Справа № 697/1990/24
Провадження № 2-о/697/94/2024
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2024 року
Канівський міськрайонний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді- Колісник Л.О.,
за участю секретаря судового засідання Румини М.В.,
заявника - ОСОБА_1 ,
представника заявника ОСОБА_2 ,
заінтересованої особи- ОСОБА_1 ,
представника заінтересованої особи - Костенко Н.Г.,
розглядаючи в приміщенні суду у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_1 , служба у справах дітей виконавчого комітету Канівської міської ради, про встановлення факту виховання та утримання дітей,
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаною заявою та просить встановити факт перебування на вихованні та утриманні ОСОБА_1 малолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , починаючи з 01 грудня 2022 року.
У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 підтримав заяву, просив її задовольнити, пояснив, що встановлення цього факту йому потрібно для підтвердження, що він дійсно утримує дітей своєї дружини від першого шлюбу, в подальшому хоче усиновити дітей та звільнитися з військової служби для об`єднання з родиною.
У судовому засіданні представник заявника ОСОБА_2 підтримала заяву, просила її задовольнити, пояснила, що хоча заявник і є військовослужбовцем, проте спору немає, оскільки перебування у військовослужбовця осіб на його утриманні та вихованні не є підставою для його демобілізації чи звільнення від військової служби. Надані докази підтверджують факт самостійного утримання ОСОБА_1 дітей дружини від першого шлюбу. З 2023 заявник проживає спільно зі своєю дружиною, з якою є спільна дитина. Біологічний батько дітей не заперечує цього факту, проте вирішити швидко питання про усиновлення неможливо, так як дана справа є справою з іноземним елементом. Для усиновлення заявником дітей дружини від першого шлюбу необхідно зібрати ряд доказів, в тому числі щодо факту перебування на утриманні та виховання ним дітей.
Заінтересована особа ОСОБА_1 просила задовольнити заяву, пояснила, що батько дітей не виходить на зв`язок, не виявляє заінтересованості щодо дітей, вона хоче мати повноцінну сім`ю, в подальшому заявник хоче всиновити дітей.
Представник заінтересованої особи ОСОБА_5 в судовому засіданні просила задовольнити заяву, пояснила, що для усиновлення дітей встановлення факту їх утримання та виховання не передбачено. Заявнику варто було звернутися із позовом про позбавлення батьківських прав біологічного батька та усиновлення дітей. З метою захисту дітей та їх усиновлення передбачено подання інших документів.
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з пунктом 5 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Частинами першою, другою статті 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Отже, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; встановлення факту не пов`язується із наступним вирішенням спору про право.
Юридичні факти можуть бути встановлені для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника, за умови, що вони не стосуються прав чи законних інтересів інших осіб. У випадку останнього між цими особами виникає спір про право.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 10.04.2019 у справі N 320/948/18 зроблено висновок, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов, а саме, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення,зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право. Чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб`єктивних прав громадян. Проте не завжди той чи інший факт, що має юридичне значення, може бути підтверджений відповідним документом через його втрату, знищення архівів тощо. Тому закон у певних випадках передбачає судовий порядок встановлення таких фактів.
В судовому засіданні зі змісту заяви та пояснень учасників встановлено, що метою встановлення факту є отримання відповідних пільг багатодітним родинам, подальше звільнення заявника з військової служби та можливого усиновлення заявником дітей його дружини від першого шлюбу, так як, за поясненнями учасників, біологічний батько дітей не утримує і не виховує їх.
Відповідно до ч.4 ст.315 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, залишає заяву без розгляду.
Доказів того, що заявник звертався до структурного підрозділу/виконавчого органу, або центру надання адміністративних послуг, що видає посвідчення багатодітної родини у зв`язку із тим що саме він утримує дітей дружини від першого шлюбу, суду не надано.
Як зазначено у ст. 141 СК України, мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.
Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини, крім випадку, передбаченого частиною п`ятою статті 157 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» - на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини.
Доказів того, що біологічний батько дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , позбавлений батьківських прав щодо дітей, чи у нього відсутні особисті немайнові права та обов`язки батька, обов`язок утримувати дітей, чи він має заборгованість зі сплати аліментів або ж звільнений від утримання дітей, суду не надано.
Згідно з ч.4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи роз`яснення Великої Палата Верховного Суду в постанові від 11.09.2024 у справі №201/5972/22 суд дійшов висновку, що факт перебування дітей на самостійному утриманні та вихованні не підлягає з`ясуванню в порядку окремого провадження, оскільки встановлення такого факту зумовлює виникнення спору про право, що підлягає розгляду за правилами позовного провадження.
З огляду на викладене суд вважає, що подану заяву ОСОБА_1 необхідно залишити без розгляду.
Керуючись п.1 ч.1 ст.258, ч.4 ст.259, ст.260 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_1 , служба у справах дітей виконавчого комітету Канівської міської ради, про встановлення факту виховання та утримання дітей- залишити без розгляду.
Роз`яснити заявнику, що він має право звернутись до суду в порядку позовного провадження.
Ухвала суду може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 15 днів з дня проголошення судового рішення.
Повний текст ухвали складений 19.11.2024.
Головуючий Л . О . Колісник
Суд | Канівський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2024 |
Оприлюднено | 20.11.2024 |
Номер документу | 123099539 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Канівський міськрайонний суд Черкаської області
Колісник Л. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні