Рішення
від 05.09.2024 по справі 921/265/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.09.2024 Справа № 921/265/24

Господарський суд Львівської області у складі судді Петрашка М.М. розглянув матеріали справи

за позовом Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" в особі Філії - Львівське обласне управління Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України"

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Медичний центр Борис"

про стягнення 49424,99 грн

за участю представників:

від позивача Дільний Н.З.

від відповідача не з`явився

Суть спору: Позовні вимоги заявлено Акціонерним товариством "Державний ощадний банк України" в особі Філії - Львівське обласне управління Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Медичний центр Борис" про стягнення 49424,99 грн, з яких 16722,55 грн - заборгованість по орендній платі, 1143,43 грн - пеня, 6817,88 грн - інфляційні втрати, 1499,00 грн - 3% річних, 14792,96 грн - заборгованість по відшкодуванню витрат, пов`язаних з оплатою спожитих орендарем в об`єкті оренди комунальних та експлуатаційних послуг, витрат, пов`язаних з оплатою за користування земельною ділянкою, на якій розташований об`єкт оренди і податок на нерухомість, 1081,21 грн - пеня, 6039,96 грн - інфляційні втрати та 1328,00 грн - 3% річних.

Хід розгляду справи викладено в ухвалах суду та відображено в протоколах судового засідання.

Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, позов просив задовольнити з підстав, що наведені у позовній заяві та письмових поясненнях по справі.

Відповідач явку представника в судове засідання не забезпечив, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, заслухавши доводи представника позивача, суд встановив таке.

30.06.2019 між Акціонерним товариством "Державний ощадний банк України" в особі Філії - Львівське обласне управління Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Медичний центр Борис" (орендар) укладено договір оренди нерухомого майна б/н, відповідно до пунктів 1.1.-1.4. якого Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування нерухоме майно приміщення № 6, 7, 8, загальною площею 65,6 кв.м., розташовані па першому поверсі будинку № 43 в м. Глиняни Золочівського р-ну, вул. Шевченка, що вказане на Схемі, що є Додатком № 1 до цього Договору (надалі - «Об`єкт оренди»). Вартість Об`єкта оренди з урахуванням індексації (первісна вартість на дату укладення договору) становить - 260210,00 грн. Об`єкт оренди належить Орендодавцю на праві приватної власності на підставі Свідоцтва Серія САС №514621. Право приватної власності Орендодавця на Об`єкт оренди зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується витягом №167243091 від 20.05.2019 року. Об`єкт оренди передається Орендарю для розміщення аптеки. Орендар використовує Об`єкт оренди виключно для цілей, визначених в цьому пункті.

Згідно з пунктами 2.1. та 2.2. договору, Об`єкт оренди передається Орендарю в користування на строк до 30.05.2022 без права реєстрації Орендаря за місцезнаходженням Об`єкта оренди. Перебіг строку оренди за цим Договором починається з дати отримання Орендарем за Актом приймання-передачі Об`єкту оренди в оренду та закінчується зі спливом строку, встановленого п. 2.1. цього договору.

Пунктами 3.1.-3.3. договору передбачено, що Орендар сплачує на користь Орендодавця орендну плату за перший місяць оренди у розмірі 1175,40 грн, в т.ч. ПДВ. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за попередній місяць, за винятком дефляції. Орендар сплачує орендну плату щомісячно в безготівковій формі, в національній валюті України на поточний рахунок Орендодавця до 15 числа наступного за звітним місяцем на підставі наданих Орендодавцем рахунків.

Відповідно до пункту 3.4. договору, окрім орендної плати, Орендар відшкодовує орендодавцю його витрати, пов`язані з оплатою спожитих Орендарем в Об`єкті оренди комунальних та експлуатаційних послуг (електропостачання, газопостачання, водопостачання, водовідведення і каналізації) на підставі наданих Орендодавцем рахунків протягом 10 (десяти) робочих днів від дати їх отримання, при цьому розмір такого відшкодування збільшений на суму ПДВ.

Згідно з пунктом 3.5. договору, окрім орендної плати, Орендар відшкодовує Орендодавцю його витрати, пов`язані з оплатою за користування земельною ділянкою, на якій розташований Об`єкт оренди та податок на нерухомість у відповідності до наданих Орендодавцем рахунків.

Пунктами 3.8. та 3.9. договору передбачено, що орендна плата та відшкодування витрат Орендодавця, пов`язаних з оплатою спожитих Орендарем в Об`єкті оренди комунальних та експлуатаційних послуг, податків, нараховується від дня підписання Сторонами акту приймання-передачі Об`єкта оренди в оренду до дня підписання Сторонами акту приймання-передачі Об`єкта оренди з оренди включно. За неповний календарний місяць користування Об`єктом оренди Орендар сплачує орендну плату та відшкодування витрат Орендодавця, пов`язаних з оплатою спожитих Орендарем в Об`єкті ореади комунальних та експлуатаційних послуг, податків, пропорційно, виходячи з фактичної кількості днів користування Об`єктом оренди в місяці, в якому передано/повернуто Об`єкт оренди.

Відповідно до пункту 4.1. договору, передача Об`єкта оренди в оренду здійснюється протягом 3 (трьох) робочих днів з дати укладення цього Договору за актом приймання-передачі.

Згідно з пунктом 5.1.3. договору, Орендодавець має право отримувати від Орендаря орендну плату, відшкодування сплаченої вартості спожитих комунальних та експлуатаційних послуг, податків, інших платежів, передбачених Договором та законодавством України.

Пунктом 6.2.3. договору передбачено, що Орендар зобов`язується в строк та в порядку, визначеному цим Договором, сплачувати орендну плату, відшкодувати Орендодавцю вартість спожитих комунальних та експлуатаційних послуг, податків. Неотримання Орендарем рахунків за оренду та інших платежів (окрім рахунків на компенсацію витрат з оплати спожитих комунальних та/або експлуатаційних послуг) за умовами цього Договору не є підставою для несплати зобов`язань Орендарем за Договором.

Відповідно до пункту 8.1. договору, у випадку порушення Орендарем строку внесення орендної плати, інших платежів за Договором, Орендар сплачує Орендодавцю пеню у розмірі подвійної облікової ставку Національного банку України, яка діяла в період прострочення від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

Згідно з пунктом 8.9. договору, за домовленістю Сторін до вимог Орендодавця, про стягнення із Орендаря заборгованості з будь-яких платежів, передбачених цим Договором, сум збитків та нарахованих штрафних санкцій встановлюється позовна давність у три роки.

Пунктом 11.1. договору передбачено, що цей Договір вважається укладеним, набирає чинності з моменту його підписання Сторонами і діє протягом усього строку оренди, а в частині виконання зобов`язань до моменту їх повного виконання.

Відповідно до пункту 11.3. договору, дія цього Договору припиняється у випадках: закінчення строку, на який його було укладено; дострокового його розірвання за згодою Сторін; відчуження об`єкта оренди; у випадках передбачених п. 11.4. цього Договору; в інших випадках, встановлених законодавством України.

Згідно з пунктом 11.4. договору, цей Договір може бути достроково розірваний Орендодавцем в односторонньому порядку у наступних випадках:

- наявності заборгованості Орендаря з будь яких платежів, покладених на нього цим Договором, строк якої перевищує 30 (тридцять) календарних днів, незалежно від суми заборгованості;

- якщо Орендар використовує Об`єкт оренди з метою, що суперечить п. 1.4 цього Договору;

- Орендар систематично (більше трьох разів протягом строку дії Договору) порушує обсяги та строки оплати орендної плати та/або інших платежів;

- якщо Орендар без письмової згоди Орендодавця передав Об`єкт правом користування Об`єктом оренди (його частиною);

- якщо Орендар своєю недбалою поведінкою створює загрозу пошкодження Об`єкта оренди;

- порушення Орендарем вимог, передбачених п.п. 4.4., 6.1.3., 6.3.5., 6.3.9., 7.5. Договору. При цьому, Договір вважатиметься розірваним на 30-й календарний день з дати направлення відповідного письмового повідомлення Орендодавця Орендареві цінним листом з вкладенням опису. У випадку розірвання договору з підстав, передбачених п. 11.4. Договору, орендна плата та/або інші платежі, сплачені Орендарем в попередні місяці оренди, перерахунку та поверненню не підлягають.

Пунктом 11.5. договору передбачено, що цей договір також може бути достроково розірваний кожною з Сторін в односторонньому порядку, про що Сторона повідомляє іншу Сторону за 60 (шістдесят) календарних днів до дати такого розірвання.

Відповідно до пунктів 12.10.-12.12. договору, усі додатки до цього Договору є його невід`ємною частиною. Орендар є платником податку на прибуток на загальних умовах згідно Податкового кодексу України. Орендодавець є платником Податку на прибуток підприємств на загальних умовах згідно Податкового кодексу України.

Відповідно до підписаних обома сторонами актів приймання-передачі об`єкт оренди був переданий в оренду 30.04.2019 та повернутий з оренди 08.06.2021.

На виконання пунктів 3.2., 3.3., 3.4. та 3.5 Договору Орендодавець направляв на адресу Орендаря рахунки, копії яких долучено до позовної заяви, проте частина з них повертались до Орендодавця із відміткою «за закінченням терміну зберігання» (за січень 2021 року, березень 2021 року, квітень 2021 року, травень 2021 року, червень 2021 року).

Як зазначено у позовній заяві, в порушення умов договору (п.3.2., п.3.3., п.3.4., п.3.5., 3.8., п.3.9.), починаючи з квітня 2020 року відповідач не виконував свої зобов`язання за договором, а тому у зв`язку з порушенням умов укладеного Договору в частині не сплати орендної плати, не відшкодування Орендодавцю витрат, пов`язаних з оплатою спожитих Орендарем в об`єкті оренди комунальних та експлуатаційних послуг та за користування земельною ділянкою, на якій розташований Об`єкт оренди та податку на нерухомість, починаючи з квітня 2020 року, Орендодавець 05.04.2021 на адресу Орендаря направив повідомлення №111.25-03/23256/2021-13/вих про дострокове розірвання Договору на підставі п.11.4. Договору (цінним листом з описом).

Відповідно до поданого позивачем розрахунку боргу щодо орендної плати та щодо відшкодування витрат, пов`язаних з оплатою спожитих Орендарем в об`єкті оренди комунальних та експлуатаційних послуг, відшкодування витрат, пов`язаних з оплатою за користування земельною ділянкою, на якій розташований Об`єкт оренди та податку на нерухомість, сума заборгованості відповідача станом на 04.04.2024 становить 49424,99 грн, з яких:

1) заборгованість за орендну плату складає 26182,86 грн, в тому числі: 16722,55 грн - заборгованість по орендній платі, 1143,43 грн пеня, 6817,88 грн - інфляційні втрати та 1499,00 грн 3% річних;

2) заборгованість по відшкодуванню витрат, пов`язаних з оплатою спожитих Орендарем в Об`єкті оренди комунальних та експлуатаційних послуг, витрат, пов`язаних з оплатою за користування земельною ділянкою, на якій розташований Об`єкт оренди та податок на нерухомість складає 23242,13 грн, в тому числі: 14792,96 грн орендна плата, 1081,21 грн - пеня, 6039,96 грн - інфляційні втрати та 1328,00 грн - 3% річних.

У зв`язку з невиконанням умов Договору щодо відшкодування Орендодавцю орендної плати, комунальних послуг та податків Орендодавець 28.12.2023 на адресу Орендаря направив претензію за №72-10/99297/2023 (цінним листом з описом) на суму боргу у розмірі 31515,51 грн, яка повернулась до Орендодавця 06.02.2024 з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Таким чином враховуючи наведене, позивач звернувся до Господарського суду Львівської області та просить стягнути з відповідача 49424,99 грн, з яких 16722,55 грн - заборгованість по орендній платі, 1143,43 грн - пеня, 6817,88 грн - інфляційні втрати, 1499,00 грн - 3% річних, 14792,96 грн - заборгованість по відшкодуванню витрат, пов`язаних з оплатою спожитих Орендарем в Об`єкті оренди комунальних та експлуатаційних послуг, витрат, пов`язаних з оплатою за користування земельною ділянкою, на якій розташований Об`єкт оренди та податок на нерухомість, 1081,21 грн - пеня, 6039,96 грн - інфляційні втрати та 1328,00 грн - 3% річних.

Відповідач проти позову не заперечив, відзив на позовну заяву не подав.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, заслухавши доводи представника позивача, суд дійшов висновку позов задовольнити повністю з огляду на таке.

Згідно з статтею 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.

Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Як передбачено статтею 174 Господарського кодексу України, однією з підстав виникнення господарського зобов`язання є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди не передбачені законом, але які йому не суперечать.

Згідно з статтею 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

За умовами статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно з частиною 1 статті 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк.

Частинами 1 та 3 статті 760 Цивільного кодексу України передбачено, що предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ). Законом можуть бути встановлені види майна, що не можуть бути предметом договору найму. Особливості найму окремих видів майна встановлюються цим Кодексом та іншим законом.

Відповідно до статті 761 Цивільного кодексу України, право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права. Наймодавцем може бути також особа, уповноважена на укладення договору найму.

Згідно з частинами 1, 3 та 5 статті 762 Цивільного кодексу України, за найм (оренду) майна з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення. Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за найм (оренду) майна. Плата за найм (оренду) майна вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Частиною 1 статті 763 Цивільного кодексу України передбачено, що договір найму укладається на строк, встановлений договором.

Відповідно до статті 795 Цивільного кодексу України, передання наймачеві будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту починається обчислення строку договору найму, якщо інше не встановлено договором. Повернення наймачем предмета договору найму оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту договір найму припиняється.

Як встановлено судом, 30.06.2019 між Акціонерним товариством "Державний ощадний банк України" в особі Філії - Львівське обласне управління Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Медичний центр Борис" (орендар) укладено договір оренди нерухомого майна б/н, відповідно до умов якого Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування нерухоме майно приміщення № 6, 7, 8, загальною площею 65,6 кв.м., розташовані па першому поверсі будинку № 43 в м. Глиняни Золочівського р-ну, вул. Шевченка, що вказане на Схемі, що є Додатком № 1 до цього Договору (надалі - «Об`єкт оренди»), що належить Орендодавцю на праві приватної власності на підставі Свідоцтва Серія САС №514621. Право приватної власності Орендодавця на Об`єкт оренди зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується витягом №167243091 від 20.05.2019 року.

Як також встановлено судом, відповідно до підписаних обома сторонами актів приймання-передачі об`єкт оренди був переданий в оренду 30.04.2019 та повернутий з оренди 08.06.2021.

При цьому, у зв`язку з порушенням відповідачем умов Договору в частині не сплати орендної плати, не відшкодування Орендодавцю витрат, пов`язаних з оплатою спожитих Орендарем в об`єкті оренди комунальних та експлуатаційних послуг та за користування земельною ділянкою, на якій розташований Об`єкт оренди та податку на нерухомість починаючи з квітня 2020 року, Орендодавець 05.04.2021 на адресу Орендаря направив повідомлення №111.25-03/23256/2021-13/вих про дострокове розірвання Договору на підставі п.11.4. Договору (цінним листом з описом).

Відповідно до статті 796 Цивільного кодексу України, одночасно з правом найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) наймачеві надається право користування земельною ділянкою, на якій вони знаходяться, а також право користування земельною ділянкою, яка прилягає до будівлі або споруди, у розмірі, необхідному для досягнення мети найму. У договорі найму сторони можуть визначити розмір земельної ділянки, яка передається наймачеві. Якщо розмір земельної ділянки у договорі не визначений, наймачеві надається право користування усією земельною ділянкою, якою володів наймодавець. Якщо наймодавець не є власником земельної ділянки, вважається, що власник земельної ділянки погоджується на надання наймачеві права користування земельною ділянкою, якщо інше не встановлено договором наймодавця з власником земельної ділянки.

Згідно із статтею 797 Цивільного кодексу України, плата, яка справляється з наймача будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), складається з плати за користування нею і плати за користування земельною ділянкою.

Відповідно до статті 265 Податкового кодексу України, податок на майно складається, зокрема, з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та плати за землю.

Підпунктом 266.1.1. пункту 266.1. статті 266 Податкового кодексу України встановлено, що платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Підпунктом 266.2.1. пункту 266.2. статті 266 Податкового кодексу України передбачено, що об`єктом оподаткування є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Відповідно пункту 269.1. статті 269 Податкового кодексу України, платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Згідно з підпунктом 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 Податкового кодексу України, об`єктами оподаткування земельним податком є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Згідно із статтею 96 Земельного кодексу України, землекористувачі зобов`язані, зокрема, своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату, а згідно із статтею 206 цього Кодексу, використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Пунктом 287.1. статті 287 Податкового кодексу України передбачено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Податковим кодексом України встановлено, що плата за землю це обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункт 14.1.147. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України).

Як вбачається із матеріалів справи, сума заборгованості відповідача по вищевказаному Договору станом на 04.04.2024 становить 49424,99 грн, з яких:

1) заборгованість за орендну плату складає 26182,86 грн, в тому числі: 16722,55 грн - заборгованість по орендній платі, 1143,43 грн - пеня, 6817,88 грн - інфляційні втрати та 1499,00 грн - 3% річних;

2) заборгованість по відшкодуванню витрат, пов`язаних з оплатою спожитих Орендарем в Об`єкті оренди комунальних та експлуатаційних послуг, витрат, пов`язаних з оплатою за користування земельною ділянкою, на якій розташований Об`єкт оренди та податок на нерухомість складає 23242,13 грн, в тому числі: 14792,96 грн - орендна плата, 1081,21 грн - пеня, 6039,96 грн - інфляційні втрати та 1328,00 грн - 3% річних.

Детальний розрахунок заборгованості по відшкодуванню податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та земельного податку позивачем наведено у письмових поясненнях (вх.№474/24 від 19.08.2024). Перевіривши наданий позивачем розрахунок, суд зазначає, що він є обґрунтований та підтверджується матеріалами справи.

До письмових пояснень позивачем долучено: свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 16.07.2009; Витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 16.07.2009; технічний паспорт на будівлю; поверховий план будівлі; експлікацію; технічну характеристику конструктивних елементів; Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою від 23.11.2010; план меж земельної ділянки; Рішення №918 від 26.06.2020 Глинянської міської ради «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2021 р» (додаток 1); Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки; Рішення №920 від 26.06.2020 Глинянської міської ради «Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2021 р» (додаток 1).

У відповідності із статтею 193 Господарського кодексу України, зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно з статтею 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно з статтею 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до статті 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

За умовами статті 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання свого зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

У відповідності із статті 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Статтею 549 Цивільного кодексу України встановлено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Як встановлено судом, відповідно до пункту до пункту 8.1. договору, у випадку порушення Орендарем строку внесення орендної плати, інших платежів за Договором, Орендар сплачує Орендодавцю пеню у розмірі подвійної облікової ставку Національного банку України, яка діяла в період прострочення від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

Згідно із частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Отже, як вбачається із матеріалів справи, загальний розмір заборгованості відповідача становить 49424,99 грн. Докази сплати вказаної заборгованості в матеріалах справи відсутні, відзив на позовну заяву відповідач не подав.

Відповідно до статті 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Таким чином, враховуючи наведені норми законодавства та встановлені судом обставини, перевіривши розрахунок позовних вимог, суд дійшов висновку, що позов про стягнення з відповідача 49424,99 грн є обґрунтований, підтверджений матеріалами справи, не спростований відповідачем, а тому підлягає задоволенню.

За подання позовної заяви до Господарського суду Львівської області позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 3028,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 18.04.2024 №4206.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, суд дійшов висновку стягнути з відповідача на користь позивача 3028,00 грн витрат по сплаті судового збору, оскільки позов підлягає задоволенню повністю.

Керуючись статтями 2, 13, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 129, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Медичний центр Борис" (46027, місто Тернопіль, бульвар Просвіти, будинок 19, квартира 181, ідентифікаційний код 32220092) на користь Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" (01001, місто Київ, вулиця Госпітальна, будинок 12-Г, ідентифікаційний код 00032129) в особі Філії - Львівське обласне управління Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" (79000, м.Львів, вул.Січових Стрільців, 9, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 09325703) 16722,55 грн - заборгованості по орендній платі, 1143,43 грн - пені, 6817,88 грн - інфляційних втрат, 1499,00 грн - 3% річних, 14792,96 грн - заборгованості по відшкодуванню витрат, пов`язаних з оплатою спожитих орендарем в об`єкті оренди комунальних та експлуатаційних послуг, витрат, пов`язаних з оплатою за користування земельною ділянкою, на якій розташований об`єкт оренди і податку на нерухомість, 1081,21 грн - пені, 6039,96 грн - інфляційних втрат, 1328,00 грн - 3% річних та 3028,00 грн - витрат по сплаті судового збору.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили, відповідно до статті 327 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку у відповідності до Глави 1 розділу IV Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено 19.09.2024.

Суддя Петрашко М.М.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення05.09.2024
Оприлюднено23.09.2024
Номер документу121753174
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди

Судовий реєстр по справі —921/265/24

Рішення від 05.09.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Петрашко М.М.

Ухвала від 22.08.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Петрашко М.М.

Ухвала від 01.08.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Петрашко М.М.

Ухвала від 09.07.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Петрашко М.М.

Ухвала від 11.06.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Петрашко М.М.

Ухвала від 01.05.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Охотницька Н.В

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні