Ухвала
від 17.09.2024 по справі 922/3245/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


УХВАЛА

"17" вересня 2024 р. м ХарківСправа № 922/3245/24

Господарський суд Харківської області у складі

судді Чистякової І.О.

розглянувши матеріали

позовної заявиАкціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" (61109, м. Харків, вул. Безлюдівська, буд. 1, ідентифікаційний код 03359500) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківрегіонгаз" (61109, м. Харків, вул. Безлюдівська, буд. 1, ідентифікаційний код 36224035) про стягнення 8 224 593,71 грн

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" (позивач) звернулося до Господарського суду Харківської області із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківрегіонгаз" (відповідач) про стягнення заборгованості за Договором №815 від 30.11.2009 у сумі 3 986 887,52 грн, 3% річних у сумі 91 753,03 грн, інфляційних втрат у сумі 198 934,51 грн, пені у сумі 3 667 936,52 грн та штрафу у сумі 279 082,13 грн.

Позивач також просить визначити в рішенні суду про нарахування відповідних відсотків до моменту виконання рішення з урахуванням приписів законодавства України, що регулюють таке нарахування: органу (особі), що здійснює примусове виконання рішення Господарського суду Харківської області у цій справі здійснювати:

- нарахування 3% річних на суму непогашеного за договором №815 від 30.11.2009 боргу у розмірі 91753,03 грн за такою формулою: С * 3/100 * Д / 365, де С сума заборгованості; Д кількість днів прострочення, починаючи з дати ухвалення судового рішення і до моменту виконання цього рішення;

- нарахування інфляційних втрат на суму непогашеного за договором №815 від 30.11.2009 боргу у розмірі 198 934,51 грн за такою формулою: І=С*ІІс-С, де С сума заборгованості; ІІс індекс інфляції сукупний за весь період прострочення (за весь період шляхом перемноження щомісячних індексів інфляції), починаючи з дати ухвалення судового рішення і на момент виконання цього рішення.

При зменшенні суми боргу, внаслідок часткового виконання зобов`язання боржником, сума погашення має відніматися не від основного боргу, який існував на початок розрахункового місяця, а від суми основного боргу, помноженої на індекс інфляції у цьому місяці (фактичної вартості грошей на кінець розрахункового місяця з урахуванням інфляційних процесів). А подальший розрахунок інфляційних збитків здійснюється з урахуванням саме проіндексованого залишку основного боргу за попередній місяць у тій же послідовності (шляхом перемножування на індекс інфляції за наступний місяць та віднімання конкретної суми погашення боргу у новому розрахунковому місяці).

Позивач також просить стягнути з відповідача судовий збір у сумі 123 368,91 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов`язань за договором №815 від 30.11.2009 щодо своєчасної компенсації позивачу сплаченої орендної плати за земельну ділянку, місцезнаходження якої: м.Харків, вул.Безлюдівська, 1, загальною площею 3,0759 га.

Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про залишення позовної заяви без руху виходячи з наступного.

Позивачем не дотримано вимог п. 3 ч. 3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України, згідно яких позовна заява повинна містити, зокрема, обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.

Також, згідно з п. 5 ч. 3 ст. 162 ГПК України передбачено, що позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову.

Згідно з ч. 2 ст. 164 ГПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Відповідно до ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Відповідно до ч. 2 ст. 80 ГПК України позивач, особи яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви.

Згідно з ч. 1 ст. 81 ГПК України учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.

Відповідно до ч. ч. 2, 4 ст. 91 ГПК України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.

У позовній заяві наведено розрахунок основного боргу, 3% річних, інфляційних втрат, пені та штрафу.

Проте в розрахунках не зазначено дати коли виникло прострочення з оплати компенсаційних платежів зі сплати орендної плати та не зазначено докази, якими підтверджуються саме такі суми та строк оплати.

Водночас, у позовній заяві позивач зазначає, що пунктом 2.1 Договору передбачено, що розмір компенсації за даним Договором визначається у вимозі АТ «Харківгаз» про відшкодування вартості сплаченої орендної плати, яка виставляється щомісячно у 41% розрахунку податку від повної оплати АТ «Харківгаз» за загальну площу земельної ділянки визначену у договорі оренди землі за даний місяць.

ТОВ «Харківрегіонгаз», згідно умов п. 2.2 Договору, зобов`язане перерахувати кошти на розрахунковий рахунок АТ «Харківгаз» на протязі 3-х банківських днів з моменту отримання вимоги АТ «Харківгаз» про відшкодування вартості сплаченої орендної плати.

У позовній заяві не вказано, якими доказами підтверджуються обставини справи щодо виставлення відповідачу вимоги про відшкодування вартості сплаченої орендної плати.

Крім того, у позовній заяві зазначено, що згідно Коригувального акту відшкодування витрат від 31.03.2024 (згідно з договором №815 від 30.11.2009), проведено відшкодування витрат, пов`язаних зі сплатою орендної плати за земельну ділянку, що були понесені АТ «Харківгаз» за березень-грудень 2022 року на загальну суму 1 073 235,60 грн (копія коригувального акту відшкодування витрат).

Таким чином, заборгованість ТОВ «Харківрегіонгаз» за договором №815 від 30.11.2009 становить 3 986 887,52 грн.

Однак позивачем не зазначено докази, якими підтверджуються факт оплати орендної плати за земельну ділянку та виникнення прострочення у відповідача з оплати витрат, пов`язаних зі сплатою орендної плати за земельну ділянку.

Водночас, за відсутності зазначення таких доказів та дат неможливо встановити факт та період прострочення оплати за Договором.

Отже, позивачем не надано обгрунтованого розрахунку сум основного боргу, 3% річних, інфляційних втрат, пені та штрафу, а також не зазначено/надано конкретно-визначені докази на підтвердження обставин, що викладені у позовній заяви щодо стягнення основного боргу.

Крім того, згідно з п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Порядок сплати та розміри ставок судового збору встановлено Законом України "Про судовий збір", у преамбулі якого зазначено, що цей Закон визначає правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.

Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

За змістом підпунктів 1, 2 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору за подання до господарського суду позовної заяви встановлюються у таких розмірах: майнового характеру - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а позовної заяви немайнового характеру - 1 прожитковий мінімум для працездатних осіб.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб установлено з 1 січня 2024 року в розмірі 3028 гривень.

Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Оскільки позовну заяву подано в електронній формі через підсистему "Електронний суд" розмір судового збору становить 98695,12 грн (123368,91 грн х 0,8).

У позовній заяві зазначено, що позивачем сплачено судовий збір за подання позовної заяви в сумі 123368,91 грн.

Однак позивачем до позовної заяви не додано документи, які підтверджують сплату судового збору.

Отже позивачем до позовної заяви не додано документи, які підтверджують сплату судового збору у встановленому розмірі, що не відповідає вимогам п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України.

За таких обставин, позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у п. 3, 5 ч. 3 ст. 162, п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України.

Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Беручи до уваги вищевикладене суд дійшов до переконання, що позовну заяву відповідно до положень ст. 174 ГПК України слід залишити без руху, надати позивачу строк для усунення вище перелічених недоліків, шляхом надання до Господарського суду Харківської області у 10-денний строк з дня вручення цієї ухвали:

- доказів сплати судового збору у розмірі 98 695,12 грн;

- зазначити/надати конкретно-визначені докази на підтвердження обставин, що викладені у позовній заяви щодо стягнення основного боргу та у зв`язку з цим повно викласти обставини, якими позивач обгрунтовує свої вимоги щодо стягнення основного боргу;

- надати обгрунтований розрахунок суми основного боргу із зазначенням доказів на її підтвердження (відповідних вимог на оплату тощо);

- надати обгрунтовані розрахунки сум пені, штрафу, 3% річних та інфляційних втрат окремо за кожним спірним періодом.

Керуючись статтями 162, 164, 172, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" залишити без руху.

Встановити позивачу для усунення недоліків позовної заяви 10-денний строк з дня вручення цієї ухвали.

Позивачу у встановлений строк надати до Господарського суду Харківської області:

- докази сплати судового збору у розмірі 98 695,12 грн;

- зазначити/надати конкретно-визначені докази на підтвердження обставин, що викладені у позовній заяви щодо стягнення основного боргу та у зв`язку з цим повно викласти обставини, якими позивач обгрунтовує свої вимоги щодо стягнення основного боргу;

- надати обгрунтований розрахунок суми основного боргу із зазначенням доказів на її підтвердження (відповідних вимог на оплату тощо);

- надати обгрунтовані розрахунки сум пені, штрафу, 3% річних та інфляційних втрат окремо за кожним спірним періодом.

Звернути увагу позивача на те, що усі заяви, клопотання, пояснення, докази тощо, які подаються до суду, мають бути одночасно направлені іншим учасникам справи.

Роз`яснити позивачу, що за умовами ч. 3, ч. 4 ст. 174 ГПК України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Ухвала набирає законної сили 17.09.2024.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Ухвалу складено (підписано) 17.09.2024.

СуддяІ.О. Чистякова

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення17.09.2024
Оприлюднено19.09.2024
Номер документу121660025
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про невиконання або неналежне виконання зобов’язань що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —922/3245/24

Рішення від 25.11.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Чистякова І.О.

Рішення від 25.11.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Чистякова І.О.

Ухвала від 11.11.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Чистякова І.О.

Ухвала від 28.10.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Чистякова І.О.

Ухвала від 02.10.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Чистякова І.О.

Ухвала від 17.09.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Чистякова І.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні