Ухвала
від 12.09.2024 по справі 155/1743/21
ГОРОХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №155/1743/21

Провадження №2-р/155/2/24

ГОРОХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12.09.2024 м. Горохів

Горохівський районний суд Волинської області в складі: головуючого судді Санакоєв Д.Т., при секретарі судових засідань Федонюк О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду заяву ОСОБА_1 про роз`яснення судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства «Русь» та Горохівської міської ради Луцького району Волинської області про визнання права на земельну частку (пай),

В С Т А Н О В И В:

Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про роз`яснення рішення Горохівського районного суду Волинської області від 17 січня 2022 року у справі №155/1766/21 за позовом ОСОБА_1 до Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства «Русь» та Горохівської міської ради Луцького району Волинської області про визнання права на земельну частку (пай), в якій просить роз`яснити резолютивну частину рішення, чи стосується визнання за ним права на земельну частку (пай) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва у межах та нормах для членів товариства колишнього колективного сільськогосподарського підприємства «Русь» в розмірі 2,3962 умовних кадастрових гектарів із земель запасу та резервного фонду, розташованих на території Горохівської об`єднаної територіальної громади Луцького району Волинської області.

В обґрунтування заяви вказує, що рішенням Горохівського районного суду Волинської області від 17.01.2022 року за ним визнано право на земельну частку (пай) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва у межах та нормах для членів товариства колишнього колективного сільськогосподарського підприємства «Росія» в розмірі 2,3962 умовних кадастрових гектарів в землях розташованих на території Горохівської об`єднаної територіальної громади Луцького району Волинської області (колишньої Мирненської сільської ради Горохівського району Волинської області).

Необхідність подання заяви зумовлена тим, що зміст судового рішення є незрозумілим для учасників судового провадження, від вирішення цього питання безпосередньо залежить можливість реалізації права позивача на виділення йому в натурі земельної ділянки як особі, що набула право на земельну частку (пай). Заявнику не зрозуміло, чи може він здійснювати оформлення прав на земельну ділянку в натурі (на місцевості) із земель запасу чи резервного фонду громади, враховуючи висновки, відображені у судовому рішенні від 17.01.2022 року.

Розгляд справи здійснювався без повідомлення учасників справи, що відповідає вимогам ч.3 ст.271 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.

Відповідно до вимог ч.1 ст.258 ЦПК України, судові рішення викладаються у формі ухвали, рішення, постанови або судового наказу.

Пунктом 1 статті 271 ЦПК України, регламентовано, що за заявою учасників справи, державного виконавця, приватного виконавця, суд роз`яснює судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення.

Відповідно до п.п.13, 21 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 18 грудня 2009 року «Про судове рішення у цивільній справі» при роз`ясненні рішення суд в ухвалі викладає більш повно і ясно частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін у суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду; суд не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення і не вправі вирішувати питання, які не були предметом судового розгляду. Суд може лише змінивши форму викладення більш повно і ясно навести частини рішення, що викликають певні труднощі для розуміння. Суд при роз`ясненні судового рішення не повинен давати відповідь на нові та невирішені ним вимоги, чи змінювати його зміст. Якщо фактично порушено питання про зміну рішення або внесення в нього нових даних, у тому числі й роз`яснення мотивів ухваленого рішення, суд ухвалою відмовляє в роз`ясненні рішення.

Роз`яснення рішення суду - це засіб виправлення недоліків судового акта, який полягає в усуненні неясності судового акта і викладенні рішення суду у більш ясній і зрозумілій формі.

В ухвалі про роз`яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.

Виходячи із системного тлумачення вказаних положень, роз`яснено може бути рішення суду у разі, якщо без такого роз`яснення його важко виконати, оскільки існує значна ймовірність неправильного його виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення (Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 08 серпня 2018 року у справі № 808/1298/15, адміністративне провадження №К/9901/47009/18).

Таким чином, роз`яснення судового рішення полягає у викладенні в більш чіткій та конкретній формі резолютивної частини рішення і таке роз`яснення пов`язане та має на меті забезпечити чітке і правильне виконання судового рішення, якщо його зміст є незрозумілим для осіб, які брали участь у справі, або для державного (приватного) виконавця, що виконує це судове рішення.

Судом встановлено, що рішенням Горохівського районного суду Волинської області у справі №155/1743/21 від 17 січня 2022 року позов задоволено повністю, визнано за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва у межах та нормах для членів товариства колишнього колективного сільськогосподарського підприємства «Росія» в розмірі 2,3962 умовних кадастрових гектарів в землях розташованих на території Горохівської об`єднаної територіальної громади Луцького району Волинської області (колишньої Мирненської сільської ради Горохівського району Волинської області.

З огляду на мотивувальну частину рішення, судом були зазначені фактичні обставини, які були встановлені при розгляді справи, зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини , при цьому судом була мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності підстав для задоволення позову.

Зокрема, судом досліджувалась довідка Горохівської міської ради Луцького району Волинської області №809 від 25 жовтня 2021 року, якою стверджувалось, що на території колишньої Мирненської сільської ради є вільні земельні ділянки із земель запасу та резерву та нерозподілені ділянки з земель пайового фонду.

Згідно п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року №7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» вказано, що член колективного сільськогосподарського підприємства (далі КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта.

При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до пункту 7 Указу Президента України від 8 серпня 1995 року №720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.

Відповідно до ст. 5 ЗК України (561-12) та згідно з пунктом 3-5 Рекомендацій по складанню проектів роздержавлення і приватизації земель сільськогосподарських підприємств і організацій при передачі земель у колективну власність сільськогосподарським підприємствам місцевими радами на своїй території створюється резервний фонд земель за погодженням місця розташування з землекористувачем у розмірі до 15 відсотків площі усіх сільськогосподарських угідь, включаючи угіддя в межах відповідних населених пунктів. Землі резервного фонду перебувають у постійному користуванні колишніх землекористувачів (сільськогосподарських підприємств) і призначаються для подальшого перерозподілу і використання за цільовим призначенням, для індивідуального житлового будівництва, ведення особистого підсобного господарства, городництва в межах граничних розмірів, визначених статтями 56, 59 та 67 Земельного кодексу України (561-12 ).

Статтею 7 Указу Президента України від 8 серпня 1995 року №720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» встановлено, що створений під час передачі земель у колективну власність резервний фонд використовується для передачі у приватну власність або надання у користування земельних ділянок переважно громадянам, зайнятим у соціальній сфері на селі, а також іншим особам, яких приймають у члени сільськогосподарських підприємств або які переселяються у сільську місцевість для постійного проживання.

У п. 3 Порядку організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 лютого 2004 року №122, передбачено, що у разі виявлення після розробки проекту факту не включення одного чи кількох громадян, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку, спадкоємців права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом, інших громадян та юридичних осіб України, які відповідно до законодавства набули право на земельну частку (пай), до списку власників земельних часток (паїв), на підставі якого був складений проект, сільська, селищна, міська рада чи райдержадміністрація може прийняти рішення (розпорядження) про, зокрема, надання зазначеним громадянам земельних ділянок із земель запасу чи резервного фонду у розмірі відповідної земельної частки (паю).

Разом з тим громадянам земельні ділянки в натурі (на місцевості) можуть виділятися із земель запасу чи резервного фонду в розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, але за рахунок земель резервного фонду саме колишнього колективного сільськогосподарського підприємства.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалюєрішення іменемУкраїни.Судове рішенняє обов`язковимдо виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

З урахуваннямнаведеного вище,з метоюфактичного виконаннярішення суду,заяву слідзадовольнити тароз`яснити рішення Горохівського районногосуду Волинськоїобласті від17січня 2022року усправі №155/1743/21 (головуючийсуддя АдамчукГ.М.) за позовом ОСОБА_1 доПриватно-орендногосільськогосподарського підприємства«Русь» таГорохівської міськоїради Луцькогорайону Волинськоїобласті провизнання правана земельнучастку (пай).

Керуючись ст.ст.260, 261, 271 ЦПК України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Заяву ОСОБА_1 про роз`яснення резолютивної частини судового рішення Горохівського районного суду Волинської області від 17 січня 2022 року у справі №155/1743/21 за позовом ОСОБА_1 доПриватно-орендногосільськогосподарського підприємства«Русь» таГорохівської міськоїради Луцькогорайону Волинськоїобласті провизнання правана земельнучастку (пай) задовольнити.

Роз`яснити,що резолютивначастина рішення Горохівського районного суду Волинської області від 17 січня 2022 року у справі №155/1743/21 за позовом ОСОБА_1 до Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства «Русь» та Горохівської міської ради Луцького району Волинської області про визнання права на земельну частку (пай), згідно якого за ОСОБА_1 визнаноправо наземельну частку(пай)для веденнятоварного сільськогосподарськоговиробництва умежах танормах длячленів товаристваколишнього колективногосільськогосподарського підприємства«Росія» врозмірі 2,3962умовних кадастровихгектарів стосується земель запасу та резервного фонду, розташованих на території Горохівської об`єднаної територіальної громади Луцького району Волинської області (колишньої Мирненської сільської ради Горохівського району Волинської області).

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.

У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги на ухвалу суду. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Горохівського районного суду

Волинської області Д.Т.Санакоєв

СудГорохівський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення12.09.2024
Оприлюднено16.09.2024
Номер документу121562238
СудочинствоЦивільне
КатегоріяЗаява про роз’яснення судового рішення

Судовий реєстр по справі —155/1743/21

Ухвала від 12.09.2024

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Санакоєв Д. Т.

Рішення від 17.01.2022

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Адамчук Г. М.

Ухвала від 28.12.2021

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Адамчук Г. М.

Ухвала від 20.12.2021

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Адамчук Г. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні