Справа № 496/518/24
Провадження № 2/496/1305/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2024 року м. Біляївка
Біляївський районний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді Горяєва І.М.,
за участю секретаря - Касьяненко А.О.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Біляївка Одеської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Служби у справах дітей Маяківської сільської ради Одеського району Одеської області, третя особа: Біляївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про визнання батьківства, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить визнати позивача батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Зобов`язати Біляївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), внести зміни до актового запису №666 про народження ОСОБА_2 , складеного 04.09.2013 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Біляївського міськрайонного управління юстиції в Одеській області, а саме: у графі «Відомості про батька» записати - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України; змінити прізвище дитини з « ІНФОРМАЦІЯ_6 » на « ІНФОРМАЦІЯ_6 », виключити запис про те, що відомості про батька записані відповідно до частини 1 ст. 135 Сімейного кодексу України.
Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 народилася ОСОБА_2 , батьками дитини вказані: ОСОБА_5 , громадянин України, та ОСОБА_6 , громадянка України. Відомості про батька записані відповідно до частини першої ст. 135 СК України. Мати дитини, ОСОБА_6 , померла ІНФОРМАЦІЯ_4 . Протягом тривалого часу позивач та ОСОБА_6 (мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) мали фактичні шлюбні стосунки без реєстрації шлюбу, від вказаних шлюбних відносин, народилася донька - ОСОБА_2 . Однак на момент народження доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивач з ОСОБА_6 проживали окремо, та ОСОБА_1 заяву про визнання свого батьківства до органу ДРАЦС не подавав, а тому дитина була зареєстрована в органах РАЦС на підставі ч. 1 ст. 135 СК України. Відповідно до вимог вказаної статті прізвище батька дитини було записано як « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (прізвище матері), а ім`я та по батькові батька дитини було записано за вказівкою матері як « ОСОБА_7 » - ім`я, по батькові біологічного батька ОСОБА_8 (позивача ОСОБА_1 ). Позивач вважає себе батьком дитини, що єдиною можливістю встановити своє батьківство по відношенню до ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є звернення до суду з позовом про визнання батьківства та внесення змін в актовий запис про народження дитини.У зв`язку з чим позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Ухвалою судді Біляївського районного суду Одеської області від 19 січня 2024 року було відкрито провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 29 лютого 2024 року клопотання позивача про проведення судово-медичної молекулярно-генетичної експертизи було задоволено та призначено по цивільній справі судово-медичну молекулярно-генетичну експертизу. Провадження по цивільній справі на час проведення експертизи було зупинено.
Ухвалою суду від 17 червня 2024 року провадження у справі було відновлено та призначено підготовче засідання.
Позивач у підготовче судове засідання не з`явився, але надав до суду заяву, в якій просив справу розглянути без його участі, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити (а.с. 43).
Представник відповідача Служби у справах дітей Маяківської сільської ради Одеського району Одеської області у підготовче засідання не з`явилася, однак надала до суду заяву, в якій просила розглянути справу за відсутності представника відповідача, також не заперечувала щодо задоволення позову (а.с. 41).
Представник третьої особи Біляївського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) до підготовчого засідання не з`явився, хоча був повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, причини його неявки суду невідомі, його неявка не перешкоджає розгляду справи у підготовчому судовому з урахуванням той обставини, що представник відповідача визнає позовні вимоги у повному обсязі.
Судом на підставі частини другої статті 247 ЦПК України, у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд дійшов наступного висновку.
Як передбачено ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ст. 5 ЦПК України). Способи захисту визначені ст. 16 ЦК України та Сімейним Кодексом України.
Як встановлено у судовому засіданні, ІНФОРМАЦІЯ_3 народилася ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_1 , видане відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Біляївського міськрайонного управління - юстиції в Одеській області, актовий запис №666 від 04.09.2013 року (а.с. 13).
Батьками дитини вказані: батько - ОСОБА_5 , громадянин України, та мати - ОСОБА_6 , громадянка України.
Відомості про батька записані відповідно до частини першої ст. 135 Сімейного кодексу України, що підтверджується витягом з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України №00043047722 від 10.01.2024 року (а.с. 14).
Мати дитини, ОСОБА_6 , померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 (а.с.15).
Відповідно до ч. 2 ст. 125 СК України якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: за заявою матері та батька дитини; за рішенням суду.
Згідно ч. 3 ст. 128 СК України, позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття.
Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.
На підставі ч. 4 ст. 128 СК України, позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.
Пунктом 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» визначено, що справи про визнання батьківства суд розглядає у позовному провадженні, у таких справах позови осіб, зазначених у ч. 3 ст. 128 СК приймаються до судового розгляду, якщо, зокрема дитина народжена матір`ю, яка не перебуває у шлюбі, немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду і запис про батька дитини в Книзі реєстрації народжень учинено за прізвищем матері, а ім`я та по батькові дитини записано за вказівкою матері.
Відповідно до роз`яснень п. 9 Постанови, рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах РАЦС (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено).
Сімейне законодавство України не визначає будь-яких особливостей щодо предмета доказування у даній категорії справ. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, а також інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі ст. 128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи.
Відповідно до ч. 2 ст. 128 СК України, підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу.
Підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи.
Висновок експертизи, у тому числі судово молекулярно-генетичної, необхідно оцінювати з урахуванням положень ЦПК, згідно з якими жоден доказ не має для суду наперед установленого значення, він оцінює докази в їх сукупності, а результати оцінки відображає в рішенні з наведенням мотивів їх прийняття чи відхилення.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою Біляївського районного суду Одеської області від 29 лютого 2024 року було призначено по цивільній справі судово-медичну молекулярно-генетичну експертизу.
На виконання ухвали суду, 28.05.2024 року КУ «Одеське обласне бюро судово-медичної експертизи» було надіслано висновок експерта № 197 від 20.05.2024 року, відповідно до якого молекулярно-генетичним аналізом ДНК встановлено, що громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , може являтися біологічним батьком дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , з ймовірністю 99,99%, таким чином батьківство практично доведене (а.с. 32-38).
Відповідно до ст. 7 Конвенції «Про права дитини» - дитина, наскільки це можливо, повинна знати своїх батьків.
Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Статтею 81 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставі своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
На підставі ст. 134 СК України, на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
Відповідно до п.п. 20 п.1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/2 з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Згідно п. 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затверджено наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 96/5 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за № 55/18793, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, є підставою для внесення відповідних змін до актового запису.
Відповідно до п. 2.16.4. Розділу II Правил, на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.
На підставі ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем, в порядку встановленому ч. 4 ст. 206 цього ж Кодексу (у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову).
Таким чином, ЦПК України допускає ухвалення рішення в підготовчому судовому засіданні та в правовідносинах, що виникли між сторонами, представник відповіда позов визнала, таке визнання позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, тобто в даному випадку наявні законні підстави для ухвалення рішення про задоволення позову в підготовчому судовому засіданні.
Враховуючи викладене, звертаючи увагу на заяву відповідачки про визнання позову у повному обсязі, суд вважає, що позов обґрунтований, який знайшов своє підтвердження у судовому засіданні, а тому він підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 9, 10, 12, 13, 200, 259, 263-265, 354, 355 ЦПК України, ст. ст. 126, 128, 134, 135 СК України, суд -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 , громадянина України, батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зобов`язати Біляївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), внести зміни до актового запису №666 про народження ОСОБА_2 , складеного 04.09.2013 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Біляївського міськрайонного управління юстиції в Одеській області, а саме: у графі «Відомості про батька» записати - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України; змінити прізвище дитини з « ІНФОРМАЦІЯ_6 » на « ІНФОРМАЦІЯ_6 », виключити запис про те, що відомості про батька записані відповідно до частини 1 ст. 135 Сімейного кодексу України.
Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Одеського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя І.М. Горяєв
З урахуванням тривалої недостатньої кількості суддів в Біляївському районному суду Одеської області, щодо яких здійснюється автоматизований розподіл справ (без урахування суддів, які хворіють, перебувають у відрядженні, знаходяться у відпустці), що створює надмірне навантаження та виключає можливість розгляду справи в строки, передбачені національним законодавством, судом було здійснено розгляд справи з врахуванням поточного навантаження, яке обумовило збільшення строку виготовлення повного тексту рішення суду, яке було виготовлено 20.08.2024 року.
Суд | Біляївський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 12.07.2024 |
Оприлюднено | 17.09.2024 |
Номер документу | 121582415 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Біляївський районний суд Одеської області
Горяєв І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні