Справа № 523/22334/23
Провадження №2/523/1852/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" вересня 2024 р. м.Одеса
Суворовський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого - судді Аліної С.С.,
за участю секретаря Могили А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Гаражно-споживчого кооперативу «Іскра» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
15 грудня 2023 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просиив стягнути з ОСОБА_1 на користь Гаражно-споживчого кооперативу «Іскра» суму заборгованості за щомісячними членськими внесками у розмірі 11 490,00 гривень та стягнути з Відповідача та користь Позивача судові витрати по справі.
В обґрунтування свого позову посилається на те, що відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, за адресою АДРЕСА_1 функціонує гаражно-споживчий кооператив «Іскра» по забезпеченню зберігання власного автотранспорту (скорочено ГСК «Іскра») ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 22481750.
ОСОБА_1 є членом гаражно- споживчого кооперативу «Іскра» і згідно даних кооперативу має у користуванні гараж № НОМЕР_1 , що розташований на земельній ділянці, яка надана у користування кооперативу рішенням №257 виконавчого комітету Одеської міської ради від 18.03.1993 за адресою АДРЕСА_1 та договору на право тимчасового користування земельною ділянкою від 17.11.1993року.
Згідно даних бухгалтерського обліку надходжень по сплаті членських внесків за відповідачем за період з 2020 по 2023 рік числиться заборгованість по несплаті членських внесків та інших платежів на загальну суму 14880 (чотирнадцять тисяч вісімсот вісімдесят) грн.
У зв`язку з несвоєчасною оплатою членських внесків та інших платежів кооператив несе збитки, так як за обслуговування кооперативу оплачує податок на землю, плату за електроенергію зовнішнього освітлення, охорону кооперативу, виплачує заробітну плату працівникам кооперативу та інші платежі, що в свою чергу слугувало підставою для звернення до суду.
Ухвалою Суворовського районного суду м.Одеси від 17.12.2023 року відкрито провадження по справі та призначене підготовче судове засідання на 13.03.2024 року на 10 годин.
Ухвалою Суворовського районного суду м.Одеси від 27.05.2024 року закрито підготовче провадження по справі та призначено до судового розгляду на 11 вересня 2024 року на 12 годин 30 хвилин.
У судове засідання з`явився представник ГСК «Іскра» Бургазлі І.П. та представник позивача адвокат Тодоров А.І. позовні вимоги підтримали, просили суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
У судове засідання з`явився відповідач ОСОБА_1 , позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити у задоволенні позову. Відповідач ОСОБА_1 надав до суду письмовий відзив на позовну заяву, який міститься в матеріалах справи.
Суд, вислухавши сторони по справі, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Судом встановлено, що Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, за адресою: АДРЕСА_1 функціонує гаражно-споживчий кооператив «Іскра» по забезпеченню зберігання власного автотранспорту (скорочено ГСК «Іскра») ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 22481750.
Статтею 2 Закону України «Про кооперацію» визначено, що кооператив - це юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об`єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування.
Відповідно до ст. З вказаного закону передбачено, що метою кооперації є задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів кооперативних організацій на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, поділу між ними ризиків, витрат і доходів, розвитку їх самоорганізації, самоуправління та самоконтролю.
Згідно ст. 12 даного закону основними обов`язками члена кооперативу є: додержання статуту кооперативу: виконання рішень органів управління кооперативу та органів контролю за діяльністю кооперативу; виконання своїх зобов`язань перед кооперативом; сплата визначених статутом кооперативу внесків.
Згідно ст. 8 Закону, статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність.
Відповідно до п.2.4 розділу 2 Статуту ГСК «Іскра», затвердженого рішенням загальних зборів членів кооперативу від 25.08.2016р. (нова редакція), кооператив діє на основі повного господарського розрахунку, самофінансування та самоокупності за рахунок членських, вступних, цільових, внесків і не передбачає одержання прибутку, є не прибутковим.
Згідно приписів ст. 19 Закону, для досягнення мети своєї діяльності кооператив набуває та використовує майно, фінансові та інші ресурси. Джерелами формування майна кооперативу є: вступні, членські та цільові внески його членів, паї та додаткові паї; майно, добровільно передане кооперативу його членами: кошти, що надходять від провадження господарської діяльності; кошти, що надходять від створених кооперативом підприємств, установ, організацій: грошові та майнові пожертвування, благодійні внески, гранти, безоплатна технічна допомога юридичних і фізичних осіб, у тому числі іноземних; інші надходження, не заборонені законодавством.
Пунктом 7.3.1 Статуту ГСК «Іскра», в редакції від 25 серпня 2016р.. визначено, що обов`язком члена кооперативу є своєчасна сплата вступних, членських та інших внесків у строки та на умовах передбачених Статутом.
Відповідно до пункту 7.5. Статуту фінансова заборгованість члена Кооперативу, у разі відмови від добровільного погашення, стягується у судовому порядку, з урахуванням матеріальних та моральних збитків, завданих Кооперативу боржником.
Згідно пункту 9.5.4. Статуту до додаткової компетенції загальних зборів (зборів Уповноважених) віднесено затвердження розмірів вступних, цільових та членських внесків та паїв.
Відповідно до пункту 10.5. Статуту кооперативу до повноважень правління кооперативу віднесено у період між проведенням Загальних зборів (зборів Уповноважених) членів Кооперативу, приймання рішень з усіх питань, віднесених до додаткової компетенції Вищого органу управління з наступним розглядом та затвердженням на Загальних зборах (зборах Уповноважених) членів Кооперативу.
Так. згідно протоколу засідання правління кооперативу від 28.12.2020 року розмір щомісячного членського внеску на 2021 рік встановлено 280 (двісті вісімдесят) гривень, згідно протоколу від 28.12.2021 відповідно на 2022 рік розмір щомісячного членського внеску встановлений 320 (триста двадцять) гривень та згідно протоколу від 28.12.2022 розмір щомісячних внесків на 2023 рік встановлено 390 (триста дев`яносто) гривень.
Згідно бухгалтерської довідки заборгованість відповідача за січень - грудень 2021 року - 3360 грн., за січень - грудень 2022 року - 3840 грн., та за січень- грудень 2023 року - 4680 грн. Отже загальний борг відповідача ОСОБА_1 в межах строку позовної давності становить - 11880 (одинадцять тисяч вісімсот вісімдесят) гривень.
Слід зазначити, що до 2019 року включно Відповідач сплачував членські внески що відображено у книгах обліку членських внесків. Проте, після 2019 року, незважаючи на неодноразові нагадування та вимоги добровільно сплачувати заборгованість відповідач відмовляється, що підтверджується листами позивача про вимогу сплати.
Згідно з ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення. в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до ч. 1 ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 525 ЦК України визначено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 524, 533-535 і 625 ЦК України, грошовим є зобов`язання, виражене у грошових одиницях (національній валюті України чи у грошовому еквіваленті вираженого в іноземній валюті), що передбачає обов`язок боржника сплатити гроші на користь кредитора, який має право вимагати від боржника виконання цього обов`язку, тобто грошовим є будь-яке зобов`язання, в якому право кредитора вимагати від боржника сплати коштів кореспондує обов`язок боржника з такої сплати.
Як вбачається з розрахунку, відповідач допустив порушення своїх обов`язків по сплаті щомісячних членських внесків за період з 2020 року. Зазначене також підтверджується Довідкою про заборгованість по сплаті щомісячних членських внесків б/н (арк.с.9)
Відповідно дост. 24 Закону України «Про громадські об`єднання»громадське об`єднання зі статусом юридичної особи для виконання своєї статутної мети (цілей) має право володіти, користуватися і розпоряджатися коштами та іншим майном, яке відповідно до закону передане такому громадському об`єднанню його членами (учасниками) або державою, набуте як членські внески, пожертвуване громадянами, підприємствами, установами та організаціями, набуте в результаті підприємницької діяльності такого об`єднання, підприємницької діяльності створених ним юридичних осіб (товариств, підприємств), а також майном, придбаним за рахунок власних коштів, тимчасово наданим у користування (крім розпорядження) чи на інших підставах, не заборонених законом.
Право власності громадського об`єднання зі статусом юридичної особи реалізовує його вищий орган управління в порядку, передбаченому законом та статутом громадського об`єднання. Окремі функції щодо управління майном за рішенням вищого органу управління громадського об`єднання можуть бути покладені на створені ним відповідно до статуту керівні органи, юридичні особи (товариства, підприємства), відокремлені підрозділи таких об`єднань або передані громадським спілкам, утвореним цими громадськими об`єднаннями.
Відповідно дост. 525 ЦК Українипередбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно вимогст. 526 ЦК Українизобов`язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимогцивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Якщо в зобов`язанні встановлений строк(термін) його виконання, то воно підлягає виконанню в цей строк (термін) (ч.1ст. 530 ЦК України).
Відповідно до п.1ст.611 ЦК Україниу разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
У відповідності дост. 626 ЦК Українивизначає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Устатті 627 ЦК Українивстановлено, що відповідно достатті 6 цього Кодексусторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно дост. 629 ЦК Українидоговір є обов`язковим для виконання сторонами.
Частиною 1ст. 81 ЦПК Українипередбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд, вивчивши матеріали справи, доходить до висновку про те, що в справі міститься достатньо доказів для ухвалення рішення про задоволення позову і стягнення з відповідача ОСОБА_1 заборгованості у сумі 11 490,00 грн.
Крім того, у відповідності зіст. 141 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Отже, з відповідача на користь позивача також необхідно стягнути сплачений при подані позовної заяви до суду судовий збір у розмірі 2684,00 гривень.
Виходячи з вищевикладеного та керуючись ст.ст,2,15,525,526,554,611,612,626 ЦК України,ст. ст.206,265,280 -289 ЦПК Українисуд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Гаражно-споживчого кооперативу «Іскра» по забезпеченню зберігання власного автотранспорту (ЄДРПОУ 22481750) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) на користь Гаражно-споживчого кооперативу «Іскра» по забезпеченню зберігання власного автотранспорту (ЄДРПОУ 22481750) по забезпеченню зберігання власного автотранспорту заборгованість по сплаті членських внесків у розмірі 11490,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) на користь Гаражно-споживчого кооперативу «Іскра» сплачений позивачем судовий збір у сумі 2684,00 гривень.
Копію рішення направити сторонам по справі.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення та підписання.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до апеляційного суду Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі проголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 13.09.2024
Суддя: Аліна С.С.
Суд | Суворовський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 11.09.2024 |
Оприлюднено | 16.09.2024 |
Номер документу | 121582666 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Суворовський районний суд м.Одеси
Аліна С. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні