Ухвала
від 12.09.2024 по справі 953/7849/24
ЛЕНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

12.09.2024

Справа №953/7849/24

Провадження №2-о/642/111/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2024 р. м. Харків

Суддя Ленінського районного суду м. Харкова Вікторов В.В., вивчивши заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради, Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні,-

ВСТАНОВИВ:

16 травня 2024 року заявник ОСОБА_1 звернувся до Київського районного суду м.Харкова із заявою про встановлення факту перебування неповнолітньої дитини на утриманні та вихованні, відповідно до якої просить: встановити факт постійного проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з батьком ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 та факт перебування дитини на утриманні батька.

В обґрунтування заяви представник заявника посилається на те, що22 січня 2024 року заочним рішенням Київського районного суду м. Харкова розірвано шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 . Від цих відносин вони мають доньку - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Рішенням Харківської міської ради №239 від 22.05.2024 року визначене місце проживання дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом з батьком, ОСОБА_1 , на якого покладений обов`язок щодо виховання та утримання малолітньої донькою.

Судовим наказом Київського районного суду м. Харкова від 08.12.2023 у справі №953/11318/23 стягнуто аліменти з матері дитини, ОСОБА_3 користь ОСОБА_1 на утримання дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

На виконанні Київського відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції перебуває виконавче провадження №73630978 за виконавчим листом №953/11318/23.Станом на 01.03.2024 заборгованість зі сплати аліментів становить 10842,00 грн. , і на даний час боржник аліменти не сплачує, стосунків з дитиною не підтримує, участі у вихованні доньки не приймає.

Відповідно довідок про взяття на облік внутрішньо-переміщеної особи від 12.09.2023 року № 6329-5002953803/21804 та № 6329-5002953803/21805 місце проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване за адресою: АДРЕСА_2 , що є місцем реєстрації її батька, фактичне місце проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 : АДРЕСА_1 , що є місцем проживання її батька.

В подальшому заявник має намір звернутися до суду про позбавлення матері дитини батьківських прав, а також до органу соціального забезпечення з метою отримання допомоги на утримання дитини, мати якої ухиляється від сплати аліментів. У зв`язку з вищевикладеним заявник і звернувся з вищевказаною заявою.

Ухвалою Київського районного суду м.Харкова від 28 серпня 2024 року цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради, Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні, направлено за підсудністю до Ленінського районного суду м. харкова.

Цивільна справа № 953/7849/24 надійшла до Ленінського районного суду м. Харкова 11.09.2024 року.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.09.2024 справу передано для розгляду головуючому судді В.В. Вікторову.

Суд, дослідивши матеріали заяви, приходить до наступного висновку.Відповідно до положення статті 19 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження /загального або спрощеного; 3) окремого провадження.

Так, згідно з ч. 1ст. 293 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Характерною ознакою категорії справ окремого провадження є відсутність у них спору про право і метою яких є встановлення юридичного факту або стану, при цьому в порядку окремого провадження може вирішуватися спір про факт, але не спір про право цивільне.

Пунктом 5 частини другої статті 293 ЦПК України визначено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

У судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення (частина друга статті 315 ЦПК України).

Постановою Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», роз`яснено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо:

- згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;

- чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення;

- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;

- встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Заявник у заяві просить суд встановити факт проживання малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з батьком ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до ст. 141 СК України мати та батько мають рівні права та обов`язки по відношенню до дитини. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їх прав по відношенню до дитини.

Згідно ч. 1ст. 160 СК України місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків. Частиною 3 даної статті визначено, що якщо батьки проживають окремо, місце проживання дитини, яка досягла чотирнадцяти років, визначається нею самою.

У разі, якщо батьки не можуть дійти згоди щодо місця проживання дитини, згідно ч. 1 ст.161СК України, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.

Окрім того, як зазначає Верховний Суд у постанові від 22 квітня 2020 року у справі №200/14136/17 (провадження № 61-15965св19), суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; чинне законодавство не передбачає іншого порядку їх встановлення; встановлення такого факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право.

Аналізуючи дані положення, Верховний Суд зазначив, що юридичні факти можуть бути встановлені лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника, а також вказав, що у разі, коли буде виявлено, що встановлення підвідомчого судові факту пов`язане з вирішенням спору про право, суд відмовляє в прийнятті заяви до розгляду в окремому провадженні, а якщо це буде виявлено під час розгляду справи, залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.

З аналізу наведених вище норм вбачається, що встановлення місця проживання дитини здійснюється судом в порядку позовного провадження, а тому не може бути здійснено в порядку окремого провадження.

Згідно зі ст. 318 ЦПК України, у заяві про встановлення юридичного факту повинно бути зазначено, який факт заявник просить встановити та з якою метою.

Зі змісту поданої заяви вбачається, що в подальшому заявник має намір звернутися до суду про позбавлення матері дитини батьківських прав, а також до органу соціального забезпечення з метою отримання допомоги на утримання дитини, мати якої ухиляється від сплати аліментів.

Зазначені заявником в заяві обставини дають суду підстави вважати, що вимога про встановлення факту проживання дитини разом з батьком фактично пов`язана із спором між батьком та матір`ю щодо здійснення батьківських прав та виконання батьківських обов`язків по утриманню малолітньої дитини.

Так, стягнення аліментів на користь одного з батьків на утримання дитини врегульовано главою 15 Сімейного кодексу України, яким визначено обов`язок матері, батька утримувати дитину та його виконання.

Отже, з вимог заявника вбачається спір про право щодо утримання дитини та, який розглядається судом в порядку позовного провадження відповідно до глави 15 СК України.

Згідно ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановленні цим розділом.

Так, при вирішенні питання про прийняття заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, суддя, окрім перевірки відповідності поданої заяви вимогам закону щодо форми та змісту, зобов`язаний з`ясувати питання про підсудність та юрисдикційність. Оскільки чинним законодавством передбачено позасудове встановлення певних фактів, що мають юридичне значення, то суддя, приймаючи заяву, повинен перевірити, чи може взагалі ця заява розглядатися в судовому порядку і чи не віднесено її розгляд до повноважень іншого органу.

Таким чином, вимоги заявника про встановлення факту встановлення факту проживання дитини разом з батьком не є вимогами, які підлягають розгляду в порядку окремого провадження в розумінні положень ст.ст.293,315 ЦПК України.

У силу вимог ч.4ст.315 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.

За змістом наведеної норми, якщо встановлення юридичного факту пов`язується з подальшим вирішенням спору про право, цивільно-процесуальним законодавством передбачено розгляд вимоги про встановлення факту у порядку позовного, а не окремого провадження одночасно з вирішенням спору про право, оскільки не встановивши факт, особа позбавлена можливості довести наявність у неї права, за захистом якого вона звернулась до суду.

Отже, враховуючи вищенаведені вимоги закону, суд вважає, що у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради, Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні слід відмовити, оскільки з вказаної заяви вбачається спір про право.

Роз`яснити заявнику його право вирішити питання щодо визначення місця проживання дитини шляхом подачі позову на загальних підставах.

Керуючись ст.ст. 293, 315 ЦПК України , суд, -

УХВАЛИВ:

У відкритті провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради, Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні - відмовити.

Ухвала суду може бути оскаржена безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.

Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

СуддяВ.В. Вікторов

СудЛенінський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення12.09.2024
Оприлюднено16.09.2024
Номер документу121566840
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —953/7849/24

Ухвала від 04.10.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Харкова

Вікторов В. В.

Ухвала від 12.09.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Харкова

Вікторов В. В.

Ухвала від 28.08.2024

Цивільне

Київський районний суд м.Харкова

Вітюк Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні