Ухвала
від 17.09.2024 по справі 748/3225/24
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження №2/748/852/24

Єдиний унікальний № 748/3225/24

У Х В А Л А

17 вересня 2024 рокум. Чернігів

Чернігівський районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого - судді Майбороди С.М.,

з участю секретаря судового: Пасько К.П.,

проводячи підготовче засідання в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ,третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору : Служба у справах дітей Ріпкинської селищної ради про встановлення факту самостійного виховання та утримання дитини,

В С Т А Н О В И В:

13 липня 2024 року, згідно поштового відправлення, ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , в якому просив встановити факт самостійного виховання та утримання позивачем малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 без участі матері.

В підготовче засідання учасники справи не з`явились.

Відповідно до пункту 10 частини першої статті 252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (у іншій справі) у касаційному порядку палатою, об`єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду.

Відповідно до пункту 14 частини першої статті 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 10 частини першої статті 252 цього Кодексу, до закінчення перегляду в касаційному порядку.

Зупинення провадження у справі це тимчасове припинення судом вчинення процесуальних дій під час судового розгляду із визначених у законі об`єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і щодо яких неможливо передбачити їх усунення.

При цьому, така підстава для зупинення провадження у справі застосовується у тому разі, коли на розгляді перебуває справа, за наслідками перегляду якої Велика Палата Верховного Суду може прийняти постанову, у якій міститься правовий висновок про те, як саме повинна застосовуватися норма права, із застосуванням якої не погодилася колегія суддів, палата, об`єднана палата, що передала справу на розгляд палати, об`єднаної палати, Великої Палати (частина друга статті 416 ЦПК України).

Підставою для зупинення провадження у справі є не лише існування схожої (ідентичної) справи на розгляді у суді касаційної інстанції та припущення про те, що рішення у ній має значення для цивільної справи, що розглядається, а саме об`єктивна неможливість її розгляду до вирішення цієї іншої справи.

Така підстава зупинення провадження у справі як перегляд судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об`єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду має на меті забезпечення єдності судової практики, яку можна досягти завдяки передбаченим процесуальним законом механізмам.

Предметом позову у даній справі та справі № 201/5972/22, яка передана на розгляд Великої Палати Верховного Суду, є встановлення юридичного факту з метою отримання соціальної допомоги як батьку, що самостійно виховує дитину.

Ухвалою Верховного Суду від 27.09.2023 справу № 201/5972/22 за заявою Особи 1, про встановлення факту самостійного виховання дитини передано на розгляд Великої Палати Верховного Суду.

Передаючи справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду, Верховний Суд зазначив, що у справі № 201/5972/22 заявник звернувся до суду із заявою про встановлення юридичного факту, а саме встановлення факту самостійного виховання дитини, зокрема, з метою (згідно з доводами заявника) отримання соціальної допомоги як батьку, що самостійно виховує дитину.

Верховний Суд зазначав, що правова проблема постає під час дії правового режиму воєнного стану у значній кількості поданих заяв, позовів на території України про встановлення факту самостійного виховання дитини (інших фактів, які пов`язані з реалізацією права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації) чи оскарження рішень, дій, бездіяльності суб`єктів владних повноважень, що перебували та перебувають на розгляді в судах та рішення у яких можуть бути винесені найближчим часом. У цій справі заявник просив встановити факт самостійного виховання дитини батьком без участі матері з метою оформлення документів, необхідних для отримання соціальної допомоги як батьку, що самостійно виховує дитину. Порядок отримання соціальної допомоги визначено відповідними нормативно-правовими актами залежно від виду соціальної допомоги. Державна соціальна допомога призначається у встановленому законом порядку та відноситься до компетенції відповідних органів державної влади як суб`єктів владних повноважень, які реалізують державну політику у сфері соціального захисту населення. Кабінет Міністрів України постановою від 27.12.2001 № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» затвердив відповідний Порядок, який визначає умови призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми. Отже, правовідносини у цій сфері носять публічний характер.

Ураховуючи, що між Особою 1 та відповідним обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки може виникнути спір, пов`язаний з доведенням наявності підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (про що заявник вказав у заяві) і не пов`язаний з виникненням чи реалізацією цивільних прав та обов`язків заявника, їх виникненням, існуванням та припиненням, за предметом та можливими правовими наслідками цей спір може стосуватися лише сфери публічно-правових відносин, тому, на думку колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, такий спір не підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства.

Оскільки справа у подібних правовідносинах передана на розгляд Великої Палати Верховного Суду, яка вважала мотиви, викладені в ухвалі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 27.09.2023, обґрунтованими, наявні передбачені п. 14 ч. 1 ст. 253 ЦПК України підстави для зупинення провадження у справі.

За такихобставин,суд вважаєнаявними підставидля зупиненняпровадження усправі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ,третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору : Служба у справах дітей Ріпкинської селищної ради про встановлення факту самостійного виховання та утримання дитини, до закінчення розгляду Великою Палатою Верховного Суду справи № 201/5972/22.

На підставі викладеного, керуючись статтями 252, 253, 260, 261, 389, 390 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Зупинити провадженняу справі№748/3225/24за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ,третяособа,яка незаявляє самостійнихвимог напредмет спору:Служба усправах дітейРіпкинської селищноїради провстановлення фактусамостійного вихованнята утриманнядитини до розгляду Великою Палатою Верховного Суду справи № 201/5972/22.

Ухвалу суду може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Чернігівського апеляційного суду.

Учасник справи якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя С.М.Майборода

СудЧернігівський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення17.09.2024
Оприлюднено20.09.2024
Номер документу121644341
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Інші справи позовного провадження

Судовий реєстр по справі —748/3225/24

Рішення від 24.01.2025

Цивільне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Майборода С. М.

Рішення від 24.01.2025

Цивільне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Майборода С. М.

Ухвала від 05.12.2024

Цивільне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Майборода С. М.

Ухвала від 26.09.2024

Цивільне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Майборода С. М.

Ухвала від 17.09.2024

Цивільне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Майборода С. М.

Ухвала від 19.07.2024

Цивільне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Майборода С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні