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку та в строк, передбачені ст. 287 - 289 ГПК України.

Повний текст постанови складено 12.09.2024.

Головуючий суддя О.О. Євсіков

Судді С.О. Алданова

В.А. Корсак

СудПівнічний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення09.09.2024
Оприлюднено13.09.2024
Номер документу121560052
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо застосування антимонопольного та конкурентного законодавства про захист економічної конкуренції