Рішення
від 19.09.2024 по справі 746/171/24
СРІБНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 746/171/24

2/746/61/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" вересня 2024 р.

смт Срібне

Срібнянський районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого судді - Ходіч В.М.,

з участю секретаря - Гриценко А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт Срібне справу за позовом ОСОБА_1 до Срібнянської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області, третя особа: Срібнянська державна нотаріальна контора Східного міжрегіонального управління юстиції Міністерства юстиції України, про поновлення строку на подання заяви про прийняття спадщини за законом -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до Срібнянської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області, третя особа: Срібнянська державна нотаріальна контора Східного міжрегіонального управління юстиції Міністерства юстиції України, про поновлення строку на подання заяви про прийняття спадщини за законом, посилаючись на те, що її мати ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після смерті матері відкрилась спадщина, яка складається з житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , та прибудинкової земельної ділянки площею 0,1846 га за цією ж адресою. Спадкоємцями першої черги за законом є дочка ОСОБА_3 та син ОСОБА_4 , який не виявив бажання подавати протягом встановленого законом строку заяву про прийняття спадщини. ОСОБА_1 вирішила прийняти спадщину і в установлений законом 6-ти місячний строк 17 березня 2023 року подала заяву про прийняття спадщини яка посвідчена тимчасово виконуючим обов`язки нотаріуса м.Москва та поштовим відправленням надіслала повіреному ОСОБА_5 у м.Суми. Але у бюро перекладів їй було відмовлено у здійсненні перекладу, апостилюванні та нотаріальному посвідченні через збройну агресію російської федерації і визнання росії агресором з 24.02.2022 року, заяву було повернуто довірителю для направлення позивачці з метою перекладу її на території рф. 07.06.2023 року у м.Москва російської федерації дану заяву було завірено нотаріально. В зв`язку з цим нею був порушений 6-місячний строк для подання заяви про прийняття спадщини. Просить визначити додатковий строк у 4 місяці для подання заяви про прийняття спадщини.

Позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_6 у судове засідання не з`явилися, від представника надійшла заява, про розгляд справи без їх участі, заявлені вимоги підтримують повністю та просять їх задовольнити з вищевказаних підстав.

Представник відповідача Срібнянської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області у судове засідання не з`явився, надали заяву про розгляд справи за відсутності представника відповідача, при винесенні рішення покладаються на розсуд суду.

Представник 3-ї особи Срібнянської державної нотаріальної контори Східного міжрегіонального управління юстиції Міністерства юстиції України у судове засідання не з`явився, надали заяву про розгляд справи за відсутності представника, рішення просять винести згідно закону.

Дослідивши докази, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

17 березня 2023 року ОСОБА_1 подала заяву про прийняття спадщини, яка посвідчена тимчасово виконуючим обов`язки нотаріуса м.Москва та зареєстрована у реєстрі і поштовим відправленням надіслала повіреному ОСОБА_5 у м.Суми, де у бюро перекладів їй було відмовлено у здійсненні перекладу, апостилюванні та нотаріальному посвідченні через збройну агресію російської федерації і визнання росії агресором з 24.02.2022 року, заяву було повернуто довірителю для направлення позивачці з метою перекладу її на території рф. 07.06.2023 року у м.Москва російської федерації дану заяву було завірено нотаріально.

04 серпня 2023 року Срібнянською державною нотаріальною конторою Східного міжрегіонального управління юстиції Міністерства юстиції України ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина перша та друга статті 1220 ЦК України).

Частиною першою та другою статті 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина перша статті 1270 ЦК України). У зв`язку з воєнним станом, введеним на території України Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022, із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 і який діє і досі, та на підставі п.3 Постанови Кабінету Міністрів України №164 від 28.02.2022 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» (зі змінами та доповненнями) встановлено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці.

Наслідки пропущення строку для прийняття спадщини визначені статтею 1272 ЦК України.

Відповідно до частини першої статті 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Разом з тим, частиною третьою статті 1272 ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до частини першої статті 16 ЦК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Частиною першою статті 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

З урахуванням цих норм правом на звернення до суду за захистом наділена особа лише в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, уповноважених захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси. Суд повинен установити, чи були порушені, не визнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, і залежно від установленого вирішити питання про задоволення позовних вимог або відмову в їх задоволенні.

Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій, які має оцінити суд з урахуванням доводів та заперечень учасників справи та врахувавши всі фактичні обставини.

Відповідно до принципу диспозитивності цивільного процесу сторони справи на власний розсуд розпоряджаються наданими їм законом правами та обов`язками щодо предмета спору, а суд на засадах змагальності сторін може лише сприяти застосуванню таких прав та виконанню обов`язків, ураховуючи при цьому принципи справедливості та рівності учасників процесу перед законом та судом.

Відповідно до частин першої та другої статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.

Вимогами частини третьої статті 12 ЦПК України установлено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до частини першої статті 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Згідно з частиною другою статті 78 ЦПК України, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Факт проживання позивача в росії сам по собі не свідчить про наявність об`єктивних, непереборних перешкод для звернення із заявою про прийняття спадщини.

Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через його необізнаність про місце нотаріального посвідчення заяви та проставлення апостиля, то правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні.

Таким чином, враховуючи наведене, суд із урахуванням вказаних норм матеріального права та релевантної судової практики, на підставі належним чином оцінених доказів, поданих сторонами, з урахуванням встановлених обставин і вимог, приходить до висновку про відсутність підстав для визначення ОСОБА_1 додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, оскільки зазначені стороною позивача доводи причин пропуску такого строку не є тими безумовними підставами, з якими закон пов`язує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.76-89, 141, 258-268 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Срібнянської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області, третя особа: Срібнянська державна нотаріальна контора Східного міжрегіонального управління юстиції Міністерства юстиції України, про поновлення строку на подання заяви про прийняття спадщини за законом відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення; якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.273 ЦПК України.

Суддя В.М. Ходіч

СудСрібнянський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення19.09.2024
Оприлюднено23.09.2024
Номер документу121722321
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —746/171/24

Постанова від 06.12.2024

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Онищенко О. І.

Ухвала від 28.10.2024

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Онищенко О. І.

Ухвала від 28.10.2024

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Онищенко О. І.

Рішення від 19.09.2024

Цивільне

Срібнянський районний суд Чернігівської області

Ходіч В. М.

Ухвала від 22.08.2024

Цивільне

Срібнянський районний суд Чернігівської області

Ходіч В. М.

Ухвала від 22.05.2024

Цивільне

Срібнянський районний суд Чернігівської області

Ходіч В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні