Справа №766/15193/24
н/п 1-кс/766/7373/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2024 року
Слідчий суддя Херсонського міського суду Херсонської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,
представника скаржника - адвоката ОСОБА_3 ,
розглянувши скаргу Фермерського господарства «Алєанд», подану в його інтересах адвокатом ОСОБА_3 , на бездіяльність слідчого щодо невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за його заявою -
в с т а н о в и л а:
10 вересня 2024 року представник скаржника звернувся до слідчого судді зі скаргою, в якій просить зобов`язати уповноважену особу ІНФОРМАЦІЯ_1 внести до ЄРДР відомості, викладені у заяві адвоката ОСОБА_3 , поданої ним в інтересах ФГ «Алєанд» 02.08.2024. Просить поновити строк подання даної скарги.
В обґрунтування поновлення строку звернення за скаргою послався на такі обставини:
02.08.2024 адвокат ОСОБА_3 , який діяв в інтересах ФГ « Алєанд », подав до Головного слідчого управління Служби безпеки України заяву про кримінальні правопорушення, передбачені частиною четвертою статті 111-1 КК України та частиною другою статті 197-1 КК України.
09.08.2024 адвокатом ОСОБА_3 на його електронну адресу, яка міститься в ЄРАУ, був отриманий лист №6/щ-1179-сг/38 від 05.08.2024, яким Головне слідче управління СБ України повідомило про направлення вказаної заяви на підставі частини першої статті 218 КПК України до слідчого відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 для розгляду та прийняття рішення згідно з вимогам чинного законодавства.
Дані обставини підтверджуються заявою про кримінальне правопорушення, отриманим адвокатом ОСОБА_3 листом, а також протоколом огляду вмісту електронної поштової скриньки від 06.09.2024.
05.09.2024 адвокатом ОСОБА_3 на цю саму електронну адресу був отриманий лист №71/6/373-8641 від 26.0.2024, яким слідчий відділ ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомив, що за результатами опрацювання заяви ФГ « Алєанд » від 02.08.2024 відомостей про кримінальне правопорушення, які відносяться до підслідності органів Служби безпеки України, які підлягають внесенню до ЄРДР в порядку статті 214 КПК України, не встановлено.
Одночасно, у зв`язку із наявністю обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, яке відноситься до підслідності органів Національної поліції, подана ФГ «Алєанд» заява була скерована до ГУНП в Херсонській області за супровідним листом №716/373-8640 від 26.08.2024. В листі зазначалося, що за результатом опрацювання цієї заяви встановлені обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, яке відноситься до підслідності органів Національної поліції.
Але в КПК України не передбачено обов`язкової вимоги щодо дотримання правил підслідності при внесенні відомостей до ЄРДР. Тобто, особа може звернутися із заявою про вчинення кримінального правопорушення до будь-якого слідчого, дізнавача, прокурора, і вони мають внести відповідні відомості до ЄРДР. Крім того, стаття 214 КПК України не містить вказівки і на можливість КПК України не вносити відомості, якщо кримінальне правопорушення не підслідне відповідному органу розслідування (про це йдеться у постановах ККС ВС у справах №332/1189/18, №454/2576/17).
Також, жодною нормою КПК України не передбачено і право органу досудового розслідування прийняття ним самостійного рішення про передачу поданої йому заяви про кримінальне правопорушення до іншого органу досудового розслідування, до родової (предметної) підслідності якого відноситься у такій заяві кримінальне правопорушення
До моменту отримання листа №71/6/373-8641 від 26.0.2024 адвокат ОСОБА_3 не володів інформацією про дату отримання ІНФОРМАЦІЯ_1 заяви про кримінальне правопорушення, що унеможливлювало встановлення дати, від якої слід було відраховувати встановлений частиною першою статті 214 КПК України, строк внесення даним органом досудового розслідування викладених в такій заяві відомостей до ЄРДР, а відтак і дату початку перебігу встановленого частиною першою статті 304 КПК України строку подання даної скарги.
У судовому засіданні представник скаржника щодо поважності пропуску строку звернення до суду із скаргою послався на обставини, зазначені у скарзі.
Мотивація суду:
Заслухавши пояснення представника скаржника, дослідивши матеріали, додані до скарги, слідчий суддя дійшла наступного.
Відповідно до ч.1 ст.304 КПК України скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, передбаченої частиною першою ст.303 цього Кодексу можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії чи бездіяльності. Якщо рішення слідчого чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії.
Відповідно до ч.1 ст.214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинене кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування, та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, тобто внесення відомостей до ЄРДР рішенням не оформляється, а доказом внесення відомостей до ЄРДР є надання заявнику витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
В разі невнесення таких відомостей КПК України не містить припису оформляти таку відмову процесуальним документом.
Отже, десятиденний строк на оскарження рішення слідчого чи прокурора щодо невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань наступає після сплину 48 годин після подання заяви про кримінальне правопорушення (протягом 24 годин відомості повинні бути внесені, плюс - через 24 годині після внесення наданий витяг з ЄРДР).
Згідно змісту скарги, доданих документів та пояснень представника скаржника у судовому засіданні заява про кримінальне правопорушення була подана ним до Головного слідчого управління Служби безпеки України 02.08.2024 і в цей же день заява отримана вказаним органом.
Отже, відомості про кримінальне правопорушення мали б бути внесені протягом 24 годин, тобто 05 серпня 2024 року. Протягом наступних 24 годин заявнику мав бути виданий витяг з ЄРДР. Оскільки цього не було вчинено, то десятиденний строк на оскарження бездіяльності слідчих Головного слідчого управління СБУ України розпочинається з 15 серпня 2024 року.
Слідчий суддя зазначає, що ст.214 КПК України не передбачає перенаправлення слідчим, прокурором будь-якого рівня отриманої заяви про кримінальне правопорушення до іншого правоохоронного для вирішення питання про внесення відомостей до ЄРДР.
Стаття 214 КПК України не передбачає жодної підслідності. Тобто, кожна особа має право звернутися до будь-якого правоохоронного органу, який уповноважений вносити відомості про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
Визначення підслідності визначається вже після внесення відомостей про кримінальне правопорушення. Кожен орган може внести відомості до ЄРДР і направити кримінальне провадження за підслідністю.
Відсутність таких вимог у ст.214 КПК України відомі і скаржнику, і він у скарзі зазначає про недопустимість перенаправлення його заяви до іншого правоохоронного органу. Представник у судовому засіданні зазначав, що він подавав заяву до Головного слідчого управління СБУ України, оскільки йому так було зручно.
За викладених обставин у представника скаржника не було підстав очікувати відповіді з органу, до якого він подав заяву про кримінальне правопорушення. І таке очікування не може бути поважною причиною пропуску строку для звернення зі скаргою до суду.
Відповідно до пункту 3 частини 2 ст.304 КПК України скарга повертається, якщо скарга подана після закінчення строку, передбаченого частиною першою цієї статті і особа, яка її подала не порушує питання про поновлення цього строку або слідчий суддя за заявою особи не знайде підстав для його поновлення.
Слідчий суддя не знаходить підстав для поновлення строку для звернення зі скаргою, а тому скарга повертається скаржнику.
Повернення скарги не позбавляє скаржника повторно звернутися із заявою про кримінальне правопорушення
Керуючись ст.214, п.3 ч.2 304 КПК України, слідчий суддя -
п о с т а н о в и л а:
Повернути Фермерському господарству «Алєанд» скаргу, подану в його інтересах адвокатом ОСОБА_3 , на невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за його заявою.
Ухвала протягом п`яти днів може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Херсонського апеляційного суду.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Херсонський міський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 18.09.2024 |
Оприлюднено | 23.09.2024 |
Номер документу | 121695531 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань |
Кримінальне
Херсонський міський суд Херсонської області
Черниш О. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні