Рішення
від 17.09.2024 по справі 904/3455/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.09.2024м. ДніпроСправа № 904/3455/24За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгово-виробнича група Український папір", м. Київ

до Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради, м. Дніпро

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Акціонерне товариство "Асвіо Банк", м. Чернігів

про стягнення 52 902,46грн

Суддя Євстигнеєва Н.М.

Без виклику (повідомлення) учасників справи

С У Т Ь С П О Р У :

Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгово-виробнича група Український папір" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом про стягнення з Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради суми за банківською гарантією №000584/2024ГР від 15 травня 2024 року, як забезпечення виконання договору поставки №16А/24 від 22.05.2024, в розмірі 52 902,46грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору поставки №16А/24 від 22 травня 2024 року в частині повернення банківської гарантії.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує та зазначає, що:

- позивач, як постачальник, в порушення прийнятих на себе зобов`язань за договором та приписів цивільного законодавства України, не поставив відповідачу товар у встановлені строки та робочий час відповідача, що є неналежним виконанням договору та, відповідно гарантійним випадком, передбаченим Банківською гарантією № 000584/2024ГР від 15.05.2024;

- п. 7 розділу 6 Тендерної документації закупівлі UА-2024-03-28-008295-а визначено, що забезпечення виконання договору про закупівлю не повертається переможцю в повному обсязі у разі невиконання або неналежного виконання переможцем будь якого власного зобов`язання за договором або дії (бездіяльність) переможця, що призведе до неможливості подальшого виконання договору, у встановлені строки;

- підписанням договору сторони надали свою повну згоду з його умовами, тобто позивач погодився на те, що банківська гарантія у разі порушення ним зобов`язань за договором - поверненню підлягати не буде;

- позивач вдається до самовільного трактування (тлумачення) норм законодавства, умов договору та гарантії, проте, як слідує з пунктів укладеного правочину та умов банківської гарантії, остання забезпечує не тільки виконання, а й належне виконання зобов`язання, що також включає прострочення поставки товару та згідно п. 12.5 договору поставки не підлягає поверненню постачальнику.

У відповіді на відзив позивач не погоджується із викладеними відповідачем запереченнями. Так, зі змісту статті 27 Закону України "Про публічні закупівлі" слідує, що замовник повертає забезпечення виконання договору про закупівлю після виконання учасником-переможцем договору, а можливість неповернення замовником забезпечення виконання договору існує лише у разі невиконання учасником умов договору. Аналогічні положення містяться у гарантії, де визначено, що бенефіціар повертає забезпечення виконання договору про закупівлі, зокрема після виконання принципалом договору про закупівлю.

Окрім того, відповідач стягнув суму за гарантією після виконання договору, що не відповідає положенням Закону України "Про публічні закупівлі". Фактичне прострочення позивачем поставки товару на 1 (один) день, на думку позивача, не дає відповідачу підстав для відмови у поверненні суми забезпечення за гарантією.

Третя особа надала до суду письмові пояснення на позовну заяву.

Відповідач надав до суду заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву.

Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.08.2024 справу №904/3455/24 передано на розгляд судді Євстигнеєвої Н.М.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 12.08.2024 відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.

Відповідно до статті 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Враховуючи приписи частини 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення.

Розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В:

За результатами закупівлі UA-2024-03-28-008295-а, 22 травня 2024 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Торгово-виробнича група Український папір" (позивач, постачальник) та Департаментом гуманітарної політики Дніпровської міської ради (відповідач, замовник) укладено договір поставки №16А/24 (а.с. 13-21).

За умовами п. 1.1 договору постачальник зобов`язується протягом строку дії договору поставити та передати у власність замовника товар: миючі засоби для закладів освіти та ІРЦ ДК 021:2015:39830000-9 Продукція для чищення (Засіб миючий для ванн і сантехніки, 1000 г ДК 021:2015:39831200-8 Мийні засоби, Засіб миючий для скла та дзеркал, 500 г ДК 021:2015:39831000-6 Засоби для прання і миття, Засіб миючий для підлоги і стін, 1000 г ДК 021:2015:39831300-9 Засоби для миття підлоги, Мило рідке антибактеріальне, 5000 г ДК 021:2015:39831000-6 Засоби для прання і миття) (надалі - товар) згідно зі Специфікацією (додаток №1), що є невід`ємною частиною договору, а замовник зобов`язується прийняти та своєчасно оплатити товар згідно з умовами договору.

Кількість товару, його асортимент (номенклатура за сортами, групами, видами марками, типами) та ціна на товар вказуються постачальником у Специфікації (додаток №1) технічні характеристики у додатку №2 (Технічна специфікація та Дислокація закладів освіти замовника) (п. 1.2 договору).

Згідно п. 2.1 договору ціна визначена у договорі з урахуванням всіх витрат, податків та зборів постачальника становить: 1 058 049грн 12 коп. (один мільйон п`ятдесят вісім тисяч сорок дев`ять грн 12 коп.), у тому числі ПДВ: 176 341грн 52 коп. (сто сімдесят шість тисяч триста сорок одна грн 52 коп.).

Замовник має можливість сплачувати вартість поставки частинами або за всю партію поставки відповідно до підписаних видаткових накладних. Оплата здійснюється шляхом безготівкового переказу на поточний рахунок постачальника, зазначений у реквізитах постачальника в договорі. Замовник має право на відстрочення платежів за поставлений товар строком до 120 (сто двадцять) календарних днів з дати поставки товару. У разі затримки бюджетного фінансування, розрахунок здійснюється впродовж 10 (десять) банківських днів з моменту отримання замовником бюджетного призначення на фінансування закупівлі на свій рахунок (п. 3.1-3.4 договору).

Договір набирає чинності з дати його підписання сторонами та діє до 31.12.2024 включно, а в частині виконання бюджетних зобов`язань - до їх повного виконання. Закінчення строку дії цього договору не звільняє сторони від відповідальності за його

порушення, що мало місце під час його дії. З набранням чинності договору всі попередні домовленості та листування сторін з питань, врегульованих цим договором втрачають силу (п. 4.1 4.3 договору).

На дату укладання договору сторони визначили, що поставка товарів за договором буде здійснюватися постачальником на користь замовника на умовах DDР, згідно з Міжнародними правилами тлумачення торговельних термінів "Інкотермс" Міжнародної торгової палати (у редакції 2020 року) (п. 5.1 договору).

Право власності на поставлену партію товарів переходить від постачальника до замовника з моменту фактичної передачі товару закладам замовника за належним чином оформленими видатковими накладними (п. 5.2 договору).

Строк поставки: з дати укладання договору до 31.05.2024, у робочий час замовника. Послуги з транспортування, розвантаження окремо не сплачуються і включаються до загальної вартості товару (п. 5.4 договору).

Умови банківської гарантії викладені у розділі 12 договору.

Постачальник для забезпечення виконання його зобов`язань за договором перед замовником надає останньому, на момент підписання замовником договору, оригінал банківської гарантії забезпечення виконання договору в валюті платежу - гривня (далі - банківська гарантія) (п. 12.1 договору).

Строк дії забезпечення виконання договору про закупівлю повинен закінчуватися не раніше ніж через один місяць після закінчення строку дії договору про закупівлю (п. 12.2 договору).

Обставинами, що зумовлюють право замовника за договором звернутись до банка гаранта з вимогою про сплату суми банківської гарантії є невиконання або неналежне виконання постачальником будь-кого власного зобов`язання за договором або дії (бездіяльність) постачальника, що призвели до неможливості подальшого виконання договору у встановлені строки (п. 12.3 договору).

У разі настання обставин, визначених в договорі, що зумовлюють право звернення до банка - гаранта з вимогою сплатити на користь замовника суму банківської гарантії, така банківська гарантія не підлягає поверненню постачальнику (п. 12.5 договору).

Банківська гарантія за договором повертається постачальнику після виконання ним всіх зобов`язань за договором за умови чинності її строку, а також у разі визнання судом результатів процедури закупівлі або договору про закупівлю недійсними, але не пізніше ніж 5 (п`яти) банківських днів з дня настання зазначених обставин, та отримання письмового запиту від постачальника (п. 12.6 договору).

Кошти, що надійшли замовнику як забезпечення виконання договору за банківською гарантією (у разі, коли вони не повертаються постачальнику), не є виконанням постачальником зобов`язань за договором, не заліковуються в рахунок інших зобов`язань постачальника за цим договором та не звільняють постачальника від виконання умов договору, в тому числі, від сплати повної суми штрафних санкцій (відповідальності) та збитків за договором (п. 12.7 договору).

Цей договір набирає чинності з дати його підписання сторонами і діє до 31 грудня 2024 року, але в будь-якому разі до повного виконання усіх зобов`язань сторонами за даним договором (п. 13.1 договору).

Договір підписаний сторонами та скріплений печатками без зауважень та заперечень до нього.

Згідно статті 204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

В матеріалах справи відсутні докази того, що спірний договір визнавався недійсним в судовому порядку.

Сторонами підписано додатки до договору: Додаток №1 "Специфікація на закупівлю товару", Додаток №2 "Технічна специфікація та Дислокація закладів освіти на закупівлю товару" (а.с. 22-30).

Додатковою угодою №1 від 22.05.2024 до договору сторони визначили, що строк поставки: з дати укладання договору до 10.06.2024, у робочий час замовника. Послуги з транспортування, розвантаження окремо не сплачуються і включаються до загальної вартості товару (п. 1 додаткової угоди).

На виконання умов договору та специфікації на закупівлю товару від 22.05.2024 Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгово-виробнича група Український папір" поставило відповідачу продукцію на суму 1 058 049,12грн, що підтверджується видатковою накладною №ГГ-02400495 від 10.06.2024 та товарно-транспортною накладною №ГГ-02400495 від 10.06.2024, а також податковою накладною №1000077 від 1807.2024 (а.с. 33, 34-35, 36).

Видаткова та товарно-транспортна накладні містять підпис замовника про отримання товару 11.06.2024.

Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради перерахував на розрахунковий рахунок позивача 1 058 049,12грн, що підтверджується платіжними інструкціями: №13272 від 11.07.2024 на суму 360 416,22грн; №13273 від 11.07.2024 на суму 692 006,76грн; №13274 від 11.07.2024 на суму 5 626,14грн (а.с. 38-40).

Замовник звернувся до постачальника з претензією за вих. №6/1-200 від 28.06.2024 щодо невиконання умов договору поставки №16А/24 від 22.05.2024 на суму 1 058,05грн (пеня за прострочення терміну поставки товару) (а.с. 41-42).

У відповіді на претензію від 11.07.2024 постачальник погодився з викладеними вимогами та згідно платіжної інструкції №29887 від 09.07.2024 перерахував на розрахунковий рахунок замовника пеню у розмірі 1 058,05грн (а.с. 43, 44).

Відповідно до пункту 2 розділу 3 Тендерної документації (у новій редакції) від 04.04.2024 "Миючі засоби для закладів освіти та ІРЦ ДК 021:2015:39830000-9 Продукція для чищення (засіб миючий для ванн і сантехніки, 1000г ДК 021:2015:39831200-8 Мийні засоби, Засіб миючий для скла та дзеркал, 500г ДК 021:2015:39831000-6 Засоби для прання і миття, Засіб миючий для підлоги і стін, 1000г ДК 021:2015:39831300-9 Засоби для миття підлоги, Мило рідке антибактеріальне, 5000 г ДК 021:2015:39831000-6 Засоби для прання і миття) під час здійснення цієї закупівлі відповідно до особливостей застосовуються положення статті 25 Закону з урахуванням положень пункту 47 Особливостей. Розмір забезпечення пропозиції може становити не більше 3% від очікуваної вартості закупівлі та складає: 64 627,00грн. Строк дії забезпечення пропозиції складає не менше 90 календарних днів із дати кінцевого строку подання пропозицій. Вид забезпечення пропозиції банківська гарантія. Подається в електронному форматі разом з пропозицією. Банківська гарантія повинна бути оформлена у відповідності до форми забезпечення пропозиції та вимог, затверджених наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 14.12.2020 №2628 "Про затвердження форми і Вимог до забезпечення пропозиції" з урахуванням особливостей. Строк сплати суми гарантії: протягом 5 робочих днів.

У банківській гарантії учасник має бути зазначений як принципал, а замовник бенефіціар, а також зазначено суму та конкретний строк дії гарантії. Гарантія повинна бути безвідкличною та безумовною. Замовник повертає забезпечення виконання договору про закупівлю після виконання учасником переможцем договору, у разі визнання судом результатів процедури закупівлі або договору про закупівлю недійсними та у випадках, передбачених пунктом 21 Особливостей, а також згідно з умовами, зазначеними в договорі, але не пізніше ніж протягом 5 робочих днів з дня настання зазначених обставин.

Забезпечення виконання договору про закупівлю не повертається переможцю в повному обсязі у разі невиконання або неналежного виконання переможцем будь якого власного зобов`язання за договором або дії (бездіяльність) переможця, що призведе до неможливості подальшого виконання договору, у встановлені строки (п.7 розділу 6 Тендерної документації).

15 травня 2024 року Акціонерним товариством "Асвіо Банк" видано банківську гарантію №000584/2024/ГР_ (а.с. 45-46).

Як вбачається зі змісту банківської гарантії, Акціонерне товариство "Асвіо Банк" було проінформоване про те, що Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради (бенефіціар) та Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгово-виробнича група Український папір" (принципал, учасник), домовилися про підписання договору згідно Протоколу (рішення) уповноваженою особи про визначення переможця №94 від 19.04.2024 на закупівлю: Миючі засоби для закладів освіти та ІРЦ ДК 021:2015: 39830000-9 Продукція для чищення (Засіб миючий для ванн і сантехніки, 1000 г ДК 021:2015: 39831200-8 Мийні засоби, Засіб миючий для скла та дзеркал, 500 г ДК 021:2015: 39831000-6 Засоби для прання і миття, Засіб миючий для підлоги і стін, 1000 г ДК 021:2015: 39831300-9 Засоби для миття підлоги, Мило рідке антибактеріальне, 5000 г ДК 021:2015: 39831000-6 Засоби для прання і миття). Ідентифікатор закупівлі: UА-2024-03-28-008295-а, що опубліковано на офіційному сайті https://prozorro.gov.ua/tender/ UА-2024-03-28-008295-а.

Відповідно до умов Тендерної документації, належне виконання принципалом своїх зобов`язань за договором забезпечується банківською гарантією.

Акціонерне товариство "Асвіо Банк" (гарант) взяло на себе безвідкличні та безумовні зобов`язання сплатити департаменту суму в розмірі 52 902,46грн, протягом п`яти робочих днів після дня отримання підтверджуючих документів настання гарантійного випадку та оригіналу належно оформленої першої письмової вимоги, яка буде містити твердження, що принципал частково або повністю не виконав/неналежно виконав своїх зобов`язань за договором, із зазначенням суті невиконаних принципалом зобов`язань та суми, яку необхідно сплатити. Вимога повинна супроводжуватися копіями документів, засвідчених бенефіціаром та скріплених печаткою бенефіціара (у разі наявності), що підтверджують повноваження особи (осіб), що підписала (и) вимогу.

Сума цієї гарантії залишається незмінною.

Банківська гарантія оформлена відповідно до вимог постанови правління НБУ від15.12.2004 №639 "Про затвердження положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах" (за змінами).

Ця гарантія є чинною з дати її видачі.

Зобов`язання гаранта перед бенефіціаром за цією гарантією припиняється в разі: сплати бенефіціару суми, на яку видано гарантію; або закінчення строку дії гарантії; або відмови бенефіціара від своїх прав за гарантією шляхом повернення її оригіналу гаранту або шляхом подання до гаранту письмового повідомлення про звільнення гаранта від обов`язків за гарантією; або в інших випадках, передбачених законодавством, в залежності від події, що сталися раніше.

Бенефіціар повертає забезпечення виконання договору про закупівлі:

- після виконання принципалом договору про закупівлю;

- за рішенням суду щодо повернення забезпечення договору про закупівлю у випадку визначення результатів процесу закупівлі недійсними або договору про закупівлю нікчемним;

- якщо договір про закупівлю є нікчемним у випадках передбачених пунктом 21 Особливостей, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року №1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування зі змінами";

- згідно з умовами, зазначеними в договорі про закупівлю, але не пізніше ніж протягом 5 робочих днів з дня настання зазначених обставин.

Строк дії банківської гарантії до 01 лютого 2025 року включно. Будь-яка вимога за цією гарантією повинна бути отримана гарантом не пізніше зазначеної дати.

Передання прав за цією гарантією можливе тільки за попередньою письмовою згодою Гаранта. Зміни до цієї гарантії можуть бути внесені у порядку, передбаченому чинним законодавством України та нормативно-правовими актами Національного банку України, після чого вони стають невід`ємною частиною цієї гарантії. Відносини за цією гарантією регулюються чинним законодавством України.

Отже, гарантійним випадком за гарантією є будь-яке невиконання або неналежне виконання Принципалом (ТОВ "Торгово-виробнича група Український папір") зобов`язань за договором.

15 травня 2024 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгово-виробнича група Український папір" перерахувало 52 902,46грн, що підтверджується банківською випискою. Призначення платежу: грошове покриття зг. договору №000584/2024/ГР від 15.05.2024 (а.с. 48).

Листом за вих. №6/1-201 від 28.06.2024 Департамент гуманітарної політики ДМР звернувся до Банку щодо сплати грошових коштів за банківською гарантією (а.с. 60-61).

Листом від 08.07.2024 №2606 Банк повідомив ТОВ "ТВГ Український папір" про отримання вимоги Департаменту гуманітарної політики ДМР №6/1-201 від 28.06.2024 про сплату коштів у розмірі 52 902,46грн, згідно гарантії №000584/2024/ГР від 15.05.2024, наданої згідно договору №000584/2024/ГР від 15.05.2024 (а.с. 59).

Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгово-виробнича група Український папір" допустило прострочення щодо поставки замовленого товару та на вимогу замовника (Департаменту) сплатило пеню за порушення строків поставки товару.

Неналежне виконання ТОВ "Торгово-виробнича група Український папір" обов`язків за Договором мало наслідком настання гарантійного випадку відповідно до Гарантії.

11 липня 2024 року Акціонерне товариство "Асвіо Банк" перерахувало на рахунок Департаменту 52 9002,46грн, що підтверджується платіжною інструкцією №386_1. Призначення платежу: сплата кошів зг. вимоги вих. №6/1-201 від 28.06.2024 до договору про надання банківської гарантії №000584/2024/ГР від 15.05.2024 ТОВ "ТВГ Український папір" (а.с. 81).

Таким чином Департамент отримав грошові кошти за банківською гарантією в сумі 52 9002,46грн, яка була сплачена Банком у зв`язку з несвоєчасним виконанням ТОВ "ТВГ Український папір" умов договору щодо поставки товару.

У липні 2024 року позивач, посилаючись на повне виконання ним договору поставки №16А/24 від 22.05.2024, звернувся до відповідача із листом №142/юр/24 від 12.07.2024, в якому вимагав повернути забезпечення виконання договору в розмірі 52 902,46грн (а.с. 82-84).

У відповіді на зазначений лист №6/1-262 від 31.07.2024 департамент повідомив, що за умовами тендерної документації закупівлі UА-2024-03-28-008295-а забезпечення виконання договору про закупівлю не повертається переможцю в повному обсязі у разі невиконання або неналежного виконання переможцем будь якого власного зобов`язання за договором або дії (бездіяльність) переможця, що призведе до неможливості подальшого виконання договору, у встановлені строки. Отже, замовником було правомірно отримано суму забезпечення виконання договору.

Позивач просить стягнути з відповідача суму за банківською гарантією (забезпечення виконання договору поставки) у розмірі 52 902,46грн, проти чого заперечує відповідач, що і є причиною виникнення спору.

Предметом доказування у даній справі є встановлення обставин наявності чи відсутності підстав для стягнення з відповідача суми забезпечення виконання договору.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з огляду на таке.

За змістом статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору (стаття 626 Цивільного кодексу України).

Згідно з частиною 1 статті 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно ч. 1 ст. 193 Господарського Кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цім Кодексом.

Згідно з частиною 1 статті 265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

За договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму (частини 1, 2 статті 712 Цивільного кодексу України).

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

У відповідності до статті 655 Цивільного кодексу України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до частини 1 статті 691 Цивільного кодексу України покупець зобов`язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі-продажу.

Договір купівлі-продажу є оплатним, відтак одним із основних обов`язків покупця є оплата ціни товару. Ціна - грошове відображення вартості товару за його кількісну одиницю. Ціна товару, як правило, визначається у договорі за згодою сторін.

Частиною 1 ст. 692 ЦК України встановлено, що покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

В силу статей 525, 526 Цивільного кодексу України та статті 193 Господарського кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, умов договору та вимог зазначених Кодексів, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

Додатковою угодою №1 від 22.05.2024 до договору сторони визначили, що строк поставки: з дати укладання договору до 10.06.2024, у робочий час замовника.

Видатковою накладною №ГГ-02400495 від 10.06.2024 та товарно-транспортною накладною №ГГ-02400495 від 10.06.2024 підтверджується поставка товару відповідачу - 11.06.2024.

Отже, поставка товару відбулася з порушенням установлених договором строків.

Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Принцип належного виконання полягає у виконанні проведеному: а) належними сторонами; б) щодо належного предмету; в) у належний спосіб; г) у належний строк (термін); ґ) у належному місці.

У розумінні наведеної норми, яка надає визначення порушення зобов`язання, останнє може бути двох видів. По-перше, це невиконання зобов`язання, яке виникає якщо його сторони взагалі не виконують дій, що складають зміст зобов`язання (не передають річ, не виконують роботи, не надають послуги, не сплачують гроші тощо), або продовжують виконувати дії, від яких вони відповідно до зобов`язання мають утримуватися. По-друге, це неналежне виконання зобов`язання, тобто порушення умов, визначених змістом зобов`язання. У разі невідповідності виконання зобов`язання критеріям належності, можна говорити про неналежне виконання, а отже порушення зобов`язання (див. постанови Верховного Суду від 14.01.2020 у справі № 910/1134/19, від 21.02.2020 у справі № 910/4460/19).

З урахуванням наведеного слід дійти висновку, що під виконанням зобов`язання розуміється вчинення боржником та кредитором взаємних дій, спрямованих на виконання прав та обов`язків, що є змістом зобов`язання. Невиконання зобов`язання має місце тоді, коли сторони взагалі не вчиняють дій, які складають зміст зобов`язання, а неналежним виконанням є виконання зобов`язання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.

Аналіз наведеного свідчить, що неналежне виконання зобов`язання - це порушення умов, визначених змістом зобов`язання (виконання зобов`язання з певними недоліками, дефектами). При неналежному виконані боржник виконує обов`язок, але з порушенням певних умов, які складають зміст договору або визначені законом.

Таким чином, чинне цивільне законодавство розрізняє поняття "невиконання зобов`язання" та "неналежне виконання зобов`язання".

Приймаючи до уваги викладене, матеріалами справи підтверджується та не заперечується сторонами, що Товариством з обмеженою відповідальністю "ТВГ Український папір" (постачальником) порушено строки поставки товару за договором поставки № 16А/24 від 22.05.2024.

У банківській гарантії визначено, що ця гарантія забезпечує належне виконання принципалом (ТОВ "ТВГ Український папір") договору поставки.

Цивільним законодавством України передбачено, що за порушення принципу належного виконання настає цивільно-правова відповідальність, встановлена договором або законом.

Міри цивільно-правової відповідальності - забезпечувальні зобов`язання, які стимулюють боржника до належного виконання зобов`язання та забезпечують захист майнових інтересів кредитора на випадок порушення зобов`язання боржником.

Забезпечувальне зобов`язання має акцесорний (додатковий) характер щодо основного (забезпеченого) зобов`язання. Акцесорність означає, що забезпечувальне зобов`язання не може існувати само по собі, без зв`язку з основним зобов`язанням. Воно виникає для забезпечення певного зобов`язання і поділяє долю останнього.

Правовідносини, які виникли на підставі договору гарантії № 30563/ЮГ-22 від 28.12.2022 підпадають під правове регулювання норм § 4 глави 49 Цивільного кодексу України та глави 22 Господарського кодексу України, а також «Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах», затвердженого постановою правління Національного банку України від 15.12.2004 № 639, Уніфікованих правил міжнародної торгової палати для гарантій за першою вимогою 1992 року.

Частиною першою ст. 546 ЦК України передбачено, що виконання зобов`язання може забезпечуватися, зокрема, гарантією.

Положеннями статті 560 Цивільного кодексу України визначено, що за гарантією банк, інша фінансова установа, страхова організація (гарант) гарантує перед кредитором (бенефіціаром) виконання боржником (принципалом) свого обов`язку. Гарант відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.

За змістом положень частини 1 статті 1, частини 2 статті 9 Цивільного кодексу України, частини 1 статті 14 Господарського кодексу України спеціальні норми Господарського кодексу, які встановлюють особливості регулювання майнових відносин суб`єктів господарювання, підлягають переважному застосуванню перед тими нормами Цивільного кодексу, які містять відповідне загальне регулювання.

Приписами статті 200 Господарського кодексу України встановлено, що гарантія є специфічним засобом забезпечення виконання господарських зобов`язань шляхом письмового підтвердження (гарантійного листа) банком, іншою кредитною установою, страховою організацією (банківська гарантія) про задоволення вимог управненої сторони у розмірі повної грошової суми, зазначеної у письмовому підтвердженні, якщо третя особа (зобов`язана сторона) не виконає вказане у ньому певне зобов`язання, або настануть інші умови, передбачені у відповідному підтвердженні.

Правові наслідки порушення боржником зобов`язання, забезпеченого гарантією закріплені у статті 563 Цивільного кодексу України, а саме: у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого гарантією, гарант зобов`язаний сплатити кредиторові грошову суму відповідно до умов гарантії. Вимога кредитора до гаранта про сплату грошової суми відповідно до виданої ним гарантії пред`являється у письмовій формі. До вимоги додаються документи, вказані в гарантії. У вимозі до гаранта або у доданих до неї документах кредитор повинен вказати, у чому полягає порушення боржником основного зобов`язання, забезпеченого гарантією. Кредитор може пред`явити вимогу до гаранта у межах строку, встановленого у гарантії, на який її видано. Кредитор не може передавати іншій особі право вимоги до гаранта, якщо інше не встановлено гарантією.

За умовами банківської гарантії №000584/2024/ГР від 15.05.2024 Акціонерне товариство "Асвіо Банк" (гарант) взяло на себе безвідкличні та безумовні зобов`язання сплатити Департаменту суму в розмірі 52 902,46грн, протягом п`яти робочих днів після дня отримання підтверджуючих документів настання гарантійного випадку.

В пункті 12.3 договору поставки визначено, що обставинами, що зумовлюють право замовника за договором звернутись до банка гаранта з вимогою про сплату суми банківської гарантії є невиконання або неналежне виконання постачальником будь-кого власного зобов`язання за договором або дії (бездіяльність) постачальника, що призвели до неможливості подальшого виконання договору у встановлені строки (п. 12.3 договору).

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач звернувся до гаранта за Банківською гарантією з письмовою вимогою про настання гарантійного випадку від 28.06.2024 №6/1-201 про здійснення виплати грошової суми у розмірі 52902,46грн.

Судом встановлено, що вказана вище вимога відповідала всім умовам Банківської гарантії, що також підтверджується відсутністю вказівки гаранта про залишення такої вимоги без задоволення.

Враховуючи, що обов`язок гаранта є безумовним, останній не повинен здійснювати аналіз відносин, які склались між бенефіціаром (відповідачем) та принципалом (позивачем) та встановлювати з чиєї вини відбулось порушення останнім забезпечуваного зобов`язання.

Згідно платіжної інструкції №386_1 від 11.07.2024 Банк перерахував на рахунок Департаменту 52 902,46грн.

Зі змісту Банківської гарантії вбачається, що ця гарантія забезпечує належне виконання Принципалом (ТОВ "Торгово-виробнича група Український папір") зобов`язань за договором.

Відповідно до положень частини першої статті 27 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції станом на дату укладання договору) замовник має право вимагати від переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі внесення ним не пізніше дати укладення договору про закупівлю забезпечення виконання такого договору, якщо внесення такого забезпечення передбачено тендерною документацією або в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі.

Замовник повертає забезпечення виконання договору про закупівлю: після виконання переможцем процедури закупівлі/спрощеної закупівлі договору про закупівлю; за рішенням суду щодо повернення забезпечення договору у випадку визнання результатів процедури закупівлі/спрощеної закупівлі недійсними або договору про закупівлю нікчемним; у випадках, передбачених статтею 43 цього Закону; згідно з умовами, зазначеними в договорі про закупівлю, але не пізніше ніж протягом п`яти банківських днів з дня настання зазначених обставин (ч. 2 ст. 27 ЗУ "Про публічні закупівлі").

Згідно з пунктом 16 частини другої статті 22 вказаного Закону тендерна документація повинна містити, зокрема розмір та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати); розмір, вид, строк та умови надання, повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає таке забезпечення надати).

В пункті 7 розділу 6 Тендерної документації визначено, що замовник повертає забезпечення виконання договору про закупівлю після виконання учасником переможцем договору, у разі визнання судом результатів процедури закупівлі або договору про закупівлю недійсними та у випадках, передбачених пунктом 21 Особливостей, а також згідно з умовами, зазначеними в договорі, але не пізніше ніж протягом 5 робочих днів з дня настання зазначених обставин.

Отже, приписами Закону України "Про публічні закупівлі" та умовами тендерної документації чітко визначено обов`язок відповідача повернути банківську гарантію згідно з умовами, зазначеними в договорі, але не пізніше ніж протягом 5 робочих днів з дня настання зазначених обставин.

Як зазначено в п.12.5. договору поставки, банківська гарантія не підлягає поверненню постачальнику у разі настання обставин, визначених в договорі, що зумовлюють право звернення до банка - гаранта з вимогою сплатити на користь замовника суму банківської гарантії, така банківська гарантія не підлягає поверненню постачальнику.

Обставинами, що зумовлюють право замовника за договором звернутись до банка гаранта з вимогою про сплату суми банківської гарантії є невиконання або неналежне виконання постачальником будь-якого власного зобов`язання за договором або дії (бездіяльність) постачальника, що призвели до неможливості подальшого виконання договору у встановлені строки (п. 12.3 договору).

Матеріалами справи підтверджується порушення позивачем строків поставки товару за договором.

Тому, встановивши факт неналежного виконання позивачем умов договору поставки, суд не вбачає обов`язку Департаменту перед позивачем з повернення забезпечення виконання договору.

За таких обставин, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Щодо посилання позивача на умови пункту 12.6 договору поставки, як підстави для повернення банківської гарантії.

Суд, здійснивши аналіз умов пунктів 12.1, 12.3 та 12.5 Договору №16А/24 від 22.05.2024, Банківської гарантії № 000584/2024/ГР та п.7 розділу 6 Тендерної документації у їх сукупності, дійшов висновку, що банківська гарантія у даній справі не повертається у зв`язку з неналежним виконанням позивачем умов договору поставки. Підставою для повернення банківської гарантії відповідно до пункту 12.6. договору може бути лише належне виконання його умов.

Посилання позивача на постанови Верховного Суду у справах №910/4460/23, № 910/3777/18, 910/6433/18, 910/4460/19 відхиляються судом, оскільки правовідносини у цих справах та справі № 904/3455/24 не є аналогічними (за умовами Договору №16А/24 від 22.05.2024 між Позивачем та Відповідачем, Тендерної документації забезпечення не повертається у разі настання обставин, що зумовлюють право звернення до банка-гаранта, з вимогою сплатити на користь Замовника суму банківської гарантії).

Згідно зі статтею 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на позивача у сумі 3028,00грн.

Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгово-виробнича група Український папір" до Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Акціонерного товариства "Асвіо Банк" про стягнення 52 902,46грн відмовити.

Судові витрати віднести на позивача.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення підписано 17.09.2024

Суддя Н.М. Євстигнеєва

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення17.09.2024
Оприлюднено18.09.2024
Номер документу121657169
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —904/3455/24

Ухвала від 12.12.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Дроботова Т.Б.

Постанова від 06.11.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Іванов Олексій Геннадійович

Ухвала від 21.10.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Іванов Олексій Геннадійович

Ухвала від 11.10.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Іванов Олексій Геннадійович

Рішення від 17.09.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

Ухвала від 12.08.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні