Справа № 155/459/24
Провадження № 2/156/208/24
У Х В А Л А
18 вересня 2024 року сел.Іваничі
Іваничівський районний суд Волинської області
в складі: головуючого судді Малюшевської І.Є.,
за участю секретаря судового засідання Киці Л.Ф.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в сел. Іваничі клопотання судового експерта Волинського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру про надання у розпорядження експерта додаткових зразків (об`єктів) для дослідження та внесення змін до ухвали суду про призначення експертизи в частині поставлених перед експертом питань у цивільній справі за позовом
ОСОБА_1 , представник позивачки - адвокат Жуковський Віталій Валентинович,
до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Горохівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції
про встановлення батьківства,
учасники справи:
позивачка ОСОБА_1 ,
представник позивачки ОСОБА_4 ,
відповідачка ОСОБА_2 ,
відповідач ОСОБА_3 ,
представник третьої особи не з`явився;
в с т а н о в и в :
У провадженні Іваничівського районного суду Волинської області перебуває вищевказана цивільна справа.
Ухвалою суду від 02.07.2024 року у справі № 155/459/24 призначено судово-біологічну молекулярно-генетичну експертизу методом ДНК аналізу, провадження у даній справі зупинено.
09.09.2024 року від Волинського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру надійшло клопотання судового експерта про надання у розпорядження експерта додаткових зразків (об`єктів) для дослідження та внесення змін до ухвали суду про призначення експертизи в частині поставлених перед експертом питань.
В обґрунтування клопотання судовий експерт покликається на те, що Методика проведення молекулярно-генетичних досліджень, якою керуються судові експерти Експертної служби МВС України при проведенні судових експертиз за експертною спеціальністю 9.5 «Молекулярно-генетичні дослідження», не передбачає вирішення питання біологічної спорідненості між онуком та бабусею і дідусем по батьківській лінії, тобто такі методики досліджень в експертних установах системи МВС України відсутні. Можливості Волинського НДЕКЦ при проведенні судових молекулярно-генетичних експертиз обмежуються лише встановленням біологічної спорідненості між батьками та дітьми. Додатковим методом встановлення біологічної спорідненості осіб по чоловічій лінії у Волинському НДЕКЦ може бути молекулярно-генетичне дослідження Y-хромосоми біологічно споріднених осіб чоловічої генетичної статі (дідусь-син-дядько-племінник-онук). Однак завдання, поставлене перед експертом в ухвалі суду про призначення експертизи, може бути вирішене можливостями Волинського НДЕКЦ лише при наявності зразка біологічного матеріалу ОСОБА_3 , як ймовірного біологічного батька дитини ОСОБА_5 . Для дослідження в якості зразка біологічного матеріалу померлого ОСОБА_3 , суд може надати зразки крові, кістковий матеріал померлого. У разі відсутності реагування на це клопотання упродовж 45 днів, а саме: ненадання у розпорядження експерта додаткових об`єктів та ухвали про зміну питань, поставлених на вирішення експертизи, на винесену ухвалу Іваничівського районного суду Волинської області буде складено повідомлення про неможливість проведення експертизи.
Ухвалою від 10.09.2024 поновлено провадження у справі з метою вирішення клопотання експерта.
У судовому засіданні позивачка не заперечила щодо клопотання судового експерта та зазначила, що належних померлому ОСОБА_3 речей у неї немає.
Представник позивачки адвокат Жуковський В.В. підтримав клопотання судового експерта та подав суду клопотання про зміну питань у призначеній судом судово-біологічній молекулярно-генетичній експертизі у цій справі та просив змінити перед експертом питання на: 1) чи наявна біологічна спорідненість за ознакою Y-хромосоми (дідусь-онук) між відповідачем ОСОБА_3 , мешканцем АДРЕСА_1 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ? Подане клопотання представник позивачки підтримав та просив задовольнити.
Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 повідомили суду, що належні померлому ОСОБА_3 речі вони спалили, а ті, що їм передали з місця несення ним служби попрали. Крім того, ОСОБА_3 помер на полі бою, на наступний день побратими забрали з поля бою його тіло, а вже наступного дня тіло померлого ОСОБА_3 впізнали брат з батьком і незадовго після цього ОСОБА_3 поховали. У відповідачів відсутні відомості про наявність у морзі зразків крові чи кісткового матеріалу померлого. Разом з тим, відповідачі погодилися на здійснення молекулярно-генетичного дослідження Y-хромосоми біологічно споріднених осіб чоловічої генетичної статі.
Зважаючи на викладені у клопотанні експерта обставини, враховуючи думку учасників справи, суд дійшов таких висновків.
Щодо клопотання судового експерта про необхідність зміни поставлених перед ним питань, суд звертає увагу судового експерта на положення частини 6 статті 103 та пункту 3 частини 6 статті 72 ЦПК України, відповідно до яких питання, які ставляться експерту, і його висновок щодо них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта; судовий експерт має право викладати у висновку експертизи виявлені в ході її проведення факти, які мають значення для справи і з приводу яких йому не були поставлені питання. Аналіз наведених норм процесуального закону дозволяє дійти висновку, що судовий експерт має право в межах предмета експертизи та його спеціальних знань встановити факти, які мають значення для справи, і з приводу яких йому не були поставлені питання (або були поставленні питання, які потребують зміни), зазначивши їх (факти) у відповідному висновку.
З пояснень позивачки та відповідачів в судовому засіданні встановлено, що зразків (об`єктів) крові, органів, тканин організму померлого, або речі особистого вжитку померлого, які не передавалися іншим особам для користування та не піддавалися чищенню чи пранню у сторін відсутні.
Також, суд зважає на можливість вирішення завдання, поставленого перед експертом в ухвалі суду про призначення експертизи, можливостями Волинського НДЕКЦ лише при наявності зразка біологічного матеріалу ОСОБА_3 , як ймовірного біологічного батька дитини ОСОБА_5 , про що судовим експертом зазначено у клопотанні, що суд розцінює як наявність можливості проведення призначеної судом молекулярно-генетичної експертизи, у разі наявності достатньої кількості зразків (об`єктів), та, як наслідок, отримання відповіді на питання, яке випливає зі змісту поставленого перед експертом питання, а саме: наявна чи відсутня спорідненість дитини з кревними родичами, що не виходить за межі спеціальних знань судового експерта та перебуває в межах предмету експертизи. У зв`язку з цим клопотання представника позивачки адвоката Жуковського В.В. про зміну питань у призначеній судом судово-біологічній молекулярно-генетичній експертизі до задоволення не підлягає.
Однак, враховуючи вищевикладене у свої сукупності, з метою забезпечення виконання ухвали Іваничівського районного суду Волинської області від 02.07.2024 року суд вважає за необхідне уточнити поставлені перед експертом в ухвалі суду питання, а провадження у справі зупинити на час проведення судово-біологічної молекулярно-генетичної експертизи.
Керуючись статтями 102-105, 252, 253, 260, 261 ЦПК України, суд
п о с т а н о в и в :
Клопотання експерта Волинського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру про надання у розпорядження експерта додаткових зразків (об`єктів) для дослідження та внесення змін до ухвали суду про призначення експертизи в частині поставлених перед експертом питань задовольнити.
Уточнити поставлене перед експертом в ухвалі Іваничівського районного суду Волинської області від 02.07.2024 року про призначення судово-біологічної молекулярно-генетичної експертизи, питання 2.2) резолютивної частини ухвали, а саме: доповнити та викласти вказане питання в такій редакції:
чи є кровне споріднення між відповідачем ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканцем АДРЕСА_1 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ? Чи може ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканець АДРЕСА_1 бути біологічнимродичем почоловічій лінії ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ?
У задоволенні клопотання представника позивачки адвоката Жуковського В.В. про зміну питань у призначеній Іваничівським районним судом Волинської області від 02.07.2024 року судово-біологічній молекулярно-генетичній експертизі відмовити.
Роз`яснити судовому експерту положення частини 6 статті 103 та пункту 3 частини 6 статті 72 ЦПК України, відповідно до яких питання, які ставляться експерту, і його висновок щодо них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта; судовий експерт має право викладати у висновку експертизи виявлені в ході її проведення факти, які мають значення для справи і з приводу яких йому не були поставлені питання.
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та окремому оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Повний текст ухвали складено 18 вересня 2024 року.
Cуддя І.Є. Малюшевська
Суд | Іваничівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 18.09.2024 |
Оприлюднено | 20.09.2024 |
Номер документу | 121694244 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Іваничівський районний суд Волинської області
Малюшевська І. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні