ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2024 року Справа № 925/937/24
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Васяновича А.В., розглянувши у письмовому провадженні справу
за позовом Відділу комунального майна Уманської міської ради, м. Умань,
Черкаської області
до ОСОБА_1 , м. Умань, Черкаської
області
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача:
комунального підприємства Уманське ремонтно-експлуатаційне
управління №3, м. Умань, Черкаської області
про стягнення 7 068 грн. 63 коп.
без повідомлення (виклику) учасників справи
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Черкаської області з позовом звернувся Відділ комунального майна Уманської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення 7 068 грн. 63 коп. боргу, а саме: 5 898 грн. 40 коп. заборгованості з орендної плати, 176 грн. 95 коп. штрафу та 993 грн. 28 коп. інфляційних втрат, у зв`язку із неналежним виконанням відповідачем умов договору оренди нежитлових приміщень №18/2018 від 17 липня 2018 року.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 24 липня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Залучено комунальне підприємство Уманське ремонтно-ксплуатаційне управління №3 до участі у справі як третю особу, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача.
У визначені законом строки клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило.
Відповідач відзиву на позов суду не надав.
Ухвалу суду про відкриття провадження у справі було направлено відповідачу за адресою вказаною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: АДРЕСА_1 .
Однак вищевказана ухвала повернулася до суду 04 вересня 2024 року, у зв`язку з відсутністю адресата за вказаною адресою.
Відповідно до ч. 3 ст. 120 ГПК України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Пунктом 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України встановлено, що днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Таким чином вважається, що відповідач отримав ухвалу суду про відкриття провадження у справі 18 серпня 2024 року (день проставлення у поштовому повідомленні відповідної відмітки).
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити повністю, виходячи з наступного:
Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено господарським судом під час її розгляду, 17 липня 2018 року між відділом з питань комунальної власності та земельних відносин Уманської міської ради (правонаступником якого є позивач) (орендодавець) та фізичною особою-підприємцем Аджамським Олександром Миколайовичем (орендар) було укладено договір оренди нежитлових приміщень №18/2018.
Згідно п. 1.1. вищевказаного договору орендодавець зобов`язався передати, а орендар - прийняти в строкове платне користування майно міської комунальної власності: нежитлові приміщення №№ 1, 5, 6 підвалу №3, загальною площею 38,9 кв. м, в 5-поверховому житловому будинку за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Тищика, 11, які є складовою частиною захисної споруди протирадіаційного укриття (далі майно); майно перебуває в господарському віданні комунального підприємства Уманське ремонтно- експлуатаційне управління №3 (далі балансоутримувач), віднесено до сфери управління відділу житлово-комунального господарства Уманської міської ради.
Пунктом 3.1. договору визначено, що орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку плати за оренду майна міської комунальної власності, затвердженої рішенням Уманської міської ради від 27 лютого 2008 року №2.8-29/5 і встановлена за базовий місяць оренди червень 2018 року 154,93 гривень без ПДВ.
Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством.
Орендна плата за перший місяць оренди визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції за наступні та поточний місяці.
Пункту 3.2 договору встановлено, що орендна плата сплачується орендарем щомісячно, з моменту підписання цього договору та акта приймання-передання, на підставі рахунку балансоутримувача до 15 числа поточного місяця включно. Одержувач коштів: КП Уманське РЕУ № 3.
Розмір орендної плати може бути переглянуто на вимогу однієї зі сторін у разі зміни Методики її розрахунку, істотної зміни стану об`єкта оренди з незалежних від сторін причин та в інших випадках, визначених чинним законодавством (п. 3.5. договору).
18 липня 2018 року балансоутримувач передав, а орендар прийняв у строкове платне користування майно, про що складено акт прийому-передачі (а.с. 14).
Цей договір укладено на строк 2 роки 360 днів та діє з 17 липня 2018 року до 11 липня 2021 року включно (п. 8.1. договору).
Відповідно до пункту 3.9 договору закінчення строку дії договору не звільняє орендаря від обов`язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, з урахуванням штрафних санкцій.
Згідно п. 5.1. договору орендар зобов`язується у разі припинення або розірвання договору в 15-денний термін звільнити об`єкт і повернути його в належному стані балансоутримувачу по акту.
Статтею 764 ЦК України передбачено, що якщо наймач продовжує володіти та/або користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.
Враховуючи неповернення майна орендарем та відсутність заперечень орендодавця, договір був пролонгованим на новий строк (на 2 роки 360 днів).
30 червня 2023 року орендарем було повернуто орендоване майно, про що підписаний акт прийому-передачі (а.с.18).
Отже, датою припинення договору є 30 червня 2023 року, що відображено в акті повернення.
В анкеті про стан майна і розрахунків за договором (а.с. 19), яка є додатком до акта прийому-передачі, зазначено, що заборгованість орендаря на день повернення майна склала: 5 898,53 грн. з орендної плати; 26,14 грн. платежів за договором про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання майна та надання комунальних послуг орендарю.
Зазначена анкета підписана орендарем, балансоутримувачем та орендодавцем.
Заборгованість з орендної плати виникла за період: з червня 2021 року по червень 2023 року та станом на 01 липня 2024 року складає 5 898,40 грн., що підтверджується розрахунком балансоутримувача (а.с. 35).
Відповідно до ст. 283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).
Згідно з ч. 6 ст. 283 ГК України до відносин оренди застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно з положеннями ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму, плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ст. 795 ЦК України передання наймачеві будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту починається обчислення строку договору найму, якщо інше не встановлено договором. Повернення наймачем предмета договору найму оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту договір найму припиняється.
Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Як зазначалося вище, орендна плата сплачується щомісяця до 15 числа поточного місяця включно.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства. Одностороння відмова від зобов`язання не допускається, якщо інше не передбачено договором або законом.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Згідно зі ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Водночас, судом враховано, що відповідно до п. 3.2 договору, одержувачем коштів від оренди є саме комунальне підприємство Уманське ремонтно-експлуатаційне управління №3, а не позивач.
Позивач просить суд стягнути борг на користь третьої особи.
Відповідно до статей 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Порушенням розуміється такий стан суб`єктивного права, за якого воно зазнало протиправного впливу з боку правопорушника внаслідок чого суб`єктивне право особи зменшилося або зникло як таке. Порушення права пов`язане з позбавленням можливості здійснити, реалізувати своє право повністю або частково.
Згідно ч. 3 ст. 45 ГПК України позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу.
Господарським процесуальним кодексом України не передбачено право виконавчих органів місцевого самоврядування на звернення до суду в інтересах комунальних підприємств (інших юридичних осіб).
Відсутність порушення прав та законних інтересів позивача є самостійною, достатньою підставою для відмови у позові і не потребує перевірки обраного позивачем способу захисту і правової оцінки по суті спору.
Суд не вбачає порушення прав позивача, а також його права на звернення до суду з відповідною вимогою про стягнення з орендаря орендної плати на користь третьої особи.
Стягнення штрафу та втрат від інфляції є похідними вимогами від вимоги про стягнення боргу, а тому суд також відмовляє в цій частині позову.
Судові витрати підлягають розподілу між сторонами відповідно до вимог ст. 129 ГПК України.
На підставі викладеного, та керуючись ст. ст. 129, 237, 238, 240 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
В позові відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строк визначені ст. 241 ГПК України.
Рішення суду може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені розділом ІV ГПК України.
Повне рішення складено 16 вересня 2024 року.
Суддя А.В.Васянович
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 16.09.2024 |
Оприлюднено | 17.09.2024 |
Номер документу | 121620833 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Васянович А.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні