Провадження №2/447/281/24 Справа №447/476/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ У К Р А Ї Н И
23.09.2024 Миколаївський районний суд Львівської області в складі судді Головатого А.П., за участю секретаря судового засідання Венгер Л.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Миколаїв Львівської області у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Київської міської ради, Новороздільської міської ради Стрийського району Львівської оласті, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини,
Процесуальні дії у справі.
20.02.2024 на адресу суду надійшов позов ОСОБА_1 до Київської міської ради, Новороздільської міської ради Стрийського району Львівської оласті, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. В обґрунтування позову покликається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_4 . На момент смерті ОСОБА_4 проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Позивач також проживав та був зареєстрований за вищевказаною адресою разом з матір`ю ОСОБА_4 02.09.2023 позивач звернувся до приватного нотаріуса Київського міського нотаріалного округу Лапкевич Т.В. з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, однак йому було відмовлено. Причиною винесення постанови про відмову у видачі свідоцтва стало те, що позивач протягом шести місяців з дня смерті матері не подав заву про прийняття спадщини, у з в`язку з чим просив встановити юридичний факт, а саме те, що ОСОБА_1 , дійсно постійно проживав спільно із спадкодавцем - матір`ю ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою АДРЕСА_2 , на час відкриття спадщини.
Ухвалою від 22.02.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено проводити розгляд справи у порядкузагального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання. Сторонам надано строк для подання відзиву, заперечень.
28.03.2024 представник Новороздільської міської ради Стрийського району Львівської області Гірняк Х.І. надіслала до суду клопотання про розгляд справи у її відсутності, щодо задоволення позовних вимог не заперечувала.
11.04.2024 на адресу суду надійшла належним чином завірена копія спадкової справи №5/2023, заведена приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Лапкевич Т.В. після смерті ОСОБА_4 .
15.05.2024 представник Київської міської ради Сініцин В.А. надіслав до суду письмові пояснення, згідно яких просив розгляд справи проводити у його відсутності, щодо задоволення позовних вимог не заперечував.
24.06.2024 суд постановив ухвалу щодо закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
26.08.2024 треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 надіслали на адресу суду нотаріально завірені заяви про відмову від спадщини після смерті ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_5 пояснили, що позивач ОСОБА_1 проживав разом з батьками в м. Новий Розділ Львівської області. Згодом вони переїхали в м. Київ, де проживали однією сім`єю. Через деякий час позивач разом з батьками повернувся в м. Новий Розділ Львівської області. На момент смерті матері ОСОБА_4 її син ОСОБА_1 проживав разом з нею.
23.09.2024 представник позивача адвокат Кишеня В.С. надіслав до суду заяву, згідно якої позовні вимоги підтримав та просив такі задоволити.
Згідно ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд встановив:
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 24.10.1986 батьками ОСОБА_1 вказано ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Новий Розділ Львівської області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 04.08.2009.
Відповідно до постанови приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Лапкевич Т.В. про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 02.09.2023 ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на 16/100 часток у праві власності на квартиру АДРЕСА_3 , після смерті ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини.
Оцінка суду.
На підставі ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частиною першою статті 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до статей 1216, 1217 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно з приписами статті 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Статтею 1267 ЦК України, частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.
Згідно з ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно зі ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до положень ст. 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Згідно з ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
На підставі ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Судом при розгляді справи, на підставі наявних у справі доказів встановлено, що позивач ОСОБА_1 доводиться сином ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відмови від прийняття спадщини він не писав. Станом на день смерті ОСОБА_4 позивач проживав разом з нею за однією адресою, вели спільне господарство, облаштовуючи разом спільний побут, маючи взаємні права та обов`язки. Отже, до моменту смерті ОСОБА_4 , що наступила ІНФОРМАЦІЯ_1 позивач фактично проживав разом із нею, здійснюючи повний догляд та піклування за нею та за належним їй майном, у зв`язку з чим позовні вимоги про встановлення юридичного факту, а саме те, що ОСОБА_1 , дійсно постійно проживав спільно із спадкодавцем - ОСОБА_4 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_1 , на час відкриття спадщини є обґрунтованими, підтвердженими належними доказами у справі та такими, що підлягають до задоволення.
Керуючись ст. 3, 4, 5, 76, 81, 89, 223, 247, 259, 264, 265 ЦПК України, суд,
у х в а л и в:
позов задоволити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , спільно із спадкодавцем ОСОБА_4 у кв. АДРЕСА_2 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Відповідачі:
Київської міської ради, місцезнаходження вул. Хрещатик 36, м. Київ, 01044, код ЄДРПОУ 22883141.
Новороздільської міської ради Стрийського району Львівської оласті, місцезнаходження вул. Грушевського 24, м. Новий Розділ, Стрийський район, Львівська область, код ЄДРПОУ 26306854.
Треті особи:
ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_4
ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_5 .
Повний текст рішення складено 23.09.2024.
Суддя Головатий А. П.
Суд | Миколаївський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 23.09.2024 |
Оприлюднено | 25.09.2024 |
Номер документу | 121788133 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Миколаївський районний суд Львівської області
Головатий А. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні