Справа № 143/1188/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.09.2024 року м. Погребище
Погребищенський районнийсуд Вінницькоїобласті в складі:
головуючого судді Бойка А.В.,
з участю секретаря Шуваріної В. А.,
представника позивача адвоката Котелевеця О. Г.,
представника відповідачки адвоката Царківського О. Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Погребище цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку на прийняття спадщини, -
Встановив:
14.12.2023 в провадження Погребищенського районного суду Вінницької області надійшла цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до Погребищенської міської ради про визначення додаткового строку на прийняття спадщини.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_3 , після смерті якого відкрилась спадщина у виді земельної ділянки, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Борщагівського старостинського округу Погребищенськї міської ради Вінницького району Вінницької області. Після смерті батька, у визначений законом шестимісячний строк, позивач до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини не звернувся, оскільки в Україні було введено воєнний стан та на момент відкриття спадщини була чинна постанова Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану», пунктом 3 якої перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття був зупинений на час воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Тобто строк для подання заяви про прийняття спадщини становив 10 місяців. Проте постановою Кабінету Міністрів України №469 від 09.05.2023 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату, державної реєстрації та функціонування державних електронних інформаційних ресурсів в умовах воєнного стану», пункт 3 постанови КМУ від 28 лютого 2022 року № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» було виключено. Крім того, після смерті ОСОБА_3 , в судовому порядку вирішувалося питання його батьківства щодо заявника. У зв`язку з зазначеними обставинами в теперішній час позивач не має можливості прийняти спадщину померлого через пропуск вказаного строку, а тому просить визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою Погребищенського районного суду Вінницької області від 19.12.2023 відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження. Відповідачу визначено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
20.12.2023 витребувано із Погребищенської державної нотаріальної контори спадкову справу після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
28.12.2023 із Погребищенської державної нотаріальної контори до суду надійшла копія спадкової справи №80/2023 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , з якої вбачається, що після смерті останнього спадщину прийняла ОСОБА_2 (а. с. 21-26).
29.01.2024 позивач ОСОБА_1 подав заяву про заміну неналежного відповідача, яку ухвалою суду від 29.01.2024 було задоволено, неналежного відповідача Погребищенську міську раду було замінено на належного ОСОБА_2 .
Ухвалою суду від 26.03.2024 підготовче судове засідання закрито, справа призначена до розгляду по суті.
Представник позивача адвокат Котелевець О. Г. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник відповідача адвокат Царківський О. Ю. щодо задоволення позовних вимог заперечив, просив у позові відмовити.
З`ясувавши позицію сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.
В судовому засіданні беззаперечно доведено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданим Погребищенським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Вінницькому районі Вінницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) (а. с. 8).
Як вбачається з витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, індексний №34021477 від 23.02.2015 (а. с. 9) та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, індексний номер 36792974 від 25.04.2015 (а. с. 10), після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина у виді земельної ділянки площею 3,5561 га, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 0523481200:01:000:0041, що розташована на території Бабинецької сільської ради Погребищенського району Вінницької області.
Рішенням Володарського районного суду Київської області від 12.10.2023 був встановлений факт батьківства ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , стосовно сина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а. с. 6-7).
07.12.2023 Володарським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) видано свідоцтво про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 , у якому в графі «батько» значиться ОСОБА_3 (а. с. 5).
Стаття 1268 ЦК України передбачає, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Строк для прийняття спадщини встановлюється у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
У правовій позиції, яка висловлена Верховним Судом України в постанові від 6 вересня 2017 року у справі № 6-496цс17 зазначено, що відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Правила частини третьої 1272ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.
Так, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався.
Відповідно до статті 64 Конституції України, статей 12-1 і 20 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», статей 7 і 34 Закону України «Про нотаріат», Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», 28 лютого 2022 року Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова №164 «Про деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану», п.3 якої було передбачено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на 4 (чотири) місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.
Разом з тим, 19.06.2023 набрав чинності підпункт 2 пункту 3 постанови КМУ від 09.05.2023 № 469 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату, державної реєстрації та функціонування державних електронних інформаційних ресурсів в умовах воєнного стану», яким виключено пункт 3 постанови КМУ від 28.02.2022 № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану», якою було встановлено, що протягом строку для прийняття спадщини або відмови від його ухвалення зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на 4 місяці та свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення терміну для прийняття спадщини.
Таким чином, причиною пропуску позивачем строку подачі заяви до нотаріуса про прийняття заяви були активні бойові дії на території України у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, а також необхідність встановлення в судовому порядку факту батьківства спадкодавця щодо заявника ОСОБА_1 , що на думку суду є поважними причинами пропуску строку на подання заяви про прийняття спадщини.
Крім того, суд також враховує ту обставину, що пропущений ОСОБА_1 строк для подання заяви про прийняття спадщини є незначним.
Оскільки ОСОБА_1 пропустив встановлений законом шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, то з метою захисту його майнових прав, необхідно визначити йому додатковий строк, достатній для подання вказаної заяви до нотаріальної контори.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 259, 263, 264, 265 ЦПК України, суд, -
Вирішив:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителю АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , додатковий строк тривалістю 1 (один) місяць з моменту набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення виготовлено 13.09.2024.
Суддя
Суд | Погребищенський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 04.09.2024 |
Оприлюднено | 16.09.2024 |
Номер документу | 121593716 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Погребищенський районний суд Вінницької області
Бойко А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні