Постанова
від 10.09.2024 по справі 161/7830/24
ВОЛИНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 161/7830/24 Головуючий у 1 інстанції: Філюк Т. М. Провадження № 22-ц/802/909/24 Доповідач: Данилюк В. А.

ВОЛИНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 вересня 2024 року місто Луцьк

Волинський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого судді Данилюк В. А.,

суддів Киці С. І., Шевчук Л. Я.,

секретаря Черняк О. В.,

з участю:

заявника ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Служба у справах дітей, сім`ї та соціального захисту населення виконавчого комітету Боратинської сільської ради Луцького району, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про встановлення факту самостійного виховання, утримання та проживання дитини віком до 18 років, за апеляційною скаргою заявника ОСОБА_1 на ухвалу Луцького міськрайонного суду Волинської області від 23 липня 2024 року,

В С Т А Н О В И В:

23 квітня 2024 року заявник ОСОБА_1 звернувся до Луцького міськрайонного суду Волинської області із заявою про встановлення факту самостійного виховання, утримання та проживання дитини віком до 18 років.

Заву обґрунтував тим, що перебував в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 , який розірвано рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14.11.2018 року. Мають спільну неповнолітню дитину - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Вказує, що неповнолітній син проживає з ним, і він самостійно його виховує та утримує. Ним, як батьком дитини, створені всі умови для виховання дитини, яка має все необхідне для свого розвитку. 07 лютого 2023 року між ним та ОСОБА_2 укладено нотаріально посвідчений договір про визнання місця проживання дитини, умов її утримання та участі батьків у вихованні. Вказує, що перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 , та 23.03.2024 року йому надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком на рік. Однак, після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 10449, щоб підтвердити статус особи, що виховує та утримує самостійно дитину потрібно буде надати рішення суду. А тому, з метою отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації він змушений звернутися до суду з відповідною заявою.

Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 23 липня 2024 року зупинено провадження у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Служба у справах дітей, сім`ї та соціального захисту населення виконавчого комітету Боратинської сільської ради Луцького району, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про встановлення факту самостійного виховання, утримання та проживання дитини віком до 18 років до закінчення перегляду судового рішення у подібних правовідносинах у касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду у цивільній справі №201/5972/22(провадження № 14-132цс23).

Не погоджуючись з ухвалою суду, заявник ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій вказує на незаконність, необґрунтованість постановленої ухвали, вважає ухвалу такою, що постановлена з порушенням засад цивільного судочинства, просить ухвалу скасувати, а справу скерувати для продовження розгляду.

Відзив на апеляційну скаргу не подавався.

В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 , апеляційну скаргу підтримав.

Від заінтересованої особи Служба у справах дітей, сім`ї та соціального захисту населення виконавчого комітету Боратинської сільської ради Луцького району надійшло клопотання про розгляд справи у їх відсутності, апеляційну скаргу підтримують.

Інші учасники справи в судове засідання не з`явились, хоча про час та місце розгляду справи були повідомлені.

Заслухавши пояснення заявника, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга до задоволення не підлягає з таких підстав.

Встановлено, що на обговорення в судовому засіданні було поставлено питання про зупинення провадження у даній справі на підставі п.10 ч.1 ст.252 ЦПК України, так як правовідносини у цій справі є подібними до правовідносин, які є предметом розгляду в іншій справі № 201/5972/22, та яка знаходиться на розгляді Великої Палати Верховного Суду.

Заявник в судовому засіданні заперечив проти зупинення провадження у справі вказавши, що правовідносини цих справ не є подібними.

Судом встановлено, що ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду 27 вересня 2023 року справу № 201/5972/22 передано на розгляд Великої Палати Верховного Суду з посиланням на частину п`яту статті 403 ЦПК України, якою передбачено, що суд, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії або палати, має право передати справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду, якщо дійде висновку, що справа містить виключну правову проблему і така передача необхідна для забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовчої практики.

Передаючи справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду керувався тим, що у цій справі заявник звернувся до суду в порядку окремого провадження із заявою про встановлення юридичного факту, а саме встановлення факту самостійного виховання дитини, зокрема, з метою (згідно з доводами заявника) отримання соціальної допомоги як батьку, що самостійно виховує дитину, а також отримання відстрочки від мобілізації.

Тобто, заявлені вимоги, враховуючи їх мету, пов`язані з доведенням існування підстав для визнання (підтвердження) за ним певного соціально-правового статусу, не пов`язаного з будь-якими цивільними правами та обов`язками, їх виникненням, існуванням та припиненням. Відповідно, за своїм предметом та можливими правовими наслідками такі вимоги пов`язані з публічно-правовими відносинами заявника з державою.

Згідно з ухвалою Верховного Суду від 27 вересня 2023 року підставою для передачі справи на розгляд Великої Палати стала очевидна необхідність формування єдиної правозастосовчої практики у вказаній сфері правовідносин, і ці проблемні питання, на думку колегії суддів, належать до компетенції Великої Палати Верховного Суду, як інституції, діяльність якої спрямована на вирішення виключних правових проблем, вирішення міжюрисдикційних спорів в цілях забезпечення однакового застосування судами норм матеріального і процесуального права.

Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 26 жовтня 2023 року справу № 201/5972/22 прийнято до розгляду та призначено до розгляду Великою Палатою Верховного Суду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними в ній матеріалами на 05 грудня 2023 року.

Станом на 23.07.2024 Великою Палатою Верховного Суду ще не закінчено розгляд у касаційному порядку справи № 201/5972/22.

Згідно з ч.4 ст.263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 252 ЦПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках: 1) перебування учасника справи на альтернативній (невійськовій) службі не за місцем проживання або на строковій військовій службі; 2) захворювання учасника справи, підтвердженого медичною довідкою, що виключає можливість явки до суду протягом тривалого часу; 3) перебування учасника справи у довгостроковому службовому відрядженні; 4) розшуку відповідача в разі неможливості розгляду справи за його відсутності; 5) призначення судом експертизи; 6) направлення судового доручення щодо збирання доказів у порядку, встановленому статтею 87 цього Кодексу; 7) надходження заяви про відвід; 8) звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави; 9) прийняття ухвали про тимчасове вилучення доказів державним виконавцем для дослідження судом; 10) перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (у іншій справі) у касаційному порядку палатою, об`єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду.

Зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення судом учинення процесуальних дій під час розгляду справи з визначених у законі об`єктивних підстав, які перешкоджають подальшому її розгляду, і, передбачити усунення яких неможливо.

Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду в порядку окремого провадження із заявою про встановлення факту самостійного виховання дитини та не заперечує, що встановлення такого факту пов`язано, окрім іншого, з отриманням відстрочки від мобілізації.

У справі, що переглядається Великою Палатою Верховного Суду, заявлено аналогічні вимоги в порядку окремого провадження, і з тією ж метою, тому доводи апеляційної скарги про те, що правовідносини у цих є відмінними, не заслуговують на увагу.

Отже, дії суду першої інстанції, який зупинив провадження у справі до закінчення перегляду судового рішення у подібних правовідносинах у касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду, є цілком обґрунтованими та відповідають вимогам чинного законодавства.

Відповідно до ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що оскаржувана ухвала постановлена судом з додержанням норм цивільного процесуального права, а тому підстав для її скасування, як просив заявник у поданій апеляційній скарзі, не вбачає.

Доводи апеляційної скарги не спростовують вірних висновків суду першої інстанції та не впливають на законність оскаржуваної ухвали.

Керуючись ст.ст. 367, 374, 375, 381-382, 389 ЦПК України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу заявника ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Ухвалу Луцького міськрайонного суду Волинської області від 23 липня 2024 року в даній справі залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Головуючий

Судді :

СудВолинський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення10.09.2024
Оприлюднено20.09.2024
Номер документу121699347
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —161/7830/24

Ухвала від 23.10.2024

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Філюк Т. М.

Ухвала від 01.10.2024

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Філюк Т. М.

Постанова від 10.09.2024

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Данилюк В. А.

Постанова від 10.09.2024

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Данилюк В. А.

Ухвала від 19.08.2024

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Данилюк В. А.

Ухвала від 14.08.2024

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Данилюк В. А.

Ухвала від 23.07.2024

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Філюк Т. М.

Ухвала від 23.07.2024

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Філюк Т. М.

Ухвала від 10.06.2024

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Філюк Т. М.

Ухвала від 08.05.2024

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Філюк Т. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні