Ухвала
від 12.09.2024 по справі 461/3984/22
ГАЛИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЛЬВОВА

Справа № 461/3984/22

Провадження № 1-кс/461/5437/24

УХВАЛА

про встановлення строку ознайомлення з матеріалами досудового розслідування

12.09.2024 м. Львів

Слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , з участю прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , захисника підозрюваного адвоката ОСОБА_5 , підозрюваного ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові клопотання слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП у Львівській області ОСОБА_4 про встановлення строку ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному 03.02.2022 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42022140000000035, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.240 КК України, -

в с т а н о в и в:

10.09.2024 до слідчого судді Галицького районного суду міста Львова звернулася слідчий відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП у Львівській області ОСОБА_4 , за погодженням з прокурором Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Львівської обласної прокуратури ОСОБА_3 , з клопотанням, в якому просить встановити строк для ознайомлення підозрюваного ОСОБА_6 та його захисника ОСОБА_7 з матеріалами досудового розслідування №42022140000000035 від 03.02.2022 до 18.00 год. 16.09.2024.

В обґрунтуваннязаявленого клопотанняслідчий зазначає,що у провадженні слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області перебувають матеріали досудового розслідування по кримінальному провадженню, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42022140000000035 від 03.02.2022, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.240 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до п.2.1. Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромислове підприємство «Львівське» (нова редакція), затвердженого Загальними зборами учасників, протокол №27 від 22.09.2005, в особі Голови ОСОБА_8 , м. Пустомити (код ЄДРПОУ 20789952, юридична адреса: АДРЕСА_1 ), метою діяльності Товариства є: здійснення підприємницької діяльності у сфері виробництва, переробки та реалізації сільськогосподарської продукції, промислової та продовольчої сировини та продукції, в тому числі з використанням технологій вторинної переробки, а також виробництва і реалізація товарів широкого вжитку та здійснення інших видів господарської діяльності; підвищення рентабельності виробництва, одержання прибутків та підвищення добробуту його учасників; створення додаткових робочих місць у регіоні.

Предметом діяльності Товариства, згідно з п.2.2. Статуту, серед іншого, є проведення геолого-розвідувальних робіт; розробка та реалізація корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення; розробка та промисловий видобуток пісків, глин, вапняку, та інших корисних копалин.

Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до статті 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. Законодавством України громадянам гарантується право загального використання природних ресурсів для задоволення життєво необхідних потреб (естетичних, оздоровчих, рекреаційних, матеріальних тощо) безоплатно, без закріплення цих ресурсів за окремими особами і надання відповідних дозволів, за винятком обмежень, передбачених законодавством України. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.

Статтею 1 Кодексу України про надра визначено, що надра це частина земної кори, що розташована під поверхнею суші та дном водоймищ і простягається до глибин, доступних для геологічного вивчення та освоєння.

Статтею 4 Кодексу України про надра передбачено, що надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування. Угоди або дії, які в прямій або прихованій формі порушують право власності Українського народу на надра, є недійсними. Український народ здійснює право власності на надра через Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим і місцеві ради. Окремі повноваження щодо розпорядження надрами законодавством України можуть надаватися відповідним органам виконавчої влади.

Згідно з статтею 13 вказаного Кодексу користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Частинами 1, 2, 4 статті 17 Кодексу України про надра (в редакції станом на період з 21.08.2022 по 04.11.2022) визначено, що гірничим відводом є частина надр, надана користувачам для промислової розробки родовища корисних копалин та цілей, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин. Користування надрами за межами гірничого відводу забороняється.

Гірничі відводи для розробки родовищ корисних копалин, будівництва і експлуатації підземних споруд та інших цілей, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин, надаються центральним органом виконавчої влади, що реалізовує державну політику у сфері охорони праці, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Порядок надання гірничих відводів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 4 Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, зі змінами та доповненнями (в редакції станом на період з 21.08.2022 по 04.11.2022), гірничі відводи можуть надаватися підприємствам, установам, організаціям (далі - підприємства), а також громадянам України, іноземцям та особам без громадянства (далі - громадяни), лише за наявністю у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр, а також затвердженого в установленому порядку проекту розробки родовища корисних копалин або будівництва гірничодобувного об`єкта чи підземної споруди, не пов`язаної з видобуванням корисних копалин.

Так, Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України в особі Заступника Голови ОСОБА_9 05.01.2015 Товариству з обмеженою відповідальністю «Агропромислове підприємство «Львівське» надано гірничий відвід (Акт № 2989) з метою розробки Сихівського родовища скляних та будівельних пісків у Пустомитівському районі Львівської області, площею проекції 21,3 га., терміном чинності до 18.04.2033.

Згідно з пунктом 11 вказаного вище Положення, земельні ділянки для потреб, пов`язаних з користуванням надрами, якщо інше не передбачено актами законодавства, виділяються після надання гірничого відводу в порядку, передбаченому чинним земельним законодавством.

Відповідно до статті 18 Кодексу України про надра надання земельних ділянок для потреб, пов`язаних з користуванням надрами, провадиться в порядку, встановленому земельним законодавством України. Земельні ділянки для користування надрами, крім випадків, передбачених статтею 23 цього Кодексу, надаються користувачам надр після одержання ними спеціальних дозволів на користування надрами чи гірничих відводів. Місцеві ради при наданні земельної ділянки для розробки родовищ корисних копалин місцевого значення одночасно надають у користування і надра.

Так, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31.10.2018 №800-р «Про вилучення та передачу земельної ділянки в оренду із зміною цільового призначення», відповідно до статей 20, 93, 122-124, 134, 149 і 207 Земельного кодексу України вказано на вилучення з постійного користування державного підприємства «Львівське лісове господарство» земельної ділянки (державної власності лісогосподарського призначення (ліси) площею 9,9826 гектара, що розташована на території Пустомитівського району Львівської області (кадастровий номер 4623682400:08:000:0056), та передачу її в оренду із зміною цільового призначення товариству з обмеженою відповідальністю «Агропромислове підприємство «Львівське» на строк дії спеціального дозволу на користування надрами від 18 квітня 2003 року № 2952 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (для розробки (розширення) Сихівського кар`єру піску). Львівську обласну державну адміністрацію зобов`язано укласти договір оренди зазначеної земельної ділянки в установленому законодавством порядку.

31.01.2019 орендодавцем: Кабінетом Міністрів України в особі голови Львівської обласної державної адміністрації ОСОБА_10 та орендарем: Товариством з обмеженою відповідальністю «Агропромислове підприємство «Львівське» в особі генерального директора ОСОБА_11 укладено договір оренди зазначеної земельної ділянки.

Відповідно до пункту 1 вказаного договору Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (для розробки (розширення) Сихівського кар`єру піску) з кадастровим номером 4623682400:08:000:0056, яка розташована за межами населеного пункту на території Пустомитівського району Львівської області.

Згідно з пунктом 2 даного договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 9,9826 га. з кадастровим номером 4623682400:08:000:0056.

Пунктом 8 договору передбачено, що такий укладено на строк дії спеціального дозволу на користування надрами від 18 квітня 2003 року № 2952 терміном до 18 квітня 2033 року.

Відповідно до пункту 14 договору, земельна ділянка передається в оренду для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (для розробки (розширення) Сихівського кар`єру піску).

Стаття 19 Кодексу України про надра (в редакції станом на період з 21.08.2022 по 04.11.2022) визначає, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

Так, Державною службою геології та надр України в особі Т.в.о. Голови ОСОБА_12 18.04.2003 Товариству з обмеженою відповідальністю «Агропромислове підприємство «Львівське» видано Спеціальний дозвіл на користування надрами №2952, підстава надання - Наказ від 15.12.2016 №476; вид користування надрами видобування; мета користування надрами видобування пісків, придатних в якості: скляної сировини, для благоустрою, планування та рекультивації, для виготовлення штукатурних розчинів, для опоряджувального шару та для дорожнього будівництва; із відображенням географічних координат Ділянки № 1 площею 10,1 га та Ділянки № 2 площею 1,2 га., загальною площею 11,3 га.; вид корисної копалини пісок; строком дії до 18 квітня 2033 року.

Відповідно до статті 24 Кодексу, користувачі надр мають право: здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції; розпоряджатися видобутими корисними копалинами, якщо інше не передбачено законодавством або умовами спеціального дозволу. Користувачі надр зобов`язані: використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр.

Так, наказом генерального директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромислове підприємство «Львівське» ОСОБА_11 №47-к від 11.08.2016, ОСОБА_6 прийнято на роботу начальником кар`єру.

Відповідно до пункту 2.1. посадової інструкції для начальника піщаного кар`єру, затвердженою наказом №15 від 14.06.2021, до службових обов`язків останнього належить: організація виробничої та господарської діяльності кар`єру; керівництво трудовим колективом кар`єру; створення безпечних умов праці на кожному робочому місці у відповідності до вимог нормативних актів, а також забезпечення прав працюючих, які гарантовані їм законодавством про охорону праці; забезпечення дієвого контролю за справністю всіх машин і механізмів працюючих в кар`єрі, проведення їх ремонтів та техобслуговування згідно графіків планово-попереджувальних ремонтів; організація безпечного ведення гірничих робіт та дотримання вимог проекту розробки родовища та річних планів розвитку гірничих робіт; контроль за роботою працівника геолого-маркшейдерської служби; проведення інструктажів з питань охорони праці та техніки безпеки з працюючими в кар`єрі, а також періодичної перевірки ними знань; контроль за виконанням заходів по охороні праці, промсанітарії та техніці безпеки при веденні гірничих робіт; проведення роботи по підвищенню культури виробництва, раціонального використання робочого часу та дотримання працюючими трудової та виконавчої дисципліни; ведення обліку травматизму в кар`єрі; проведення аналізу виробничо-господарської діяльності кар`єру; контроль за правильністю реалізації піску та його обліку; своєчасна матеріальна звітність перед бухгалтерією підприємства.

Пунктом 2.2. вказаної інструкції визначено права начальника піщаного кар`єру, зокрема: при виявленні небезпеки для життя і здоров`я працюючих в кар`єрі та несправності в роботі механізмів призупинити ведення робіт до повного усунення порушень; не допускати або відсторонити від роботи осіб працюючих в кар`єрі, які порушують трудовий режим та правила охорони праці і техніки безпеки при веденні гірничих робіт; приймати участь в розробці річних планів розвитку гірничих робіт та подавати свої пропозиції щодо покращення ведення гірничих робіт на родовищі; розробляти, доповнювати і затверджувати інструкції з охорони праці для осіб, які працюють в кар`єрі; забороняти або не допускати завантаження транспортних засобів в кар`єрі, які не відповідають вимогам і не пройшли відповідного інструктажу або порушують правила безпеки в кар`єрі; заборонити відпуск піску з кар`єру підприємствам/організаціям, які не виконують укладених угод і доповідати про це генеральному директору підприємства; не допускати сторонніх осіб в кар`єр.

Розділом 3 вказаної інструкції передбачено, що начальник піщаного кар`єру несе відповідальність за виробничо-господарську діяльність кар`єру; стан охорони праці і техніки безпеки при веденні гірничих робіт та виробничий травматизм на виробництві; правильність гірничих робіт і відповідальність їх річним паном розвитку гірничих робіт; підзвітну йому техніку, матеріали, документацію.

Таким чином, ОСОБА_6 перебуваючи на посаді начальника кар`єру Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромислове підприємство «Львівське», у період з 21.08.2022 по 04.11.2022 був службовою особою, що постійно обіймає на підприємстві посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, отже мав статус службової особи в розумінні ч.3 ст.18 КК України.

Встановлено, що ОСОБА_6 перебуваючи на посаді начальника кар`єру Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромислове підприємство «Львівське» (далі Товариство), будучи службовою особою, всупереч вищенаведених вимог законодавства України та зазначеної посадової інструкції, діючи умисно з використанням свого службового становища, в період з 21.08.2022 по 04.11.2022, більш точний час органом досудового розслідування не встановлено, здійснив незаконне видобування корисних копалин місцевого значення (піску) у великих розмірах поза межами земельної ділянки визначеної Спеціальним дозволом на користування надрами №2952 (підстава надання - Наказ від 15.12.2016 № 476) в інтересах даного Товариства, за наступних обставин.

Так, ОСОБА_6 , обіймаючи посаду начальника вказаного кар`єру, будучи обізнаним про те, що Державною службою геології та надр України в особі Т.в.о. Голови ОСОБА_12 18.04.2003 Товариству з обмеженою відповідальністю «Агропромислове підприємство «Львівське» видано Спеціальний дозвіл на користування надрами №2952, підстава надання - Наказ від 15.12.2016 №476; вид користування надрами видобування; мета користування надрами видобування пісків, придатних в якості: скляної сировини, для благоустрою, планування та рекультивації, для виготовлення штукатурних розчинів, для опоряджувального шару та для дорожнього будівництва; із відображенням географічних координат Ділянки № 1 площею 10,1 га та Ділянки № 2 площею 1,2 га., загальною площею 11,3 га.; вид корисної копалини пісок; строком дії до 18 квітня 2033 року, достовірно знаючи межі земельної ділянки визначеної даним Спеціальним дозволом, діючи умисно в інтересах згаданого Товариства, у невстановлений органом досудового розслідування час, але не пізніше 21.08.2022, використовуючи своє службове становище залучив до незаконного видобування корисних копалин місцевого значення (піску) працівників Товариства, а саме: ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , які керували самохідними землерийними машинами екскаваторами, які на праві власності належать Товариству, та ОСОБА_16 , який керував трактором бульдозером, що на праві власності належить Товариству, які не були обізнані із злочинними намірами ОСОБА_6 .

Продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел ОСОБА_6 , в період з 21.08.2022 по 04.11.2022, більш точний час органом досудового розслідування не встановлено, перебуваючи на території кар`єру Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромислове підприємство «Львівське» Сихівського родовища скляних та будівельних пісків у Пустомитівському районі Львівської області, більш точне місце органом досудового розслідування не встановлено, використовуючи службове становище начальника вказаного кар`єру, безпосередньо надавав працівникам Товариства, зокрема: ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 та ОСОБА_16 вказівки щодо здійснення незаконного видобування корисних копалин місцевого значення (піску) за допомогою самохідних землерийних машин екскаваторів та трактора - бульдозера під їх керуванням, які на праві власності належать Товариству, поза межами земельної ділянки визначеної Спеціальним дозволом на користування надрами №2952 (підстава надання - Наказ від 15.12.2016 № 476) в інтересах даного Товариства.

Внаслідок зазначених протиправних дій ОСОБА_6 , за період з 21.08.2022 по 04.11.2022, на земельній ділянці Сихівського родовища скляних та будівельних пісків у Пустомитівському районі Львівської області, поза межами земельної ділянки визначеної Спеціальним дозволом на користування надрами №2952 (підстава надання - Наказ від 15.12.2016 № 476), вказаними працівниками Товариства незаконно видобуто в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромислове підприємство «Львівське» корисні копалини місцевого значення пісок об`ємом 19 374,809 м.куб. Відповідно до Методики визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного користування надрами, затвердженої наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 303 від 29.08.2011 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19.09.2011 № 1097/19835, розмір шкоди (збитки), завданої державі внаслідок вказаного незаконного видобування корисних копалин місцевого значення (піску), складають 21 157 291 грн. (двадцять один мільйон сто п`ятдесят сім тисяч двісті дев`яносто одна гривня), що відповідно до примітки ст.240 КК України є великими розмірами.

Таким чином, ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у незаконному видобуванні корисних копалин місцевого значення у великому розмірі, вчиненому службовою особою з використанням службового становища, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.240 КК України.

01.05.2024 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.240 КК України.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого йому злочину підтверджується наступними доказами, отриманими у встановленому КПК України порядку: рапортом старшого оперуповноваженого Львівського РВ Управління СБ України у Львівській області ОСОБА_17 №62/45-141 від 31.05.2022; протоколом огляду земельної ділянки з кадастровим номером 4623682400:08:000:0056 від 21.08.2022; протоколом огляду земельної ділянки в межах кварталів 62, 69, 70 Винниківського лісового господарства, яка прилягає до земельної ділянки з кадастровим номером 4623682400:08:000:0056 від 21.08.2022; протоколом огляду земельної ділянки з кадастровим номером 4623682400:08:000:0056 від 04.11.2022; протоколом огляду земельної ділянки в межах кварталів 62, 69, 70 Винниківського лісового господарства, яка прилягає до земельної ділянки з кадастровим номером 4623682400:08:000:0056 від 04.11.2022; протоколами допиту свідків ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 та ОСОБА_16 від 22.02.2022; листом ТзОВ «Західземлепроект» № 225/22 від 15.12.2022 з картограмами об`ємів і площ Давидівського карєру; листом ДЕІ у Львівській області від №08-836 від 10.03.2023; висновком додаткової судової земельно-технічної експертизи №4653-Е від 18.12.2023; висновком додаткової судової інженерно-екологічної експертизи №20-Е від 18.01.2024; іншими матеріалами досудового розслідування та документами, вилученими в ході проведення слідчих (розшукових) та процесуальних дій, в тому числі гірничим відводом (Акт № 2989) від 05.01.2015, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31.10.2018 №800-р «Про вилучення та передачу земельної ділянки в оренду із зміною цільового призначення», договором оренди землі від 31.01.2019, Спеціальним дозволом на користування надрами №2952, підстава надання - Наказ від 15.12.2016 №476, Статутом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромислове підприємство «Львівське» (нова редакція), затвердженого Загальними зборами учасників, протокол №27 від 22.09.2005, наказом генерального директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромислове підприємство «Львівське» ОСОБА_11 №47-к від 11.08.2016, про прийняття ОСОБА_6 на роботу начальником кар`єру, посадовою інструкцією для начальника піщаного кар`єру, затвердженою наказом №15 від 14.06.2021 Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромислове підприємство «Львівське»

23.07.2024 підозрюваному ОСОБА_6 та його захиснику ОСОБА_7 повідомлено про завершення досудового розслідування та відкриття сторонам кримінального провадження матеріалів досудового розслідування та запропоновано 25.07.2024, прибути до слідчого управління ГУНП у Львівській області для реалізації права останніх, відповідно до вимог статей 283, 290 КПК України, на доступ до матеріалів досудового розслідування.

З огляду на вищевикладене, підозрюваний ОСОБА_6 та його захисник ОСОБА_7 25.07.2024 до слідчого СУ ГУНП у Львівській області не прибули для ознайомлення із матеріалами досудового розслідування, про причини неприбуття не повідомляли.

В подальшому, у зв`язку із неприбуттям підозрюваного ОСОБА_6 та його захисника ОСОБА_7 до слідчого СУ ГУНП у Львівській області для реалізації права останніх, відповідно до вимог статей 283, 290 КПК України, на доступ до матеріалів досудового розслідування, слідчим в порядку визначеному ст.133 КПК України, на адресу підозрюваного ОСОБА_6 та його захисника ОСОБА_7 було скеровано повістки про виклик до СУ ГУНП у Львівській області для ознайомлення із матеріалами досудового розслідування на 01.08.2024, 02.08.2024 та 05.08.2024.

У зв`язку із чим, 31.07.2024 слідчим отримано заяву від захисника підозрюваного ОСОБА_6 ОСОБА_7 у якій вказано, що захисник підозрюваного ОСОБА_6 ОСОБА_7 в період часу з 01.08.2024 по 14.08.2024 перебуватиме у щорічній основній відпустці, що об`єктивно унеможливлює з`явлення на виклик за отриманими повістками та супровід підозрюваного ОСОБА_6 під час відповідної процесуальної дії.

Крім цього, з часу повідомлення про завершення досудового розслідування та відкриття сторонам кримінального провадження матеріалів досудового розслідування, тобто з 23.07.2024, по час звернення до слідчого судді із клопотанням про обмеження строку для ознайомлення із матеріалами досудового розслідування №42022140000000035 від 03.02.2022, сторона захисту ознайомилась лише із 6-ма томами вказаного кримінального провадження з 8-ми томів, 3-ох ящиків із вилученим в ході проведення санкціонованого обшуку та 3-ох конвертів із матеріалами, вилученими в ході проведення тимчасового доступу.

З вищенаведеного в органу досудового розслідування виникло обґрунтоване переконання у тому, що, вказані дії підозрюваного ОСОБА_6 та його захисника ОСОБА_7 спрямовані лише на затягування досудового розслідування без поважних на те причин.

Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що слідством зібрано достатньо матеріалів для складання обвинувального акту, а підозрюваним та його захисником не заявлено жодного ґрунтовного та об`єктивного клопотання про проведення слідчих дій, а останні мають на меті лише затягування досудового розслідування, просить клопотання задоволити.

Слідчий та прокурор у судовому засіданні клопотання підтримали з підстав, зазначених у клопотанні.

Захисник підозрюваного адвокат ОСОБА_5 проти задоволення клопотання заперечив частково, просив встановити строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні до 01.10.2024. Окрім цього зазначив, що захисник підозрюваного адвокат ОСОБА_7 до 26.09.2024 перебуває у відпустці за сімейними обставинами поза межами м. Львова.

Підозрюваний ОСОБА_6 підтримав думку захисника.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши додані до клопотання матеріали, слідчий суддя зазначає наступне.

Відповідно до ч.1ст.290 КПК Українивизнавши зібрані під час досудового розслідування докази достатніми для складання обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний повідомити підозрюваному, його захиснику, законному представнику та захиснику особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування.

При цьому, за змістом ч.ч.2, 3ст.290 КПК України, прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний надати доступ до матеріалів досудового розслідування, які є в його розпорядженні, у тому числі будь-які докази, які самі по собі або в сукупності з іншими доказами можуть бути використані для доведення невинуватості або меншого ступеня винуватості обвинуваченого або сприяти пом`якшенню покарання. Прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний надати доступ та можливість скопіювати або відобразити відповідним чином будь-які речові докази або їх частини, документи або копії з них, а також надати доступ до приміщення або місця, якщо вони знаходяться у володінні або під контролем держави, і прокурор має намір використати відомості, що містяться в них, як докази в суді.

Вказані законодавчі положення покликані гарантувати забезпечення змагальності процесу та реалізації конституційного права на захист особи, щодо якої здійснюється кримінальне провадження.

Водночас, ч.10ст.290 КПК Українипередбачає, що сторонам кримінального провадження, зокрема, підозрюваному та його захиснику, надається достатній час для ознайомлення з матеріалами, до яких їм надано доступ, а у разі зволікання при здійсненні такого ознайомлення, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження з урахуванням обсягу, складності матеріалів та умов доступу до них, зобов`язаний встановити строк для ознайомлення з відповідними матеріалами, після спливу якого сторона кримінального провадження, вважається такою, що реалізувала своє право на доступ до матеріалів.

Вказане означає, що право на ознайомлення з матеріалами кримінального провадження не є абсолютним. Таке право має реалізовуватися без зловживань і без шкоди для досягнення цілей кримінального провадження, у межах розумних строків, що відповідатиме завданням та принципам кримінального провадження. Такий підхід, з одного боку, забезпечує реалізацію процесуальних прав сторони захисту, а з іншого - вимагає від неї відповідальної поведінки, зумовленої законними потребами, інтересами інших осіб (зокрема, інших підозрюваних, потерпілих, тощо) та суспільства в цілому (аналогічна правова позиція викладена у рішенні Конституційного Суду України від 18.01.2012 у справі № 1-4/2012) .

Враховуючи вказане, при розгляді заявленого слідчим клопотання, слідчому судді належить встановити: 1) чи повідомив прокурор або слідчий за його дорученням сторону захисту про завершення досудового розслідування та надання їм доступу до матеріалів кримінального провадження та чи надав такий доступ з дотриманням вимог ч.1-4ст. 290 КПК України; 2) чи є підстави вважати, що сторона захисту зволікає при ознайомленні з відкритими їй матеріалами; 3) у разі встановлення факту зволікання, який розумний строк необхідно встановити стороні захисту для здійснення такого ознайомлення.

Щодо виконання вимогст.290 КПК України.

Надані слідчим матеріали кримінального провадження свідчать про те, що сторона обвинувачення вжила усіх передбачених ч.1-3ст. 290 КПК Українизаходів для виконання обов`язку щодо повідомлення підозрюваного та його захисника про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування із роз`ясненням умов, за яких вони можуть реалізувати своє право на ознайомлення із матеріалами, що є в розпорядженні прокурора або слідчого.

Так, 23.07.2024 підозрюваному ОСОБА_6 та його захиснику адвокату ОСОБА_7 повідомлено про завершення досудового розслідування та відкриття сторонам кримінального провадження матеріалів досудового розслідування та запропоновано починаючи з 25.07.2024 прибути до слідчого управління ГУНП у Львівській області для реалізації права останніх, відповідно до вимог статей 283, 290 КПК України, на доступ до матеріалів досудового розслідування, що підтверджується їх особистим підписом про отримання на повідомленні про завершення досудового розслідування.

Враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку, що 23.07.2024 сторона обвинувачення, у відповідності до вимог ч.ч.1-3 ст. 290КПК України, виконала свій обов`язок щодо повідомлення про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів кримінального провадження, і починаючи з цього часу стороні захисту було надано можливість безперешкодно реалізувати своє право на ознайомлення з такими матеріалами.

Щодо зволікання стороною захисту при ознайомленні з матеріалами досудового розслідування.

Вирішуючи питання про наявність підстав для встановлення строку на ознайомлення усій стороні захисту, як про це просить у своєму клопотанні слідчий, слідчий суддя враховує, що відповідно до п.19 ч.1ст.3 КПК України, під стороною захисту слід розуміти підозрюваного та його захисника (захисників).

Водночас, при встановленні факту зволікання, слідчий суддя враховує, щоКПК Українине містить чіткого переліку ознак, за наявності яких поведінка сторони кримінального провадження може вважатися «зволіканням» і вказане поняття є оціночною категорією, а тому питання наявності такого зволікання має вирішуватись у світлі обставин кожної конкретної справи та з урахуванням положень ст.28,42, ч.ч.1-10ст. 290 КПК України.

З огляду на зміст вказаних законодавчих норм, для встановлення факту зволікання при ознайомленні із матеріалами досудового розслідуванню слідчому судді належить враховувати: обсяг матеріалів досудового розслідування; складність провадження; умови доступу до матеріалів; час, який сплинув з моменту надання такого доступу, а також інші критерії для визначення розумності строку, зокрема, поведінку конкретних учасників кримінального провадження і спосіб реалізації стороною обвинувачення повноважень, передбаченихст.290 КПК України.

Перевіривши поведінку сторони захисту на предмет наявності ознак зволікання, слідчий суддя дійшов висновку про наявність таких ознак у діях сторони захисту, з огляду на таке.

Зі змісту клопотання та обставин, з`ясованих у ході судового засідання, слідчий суддя встановив, що матеріали досудового розслідування складаються із: 8-ми томів, 3-ох ящиків із вилученим в ході проведення санкціонованого обшуку та 3-ох конвертів із матеріалами, вилученими в ході проведення тимчасового доступу.

Кримінальне провадження стосується обставин вчинення злочину, передбаченого ч.3 ст.240 КК України. При цьому, досудове розслідування у провадженні здійснювалось, починаючи із моменту внесення відомостей про злочин до Єдиного реєстру досудових розслідувань, а саме з 03.02.2022. У цьому кримінальному провадженні оголошено підозру одній особі ОСОБА_6 .

З моменту завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування і до моменту звернення слідчого з відповідним клопотанням пройшло 49 днів.

Як убачається з клопотання та доданих матеріалів, підозрюваний ОСОБА_6 та його захисник адвокат ОСОБА_7 ознайомилися з 6-ма томами та 3 конвертами із матеріалами, вилученими в ході проведення тимчасового доступу.

Так, відповідно до протоколів про надання доступу до матеріалів досудового розслідування, 31.07.2024 підозрюваний ОСОБА_6 та його захисник адвокат ОСОБА_7 ознайомилися з томом №1 та томом №2; 15.08.2024 - адвокат ОСОБА_7 ознайомився з томом №3; 21.08.2024 - підозрюваний ОСОБА_6 ознайомився з томом №3 та томом №4; 21.08.2024 - адвокат ОСОБА_7 ознайомився з томом №4; 29.08.2024 - адвокат ОСОБА_7 ознайомився з томом №5; 05.09.2024 - адвокат ОСОБА_7 ознайомився з томом №6.

На думку слідчого судді, рівень складності та обсяг матеріалів досудового розслідування, з якими за цей час ознайомились підозрюваний та захисник, а також час, який пройшов з моменту відкриття органом досудового розслідування матеріалів кримінального провадження для ознайомлення, свідчить про зволікання сторони захисту щодо ознайомлення з ними.

Враховуючи зволікання сторони захисту під час ознайомлення із матеріалами кримінального провадження, слідчий суддя вважає за необхідне встановити стороні захисту граничний строк на ознайомлення із ними.

Визначення розумного строку необхідного стороні захисту для здійснення такого ознайомлення.

Згідно зіст.113 КПК Українипроцесуальні строки - це встановлені законом або відповідно до нього прокурором, слідчим суддею або судом проміжки часу, у межах яких учасники кримінального провадження зобов`язані (мають право) приймати процесуальні рішення чи вчиняти процесуальні дії. Будь-яка процесуальна дія або сукупність дій під час кримінального провадження мають бути виконані без невиправданої затримки і в будь-якому разі не пізніше граничного строку, визначеного відповідним положенням цьогоКодексу.

Відповідно до ч.1ст.28 КПК Українипід час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень. Проведення досудового розслідування у розумні строки забезпечує прокурор, слідчий суддя (в частині строків розгляду питань, віднесених до його компетенції), а судового провадження - суд.

Разом з тим, ч.5ст.28 КПК Українивизначено, що кожен має право, щоб обвинувачення щодо нього в найкоротший строк або стало предметом судового розгляду, або щоб відповідне кримінальне провадження щодо нього було закрите.

Згідно зч.1ст.6Європейської конвенціїпро захистправлюдини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку належним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Слідчий просить встановити стороні захисту строк протягом 4 днів з дня винесення ухвали про встановлення строку для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження. Сторона захисту не погоджується із запропонованим слідчим строком, вважає його недостатнім для здійснення повноцінного ознайомлення із усіма матеріалами, просили встановити строк ознайомлення до 01.10.2024.

Підпункт b пункту 3статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободвизначає, що кожен обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення має право мати час і можливості для підготовки свого захисту.

Водночас відповідно до рішення Конституційного Суду України від 18.01.2012 у справі №1-4/2012 право на ознайомлення з матеріалами кримінального провадження не є абсолютним. Таке право має реалізовуватися без зловживань і без шкоди для досягнення цілей кримінального провадження, у межах розумних строків, що відповідатиме завданням та принципам кримінального провадження. Такий підхід, з одного боку, забезпечує реалізацію процесуальних прав сторони захисту, а з іншого - вимагає від неї відповідальної поведінки, зумовленої законними потребами, інтересами інших осіб (зокрема, інших підозрюваних, потерпілих, тощо) та суспільства в цілому.

Крім того, передбачена ч.10ст.290 КПК Україниможливість встановлення строків для ознайомлення з матеріалами дозволяє запобігти необґрунтованому зволіканню сторін щодо ознайомлення із матеріалами одна одної.

Таким чином, слідчому судді, вирішуючи зазначене клопотання слідчого, необхідно зважити як обставину необхідності дотримання розумності строків у кримінальному провадження, так і непорушність права захисту мати достатній час і можливості для підготовки свого захисту.

Як вже було зазначено, що загальна кількість матеріалів кримінального провадження становить 8 томів, 3 ящики із вилученим в ході проведення санкціонованого обшуку та 3 конверти із матеріалами, вилученими в ході проведення тимчасового доступу.

Разом з тим, із досліджених обставин вбачається, що матеріали кримінального провадження не відносяться до виняткової чи особливої складності.

При вирішенні клопотання, слідчий суддя враховує, що захист підозрюваного здійснює два захисники а саме адвокати ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , що в свою чергу пришвидшує процес ознайомлення з матеріалами досудового розслідування.

Щодо покликань адвоката ОСОБА_5 на те, що адвокат ОСОБА_18 з 26.09.2024 перебуває у відпустці за сімейними обставинами за межами м. Львова, слідчий суддя зазначає, що на підтвердження вказаних обставин жодних належних та допустимих доказів до матеріалів справи не долучено.

Окрім цього, слідчий суддя зазначає, що у випадку перебування адвоката ОСОБА_18 у відпустці, з матеріалами досудового розслідування може ознайомитись інший захисник підозрюваного ОСОБА_6 адвокат ОСОБА_5 .

Отже, з урахуванням обсягу матеріалів досудового розслідування, складності провадження та умов доступу до матеріалів, слідчий суддя дійшов висновку про встановлення стороні захисту строку для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження до 18:00 год. 24.09.2024.

На думку слідчого судді, такий строк відповідатиме критерію розумності та є достатнім для реалізації стороною захисту права на ознайомлення із матеріалами досудового розслідування. Саме такий строк буде достатнім не тільки для копіювання матеріалів та їх прочитання/перегляду, але й для їх аналізу, надання їм правової оцінки та одночасного формування стратегії захисту.

Враховуючи викладене, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання слідчого потрібно задовольнити частково.

Керуючись ст.ст.2, 7, 9, 28, 290, 309, 372, 376, КПК України, слідчий суддя,-

п о с т а н о в и в:

клопотання задовольнити частково.

Встановити сторонізахисту,зокрема:підозрюваному ОСОБА_6 та йогозахисникам адвокатам ОСОБА_7 , ОСОБА_5 ,строк дляознайомлення зматеріалами кримінальногопровадження,внесеного 03.02.2022до Єдиногореєстру досудовихрозслідувань за№42022140000000035,за підозрою ОСОБА_6 у вчиненнікримінального правопорушення,передбаченого ч.3ст.240КК України,до 18:00 год. 24.09.2024.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення щодо неї можуть бути заявлені під час підготовчого провадження в суді, у випадку, якщо таке матиме місце.

Повний текст ухвали складено 16.09.2024.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудГалицький районний суд м.Львова
Дата ухвалення рішення12.09.2024
Оприлюднено18.09.2024
Номер документу121625360
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про встановлення строку ознайомлення з матеріалами кримінального провадження

Судовий реєстр по справі —461/3984/22

Ухвала від 12.09.2024

Кримінальне

Галицький районний суд м.Львова

Кротова О. Б.

Ухвала від 12.09.2024

Кримінальне

Галицький районний суд м.Львова

Кротова О. Б.

Ухвала від 02.05.2024

Кримінальне

Галицький районний суд м.Львова

Кротова О. Б.

Ухвала від 02.05.2024

Кримінальне

Галицький районний суд м.Львова

Кротова О. Б.

Ухвала від 15.01.2024

Кримінальне

Галицький районний суд м.Львова

Кротова О. Б.

Ухвала від 20.07.2023

Кримінальне

Галицький районний суд м.Львова

Кротова О. Б.

Ухвала від 03.04.2023

Кримінальне

Галицький районний суд м.Львова

Кротова О. Б.

Ухвала від 13.03.2023

Кримінальне

Галицький районний суд м.Львова

Кротова О. Б.

Ухвала від 13.03.2023

Кримінальне

Галицький районний суд м.Львова

Кротова О. Б.

Ухвала від 13.01.2023

Кримінальне

Галицький районний суд м.Львова

Кротова О. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні