УХВАЛА
Справа № 621/2124/24
Провадження 2/621/872/24
16 вересня 2024 року м. Зміїв Харківської області
Зміївський районний суд Харківської області у складі:
головуючого - судді В. Філіп`євої,
секретаря судового засідання - А. Бабич
учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 , (не з`явилася)
представник позивача адвокат О.Браславська (не з`явилася),
відповідач: ОСОБА_2 , (не з`явився),
третя особа: Служба у справах дітей Слобожанської селищної ради Чугуївського району Харківської області, як орган опіки та піклування, - представник третьої особи (не з`явився),
розглянувши у підготовчому судовому засіданні за відсутності учасників цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей Слобожанської селищної ради Чугуївського району Харківської області, як орган опіки та піклування,
про позбавлення батьківських прав,
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача ОСОБА_3 звернулася до суду з позовною заявою, в якій просила суд позбавити батьківських прав позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, батьківських прав відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати.
Ухвалою Зміївського районного суду Харківської області від 01.07.2024 року відкрито провадження за позовною заявою та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження. Призначено підготовче судове засідання з повідомленням її учасників про дату, час і місце його проведення.
Учасники справи в судове засідання не з`явилися.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, за відсутності учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
До початку підготовчого судового засідання позивач заявила клопотання про витребування інформації з Державної прикордонної Служби України про перетин Державного кордону України в обох напрямках громадянином України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з січня 2020 року й по теперішній час.
В обґрунтування клопотання зазначено, що відповідач фактично проживає за межами України, витребувана інформація містить персональні відомості про особу, тобто відноситься до конфіденційної інформації, які позивач та представник позивача самостійно отримати не можуть, але яка матиме суттєве значення для вирішення справи по суті.
Крім того, просила ПОВТОРНО витребувати у Служби в справах дітей Слобожанської селищної ради Чугуївського району Харківської області висновок про доцільність позбавлення відповідача батьківських прав стосовно їх малолітньої дитини.
Крім того, представником позивача ОСОБА_3 у позовній заяві для підтвердження обставин спору заявлено клопотання про виклик свідків, в обґрунтування якого зазначено, що цим особам відомі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, а отже їх показання мають доказове значення для підтвердження доводів позивача.
Учасники справи в судове засідання не з`явилися, про дату, час і місце підготовчого судового засідання повідомлялися належним чином.
В зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, відповідно до ч.2 статті 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши зміст заявлених клопотань, суд зазначає наступне:
Відповідно до ч.ч. 4, 5 статті 19 Сімейного кодексу України, при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, виселення дитини, зняття дитини з реєстрації місця проживання, визнання дитини такою, що втратила право користування житловим приміщенням, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою. Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Ухвалою суду від 01.07.2024 року зобов`язано ІІІ особу - Службу у справах дітей Слобожанської селищної ради Чугуївського району Харківської області як орган опіки та піклування, надати висновок щодо доцільності позбавлення батьківських прав відповідача ОСОБА_5 стосовно його малолітньої дитини.
Станом на 16.09.2024 року ухвала суду в цій частині не виконана, висновок органу опіки та піклування до суду не надходив.
ІІІ особою - Службою у справах дітей Слобожанської селищної ради Чугуївського району Харківської області направлено лист про неможливість складення такого висновку, оскільки відповідач, за відомостями Служби, не проживає за місцем реєстрації.
При цьому, ІІІ особа, посилаючись на норми пункту 5 статті 19 Сімейного кодексу України, вказала, що письмовий висновок щодо розв`язання спору (! тобто незалежно від отриманих відомостей) подається на підставі відомостей, одержаних у результаті:
- обстеження умов проживання дитини;
- умов проживання батьків або інших осіб , які бажають проживати з дитиною та брати участь у її вихованні;
-на підставі інших документів, які стосуються справи.
У поданій суду відповіді ІІІ особа посилається на неможливість складення висновку щодо розв`язання спору виключно з підстав відсутності відповідача за місцем реєстрації, не зазначаючи причини неможливості обстеження умов проживання дитини, позивача, дослідження інших документів, що стосуються вирішення спору, як того вимагає стаття 19 Сімейного кодексу України, а отже має місце невиконання законної ухвали суду, що набрала законної сили.
Відповідно до частин 1, 2 статті 18 ЦПК України, судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Згідно частин 1-3 статті 148 ЦПК України, суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід державного бюджету з відповідної особи штрафу у сумі до від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках:
1) невиконання процесуальних обов`язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу;
2) зловживання процесуальними правами, вчинення дій або допущення бездіяльності з метою перешкоджання судочинству;
3) неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин;
4) невиконання ухвали про забезпечення позову або доказів, ненадання копії відзиву на позов, апеляційну чи касаційну скаргу, відповіді на відзив, заперечення іншому учаснику справи у встановлений судом строк;
5) порушення заборон, встановлених частиною дев`ятою статті 203 цього Кодексу.
У випадку повторного чи систематичного невиконання процесуальних обов`язків, повторного чи неодноразового зловживання процесуальними правами, повторного чи систематичного неподання витребуваних судом доказів без поважних причин або без їх повідомлення, триваючого невиконання ухвали про забезпечення позову або доказів суд з урахуванням конкретних обставин стягує у дохід державного бюджету з відповідного учасника судового процесу або відповідної іншої особи штраф у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У випадку невиконання процесуальних обов`язків, зловживання процесуальними правами представником учасника справи суд з урахуванням конкретних обставин справи може стягнути штраф як з учасника справи, так і з його представника.
Враховуючи викладене, належить попередити представника ІІІ особи - Служби у справах дітей Слобожанської селищної ради Чугуївського району Харківської області - про обов`язковість виконання ухвали суду від 01.07.2024 та вжиття заходів процесуального примусу в разі невиконання ухвали суду.
Крім того, відповідно до ч.1 статті 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Відповідно до ч. 1, 3 ст.атті 84 ЦПК України, учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази.
Позивачем подано клопотання про витребування інформації з Державної прикордонної Служби України про перетин Державного кордону України в обох напрямках громадянином України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з січня 2020 року й по теперішній час, в обгрунтування якого зазначено, що витребувана інформація містить персональні відомості про особу, тобто відноситься до конфіденційної інформації, які позивач та представник позивача самостійно отримати не можуть, але яка матиме суттєве значення для вирішення справи по суті.
Отже, оскільки позивач має труднощі у самостійному збиранні доказів, суд вважає за необхідне витребувати вказану інформацію, яка носить конфіденційний характер.
Стосовно клопотання про виклик свідків, суд зазначає, що згідно статті 91 ЦПК України, виклик свідка здійснюється за заявою учасника справи. У заяві про виклик свідка зазначаються його ім`я, місце проживання (перебування) або місце роботи, обставини, які він може підтвердити. Заява про виклик свідка має бути подана до або під час підготовчого судового засідання, а якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, - до початку першого судового засідання у справі. В ухвалі про відкриття провадження у справі або в іншій ухвалі, якою суд вирішує питання про виклик свідка, суд попереджає свідка про кримінальну відповідальність за завідоммо неправдиве показання чи відмову від давання показань на вимогу суду.
У клопотанні позивач зазначив, що свідкам відомі фактичні обставини справи, на які він посилається як на підставу задоволення позову, іншими доказами він не може підтвердити ці обставини, а тому суд вважає за необхідне задовольнити клопотання представника позивача та викликати в судове засідання свідків: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , попередивши їх про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве показання чи відмову від давання показань на вимогу суду.
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 4 статті 198 ЦПК України, підготовче засідання проводиться за правилами, встановленими главою 6 цього розділу, з урахуванням особливостей підготовчого засідання, встановлених цим Кодексом.
Суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках: 1) визначених частиною другою статті 223 цього Кодексу; 2) залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача; 3) в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 197 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Крім того, за змістом статті 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку в зв`язку, зокрема, з неявкою в судове засідання учасника справи, щодо якого відсутні відомості про вручення йому повідомлення про дату, час і місце судового засідання або першою неявка в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового засідання, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнано поважними. У разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Відповідно до ч.11 статті 128 ЦПК України, відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, а також заінтересована особа у справах про видачу обмежувального припису викликаються до суду через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів, а у разі розгляду справи про видачу обмежувального припису - не пізніше 24 годин до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик особа вважається повідомленою про дату, час і місце розгляду справи.
За таких обставин, суд вважає за необхідне відкласти підготовче засідання, витребувати необхідні докази та здійснити виклик відповідача в судове засідання через оголошення на офіційному веб-сайті Судової влади.
Відповідно до ч. 9 статті 223 ЦПК України, про відкладення розгляду справи постановляється ухвала.
Керуючись статтями 13, 43, 127, 197, 198, 223, ч. 2 ст. 247, 259-261 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
ПОВТОРНО Зобов`язати Службу у справах дітей Слобожанської селищної ради Чугуївського району Харківської області, як орган опіки та піклування виконати ухвалу Зміївського районного суду Харківської області від 01.07.2024 та надати до суду висновок щодо можливості та доцільності позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , стосовно його неповнолітньої доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Попередити посадових осіб ІІІ особи - Служби у справах дітей Слобожанської селищної ради Чугуївського району Харківської області про вжиття заходів процесуального примусу у виді штрафу в разі ухилення від виконання ухвали суду та неподання витребуваних доказів без поважних причин.
Витребувати у Державній прикордонній Службі України (вул. Володимирська, 26, м. Київ, 01001, Україна ; adpsu@dpsu.gov.ua) інформацію про перетин Державного кордону України в обох напрямках громадянином України
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за період з 01.09.2020 року по 01.09.2024 року.
Копію ухвали направити до Слобожанської селищної ради Чугуївського району Харківської області, як органу опіки та піклування (вул. Дружби, буд. 6, кім. 4, 5, смт Слобожанське Чугуївського району Харківської області, 63460), Державної прикордонної служби України (вул. Володимирська, буд. 26, м. Київ, 01601) - для виконання.
Строк виконання ухвали встановити 15 (п`ятнадцять) днів з моменту отримання копії ухвали.
Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду (ч. 6 ст. 84 ЦПК України).
Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали (ч. 7 ст. 84 ЦПК України). У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.
Викликати в судове засідання в якості свідків :
1. ОСОБА_9 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 .
2. ОСОБА_10 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_2 .
3. ОСОБА_11 , АДРЕСА_3 .
4. ОСОБА_12 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_4 .
Попередити свідків про кримінальну відповідальність за за відомо неправдиве показання чи відмову від давання показань на вимогу суду.
Здійснити виклик відповідача в судове засідання через оголошення на офіційному веб-сайті Судової влади України.
Відкласти підготовче засідання та призначити нове підготовче засідання на 10:00 годину 28.10.2024 року.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи на офіційному веб-порталі Судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки: http://court.gov.ua/sud2014.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та апеляційному оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 16.09.2024 року.
Суддя В. Філіп`єва
Суд | Зміївський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 16.09.2024 |
Оприлюднено | 17.09.2024 |
Номер документу | 121622775 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Зміївський районний суд Харківської області
Філіп'єва В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні