РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 564/2418/24
16 вересня 2024 року
Костопільський районний суд Рівненської області
у складі судді Снітчук Р.М.
за участі секретаря Зберун К.Ф.
представника позивача адвоката Мельник Л.І. (дистанційно)
представника відповідача адвоката Остапенка В.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Костопіль у порядку загального позовного провадження в режимі відеоконференції цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зменшення розміру аліментів,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до ОСОБА_2 про зменшення розміру аліментів на утримання неповнолітніх дітей ОСОБА_3 , 2008 року народження та ОСОБА_4 , 2013 року народження, які з нього стягуються у розмірі 1\2 частки від його заробітку (доходу) щомісячно, визначивши їх у розмірі 1\3 частки від його заробітку (доходу) щомісячно.
До закінчення підготовчого судового засідання у справі подав письмову заяву про збільшення розміру позовних вимог, просив визначити розмір аліментів на утримання неповнолітніх ОСОБА_3 , 2008 року народження та ОСОБА_4 , 2013 року народження в розмірі 1\4 частини від його заробітку (доходу) щомісячно, що становить по 1\8 частині на кожну дитину.
В обґрунтування заявлених вимог покликається на те, що на даний час змінився його сімейний стан, у зв`язку з чим він не має можливості сплачувати аліменти на утримання двох неповнолітніх дітей від першого шлюбу у визначеному раніше розмірі.
Зокрема, вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 рокузареєстрував шлюб із ОСОБА_5 , мають двох малолітніх дітей, синів ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , які перебувають на його утриманні. Його малолітній син ОСОБА_7 , 2020 року народження знаходиться на спостереженні в лікаря-гематолога, у зв`язку із хворобою потребує значних витрат на лікування та діагностику.
У судовому засіданні представник позивача адвокат Мельник Л.І. заявлені вимоги підтримала, покликаючись на обставини, викладені у позовній заяві. При цьому пояснила, що зміна сімейного стану платника аліментів, народження ще двох дітей є самостійною підставою для зменшення розміру аліментів та визначення їх у розмірі 1\4 частини від заробітку (доходу) позивача на утримання двох його неповнолітніх дітей від першого шлюбу.
Представник відповідача адвокат Остапенко В.С. у судовому засіданні позов не визнав. При цьому вказав, що зміна сімейного стану позивача не є безумовною підставою для зменшення розміру аліментів. Довідки про доходи позивача та його сім`ї платником аліментів не надано, що вказує на відсутність підстав вважати про погіршення його матеріального становища та неможливість сплати аліментів у раніше визначеному розмірі. Також не надано доказів у підтвердження понесених ним витрат на лікування сина ОСОБА_7 , 2020 року народження. Вказав, що батьки не мають компенсувати зменшення розміру аліментів за рахунок збільшення утримання одних дітей порівняно з іншими. Зменшення розміру аліментів без підтвердження позивачем погіршення його матеріального становища не буде спрямовано на належне забезпечення неповнолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та суперечитиме їх ітересам.
Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають до задоволення частково.
Згідно до частин 1 і 2 статті 27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікованаПостановою Верховної Ради України N789-XIIвід 27 лютого 1991 року та набула чинності для України 27 вересня 1991 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Відповідно достатті 8 Закону України «Про охорону дитинства»кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Згідно зіст. 41 Сімейного кодексу України (далі СК України)мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони в шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.
За змістом ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до ч. 3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Згідно зіст.182СК Українипри визначеннірозміру аліментівсуд враховує: станздоров`ята матеріальнестановище дитини; станздоров`ята матеріальнестановище платникааліментів; наявністьу платникааліментів іншихдітей,непрацездатних чоловіка,дружини,батьків,дочки,сина; наявністьна правівласності,володіння та/абокористування уплатника аліментівмайна тамайнових прав,у томучислі рухомогота нерухомогомайна,грошових коштів,виключних правна результатиінтелектуальної діяльності,корпоративних прав; доведеністягувачем аліментіввитрати платникааліментів,у томучислі напридбання нерухомогоабо рухомогомайна,сума якихперевищує десятикратнийрозмір прожитковогомінімуму дляпрацездатної особи,якщо платникомаліментів недоведено джерелопоходження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.
Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.
Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 183 СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.
Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.
Відповідно до ст. 192 Сімейного кодексу України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Судом встановлено, що у свідоцтвах про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , їх батьком зазначений ОСОБА_1 .
Рішенням Кам`янка-Бузького районного суду Львівської області від 12.10.2012 року шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_8 розірвано.
На підставі рішення Кам`янка-Бузького районного суду Львівської області від 27 січня 2011 року з відповідача, починаючи з 10.12.2010 року стягуються аліменти на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 у розмірі частини від його заробітку (доходу) щомісячно, до досягнення дитиною повноліття, але не менше 30 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Відповідно до судового наказу № 564/2451/21, виданого 21.04.2022 року Костопільським районним судом Рівненської області, з позивача на користь відповідача, починаючи з 09.09.2021 року стягуються аліменти на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 у розмірі 1\4 частини від його заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідно віку і до досягненя нею повноліття.
Таким чином встановлено, що на утримання двох неповнолітніх дітей з відповідача стягуються аліменти в розмірі 1\2 (1\4 + 1\4) частки від його заробітку (доходу) щомісячно.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Частина 1 ст. 80 ЦПК України вказує на те, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Також встановлено, що на даний час змінився сімейний стан платника аліментів. Зокрема, 05 січня 2019 року позивач зареєстрував шлюб із ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 від 05.01.2019 року.
Від шлюбу має двох неповнолітніх дітей, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у свідоцтвах про їх народження позивач вказаний батьком.
Із виписки № 45 із медичної карти вбачається, що малолітній син позивача ОСОБА_7 , 2020 року народження у зв`язку із наявним захворюванням перебуває під наглядом лікаря гематолога, потребує лікування та лабораторного спостереження.
Доказів про понесені витрати на лікування малолітнього ОСОБА_7 позивачем не надано.
Позивачем не доведено, що розмір аліментів на двох неповнолітніх дочок ОСОБА_9 , 2008 року народження та ОСОБА_4 , 2013 року народження має бути зменшено судом саме до 1/4 частки з усіх видів його заробітку (доходу) щомісячно, оскільки у більшому розмірі сплачувати аліменти він не має можливості.
Доказів того, що позивач не в змозі сплачувати аліменти у більшому розмірі суду не надано. Зокрема, відсутні докази про місце роботи та заробіток позивача, склад його сім`ї та доходи, що позбавляє суд можливості з`ясувати всі обставини, які мають бути враховані судом відповідно до ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів.
У постанові Верховного Суду від 16 вересня 2020 року у справі № 565/2071/19 зазначається, що зміна сімейного стану позивача, а саме народження іншої дитини, не є безумовною підставою для зменшення розміру аліментів. Адже позивач повинен належними та допустимими доказами підтвердити погіршення його майнового стану, у тому числі, у зв`язку з народженням дитини від іншого шлюбу.
Крім того, батьки не мають компенсувати зменшення розміру аліментів за рахунок збільшення утримання однієї дитини порівняно з іншою.
У постанові від 16.09.2020 у справі № 565/2071/19 Верховний Суд дійшов висновку, що підставами зміни розміру аліментів є як зміна матеріального, так і зміна сімейного стану як самостійна підстава для зменшення або збільшення розміру аліментів. Зміна сімейного стану є самостійною, не залежною від зміни матеріального стану підставою для зміни розміру аліментів.
Враховуючи викладене, а також інтереси неповнолітніх дітей те, що позивач працездатний, змінився його сімейний стан, він створив нову сім`ю, має ще двох малолітніх дітей від другого шлюбу, суд вважає за вірне зменшити розмір аліментів на неповнолітніх дітей ОСОБА_3 , 2008 року народження та ОСОБА_4 , 2013 року народження до однієї третини від його заробітку (доходу) щомісячно, до досягнення повноліття найстаршою дитиною.
За правилами ст. 191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову, в той же час ст. 192 СК України, якою регулюються правовідносини щодо зміни розміру аліментів, не містить норми про те, що зміна розміру аліментів присуджується з дати звернення до суду з зазначеним позовом.
Відповідно до п. 23 Постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни №3від 15.05.2006року "Прозастосування судамиокремих нормсімейного кодексуУкраїни пророзгляді справщодо батьківства,материнства тастягнення аліментів" у випадку зміни розміру аліментів у новому розмірі аліменти сплачуються з дня набрання рішенням суду законної сили.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
При цьому позов задоволено на 33,3 %, тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 403 грн. 33 коп. витрат зі сплати судового збору.
На підставінаведеного такеруючись ст.180-182,192Сімейного КодексуУкраїни,ст.10-13,19,81,89,258,259,263-265,268,274,280-282ЦПК України,
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 прозменшення розміруаліментів задовольнити частково.
Зменшити розмір аліментів, визначений рішенням Кам`янка-Бузького районного суду Львівської області від 27 січня 2011 року у справі № 2-1054/2011 та судовим наказом № 564/2451/21, виданим 21.04.2022 року Костопільським районним судом Рівненської області про стягнення з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованого АДРЕСА_1 на користь ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце реєстрації АДРЕСА_2 на утримання неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , визначити їх та стягувати у розмірі 1\3 частки від його заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, до досягнення найстаршою дитиною повноліття, починаючи з дня набрання рішенням законної сили.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 403 грн. 33 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач ОСОБА_1 , місце реєстрації АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач ОСОБА_2 , зареєстрована АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Повний текст рішення складено 16 вересня 2024 року.
Суддя: Р. М. Снітчук
Суд | Костопільський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 16.09.2024 |
Оприлюднено | 18.09.2024 |
Номер документу | 121632024 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Костопільський районний суд Рівненської області
Снітчук Р. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні