ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" вересня 2024 р.м. ХарківСправа № 922/2098/24
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Жельне С.Ч.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Незалежність-2016", м.Первомайськ до Державного біотехнологічного університету, м.Харків про стягнення коштів 9 909,56 грн. без виклику учасників справи
ВСТАНОВИВ:
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Незалежність-2016" звернулось до Господарського суду Харківської області із позовною заявою до Державного біотехнологічного університету про стягнення заборгованості по оплаті витрат на утримання багатоквартирного будинку №2в по вулиці Леоніда Федорова, місто Первомайськ, Миколаївської області, за період з липня 2021 року по травень 2024 року в розмірі 6 681,52 грн., інфляційних втрат 2 642,84 грн. та 3% річних 585,20 грн.
Позов обґрунтовано тим, що позивач -Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Незалежність- 2016 з 2016 року забезпечує утримання багатоквартирного будинку за адресою: Миколаївська область, місто Первомайськ, вулиця Леоніда Федорова, 2в, де розташована квартира АДРЕСА_1 , власником якої є відповідач-Державний біотехнологічний університет, у якого як у співласника цього багатоквартирного будинку безпосередньо з актів цивільного законодавства, зокрема, статті 322 ЦКУ та частини 2 статті 7 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку виник обов`язок приймати участь у витратах з утримання спільного майна багатоквартирного будинку, яке належить йому разом з іншими співвласниками будинку на праві спільної сумісної власності. За період з липня 2021 року по травень 2024 відповідач не здійснював оплату по витратам на утримання будинку у зв`язку із чим у останнього виникла заборгованість в розмірі 6 681,52 грн. На вказану заборгованість нараховано 3% річних та інфляційні витрати.
Ухвалою від 15.07.2024 позовна заява була прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
02.08.2024 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву (вх.№19449), в якому просив відмовити у позові. В обгрунтування своїх заперечень вказує, що Загальними зборами позивача не визначено строки та порядок сплати внесків на утримання будинку, а отже через відсутність встановлених Загальними зборами строків та порядку сплати внесків на утримання багатоквартирного будинку сума основного боргу, інфляційні втрати та 3% річних нараховані безпідставно. Також зазначає, що оскільки позивач не звертався до відповідача з вимогою про сплату внесків на утримання будинку, з таких підстав звернення позивача до суду за захистом порушеного права є передчасним та безпідставним.
06.08.2024 позивач надав до суду відповідь на відзив на відзив (вх.19702), в якій зазначає про безпідставність доводів відповідача.
Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66, 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").
За висновками суду, в матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розгляну за наявними матеріалами справи.
Перевіривши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані позивачем докази, суд встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Незалежність- 2016 (далі - ОСББ) з 2016 року забезпечує утримання багатоквартирного будинку за адресою: Миколаївська область, місто Первомайськ, вулиця Леоніда Федорова, 2в, де розташована квартира АДРЕСА_1 , власником якої є відповідач - Державний біотехнологічний університет. Це підтверджується Інформацією Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та його архівної складової частини щодо об`єкта нерухомого майна .
Відповідно до статті 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Основними видами господарських зобов`язань є майново-господарські зобов`язання та організаційно-господарські зобов`язання.
Згідно зі статтею 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 174 Господарського кодексу України передбачено, що господарські зобов`язання можуть виникати,зокрема, безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність.
Статею 509 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Частиною 3 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Частиною першою статті 385 Цивільного кодексу України передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» № 2866-III визначено правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.
Відповідно до визначень, наведених у статті 1 Закону № 2866-ІІІ: об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна; співвласники багатоквартирного будинку - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.
За статтею 4 Закону № 2866-III об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Об`єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об`єднання визначається цим Законом та іншими законами України.
За положеннями частини другої статті 382 Циільного кодексу України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулювання правових, організаційних та економічних відносин, пов`язаних з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління визначає Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» № 417-VІІІ, предметом регулювання якого є відносини, що виникають у процесі реалізації прав та виконання обов`язків власників квартир та нежитлових приміщень як співвласників багатоквартирного будинку (частина перша статті 2 вказаного Закону).
Абз. 6 статті 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» № 417-VІІІ визначено, що спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.
Згідно з частиною 2 статті 4 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку.
Частиною 1 статті 5 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачено, що спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників.
Разом з тим, за змістом пунктів 1, 5 частини першої статті 7 указаного Закону, співвласники зобов`язані забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; виконувати рішення зборів співвласників.
Аналогічні вимоги містять положення частини четвертої статті 319, статті 322 Цивільного кодексу України - власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі статтею 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» № 2866-III співвласник зобов`язаний: виконувати вимоги статуту об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Статтею 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» № 2866-III передбачено, що для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право,зокрема, вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, та звертатися до суду, в разі відмови співвласника від такої сплати.
Статтею 20 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» № 2866-III передбачно, що частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Частка участі співвласника квартири та/або нежитлового приміщення визначається відповідно до його частки як співвласника квартири та/або нежитлового приміщення.
Частиною 1 статті 12 Закону 417 передбачено, що витрати на управління багатоквартирним будинком включають,зокрема витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку, витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку;
Частиною 2 статті 12 Закону 417 передбачено, що , витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.
Частиною 3 цієї статті передбачено, що невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.
Отже, витрати з утримання, здіснення реконструкції, реставрації, проведення поточного та капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна в будинку, та інші витрати, прередбачені рішенням співвласників або законом, входять до складу загальних витрат, пов`язаних з управлінням багатоквартирним будинком, та, за загальним правилом, розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток (якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат) незалежно від факту використання ними належної їм квартири (нежитлового приміщення) та спільного майна, а також членства в ОСББ.
Аналогічної позиції притримується Верховний Суд України у постановах від 01.04.2015 у справі № 916/2197/13 (№ 3-28гс15), від 11.11.2015 у справі № 914/189/14 (№ 3-945гс15), від 27.01.2016 у справі № 904/8242/14 (№ 3-1028 гс15) від 14.12.2017 у справі №910/582/17, від 22.05.2018 у справі №910/12065/17, від 22.02.2018р. у справі № 910/13182/17.
Відповідно до ст. 10 Закону 2866, вищим органом управління ОСББ є Загальні збори, до виключної компетенції яких належить, зокрема, визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.
Загальними зборами ОСББ Незалежність-2016 визначено що частка співвласника в утриманні будинку має вигляд внеску, який, в свою чергу, визначається як результат затвердженого Загальними зборами тарифу з розрахунку за 1 квадратний метр, помноженого на площу квартири (нежитлового приміщення), яка (е) належить співвласникові на праві приватної власності.
Відповідно до протоколу загальних зборів ОСББ Незалежність-2016 від 29.12.2019 вирішено, що починаючи з 01.01.2020 розмір внеску на утримання будинку та прибудинкової території ОСББ Незалежність-2016 складе 4.00 грн. за 1 м кв
У подальшому, відповідно до протоколу Загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку Незалежність-2016 від 26.12.2021 з 01.01.2022 встановлено розмір щомісячної суми внеску на утримання будинку та прибудинкової території, який складає 5,00 грн. за 1 м.кв.
Рішення Загальних зборів відповідно до Статуту, є обов`язковим для всіх співвласників (частина 11 розділ III Статуту ОСББ).
Відповідно до статті 15 Закону 2866 до обов`язків співвласників, зокрема, належить виконання рішення статутних органів ОСББ, прийнятих у межах їхніх повноважень,
Згідно абзацу 9 статті 15 Закону 2866, співвласник зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі. Така норма зафіксована й в абзаці 8 частини 2 розділу 5 Статуту об`єднання.
Затверджені Загальними зборами ОСББ внески та платежі з липня 2021 року по травень 2024 року не сплачувались Відповідачем,що не заперечується останнім.
З огляду на відсутність оплати з боку відповідача щомісячних платежів та внесків на утримання будинку та прибудинкової території у останнього утворилась заборгованість за період з липня 2021 року по травень 2024 року в розмірі 6 681,52 грн.
Такі обставини, на думку позивача, свідчать про порушення його прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку.
Нормою, закріпленої в абзаці 10 статті 16 Закону 2866 встановлено, що об`єднання має право здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів. Такий контроль покладено на правління ОСББ.
Статтею 10 Закону 2866 наголошено, що до компетенції правління об`єднання відноситься, зокрема, здійснення контролю за своєчасною сплатою співвласниками внесків і платежів та вжиття заходів щодо стягнення заборгованості згідно з законодавством.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно з положеннями статей 525, 526 Цивільного кодексу України, , зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то вонопідлягає виконанню у цей строк (термін).
З матеріалів справи вбачається, що пунктом 4 Порядку сплати співвласниками внесків і платежів, відрахувань до резервного та ремонтного фондів в Об`єднанні співвласників багатоквартирного будинку багатоквартирного будинку «Незалежність-2016» (надалі -Порядок) прийнятого на Загальних зборах від 23.03.2019р встановлено, що внески сплачуються щомісячно та в повному обсязі, не пізніше 05 числа місяця, наступного за розрахунковим, якщо інші періодичність і термін сплати не визначені загальними зборами Об`єднання.
Таким чином, суд відхиляє доводи відповідача стосовно відсутності затвердженого Загальними зборами порядку оплати внесків на утримання багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 .
При цьому суд також вважає, що відсутність доказів звернення позивача в досудовому порядку з вимогою до відповідача про сплату внесків на утримання будинку не звільняє останнього від зобов`язання здійснювати своєчасну та повну оплату таких внесків, з огляду на вимоги абзацу 9 статті 15 Закону 2866 та частини 2 розділу 5 Статуту об`єднання.
Факт прострочення відповідачем виконання зобов`язань з оплати внесків на утримання багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 підтверджується матеріалами справи та відповідачем жодним чином не спростовується.
Зазначене, з урахування вимог ст. 625 ЦК України надає право позивачу на нарахування 3% річних та інфляційних за таке прострочення.
Перевіривши здійснені позивачем розрахунки, суд визнав вимоги про стягнення з відповідача інфляційних втрат 2 642,84 грн. та 3% річних 585,20 грн. законними та обґрунтованими.
Відповідно дост. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідност. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Незалежність-2016" обґрунтовані, підтверджуються наявними у матеріалах справи доказами та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст.123,129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028,00 грн. покладаються на відповідача.
Щодо стягнення з відповідача заявлених позивачем поштових витрат в розмірі 200,00 грн. за надсилання позовної заяви та 80 грн. за отримання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно майно , суд зазначає наступне.
Згідно ч. 2 ст. 128 ГПК України розмір витрат, пов`язаних з проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів та вчиненням інших дій, пов`язаних з розглядом справи чи підготовкою до її розгляду, встановлюється судом на підставі договорів, рахунків та інших доказів.
Суд вважає, що в цьому випадку відповідач не був позбавлений можливості надіслати матеріали позовної заяви відповідачу та до суду в електронній формі, як це предбачено ч.7 ст.42 ГПК України, оскільки відповідач має зареєстрований Електронний кабінет в підсистемі «Електронний суд» ЄСІТС. Отже, з вказаних підстав суд відмовляє у задоволенні стягнення понесених витрат у розмірі 200,00 грн, як таких, що не є неминучими. При цьому сплачені за платіжною інструкцією №1305 від 04.06.2024 витрати за отримання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на суму 80,00 грн. суд вважає реальними, необхідними з огляду на що в цій частині судові витрати підлягають стягненню з віповідача
На підставі викладеного, керуючись статтями 1, 4, 13, 20, 73, 74, 76-79, 86, 123,128, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного біотехнологічного університету (61002, Харківська область, місто Харків, вул. Алчевських, будинок 44, код ЄДРПОУ 44234755) на користь ОБ`ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ "НЕЗАЛЕЖНІСТЬ-2016" (55210, м. Миколаївська область, м. Первомайськ, вул.Леоніда Федорова, 2в, код ЄДРПОУ 40564818) заборгованості по оплаті витрат на утримання багатоквартирного будинку №2в по вулиці Леоніда Федорова, місто Первомайськ, Миколаївської області, за період з липня 2021 року по травень 2024 року в розмірі 6 681 грн. 52 коп., інфляційні втрати 2 642 грн. 84 коп., 3% річних 585 грн. 20 коп., витрати по сплаті судового збору 3028 грн. 00 коп. та судові витрати у зв`язку із розглядом справи 80 грн. 00 коп.
Рішення набирає законної сили відповідно дост. 241 ГПК Українита може бути оскаржено у порядку і строки, встановлені ст.254,256,257 ГПК України до Східного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено "16" вересня 2024 р.
СуддяС.Ч. Жельне
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 16.09.2024 |
Оприлюднено | 19.09.2024 |
Номер документу | 121659993 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Жельне С.Ч.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні