ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
16.09.2024Справа № 910/7201/24Господарський суд міста Києва у складі судді Грєхової О.А., розглянувши у спрощеному позовному провадженні матеріали господарської справи
за позовом Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго»
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газенергоальянс»
про стягнення 673 111,27 грн.
Без повідомлення (виклику) сторін.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» звернулось до Господарського суду міста Києва із позовними вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газенергоальянс» про стягнення 673 111,27 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов`язань за Договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 2047-02024-ПП від 01.01.2024, в частині здійснення розрахунків.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.06.2024 позовну заяву прийнято судом до розгляду та відкрито провадження у справі № 910/7201/24. Приймаючи до уваги малозначність справи в розумінні частини 5 статті 12 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи ціну позову, характер спірних правовідносин та предмет доказування, господарським судом вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, у зв`язку з чим надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, а позивачу - для подання відповіді на відзив.
01.07.2024, у строк встановлений судом, відповідач через електронний кабінет в підсистемі «Електронний суд» подав відзив на позов, в якому проти позову заперечив, та зазначив, що позивачем не надано обґрунтованого розрахунку позовних вимог, оскільки з доданого позивачем розрахунку вбачається, що 3% річних та інфляційні втрати нараховані на різні планові рахунки, акти надання послуг, акти коригування. Тобто, з даного розрахунку неможливо визначити суму заборгованості за кожний спірний період, дату виникнення зобов`язання, строк оплати та період прострочення. Підставою для оплати за надану послугу відповідач вважає направлений позивачем належним чином Акт надання послуги та рахунок. Втім, позовна заява не містить доказів направлення та отримання Актів надання послуги за спірний період та рахунків. Натомість, додані до позовної заяви планові рахунки та акти надання послуги не містять ані підписів сторін, ані доказів їх направлення чи отримання. Постановою НКРЕКП від 06.02.2024 № 253 відповідачу анульовано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу та фактичне припинення провадження діяльності з постачання електричної енергії. 08.02.2024 позивач повідомив про припинення дії договору з 06.02.2024, відповідно до п. 14.3 договір припиняє свою дію, якщо одна із сторін перестає бути учасником ринку. Водночас, позивач повідомив, що станом на 06.02.2024 по договору обліковується дебіторська заборгованість на суму 621 515,22 грн., а за договором про надання послуг з передачі електричної енергії від 28.04.2021 № 2047-02024 обліковується кредиторська заборгованість на суму 355 094,95 грн. Протягом лютого-травня 2024 року між сторонами велося листування, в результаті якого 05.06.2024 відповідачем отримано лист № 01/33903 в якому позивач повідомив, що здійснить коригування отриманих послуг за лютий 2024 після надання АКО актуальних даних для здійснення врегулювання. Разом з тим, на електронну пошту відповідача надійшло повідомлення від позивача, що станом на 31.05.2024 здійснено коригування Акту надання послуг за січень 2024 року, що на думку відповідача свідчить про відсутність правових підстав для звернення позивача до суду про стягнення боргу, а тим паче підстав для нарахування на цю суму боргу інфляційних втрат та 3% річних, оскільки термін виконання зобов`язання відповідача з оплати наданих послуг за договором не настав.
13.08.2024 через електронний кабінет в підсистемі «Електронний суд» від позивача надійшла заява про закриття провадження у справі в частині стягнення з відповідача суми основного боргу у розмірі 263 943,33 грн. у зв`язку з відсутністю предмета спору в цій частині, оскільки позивачем було здійснено коригування обсягів наданої послуги за спірний період.
14.08.2024 через електронний кабінет в підсистемі «Електронний суд» позивач подав відповідь на відзив на позовну заяву, в якій зазначив, що договором про надання послуг для розрахунку за ним встановлено два види обсягу послуги - плановий і фактичний, які використовуються одночасно та не виключають один одного. З огляду на пп. 6.2., 6.4. Договору при розрахунку за послуги з передачі електричної енергії користувач та оператор системи передач зобов`язані використовувати як плановий так і фактичний обсяг послуг одночасно, які є взаємопов`язані та не замінюють один одного, тобто у користувача відсутнє право вибору - платити за плановий обсяг чи фактичний обсяг. Користувач зобов`язаний здійснити оплату планового обсягу на умовах попередньої оплати протягом розрахункового місяця, а по закінченню відповідного місяця визначити необхідність сплати фактичного обсягу послуг, отриманих за такий розрахунковий місяць. Також, як невиконання або неналежне виконання користувачем зобов`язання з оплати фактичного обсягу послуг, отриманих за розрахунковий місяць, є порушенням виконання грошового зобов`язання і передбачає застосування правових наслідків порушення зобов`язання та настання відповідальності за порушення грошового зобов`язання, зокрема, згідно з приписами ст. ст. 611, 625 ЦК України.
21.08.2024 через електронний кабінет в підсистемі «Електронний суд» відповідач подав заперечення на відповідь на відзив, у якій зазначив, що підставою для оплати за надану послугу є направлені позивачем належним чином розрахункові документи. 08.02.2024 позивач повідомив про припинення дії договору з 06.02.2024, відповідно до п. 14.3 договір припиняє свою дію, якщо одна із сторін перестає бути учасником ринку. Починаючи з 07.02.2024 відповідач перестав бути учасником ринку електричної енергії та відповідно не мав можливості отримувати документи від позивача через електронний документообіг. Однак, позивач в порушення умов укладеного договору не здійснив направлення актів приймання-передачі послуги, актів коригування до актів приймання-передачі послуги та рахунків в паперовій формі підписаних власноручним підписом зі свого боку. Також відповідач звернув увагу суду на відсутність в матеріалах справи доказів направлення та отримання відповідачем актів надання послуги, актів корегування та рахунків за спірні періоди.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
01.01.2024 між Приватним акціонерним товариством «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі - позивач, НЕК «Укренерго», ОСП) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Газенергоальянс» (далі - відповідач, ТОВ «Газенергоальянс», користувач) укладено договір про надання послуг з передачі електричної енергії № 2047-02024-ПП (далі - договір), за умовами якого ОСП зобов`язується безперервно надавати послугу з передачі електричної енергії (далі - послуга) відповідно до умов цього Договору, а користувач зобов`язується здійснювати оплату за послугу відповідно до умов цього Договору.
Сторони здійснюють свою діяльність відповідно до чинного законодавства України, Правил ринку, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу, Кодексу комерційного обліку, ліцензій, відповідно до яких сторони здійснюють господарську діяльність, інших нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії України (п. 2.2 Договору).
Відповідно до п. 3.1 Договору терміни, які використовуються в цьому договорі, вживаються в значеннях, наведених у Законі України "Про ринок електричної енергії", Кодексі системи передачі, Кодексі систем розподілу, Кодексі комерційного обліку, Правилах ринку.
Планова та/або фактична вартість Послуги визначається на підставі діючого на момент надання Послуги тарифом на послуги з передачі електричної енергії та/або ставки плати за послуги з передачі електричної енергії до/з країн периметру та планового та/або фактичного обсягу Послуги в розрахунковому періоді. На вартість Послуги нараховується податок на додану вартість. Тариф на послуги з передачі електричної енергії встановлюється НКРЕКП відповідно до затвердженої ним методики (порядку) та оприлюднюється ОСП на своєму офіційному веб-сайті (п. 4.1. Договору).
За змістом п. 5.1 Договору, зокрема, для розрахунків за цим договором використовується плановий і фактичний обсяг послуги. Плановий обсяг Послуги визначається відповідно до розділу ХІ КСП на підставі даних Адміністратора комерційного обліку (далі - АКО) за кожну відповідну декаду розрахункового періоду. Плановий обсяг послуги формується без урахування даних щодо обсягів експорту та/або імпорту електричної енергії. Фактичний обсяг Послуги в розрахунковому періоді визначається відповідно до розділу XI КСП.
Відповідно до п. 5.2 Договору вимоги щодо засобів (систем) обліку електроенергії в точках комерційного обліку Користувача, а також інші організаційно-технічні питання, пов`язані зі збором, обробкою, верифікацією, валідацією, агрегацією, зберіганням та передачею даних комерційного обліку, визначені Кодексом комерційного обліку електричної енергії.
Відповідно до п. 6.1 Договору розрахунковим періодом за цим Договором є 1 календарний місяць.
Відповідно до п. 6.2 Договору користувач здійснює поетапну оплату планової вартості Послуги за кожну декаду розрахункового періоду згідно із такою системою платежів i розрахунків:
1 платіж - до 18 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в першій декаді розрахункового періоду;
2 платіж - до 28 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в другій декаді розрахункового періоду;
3 платіж - до 08 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, в розмірі планової вартості послуги, наданої в третій декаді розрахункового періоду.
Плановий обсяг послуги, що використовується для розрахунку планової вартості послуги, визначається на підставі даних АКО за кожну декаду розрахункового періоду.
Відповідно до п.6.3 Договору, у разі зміни тарифу на послугу з передач i електричної енергії OCП здійснює розрахунок належної до сплати вартості послуги за новим тарифом, починаючи з дня введення в дію відповідного тарифу, згідно з рішенням HKPEKП про зміну тарифу.
Відповідно до п. 6.4 Договору користувач здійснює розрахунок за фактичний обсяг послуги до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), на підставі рахунків, актів приймання-передачі послуги, наданих OCП, або отриманих за допомогою сервісу електронного документообігу (далі - Сервіс) (автоматизована система, яка забезпечує функціонування електронного документообігу), з використанням у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису особи, уповноважені на підписання документів в електронній формі.
Вартість наданої послуги за розрахунковий період визначається до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно). Акти приймання-передачі послуги направляються користувачу до 12 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно).
Коригування обсягів та вартості наданої послуги відповідного розрахункового періоду здійснюється за наступною версією даних комерційного обліку, що надається АКО протягом 10 календарних днів з дати проведення процесу врегулювання в Системі управління ринком, що здійснюється на вимогу та в терміни, передбачені Правилами ринку.
Оплату вартості послуги після коригування обсягів та вартості послуг користувач здійснює до 15 числа місяця, наступного за місяцем, у якому отримано акт коригування до акта приймання-передачi послуги (включно) або Акт прийманняпередачі послуги щодо проведення донарахувань в минулих періодах (включно).
Акти приймання-передачі послуги та акти коригування до актів приймання-передачі Послуги та рахунки у відповідному розрахунковому періоді ОСП направляє користувачу в електронній формі з використанням електронного підпису (із застосуванням Сервісу) або надає користувачу два примірники Акта приймання-передачі послуги та/або акта коригування до актів приймання-передачі послуги в паперовій формі, підписані власноручним підписом зі своєї сторони. Користувач здійснює підписання актів приймання-передачі послуги та актів коригування до актів приймання-передачі Послуги відповідного розрахункового періоду протягом 3 робочих днів з дня їх отримання Користувачем.
Відповідно до п.6.5 Договору у разі виникнення розбіжностей за отриманим від ОСП за попередній розрахунковий місяць актом приймання-передачі послуги користувач має право оскаржити зазначені в акті приймання-передачі послуги вартість та/або фактичний обсяг послуги шляхом направлення ОСП (АКО) та ППКО повідомлення протягом 5 робочих днів з дня отримання акта. Процедура оскарження не звільняє користувача від платіжного зобов`язання у встановлений цим Договором термін. Якщо користувач не надає ОСП повідомлення з обґрунтуванням розбіжностей протягом 5 робочих днів з дати отримання акта приймання-передачі послуги, то вважається, що цей акт прийнятий без розбіжностей.
ОСП має право на отримання від користувача своєчасну оплату за послугу (пп.1 п.7.1 Договору).
Відповідно до п. 9.3 Договору, зокрема, користувач зобов`язується підписувати зі свого боку акти приймання-передачі послуги, акти коригування до актів приймання-передачі послуги, акти звірки розрахунків наданої послуги та повертати ОСП; здійснювати вчасно та у повному обсязі оплату за послугу на умовах, визначених цим Договором.
Відповідно до п.10.3 Договору рахунки, акти приймання-передачі, акти коригування до актів приймання-передачі послуги, акти звірки розрахунків наданої послуги, повідомлення вважаються отриманими стороною: у день їх доставки кур`єром, що підтверджується квитанцією про вручення одержувачеві, що підписується його уповноваженим представником; у день особистого вручення, що підтверджується підписом уповноваженого представника одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції.
Електронний документ, який направляється стороною на виконання Договору через сервіс, вважається одержаним іншою стороною з часу набуття документом статусу «Доставлено» у сервісі.
Сторони визнають, що електронний документ, сформований, підписаний та переданий за допомогою сервісу, є оригіналом та має повну юридичну силу, створює права та обов`язки для сторін, та визнається рівнозначним документом ідентичним документу, який міг би бути створений однією зі сторін на паперовому носії та скріплений власноручними підписами уповноважених осіб.
Згідно з п. 14.1 Договору він набирає чинності з дати акцептування заяви-приєднання, зазначеної в повідомленні ОСП, і діє до 31 грудня (включно) року, у якому акцептована заява-приєднання. Цей договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії цього договору жодною зі Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов, шляхом направлення відповідного повідомлення.
Пунктом 14.3 Договору узгоджено, що договір припиняє свою дію, якщо одна із сторін перестає бути учасником ринку електричної енергії з дати припинення участі на ринку електричної енергії та/або у разі анулювання ліцензії на проведення певного виду господарської діяльності, з дати прийняття відповідного рішення про анулювання ліцензії, та/або припинення державної реєстрації. В іншому випадку цей договір припиняє свою дію з дати набрання законної сили рішенням суду про розірвання цього договору.
Звертаючись з даним позовом до суду, позивач посилався на те, що на виконання умов Договору, у період січень-лютий 2024 року відповідачу надавались послуги з передачі електричної енергії, що підтверджується Актом приймання-передачі послуги № ПРА-0001888 за січень 2024 року від 31 січня 2024 р на суму 899 325,91 грн.; Актом приймання-передачі Послуги № ПРА-0002413 за лютий 2024 року від 29 лютого 2024 р на суму 115 420,66 грн. Водночас, планові рахунки та акти відповідач вчасно та в повному обсязі не оплатив, у зв`язку із чим за останнім утворилась заборгованість у розмірі 659 651,62 грн. (сума за актом приймання передавання-передачі у розмірі 899 325,91 грн. - сума оплати відповідачем у розмірі 355 094,95 грн. + сума за актом приймання-передачі у розмірі 115 420,66 грн. = 659 651,62 грн.)
З огляду на вказане просить стягнути з відповідача 673 111,27 грн. з яких: 659 651,62 грн. - сума основної заборгованості, 6 268,30 грн. - інфляційні втрати, 7 191,35 грн. - 3% річних.
Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Стаття 509 Цивільного кодексу України визначає, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до статей 11, 629 Цивільного кодексу України договір є однією з підстав виникнення зобов`язань та є обов`язковим для виконання сторонами.
Зобов`язання, в силу вимог статей 526, 525 Цивільного кодексу України, має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічна за змістом норма міститься і у ст. 193 Господарського кодексу України.
Укладений між сторонами договір за своєю правовою природою є договором надання послуг, а відповідно до статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.
Відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище регулює Закон України «Про ринок електричної енергії».
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються такі види договорів, зокрема, про надання послуг з передачі.
У свою чергу, за змістом ст. 1 вищевказаного Закону оператор системи передачі - юридична особа, відповідальна за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії; користувачі системи передачі/розподілу - фізичні особи, у тому числі фізичні особи - підприємці, або юридичні особи, які відпускають або приймають електричну енергію до/з системи передачі/розподілу або використовують системи передачі/розподілу для передачі/розподілу електричної енергії; система передачі електричної енергії - система ліній, допоміжного обладнання, обладнання для трансформації та перемикань, що використовується для передачі електричної енергії.
Проаналізувавши зазначене, суд дійшов висновку, що ПрАТ «НЕК «Укренерго» є оператором системи передачі у розумінні Закону України «Про ринок електричної енергії», а ТОВ «Газенергоальянс» - користувачем системи передачі.
Згідно ч. 4 ст. 33 Закону України «Про ринок електричної енергії» оператор системи передачі надає послуги, зокрема, з передачі електричної енергії учасникам ринку на підставі договорів, укладених на основі типових договорів про надання послуг з передачі електричної енергії.
На виконання зазначених положень, між сторонами укладено Договір про надання послуг з передачі електричної енергії від 01.01.2024 № 2047-02024-ПП.
Водночас, судом враховано, що Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 06.02.2024 № 253 Про анулювання ліцензії з постачання електричної енергії споживачу, виданої ТОВ «Газенергоальянс», та внесення змін до постанови НКРЕКП від 14 квітня 2021 року № 665 анульовано Товариству з обмеженою відповідальністю «Газенергоальянс» ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, видану відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 квітня 2021 року № 665.
Пунктом 14.3 Договору узгоджено, що договір припиняє свою дію, якщо одна із сторін перестає бути учасником ринку електричної енергії з дати припинення участі на ринку електричної енергії та/або у разі анулювання ліцензії на проведення певного виду господарської діяльності, з дати прийняття відповідного рішення про анулювання ліцензії, та/або припинення державної реєстрації. В іншому випадку цей договір припиняє свою дію з дати набрання законної сили рішенням суду про розірвання цього договору.
08.02.2024 позивач направив відповідачу лист № 01/8318, у якому повідомив про припинення дії договору про надання послуг з передачі електричної енергії від 01.01.2024 № 2047-02024-ПП з огляду на положення п. 14.3. Договору.
Отже, договір про надання послуг з передачі електричної енергії від 01.01.2024 № 2047-02024-ПП є таким, що припинив свою дію з 06.02.2024.
Разом з тим, припинення строку дії договору не свідчить про припинення зобов`язань за ним. Зазначене не ставиться у залежність від того, виконувала інша сторона дії, спрямовані на виконання умов Договору чи ні.
Наведене узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 21.12.2020 у справі № 910/1144/19.
Згідно ч. 1 ст. 902 Цивільного кодексу України, виконавець повинен надати послугу особисто. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України).
Положенням ст. 530 Цивільного кодексу України передбачено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до умов п. 6.2 Договору користувач здійснює поетапну оплату планової вартості Послуги за кожну декаду розрахункового періоду згідно із такою системою платежів i розрахунків:
1 платіж - до 18 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в першій декаді розрахункового періоду;
2 платіж - до 28 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в другій декаді розрахункового періоду;
3 платіж - до 08 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, в розмірі планової вартості послуги, наданої в третій декаді розрахункового періоду.
Плановий обсяг послуги, що використовується для розрахунку планової вартості послуги, визначається на підставі даних АКО за кожну декаду розрахункового періоду.
Відповідно до п. 6.3 Договору, у разі зміни тарифу на послугу з передач i електричної енергії OCП здійснює розрахунок належної до сплати вартості Послуги за новим тарифом, починаючи з дня введення в дію відповідного тарифу, згідно з рішенням HKPEKП про зміну тарифу.
Відповідно до п. 6.4 Договору користувач здійснює розрахунок за фактичний обсяг Послуги до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), на підставі рахунків, актів приймання-передачі Послуги, наданих OCП, або отриманих за допомогою сервісу електронного документообігу (далі - Сервіс) (автоматизована система, яка забезпечує функціонування електронного документообігу), з використанням у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису особи, уповноважені на підписання документів в електронній формі.
Вартість наданої послуги за розрахунковий період визначається до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно). Акти приймання-передачі Послуги направляються Користувачу до 12 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно).
Коригування обсягів та вартості наданої послуги відповідного розрахункового періоду здійснюється за наступною версією даних комерційного обліку, що надається АКО протягом 10 календарних днів з дати проведення процесу врегулювання в Системі управління ринком, що здійснюється на вимогу та в терміни, передбачені Правилами ринку.
Оплату вартості послуги після коригування обсягів та вартості послуг користувач здійснює до 15 числа місяця, наступного за місяцем, у якому отримано акт коригування до акта приймання-передачi послуги (включно) або Акт приймання-передачі послуги щодо проведення донарахувань в минулих періодах (включно).
Акти приймання-передачі послуги та акти коригування до актів приймання-передачі послуги та рахунки у відповідному розрахунковому періоді ОСП направляє користувачу в електронній формі з використанням електронного підпису (із застосуванням Сервісу) або надає Користувачу два примірники Акта приймання-передачі послуги та/або акта коригування до актів приймання-передачі послуги в паперовій формі, підписані власноручним підписом зі своєї сторони. Користувач здійснює підписання актів приймання-передачі послуги та актів коригування до актів приймання-передачі Послуги відповідного розрахункового періоду протягом 3 робочих днів з дня їх отримання Користувачем.
На виконання умов договору позивач надав, а відповідач отримав послуги з передачі електричної енергії за період січень-лютий 2024, що підтверджується наявними в матеріалах справи Актом приймання-передачі послуги № ПРА-0001888 за січень 2024 року від 31.01.2024 на суму 899 325,91 грн. та Актом приймання-передачі послуги № ПРА-0002413 за лютий 2024 року від 29.02.2024 на суму 115 420,66 грн.
Вказані Акти приймання-передачі Послуги як і планові рахунки-фактури №ПР-0006773/2047-02024-ПП від 05.02.2024, №ПР-0006293/2047-02024-ПП від 25.01.2024, № №ПР-0008281/2047-02024-ПП від 15.02.2024, №ПР-0005828/2047-02024-ПП від 15.01.2024 та фактичні рахунки-фактури №ПР-0009775/2047-02024-ПП від 08.03.2024, №ПР-0007726/2047-02024-ПП від 09.02.2024 направлялись позивачем відповідачу через систему управління ринком.
Відповідно до п. 10.3 Договору рахунки, акти приймання-передачі, акти коригування до актів приймання-передачі послуги, акти звірки розрахунків наданої послуги, повідомлення вважаються отриманими стороною: у день їх доставки кур`єром, що підтверджується квитанцією про вручення одержувачеві, що підписується його уповноваженим представником; у день особистого вручення, що підтверджується підписом уповноваженого представника одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції.
Електронний документ, який направляється стороною на виконання Договору через Сервіс, вважається одержаним іншою стороною з часу набуття документом статусу «Доставлено» у Сервісі.
Сторони визнають, що електронний документ, сформований, підписаний та переданий за допомогою Сервісу, є оригіналом та має повну юридичну силу, створює права та обов`язки для сторін, та визнається рівнозначним документом ідентичним документу, який міг би бути створений однією зі сторін на паперовому носії та скріплений власноручними підписами уповноважених осіб.
Відповідно до наявної в матеріалах роздруківки з системи «АСКОД НЕК «Укренерго» рахунок-фактура №ПР-0009775/2047-02024-ПП від 08.03.2024 направлений позивачем 08.03.2024 о 18:56 доставлений відповідачу 08.03.2024 о 19:11; Акт приймання-передачі Послуги № ПРА-0002413 за лютий 2024 року від 29.02.2024 направлений позивачем 08.03.2024 о 17:20 доставлений відповідачу 08.03.2024 о 17:30; рахунок-фактура №ПР-0008281/2047-02024-ПП від 15.02.2024 направлений позивачем 15.02.024 5:18 доставлений відповідачу 15.02.2024 о 14:30; рахунок-фактура №ПР-0007726/2047-02024-ПП від 09.02.2024 направлений позивачем 09.02.2024 о 17:38 доставлений відповідачу 09.02.2024 о 18:59; Акт приймання-передачі Послуги № ПРА-0001888 за січень 2024 року від 31.01.2024 направлений позивачем 08.02.2024 о 14:41 доставлений відповідачу 08.02.2024 о 14:43; рахунок-фактура №ПР-0006773/2047-02024-ПП від 05.02.2024 направлений позивачем 06.02.2024 о 08:54 доставлений відповідачу 06.02.2024 о 08:58; рахунок-фактура №ПР-0006293/2047-02024-ПП від 25.01.2024 направлений позивачем 25.01.2024 о 15:05 доставлений відповідачу 25.01.2024 о 15:14; рахунок-фактура №ПР-0005828/2047-02024-ПП від 15.01.2024 направлений позивачем 15.01.2024 о 19:39 доставлений відповідачу 15.01.2024 о 19:52.
Отже, з огляду на встановлені судом обставини та з урахуванням п. 10.3 Договору, суд дійшов висновку, що з часу набуття документом статусу «Доставлено» вказані вище рахунки-фактури та Акти приймання-передачі послуги вважаються отриманими відповідачем, що спростовує твердження останнього про відсутність в матеріалах справи доказів, що підтверджують направлення позивачем та отримання відповідачем актів надання послуги та рахунків за спірні періоди.
Водночас, як вбачається із матеріалів справи, після звернення позивача до суду із позовною заявою, а саме 13.08.2024 згідно з Актом коригування № ПРА_К-0004233 до Акту приймання-передачі Послуги № ПРА-0001888 від 31.01.2024 від 30.05.2024 скориговано в сторону зменшення фактичний обсяг послуги за січень 2024 до 1 183,702 МВт*год на суму 750 803,24 грн. Згідно з Актом коригування № ПРА_К-0004905 до Акту приймання-передачі Послуги № ПРА-0002413 від 29.02.2024 від 13.06.2024 скориговано в сторону зменшення фактичний обсяг послуги за лютий 2024 до 0,000 МВт*год на суму 0,00 грн.
Вказані докази долучені позивачем до матеріалів справи разом із клопотанням про закриття провадження у справі, яке надійшло до суду 13.08.2024, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції Господарського суду міста Києва та зареєстровано за № 0711/73082/24.
З огляду на викладене вище, позивач просив суд закрити провадження у справі в частині стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 263 943,33 грн. з огляду на відсутність предмета спору в цій частині та вказав, що з урахуванням актів корегування за лютий та за січень 2024 року сума заборгованості за спірний період складає основний борг у розмірі 395 708,29 грн., 3% річних у розмірі 7191,35 грн., інфляційні витрати в розмірі 6268,30 грн.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Так, предмет спору - це об`єкт спірного правовідношення, з приводу якого виник спір. Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення.
Отже, закриття провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмета спору, здійснюється, зокрема у випадку припинення існування предмета спору (наприклад, сплата суми боргу, знищення спірного майна, скасування оспорюваного акта державного чи іншого органу тощо), якщо між сторонами у зв`язку з цим не залишилося неврегульованих питань. При цьому, закриття провадження у справі на підставі вищезазначеної норми ГПК України можливе також у разі, коли предмет спору існував на момент виникнення останнього та припинив існування в процесі розгляду справи. Якщо ж він був відсутній і до порушення провадження у справі, то зазначена обставина зумовлює відмову в позові, а не закриття провадження у справі (аналогічна правова позиція викладена у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 16.01.2024 у справі №916/2168/22).
З матеріалів справи вбачається, що з означеним позовом позивач звернувся до Господарського суду міста Києва 10.06.2024, що підтверджується датою вхідного штампу канцелярії суду, проставленого на першій сторінці позовної заяви. Провадження у справі № 910/7201/24 відкрито ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.06.2024.
У той же час, як було зазначено вище, Акт коригування № ПРА_К-0004233 до Акту приймання-передачі послуги № ПРА-0001888 від 31.01.2024 від 30.05.2024, яким скориговано в сторону зменшення фактичний обсяг послуги за січень 2024 до 1 183,702 МВт*год на суму 750 803,24 грн. складено 30.05.2024; Акт коригування № ПРА_К-0004905 до Акту приймання-передачі Послуги № ПРА-0002413 від 29.02.2024 від 13.06.2024, яким скориговано в сторону зменшення фактичний обсяг послуги за лютий 2024 до 0,000 МВт*год на суму 0,00 грн. складено 13.06.2024, тобто до відкриття провадження у справі.
Отже, предмет спору в частині стягнення з відповідача суми основного боргу за надані послугу з постачання електричної енергії за період січень-лютий 2024 року у розмірі 263 943,33 грн. був відсутній і до порушення провадження у справі, що зумовлює відмову в позові в цій частині, а не закриття провадження у справі в цій частині.
Поряд з цим, судом встановлено, що з урахуванням здійсненого позивачем корегування обсягу спожитої послуги з передачі електричної енергії за період січень-лютий 2024 року, з урахуванням часткової оплати заборгованості у розмірі 355 094,95 грн. (лист ТОВ «Газенергоальянс» Вих. № 20-02 від 20.02.2024) несплаченою відповідачем залишається заборгованість за січень 2024 року у розмірі 395 708,29 грн. (Акт приймання-передачі Послуги № ПРА-0001888 за січень 2024 року від 31.01.2024 на суму 899 325,91 грн. - 355 094,95 грн. здійсненої відповідачем оплати - 148 522,67 грн. за Актом коригування № ПРА_К-0004233 до Акту приймання-передачі послуги № ПРА-0001888 від 31.01.2024 від 30.05.2024.
Відповідно до наявної в матеріалах роздруківки з системи «АСКОД НЕК «Укренерго» Акт коригування № ПРА_К-0004233 до Акту приймання-передачі Послуги № ПРА-0001888 від 31.01.2024 від 30.05.2024 направлений позивачем 31.05.2024 о 14:24 доставлений відповідачу 31.05.2024 о 14:33; Акт коригування № ПРА_К-0004905 до Акту приймання-передачі Послуги № ПРА-0002413 від 29.02.2024 від 13.06.2024 направлений позивачем 13.06.2024 о 15:53 доставлений відповідачу 13.06.2024 о 16:03.
Враховуючи викладене суд дійшов висновку, що з урахуванням п. 10.3 Договору Акти коригування як і Акти приймання-передачі послуги та рахунки-фактури були отримані відповідачем у встановленому договором порядку та відповідно до п. 6.4 Договору строк виконання зобов`язання з оплати спожитої послуги є таким, що для відповідача настав.
Статтею 599 ЦК України передбачено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Доказів на підтвердження сплати заборгованості за отриману послугу з передачі електроенергії в повному обсязі, в тому числі станом на час розгляду справи в суді, до матеріалів справи не надано.
Таким чином, відповідач, в порушення взятих на себе зобов`язань за Договором, оплату отриманої у січні 2024 послуги з передачі електроенергії у повному обсязі не здійснив, у зв`язку з чим, за відповідачем обліковується заборгованість у розмірі 395 708,29 грн.
Також, у зв`язку з порушенням відповідачем взятих на себе зобов`язань за Договором, позивачем нараховано та заявлено до стягнення 3% річних у розмірі 7 191,35 грн. та інфляційні втрати у розмірі 6 268,30 грн.
Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання; боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Як встановлено судом вище, відповідно до пунктів 6.2. та 6.4. Договору, користувач здійснює поетапну оплату планової вартості Послуги за кожну декаду розрахункового періоду згідно із такою системою платежів i розрахунків:
1 платіж - до 18 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в першій декаді розрахункового періоду;
2 платіж - до 28 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в другій декаді розрахункового періоду;
3 платіж - до 08 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, в розмірі планової вартості послуги, наданої в третій декаді розрахункового періоду.
Розрахунок за фактичний обсяг Послуги користувач здійснює до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), на підставі рахунків, актів приймання-передачі Послуги, наданих OCП, або отриманих за допомогою сервісу електронного документообігу (далі - Сервіс) (автоматизована система, яка забезпечує функціонування електронного документообігу), з використанням у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису особи, уповноважені на підписання документів в електронній формі.
Однак, як вбачається із розрахунку позовних вимог, позивач починає здійснювати нарахування інфляційних втрат та трьох процентів річних виходячи із планових обсягів послуги з передачі електричної енергії.
Необхідно зазначити, що умовами договору хоч і встановлено обов`язок відповідача здійснювати попередню оплату, проте зі змісту договору вбачається, що в такому випадку до уваги береться саме вартість наданих послуг, а не вартість планових обсягів послуги з передачі електричної енергії.
Отже з метою визначення суми інфляційних втрат та 3% річних потрібно виходити із обсягу фактично наданої послуги, оскільки зобов`язання зі сплати грошових коштів у відповідача виникає саме за фактично надані послуги, а не за планові обсяги, з огляду на що нарахування позивачем інфляційних втрат та трьох процентів річних на планові платежі є безпідставним.
Крім того, здійснюючи нарахування інфляційних втрат та 3% річних до уваги потрібно брати вартість наданої послуги, що відображена в актах коригування до актів наданих послуг, адже такі дані відповідають вартості фактично наданих послуг, тобто відповідають вартості послуг, які реально були надані відповідачу.
Таким чином нарахування інфляційних втрат та 3% річних на ті суми коштів, які не входять у вартість фактично наданих послуг, є безпідставним, оскільки зі змісту статті 625 ЦК України вбачається, що відповідальність у вигляді інфляційних втрат та 3% річних настає за невиконання існуючого грошового зобов`язання.
Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст.ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За таких обставин, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, з покладенням судового збору в цій частині на відповідача в порядку ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 74, 76-80, 129, 236 - 242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Газенергоальянс» (02125, м. Київ, вул. Шиманоського Віталія, буд. 2/1, офіс 104; ідентифікаційний код: 44103421) на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд. 25; ідентифікаційний код: 00100227) заборгованість у розмірі 395 708 (триста дев`яносто п`ять тисяч сімсот вісім) грн. 29 коп. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 4 748 (чотири тисячі сімсот сорок вісім) грн. 50 коп.
3. В іншій частині позову відмовити.
4. Після набрання рішенням Господарського суду міста Києва законної сили видати відповідний наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повне рішення складено: 16.09.2024
Суддя О.А. Грєхова
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 16.09.2024 |
Оприлюднено | 17.09.2024 |
Номер документу | 121619967 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Грєхова О.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні