Справа № 697/1990/24
Номер провадження 2-о/697/94/2024
У Х В А Л А
Іменем України
13 вересня 2024 року м. Канів
Суддя Канівського міськрайонного суду Черкаської області Колісник Л.О. під час вирішення питання про прийняття до розгляду заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , про встановлення факту виховання та утримання дітей,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокат Хорошун О.В., звернувся до Канівського міськрайонного суду Черкаської області із вказаною заявою.
Ознайомившись зі змістом заяви та доданих до неї документів, доходжу такого висновку.
Згідно з ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Вимоги щодо форми та змісту заяви, а також документів, що до неї додаються, визначені у ст. 318 ЦПК України.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт.
Згідно з роз`ясненнями, які містяться у п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати у тому числі і загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви.
Згідно з ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити, зокрема: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Відповідно до ч. 5 ст. 177 ЦПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Разом з тим дана заява вказаним вимогам закону не відповідає з огляду на таке.
Так, у заяві зазначено, що встановлення даного факту має для заявника важливе значення, оскільки дасть йому можливість, зокрема: отримати та оформити статус багатодітної сім`ї, отримати відповідне посвідчення та скористатися пільгами, що гарантовані державою багатодітним сім`ям.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про охорону дитинства" визначено пільги багатодітним сім`ям. Батькам і дітям з багатодітних сімей видаються відповідні посвідчення. Зразок посвідчення, порядок виготовлення і видачі посвідчень встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Зі змісту п. 3-1 Порядку виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім`ї та дитини з багатодітної сім`ї, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2010 № 209 зі змінами та доповненнями, заява для оформлення посвідчення батьків багатодітної сім`ї та посвідчення дитини з багатодітної сім`ї подається одним із батьків структурному підрозділу/виконавчому органу, що видає посвідчення, або центру надання адміністративних послуг за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
Відповідно до п.3-2 вказаного Порядку до заяви додаються: одна фотокартка (кольорова або чорно-біла) розміром 30 х 40 міліметрів; у разі народження дитини або навчання особи віком від 18 до 23 років за денною формою навчання за межами України - копія свідоцтва про народження дитини або довідки із закладу освіти. Такі документи подаються за умови їх легалізації, якщо інше не передбачено законом та міжнародним договором України, та з перекладом на українську мову. Вірність перекладу або справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально; у разі реєстрації повторного шлюбу та проживання із дітьми від попереднього шлюбу - один із документів, що підтверджують факт виховання дитини одним із батьків (копія рішення суду із зазначенням місця проживання дитини з одним із батьків після розірвання шлюбу; витяг з реєстру територіальної громади, що підтверджує відомості про місце проживання заявника та дитини, у паперовій або електронній формі; копія судового наказу/рішення суду про стягнення аліментів, у якому зазначено місце проживання дитини; копія висновку служби у справах дітей про підтвердження місця проживання дитини для її тимчасового виїзду за межі України; копія акта обстеження умов проживання, виданого службою у справах дітей; копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; копія рішення суду про позбавлення батька чи матері батьківських прав, визнання батька (матері) недієздатним (недієздатною), безвісти відсутнім (відсутньою); копія свідоцтва про смерть батька чи матері; копія свідоцтва про народження дитини - у разі внесення до актового запису цивільного стану змін у зв`язку з усиновленням такої дитини);у разі продовження строку дії посвідчення, якщо дитина навчається за денною формою навчання у закладі загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, - довідка про підтвердження зарахування до закладу освіти або про переведення на наступний курс навчання в межах відповідної програми підготовки (інформація підтверджується заявником кожного семестру, до закінчення закладу освіти, але не довше ніж до досягнення особою 23 років).
Виходячи із аналізу вказаних нормативно-правових актів, встановлена можливість реалізувати права особи на визначені законом соціальні гарантії для багатодітної сім`ї шляхом подання альтернативних документів, встановлених у п.3-2 Порядку виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім`ї та дитини з багатодітної сім`ї, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2010 № 209.
Докази того, що заявник чи інший з подружжя зверталися до відповідного державного органу для отримання тих чи інших соціальних послуг та що їм відмовлено у їх наданні саме з підстав відсутності доказу виховання та утримання дітей заявником, до заяви не додані.
Про неможливість подання таких доказів заявник не зазначив та клопотання про їх витребування до заяви не долучив.
Іншої мети встановлення юридичного факту виховання та утримання дітей, для якої не встановлено іншого порядку як лише за рішенням суду, у заяві не зазначено.
При цьому ч. 3 ст. 42 ЦПК України визначено, що у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Згідно з ч. 4 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
До заінтересованих осіб належать особи, які беруть участь у справі та мають у ній юридичну заінтересованість. Коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв`язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права та обов`язки. Участь у справі цих осіб зумовлюється тим, що із установленням окремих обставин заявник може реалізувати свої права у правовідносинах, у яких беруть участь і заінтересовані особи. Для цих осіб характерним є те, що їхні суб`єктивні права та обов`язки мають юридичний зв`язок із суб`єктивними правами і обов`язками заявників.
Відтак визначення конкретної мети встановлення юридичного факту, про який просить заявник, також впливає і на залучення до участі у цій справі в якості заінтересованих осіб тих державних органів, до обов`язків яких входить забезпечення соціальних гарантій, про які зазначив заявник.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З урахуванням викладеного заявнику необхідно виправити недоліки поданої заяви шляхом: 1) зазначення мети встановлення юридичного факту, про який просить заявник, із наданням доказів того, що в іншому порядку ніж як за рішенням суду про встановлення даного факту не можливо досягнути зазначеної мети; 2) визначення суб`єктного складу учасників справи, виходячи із дійсної мети встановлення юридичного факту, - у кількості для суду та відповідно до наявних учасників справи.
Зважаючи на характер та обсяг виявлених недоліків заяви, строк на їх усунення доцільно визначити десять днів з дня отримання копії ухвали.
Керуючись ст. 175, 177, 185 ч. 1, 2, 258-261, 293-294, 318, 353 ЦПК України, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Залишити без руху заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , про встановлення факту виховання та утримання дітей, надавши заявнику строк десять днів з дня отримання копії ухвали для усунення зазначених в мотивувальній частині ухвали недоліків.
Роз`яснити, що якщо недоліки заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, заява буде вважатися неподаною і буде повернута заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.
Суддя Л. О. Колісник
Суд | Канівський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 13.09.2024 |
Оприлюднено | 18.09.2024 |
Номер документу | 121632205 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Канівський міськрайонний суд Черкаської області
Колісник Л. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні