ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
м. Рівне
"23" вересня 2024 р. Справа № 918/844/24
Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Селівона А.О., перевіривши матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Вікторіятранссервіс" (34403, м. Вараш, мікрорайон Перемоги, 11, кв. 57 код ЄДРПОУ 44830416)
про стягнення заборгованості в сумі 910 177 грн. 47 коп.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Вікторіятранссервіс" (позивач) звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовною заявою до Акціонерного товариства "Національна атомнаенергогенеруюча компанія "ЕНЕРГОАТОМ" (відповідач-1) та відокремленого підрозділу "Хмельницька атомна електрична станція" (відполвідач-2) про стягнення заборгованості в сумі 910 177 грн. 47 коп.
Розглянувши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про передачу матеріалів позовної заяви за територіальною підсудністю до Господарського суду Хмельницької області, з таких підстав.
Статтею 125 Конституції України передбачено, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Аналогічні положення закріплені в частині першій статті 17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Територіальна підсудність - це компетенція із розгляду справ однорідними судами залежно від території, на яку поширюється їх юрисдикція.
Основними видами територіальної підсудності є, зокрема загальна, альтернативна та виключна.
Загальна територіальна підсудність встановлюється як загальне правило і застосовується у тому випадку, коли вона не змінена або доповнена іншим видом територіальної підсудності.
Згідно із статтею 1 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) цей Кодекс визначає юрисдикцію та повноваження господарських судів, встановлює порядок здійснення судочинства у господарських судах.
Відповідно до статті 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці; інші справи у спорах між суб`єктами господарювання.
Згідно з частиною першою статті 3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Частинами першою та другою статті 55 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб`єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Дослідивши матеріали позовної заяави та додані до неї документи судом встановлено, що спірні правовідносини між сторонами виникли на підставі договору поставки від 24.04.2023 № 53-124-01-23-19990 (далі - Договір), який укладений Державним підприємством "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" від імені якого діє відокремлений підрозділ "Хмельницька атомна електрична станція" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Вікторіятранссервіс". Зокрема підставою позову позивачем зазначено обставини щодо неналежного виконання відповідачами умов Договору в частині зобов`язань щодо здійснення оплати за поставлений товар у сумі 910 177 грн. 47 коп. у строки, встановлені умовами вказаного договору, внаслідок чого позивачем заявлено до стягнення заборгованість у спірній сумі.
Відповідно до частин першої та другої статті 27 ГПК України позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи-підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Згідно з частиною четвертою статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" передбачено, що відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позов пред`явлено до Акціонерного товариства "Національна атомнаенергогенеруюча компанія "ЕНЕРГОАТОМ" (01032, м. Київ, вул. Назарівська, 3, код ЄДРПОУ 24584661) та до відокремленого підрозділу "Хмельницька атомна електрична станція" (30100, Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Енергетиків, 20, код ЄДРПОУ 21313677).
Також судом досліджено умови Договору та встановлено, що сторонами у пункту 9.4 Договору визначено порядок врегулювання спорів, а саме: "Даний договір пов`язаний з діяльністю відокремленого підрозділу"Хмельницька АЕС" ДП "НАЕК" Енергоатом", якому надано право здійснювати повноваження сторони від імені юридичної особи (ДП "НАЕК" Енергоатом"), у зв`язку з чим територіальна підсудність справ за участю ВП ХАЕС відповідно до вимог статті 29 ГПК України визначається за місцем знаходженням ВП ХАЕС".
Отже у пункті 9.4 Договору сторони дійшли згоди про те, що вирішення спорів за вказаним договором має розглядатись в суді за місцезнаходженням відокремленого підрозділу "Хмельницька атомна електрична станція".
Пунктом 1 частини першої статті 31 ГПК України передбачено, що суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до частини третьої статті 31 ГПК України передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Разом з тим суд наголошує на тому, що розгляд справи судом, яка йому не підсудна є безумовною підставою для скасування судового рішення прийнятого за результатами вирішення судового спору, а також може розцінюватись як перевищення повноважень, компетенції, прийняття завідомо неправосудного рішення тощо.
Виходячи з викладеного та враховуючи, що місцезнаходженням відокремленого підрозділу "Хмельницька атомна електрична станція" є місто Нетішин, Хмельницької області, вул. Енергетиків, 20, тому позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Вікторіятранссервіс" до Акціонерного товариства "Національна атомнаенергогенеруюча компанія "ЕНЕРГОАТОМ" та відокремленого підрозділу "Хмельницька атомна електрична станція" про стягнення заборгованості в сумі 910 177 грн. 47 коп. не належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Господарського суду Рівненської області. Таким чином суд вважає за необхідне дану позовну заяву передати за встановленою в законі територіальною підсудністю до Господарського суду Хмельницької області.
Керуючись статтями 31, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Вікторіятранссервіс" до Акціонерного товариства "Національна атомнаенергогенеруюча компанія "ЕНЕРГОАТОМ" та відокремленого підрозділу "Хмельницька атомна електрична станція" про стягнення заборгованості в сумі 910 177 грн. 47 коп. - передати на розгляд до Господарського суду Хмельницької області (29000, Хмельницька область, м. Хмельницький, площа Незалежності, 1, 3 поверх).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання в порядку, передбаченому частиною другою статті 235 ГПК України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.
Суддя А.О. Селівон
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 23.09.2024 |
Оприлюднено | 24.09.2024 |
Номер документу | 121782147 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Селівон А.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні