Рішення
від 17.09.2024 по справі 300/4462/24
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" вересня 2024 р. справа № 300/4462/24

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі судді Боршовського Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування рішення від 03.01.2024 № 365, зобов`язання до вчинення дій, -

Стислий виклад позицій сторін. Процесуальні дії суду:

ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) 04.06.2024 звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому просив суд: визнати протиправним та скасувати рішення військової частини НОМЕР_1 щодо визнання ОСОБА_1 придатним до військової служби у формі довідки ВЛК від 03 січня 2024 року №365; зобов`язати військову частину НОМЕР_1 провести повторну військово-лікарську експертизу для встановлення ступеня придатності до військової служби ОСОБА_1 , з повним обстеженням, за необхідності - в умовах стаціонару, з метою оцінки стану здоров`я і фізичного розвитку ОСОБА_1 на момент огляду та визначення ступеня придатності до військової служби.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 03.01.2024 пройшов медичний огляд військово-лікарською комісією при Військовій частині НОМЕР_1 для визначення ступеня придатності до військової служби, яка визнала його придатним до військової служби на підставі статей: 23-в, 61-в, 64-в, 83-в, 38-г, 45-г графи ІІ Розкладу хвороб, про що складено відповідний висновок військово-лікарської комісії у формі довідки ВЛК від 03.01.2024 за №365. Однак, при постановленні такого висновку, комісією військово-лікарської комісії не було враховано наявні у позивача захворювання, які передбачають визнання останнього непридатним або обмежено придатним до військової служби відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене Наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402 (далі Положення №402). Зокрема військово-лікарською комісією не було враховано діагнози ОСОБА_1 . На думку позивача, неврахування зазначених захворювань призвело до порушення самої мети проведення ВЛК встановлення ступеня придатності до військової служби.

Не погодившись з вказаним висновком ВЛК, ОСОБА_1 подав скаргу до 20 Регіональної військово-лікарської комісії та за результатами розгляду скарги отримав відповідь від 19.02.2024 наступного змісту: «за встановленим діагнозами постанову ВЛК в/ч НОМЕР_1 , згідно довідки ВЛК від 03.01.2024 № 365 прийнято вірно».

В подальшому ОСОБА_1 оскаржив висновок військово-лікарської комісії у формі довідки ВЛК від 03.01.2024 за №365 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України. За результатом розгляду скарги позивача, Центральною військово-лікарською комісією Збройних сил України прийнято рішення про відсутність підстав для скасування постанови ВЛК військової частини НОМЕР_1 про ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК 03.01.2024 за № 365.

Вважаючи протиправним та таким, що прийнятий з порушенням вимог законодавства висновок військово-лікарської комісії у формі довідки ВЛК від 03.01.2024 за № 365, ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.06.2024 позовну заяву залишено без руху через її невідповідність вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано позивачу десятиденний строк з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення її недоліків.

13.06.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла заява представника позивача про усунення недоліків позовної заяви, згідно якої позовні вимоги викладені в новій редакції: визнати протиправним та скасувати рішення Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 (в особі Військової частини НОМЕР_1 ) (далі відповідач, ВЛК при ВЧ НОМЕР_1 ) щодо визнання ОСОБА_1 придатним до військової служби у формі довідки ВЛК від 03 січня 2024 року №365; зобов`язати Військово-лікарську комісію при Військовій частині НОМЕР_1 (в особі Військової частини НОМЕР_1 ) провести повторну військово-лікарську експертизу для встановлення ступеня придатності до військової служби ОСОБА_1 , з повним обстеженням, за необхідності - в умовах стаціонару, з метою оцінки стану здоров`я і фізичного розвитку ОСОБА_1 на момент огляду та визначення ступеня придатності до військової служби.

Суд ухвалою від 19.06.2024 відкрив провадження в адміністративній справі за цим позовом та вирішив розглянути таку справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами. Копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслано учасникам справи, відповідачу запропоновано подати суду відзив на позовну заяву.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву. Так, через підсистему «Електронний суд» 21.06.2024 Військовою частиною НОМЕР_1 подано відзив від 21.06.2024 на позовну заяву, у якому представник відповідача вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими та безпідставними. При винесенні вказаної постанови, військово-лікарською комісією було досліджено та враховано вік, спеціальність та усі захворювання ОСОБА_1 , про що зроблено висновок: «На підставі статей 23-в, 61-в, 64-в, 83-в, 38-г, 45-г графи ІІ Розкладу хвороб придатний до військової служби». Крім того, звернув увагу суду на те, що позивач скористався правом на оскарження прийнятого рішення до ВЛК вищого рівня, рішення про скасування та проведення повторного медичного огляду лікарями Центральної ВЛК. 20 РВЛК та ЦВЛК ОСОБА_1 надана відповідь, що для перегляду та скасуванню постанови (висновку) ВЛК, оформленої довідкою ВЛК № 365 від 03.01.2024 підстави відсутні, встановлений діагноз відповідно до вимог Положення № 420 не передбачає непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку. Просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Представник позивача адвокат Куля В.С. подав через підсистему «Електронний суд» відповідь від 24.06.2024 на відзив відповідача. У вказаній відповіді на відзив адвокат заперечив доводи Військової частини НОМЕР_1 , виходячи з аргументації, якою мотивував позовну заяву. Просить задовольнити позов у повному обсязі.

Військова частина НОМЕР_1 подала 08.07.2024 до суду через підсистему «Електронний суд» заперечення від 06.07.2024 на відповідь від 24.06.2024 на відзив. В коментованих запереченнях представник відповідача зазначив, що відповідно до пункту 6.6 глави 6 розділу II Положення № 420 - Військовослужбовці оглядаються ВЛК у військових лікувальних закладах за територіальним принципом. Військовослужбовці, крім того, оглядаються ВЛК за місцем лікування, навчання, перебування у відрядженні, за місцем проведення відпустки. Згідно пункту 1.2. глави 1 розділу ІІ Положення 402, Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб Документ сформований в системі «Електронний суд» 06.07.2024 3 (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров`я (далі - ТДВ) (додаток 3). Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров`я 10-го перегляду (далі - МКХ-10). Згідно пункту 20.4., глави 20 розділу ІІ, Положення За статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку непридатності до військової служби або обмежену придатність осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов: "непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час"; "обмежено придатний до військової служби". За статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов: "обмежено придатний до військової служби"; "придатний до військової служби". У воєнний час за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає постанову "придатний до військової служби". Постанова про ступінь придатності до військової служби це загальний висновок ВЛК зроблений на підставі вивчення та оцінки всього стану здоров`я і фізичного розвитку особи, на момент огляду. У зв`язку з наведеним просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Встановлені судом обставини справи та відповідні правовідносини:

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, 25.06.2023 призваний по мобілізації на військову службу 4 відділом ІНФОРМАЦІЯ_2 до Військової частини НОМЕР_2 , що підтверджується відомостями з військового квитка серії НОМЕР_3 (а.с.30-32).

25.12.2023 Військовою частиною НОМЕР_2 видано направлення № 35, за підписом Командира ВЧ НОМЕР_2 підполковника ОСОБА_3 , на медичний огляд військово-лікарською комісією з метою визначення придатності до військової служби ОСОБА_1 (а.с.135).

Військово-лікарською комісією при Військовій частині НОМЕР_1 проведено 03.01.2024 медичний огляд ОСОБА_1 для визначення ступеня придатності до військової служби.

Згідно картки обстеження та медичного огляду № 365 солдат Військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_1 , пройшов медичне обстеження наступними спеціалістами: терапевт, хірург, невропатолог, офтальмолог, ЛОР, дерматовенеролог, психіатр (психолог), стоматолог. А також додаткові методи обстеження, загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, флюорографія органів грудної клітки, ЕКГ. В графі 11 «Інформація щодо стану мого здоров`я надана мною в повному обсязі. Попереджений про надання неповної та недостовірної інформації.» міститься особистий підпис обстежуваного ОСОБА_1 Діагноз позивача: «___.». Згідно висновку ВЛК захворювання, ТАК, пов`язані з проходженням військової служби. «___» захворювання, НІ, не пов`язане з проходженням військової служби. На підставі статей 23-в, 61-в, 64-в, 83-в, 38-г, 45-г графи ІІ Розкладу хвороб придатний до військової служби (а.с.139-140).

Розгорнутий додаток до медичної карти обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 містить повні діагнози та заключення лікарів-спеціалістів Військово-лікарської комісії при ВЧ НОМЕР_1 , а саме: стоматолог: 25.12.2023 приданий до військової служби; дерматовенеролог: 25.12.2023 придатний до військової служби; офтальмолог: 26.12.2023 здоровий, придатний; ЛОР: 20.12.2023 захворювання не пов`язане з проходженням військової служби; терапевт: 27.12.2023; психіатр: 27.12.2023, розлад адаптації. Рекомендовано: госпіталізація після проходження ВЛК; травматолог: 30.12.2023, придатний до військової служби; невропатолог: 30.12.2023, придатний до військової служби.

Також в ході проведення медичного обстеження позивача, останнім долучено ряд медичних документів (МРТ-обстежень, консультаційний висновок спеціаліста кардіолога, рентген-знімки, ехокардіографію, виписки із медичної картки амбулаторного(стаціонарного) хворого, перевідний епікриз). Перелічені медичні документи перебували у розпорядженні відповідача, оскільки долучені до відзиву на позовну заяву (а.с.138-164).

За результатами медичного обстеження ОСОБА_1 Військово-лікарською комісією при Військовій частині НОМЕР_1 складено висновок у формі довідки військово-лікарської комісії від 03.01.2024 за № 365. На підставі статей 23-в, 61-в, 64-в, 83-в, 38-г, 45-г графи ІІ Розкладу хвороб: придатний до військової служби.

10.01.2024 представник позивача адвокат Куля В.С. скерував до 20 Регіональної військово-лікарської комісії скаргу №100124/21 на постанову Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 у формі довідки ВЛК від 03.01.2024 за №365. Така скарга мотивована тим, що представники ВЛК не провели належним чином медичний огляд ОСОБА_1 з метою вирішення питання про придатність до військової служби, не врахували стан здоров`я останнього, внаслідок чого такий висновок є необ`єктивним, неповним та незаконним. До вказаної скарги позивачем долучено ряд медичних документів, які перелічені в додатках (а.с.33-43).

За результатами розгляду скарги позивача №100124/21 на постанову ВЛК при ВЧ НОМЕР_1 у формі довідки ВЛК від 03.01.2024 за №365, 20 Регіональна військово-лікарська комісія листом №1854/1172 від 09.02.2024 повідомила, що за встановленими діагнозами постанову ВЛК Військової частини НОМЕР_1 згідно довідки ВЛК від 03.01.2024 прийнято вірно. Відсутні підстави для проведення заявнику на теперішній час повторного медичного огляду ВЛК, з метою визначення ступеня придатності до військової служби. У разі незгоди з прийнятим, за заявою рішенням, у позивача є право звернутися до Центральної військово-лікарської комісії (а.с.44).

21.02.2024 представник позивача адвокат Куля В.С. скерував до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України скаргу № 210224/2 на рішення 20 Регіональної військово-лікарської комісії за результатами перегляду постанови ВЛК при ВЧ НОМЕР_1 у формі довідки ВЛК від 03.01.2024 №365. У коментованій скарзі представник позивача просив здійснити перегляд та скасувати спірну постанову ВЛК, провести ОСОБА_1 повторний медичний огляд з метою встановлення ступеня придатності до військової служби та прийняти нове рішення на підставі попередній та наявних документів, де повторно вирішити питання щодо придатності ОСОБА_1 до військової служби. До вказаної скарги долучив медичні документи, за переліком у додатках (а.с.45-49).

За результатами розгляду скарги позивача № 210224/2 та наданий копій медичних документів, Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України листом від 11.03.2024 за № 598/9/5092 повідомила про те, що за встановленим солдату ОСОБА_1 діагнозом постанову ВЛК військової частини НОМЕР_1 про ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК від 03.01.2024 №365 прийнято обґрунтовано, відповідно до вимог Положення № 420. Зазначені статті і пункти статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби відповідають встановленому діагнозу та прийнятій постанові ВЛК. Діагноз встановлено за результатами основних та додаткових спеціальних методів досліджень. Всі підтверджені додатковими методами досліджень діагнози зазначено у довідці ВЛК. Зазначені у деяких медичних документах ревматична хвороба та поєднана вада серця не підтверджені результатами додаткових спеціальних методів досліджень. Синкопальні стани також не підтверджено медичною документацією. На момент медичного огляду ВЛК після проведеного стаціонарного лікування, тривожно-депресивного синдрому не встановлено, діагностовано розлад адаптації. Згідно наданий копій медичних документів, захворювань, які відповідно до вимог Положення № 420, зумовлюють непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, не вбачається. Підстав для скасування постанови ВЛК при ВЧ НОМЕР_1 про ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК від 03.01.2024 за № 365 чи направлення солдата ОСОБА_1 на контрольний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби немає (а.с.50-51).

Вважаючи протиправною та такою, що підлягає до скасування постанову Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 щодо визнання ОСОБА_1 придатним до військової служби у формі довідки ВЛК від 03 січня 2024 року №365 позивач звернувся до суду з цим позовом з метою захисту порушених прав, шляхом зобов`язання Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 провести повторну військово-лікарську експертизу для встановлення ступеня придатності до військової служби ОСОБА_1 , з повним обстеженням, за необхідності - в умовах стаціонару, з метою оцінки стану здоров`я і фізичного розвитку ОСОБА_1 на момент огляду та визначення ступеня придатності до військової служби.

При прийнятті рішення у цій справі суд керується такими мотивами. Висновки суду:

Розділом ІІ Конституції України передбачені основоположні права, свободи та обов`язки людини і громадянина, серед яких відповідно до статті 65 встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України «Про військову службу і військовий обов`язок» від 25.03.1992 (далі - Закон № 2232-XII).

Відповідно до статті 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України. Військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями (частини перша-третя статті 1 Закону).

Згідно з частинами першою-третьою, шостою статті 2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом. Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями. Видом військової служби є зокрема військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Згідно із частинами 6, 13, 14 статті 2 Закону № 2232-XII, одним із видів військової служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Наказом Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за № 1109/15800, затверджено "Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України", (далі - Положення № 402).

Згідно з пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов`язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів. (пункт 1.2 глави 1 розділу І Положення №402).

Згідно пункту 2.2 розділу І Положення № 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази. Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров`я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та лікувальних закладах.

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.

Залучати особовий склад штатних ВЛК для вирішення питань та завдань, не пов`язаних із військово-лікарською експертизою, забороняється.

Відповідно до пункту 1.2 розділу І Положення № 402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров`я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Пункт 20.1 глави 20 розділу II Положення № 402 передбачає, що постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК.

Згідно з пунктом 22.1 глави 22 розділу II Положення № 402 дані про тих, хто пройшов медичний огляд (прізвище, ім`я та по батькові, рік народження, військове звання, військова частина, місяць та рік призову на військову службу тощо), діагноз та постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби та про причинний зв`язок записуються в Книгу протоколів засідань ВЛК (ЛЛК).

Отже, зі змісту наведених норм суд приходить до висновку, що постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються, зокрема, довідкою військово-лікарської комісії.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що Військово-лікарською комісією при Військовій частині НОМЕР_1 проведено 03.01.2024 медичний огляд ОСОБА_1 для визначення ступеня придатності до військової служби.

Згідно картки обстеження та медичного огляду №365 солдат Військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_1 , пройшов медичне обстеження наступними спеціалістами: терапевт, хірург, невропатолог, офтальмолог, ЛОР, дерматовенеролог, психіатр (психолог), стоматолог. А також додаткові методи обстеження, загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, флюорографія органів грудної клітки, ЕКГ.

За результатами медичного обстеження ОСОБА_1 Військово-лікарською комісією при Військовій частині НОМЕР_1 складено висновок у формі довідки військово-лікарської комісії від 03.01.2024 за № 365, згідно якої діагноз позивача: «Міокардитичний кардіосклероз. СН 0 ст. Пролапсмітрального клапану 1 ст. Вегетативна дисфункція нервової системи у вигляді цефалічного синдрому, есенціального тремору. Вертреброгенна цервікалгія, люмбалгія з незначним порушення функції. Остеоартроз обох плечових суглобів 1 ст., правого акроміально-ключичного з`єднання ІІ ст., лівого акромально-ключичного з`єднання суглобу ІІ ст., застаріле пошкодження передньої хрестоподібної зв`язки 1 ст, реактивний синовіїт лівого колінного суглобу з незначним порушенням функції. Розлад адаптації.». Згідно висновку ВЛК захворювання, ТАК, пов`язані з проходженням військової служби. «Хронічний некомпенсований тонзиліт» захворювання, НІ, не пов`язане з проходженням військової служби. На підставі статей 23-в, 61-в, 64-в, 83-в, 38-г, 45-г графи ІІ Розкладу хвороб придатний до військової служби.

Відповідно до підпункту 2.4.4 пункту 2.4 розділу ІІ Положення № 402 на ВЛК регіону покладаються, зокрема, обов`язки з організації військово-лікарської експертизи, керівництва підпорядкованими ВЛК, контролю за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності.

Згідно пункту 2.4.5 розділу І Положення № 402 ВЛК регіону має право, зокрема, оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК; направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової служби), військовозобов`язаних, резервістів, працівників.

Медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров`я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров`я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов`язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов`язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Як встановлено судом, 10.01.2024 представник позивача адвокат Куля В.С. скерував до 20 Регіональної військово-лікарської комісії скаргу №100124/21 на постанову Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 у формі довідки ВЛК від 03.01.2024 за №365.

За результатами розгляду скарги позивача №100124/21 на постанову ВЛК при ВЧ НОМЕР_1 у формі довідки ВЛК від 03.01.2024 за №365, 20 Регіональна військово-лікарська комісія листом №1854/1172 від 09.02.2024 повідомила, що за встановленими діагнозами постанову ВЛК Військової частини НОМЕР_1 згідно довідки ВЛК від 03.01.2024 прийнято вірно. У разі незгоди з рішенням ВЛК регіону таке рішення може бути оскаржено до ЦВЛК.

Згідно пункту 2.3 розділу І Положення № 402, на Центральну військово-лікарську комісію покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також: розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.

Центральна військово-лікарська комісія має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.

Судом встановлено, що 21.02.2024 представник позивача адвокат Куля В.С. скерував до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України скаргу № 210224/2 на рішення 20 Регіональної військово-лікарської комісії за результатами перегляду постанови ВЛК при ВЧ НОМЕР_1 у формі довідки ВЛК від 03.01.2024 № 365.

За результатами розгляду скарги позивача № 210224/2 та наданий копій медичних документів, Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України листом від 11.03.2024 за № 598/9/5092 повідомила про те, що за встановленим солдату ОСОБА_1 діагнозом постанову ВЛК військової частини НОМЕР_1 про ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК від 03.01.2024 № 365 прийнято обґрунтовано, відповідно до вимог Положення №420. Зазначені статті і пункти статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби відповідають встановленому діагнозу та прийнятій постанові ВЛК. Діагноз встановлено за результатами основних та додаткових спеціальних методів досліджень. Всі підтверджені додатковими методами досліджень діагнози зазначено у довідці ВЛК. Зазначені у деяких медичних документах ревматична хвороба та поєднана вада серця не підтверджені результатами додаткових спеціальних методів досліджень. Синкопальні стани також не підтверджено медичною документацією. На момент медичного огляду ВЛК після проведеного стаціонарного лікування, тривожно-депресивного синдрому не встановлено, діагностовано розлад адаптації. Згідно наданий копій медичних документів, захворювань, які відповідно до вимог Положення №420, зумовлюють непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку не вбачається. Підстав для скасування постанови ВЛК при ВЧ НОМЕР_1 про ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК від 03.01.2024 за №365 чи направлення солдата ОСОБА_1 на контрольний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби немає.

Суд зазначає, що законодавством регламентовано чітку процедуру проведення військово-лікарської експертизи військовослужбовця військово-лікарською комісією. При цьому медичний огляд військовослужбовця повинен здійснюватися за методом індивідуальної оцінки придатності їх до військової служби, тобто з урахуванням усіх медичних показників щодо стану здоров`я особи.

Твердження ОСОБА_1 , що огляд ВЛК було здійснено поверхнево, без ретельного дослідження захворювань, не взято до уваги медичні документи, надані для ВЛК та підтверджують наявність захворювань несумісних з проходженням військової служби, позивачу не було враховано: «1) Хронічна вертеброгенна попереково-крижова радикулопатія L5 зліва із стійким больовим та м`язово тонічним синдром на тлі остеохондрозу; 2) Краніоцервікоторкалгія; 3) Спондилоартроз; Випинання C5-C6; Порушення опорно-рухової функції хребта; 4) Міопія обох очей; 5) Ревматична хвороба серця: поєднана мітрально-аортальна вада; 6) Реактивний синовіїт лівого колінного суглобу; 7) Синкопальні стани ( анамнестично). Тремор рук. Інсомнія. Тривожно-депресивний синдром (по шкалі HADS: 17/16.; 8) Синдром кубільного каналу двобічно з невритом ліктьового нерва з парестезіями», є безпідставними. Медичний огляд позивача (військовослужбовця) проводився з дотриманням вимог Пункт 1.1 Глави 1 Розділу та пунктів 6.8, 6.9 Глави 6 Розділу II Положення №402.

Відповідно до картки обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 (копія додається з відзивом) (а.с.138-143) позивача було обстежено наступними лікарями військово-лікарської комісії при ВЧ НОМЕР_1 : стоматолог: 25.12.2023 приданий до військової служби; дерматовенеролог: 25.12.2023 придатний до військової служби; офтальмолог: 26.12.2023 здоровий, придатний; ЛОР: 20.12.2023 захворювання не пов`язане з проходженням військової служби терапевт: 27.12.2023 ст. 38г , придатний до військової служби; психіатр: 27.12.2023, розлад адаптації. Рекомендовано: госпіталізація після проходження ВЛК; травматолог: 30.12.2023, придатний до військової служби; невропатолог: 30.12.2023, придатний до військової служби.

Тобто, огляд ОСОБА_1 здійснено відповідно до вимог пункту 6.8. глави 6 розділу ІІ Положення 402.

Діагноз позивачу та ступень придатності до військової служби, зазначений у постанові ВЛК у формі довідки ВЛК від 03.01.2024 за № 365, встановлено шляхом аналізу наданої ним медичної документації, а також безпосереднього його огляду лікарями позаштатної військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 , про що були зроблені відповідні записи в карті обстеження та медичного огляду.

Під час медичного огляду військово-лікарською комісією з метою визначення придатності до військової служби ОСОБА_1 було проведено його повний медичний огляд, дослідженні всі надані ним медичні документи.

За медичними показниками позивача, керуючись пунктом 6.8 Глави 6 Розділу II Положення № 402, лікарі комісії визначили потребу в додатковому обстеженні ОСОБА_1 . Так, в графі 9 «Результати додаткових методів обстеження» містяться відмітки про проведення додаткових методів обстеження, а саме: 26.12.2023 проведено загальний аналіз крові, 26.12.2023 загальний аналіз сечі, 15.12.2023 флюорографію органів грудної клітки, 25.12.2023 ЕКГ (а.с.139).

Також під час проведення медичного обстеження лікарі Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 досліджували ряд медичних документів, поданих ОСОБА_1 , а саме: МРТ-обстеження, консультаційний висновок спеціаліста кардіолога, рентген-знімки, ехокардіографію, виписки із медичної картки амбулаторного(стаціонарного) хворого, перевідний епікриз, які були долучені відповідачем до відзиву на позовну заяву (а.с.145-164).

Позивач наполягає на тому, що при постановленні висновку про придатність до військової служби, комісією ВЛК не було враховано наявні у ОСОБА_1 захворювання, які передбачають визнання його непридатним або обмежено придатним відповідно до Положення №402.

Під час медичного огляду, лікарями кардіологом та невропатологом встановлені діагнози, щодо захворювань позивача, про що зроблено відповідні запис в карті обстеження та медичного огляду № 365.

Згідно оскаржуваної постанови ВЛК при ВЧ НОМЕР_1 у формі довідки ВЛК від 03.01.2024 за №365 встановленими діагнозами позивача є: «Міокардитичний кардіосклероз. СН 0 ст. Пролапс мі трального клапану 1 ст. Вегетативна дисфункція нервової системи у вигляді цефалічного синдрому, есенціального тремору. Вертреброгенна цервікалгія, люмбалгія з незначним порушення функції. Остеоартроз обох плечових суглобів 1 ст., правого акроміально-ключичного з`єднання ІІ ст., лівого акромально-ключичного з`єднання суглобу ІІ ст., застаріле пошкодження передньої хрестоподібної зв`язки 1 ст, реактивний синовіїт лівого колінного суглобу з незначним порушенням функції. Розлад адаптації. Хронічний некомпенсований тонзиліт».

Визначення придатності військовослужбовців до військової служби за діагнозами, вказаними в довідці ВЛК від 01.01.2024 № 365, регламентується статтями 39, 41, 67, 68 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток 1 до Положення № 402).

Відповідно пункту «а» статей 39, 41, 67, 68 Розкладу хвороб, непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку є військовослужбовці у яких встановлено значні порушення функцій. Під час медичного огляду позивача лікарями комісії не встановлено захворювань які підпадають під дію пункту «а» статей 39, 41, 67, 68 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток 1 до Положення № 402).

Відповідно пункту 20.4 глави 20 Розділу II Положення № 402, у воєнний час за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає постанову "придатний до військової служби", за винятком статей 2-в, 4-в, 5-в, 12-в, 13-в, 14-в, 17-в, 21-в, 22-в.

За результатами медичного огляду позивача, Військово-лікарською комісією при Військовій частині НОМЕР_1 встановлено діагнози на підставі статей 23-в, 61-в, 64-в, 83-в, 38-г, 45-г графи ІІ Розкладу хвороб. Вказані статті не підпадають під перелік статей Розкладу хвороб, зазначених у пункті 20.4 Глави 20 Розділу II Положення № 402, які передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби та за якими у воєнний час можливо прийняття постанови ВЛК «обмежено придатний до військової служби» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності, обмеженої придатності або непридатності до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

Окремо слід зауважити, що в графі 11 «Інформація щодо стану мого здоров`я надана мною в повному обсязі. Попереджений про надання неповної та недостовірної інформації.» міститься підпис ОСОБА_1 Жодних відміток про зауваження, щодо діагнозу, методів обстеження та їх результатів позивачем не зазначалось.

Тобто станом на 03.01.2024 (день винесення оскаржуваної постанови) позивач не мав скарг, щодо висновку ВЛК, оформленого у вигляді довідки ВЛК від 03.01.2024 за № 365.

Згідно з положеннями частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку.

Верховний Суд у постанові від 13.06.2018 у справі № 806/526/16 зазначив: «у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі».

У цій адміністративній справі, позивачем оскаржується рішення ВЛК, саме з підстав незгоди з визначенням його медичного діагнозу та неврахування Військово-лікарською комісією при Військовій частині НОМЕР_1 медичних даних.

Враховуючи правові позиції Верховного Суду від 13.06.2018 у справі № 806/526/16, від 12.06.2020 у справі № 810/5009/18 та від 12.02.2021 у справі №820/5570/16, суд не вправі надавати оцінку медичному діагнозу позивача, оскільки суд не є спеціальною установою в медичній сфері. Оцінка обгрунтованості висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.

При цьому суд звертає увагу на те, що ОСОБА_1 не надано суду експертних медичних висновків, які б підтверджували помилковість оцінки Військово-лікарською комісією при Військовій частині НОМЕР_1 стану здоров`я позивача, згідно поданих ним на ВЛК медичних документів.

Надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду. Така правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 12.06.2020 у справі № 810/5009/18 та від 12.02.2021 у справі №820/5570/16.

Враховуючи вказану практику Верховного Суду, суд лише перевіряв дотримання відповідачем процедури прийняття оскарженої постанови ВЛК, оформленої довідкою № 365 від 03.01.2024.

Судом було встановлено, що зміст картки обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 № 365 повністю відповідає змісту оскаржуваної довідки Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 від 03.01.2024 за № 365.

Форма довідки військово-лікарської комісії затверджена додатком 4 до Положення №402.

Довідка Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 від 03.01.2024 за №365 складена відповідно до вимог Положення №402. Така містить всіх необхідні реквізити, зокрема, кутовий штамп, особисті дані позивача, діагноз, висновок ВЛК з покликанням на відповідні статті Розкладу хвороб, ініціали та підписи ТВО голови ВЛК та секретаря ВЛК, місцезнаходження ВЛК та гербову печатку.

З огляду на вказане, суд приходить висновку, що довідка Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 від 03.01.2024 за № 365, відповідає вимогам Положення № 402 та складена у відповідності до додатку 4.

Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень на відповідність критеріям, які закріплені в частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України. Суд не перебирає на себе повноваження суб`єкта владних повноважень щодо встановлення діагнозів та прийняття висновків щодо придатності/непридатності до проходження військової служби.

Оскаржуване ОСОБА_1 рішення Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 оформлене у формі довідки ВЛК від 03.01.2024 за № 365 прийняте за встановлених обставин та без порушення вимог законодавства, а, отже, таке рішення є правомірним.

Підсумовуючи, суд відмовляє в позові повністю.

Щодо розподілу судових витрат у справі:

Сторони не понесли судових витрат у справі.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування рішення Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 у формі довідки ВЛК від 03 січня 2024 року №365 щодо визнання ОСОБА_1 придатним до військової служби та зобов`язання Військово-лікарську комісію при Військовій частині НОМЕР_1 (в особі Військової частини НОМЕР_1 ) провести повторну військово-лікарську експертизу для встановлення ступеня придатності до військової служби ОСОБА_1 , з повним обстеженням, за необхідності - в умовах стаціонару, з метою оцінки стану здоров`я і фізичного розвитку ОСОБА_1 на момент огляду та визначення ступеня придатності до військової служби.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 .

Відповідач: Військово-лікарська комісія при Військовій частині НОМЕР_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 , АДРЕСА_2 .

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.

СудІвано-Франківський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення17.09.2024
Оприлюднено19.09.2024
Номер документу121669803
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо проходження служби, з них

Судовий реєстр по справі —300/4462/24

Ухвала від 27.12.2024

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Желєзний І.В.

Постанова від 13.12.2024

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Глушко Ігор Володимирович

Постанова від 02.12.2024

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Глушко Ігор Володимирович

Ухвала від 19.11.2024

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Глушко Ігор Володимирович

Ухвала від 19.11.2024

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Глушко Ігор Володимирович

Ухвала від 25.10.2024

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Глушко Ігор Володимирович

Рішення від 17.09.2024

Адміністративне

Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Боршовський Т.І.

Ухвала від 18.06.2024

Адміністративне

Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Боршовський Т.І.

Ухвала від 06.06.2024

Адміністративне

Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Боршовський Т.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні