Ухвала
від 23.09.2024 по справі 511/92/24
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Номер провадження: 22-ц/813/6144/24

Справа № 511/92/24

Головуючий у першій інстанції Панчук А. І.

Доповідач Лозко Ю. П.

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

УХВАЛА

про відкриття апеляційного провадження

23.09.2024 року м. Одеса

Одеський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати у цивільних справах: Лозко Ю.П. (суддя-доповідач), Карташова О.Ю., Кострицького В.В.,

вирішуючи питання про відкриття апеляційного провадження у цивільній справі

за апеляційною скаргою ОСОБА_1

на ухвалу Роздільнянського районного суду Одеської області від 21 травня 2024 року

у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства «Роздільнянська багатопрофільна лікарня» Роздільнянської міської ради про визнання неправомірною бездіяльність відповідача

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним вище позовом у якому просить: визнати неправомірною бездіяльність відповідача, яка полягає у ненаданні відповіді на його заяву від 10 листопада 2023 року у порядку, передбаченомуЗаконом України «Про звернення громадян»; зобов`язати відповідача надати відповідь на його заяву від 10 листопада 2023 року у порядку, передбаченомуЗаконом України «Про звернення громадян».

Ухвалою Роздільнянського районного суду Одеської області від 21 травня 2024 року вказаний вище позов залишено без розгляду.

Не погодившись з оскаржуваним рішення суду, 20 червня 2024 року засобами поштового зв`язку ОСОБА_1 звернувся з апеляційною скаргою, яку ухвалою Одеського апеляційного суду від 28 червня 2024 року залишено без руху з підстав не надання скаржником доказів в обґрунтування поновлення строку на апеляційне оскарження та не сплати судового збору.

Зазначену вище копію ухвали апеляційного суду скаржник отримав засобами поштового зв`язку 20 липня 2024 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

27 липня 2024 року, тобто у межах строку встановленого судом, скаржник подав заяву до якої долучи докази вручення йому копії оскаржуваної ухвали. Крім того, у змісті зазначеної вище заяви, скаржник порушує питання про звільнення його від сплати судового збору, посилаючись на те, що сума судового збору, яка підлягає сплаті за подання (605,60 грн) є неспіврозмірною з його фінансовим становищем, оскільки за попередній рік, після вирахування податків він отримав дохід у розмірі 15966,89 грн. На думку скаржника наведене свідчить про те, що його фінансовий стан є вкрай скрутним, оскільки його місячний дохід є меншим за прожитковий мінімум та перешкоджає сплаті судового збору у розмірі, визначеному законом. Також посилається на те, що на його утриманні перебуває малолітній син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Крім того, звертає увагу, що предметом позову є зобов`язання відповідача відновити його трудові та соціальні права, що на думку скаржника, відповідно до п.3 ч.1 та ч.2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» надає йому додаткові підстави бути звільненим від сплати судового збору.

Згідно з частинами першою та третьоюстатті 136 ЦПК Українисуд,враховуючи майновийстан сторони,може своєюухвалою відстрочитиабо розстрочитисплату судовогозбору навизначений строку порядку,передбаченому законом,але небільше якдо ухваленнясудового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до оплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх оплати.

Відповідно достатті 8 Закону України "Про судовий збір",враховуючи майновийстан сторони,суд можесвоєю ухвалоюза їїклопотанням відстрочитиабо розстрочитисплату судовогозбору напевний строк,але недовше ніждо ухваленнясудового рішенняу справіза такихумов:розмір судовогозбору перевищує5відсотків розмірурічного доходупозивача -фізичної особиза попереднійкалендарний рік;або позивачамиє: а)військовослужбовці;б)батьки,які маютьдитину вікомдо чотирнадцятироків абодитину-інваліда,якщо іншийз батьківухиляється відсплати аліментів;в)одинокі матері(батьки),які маютьдитину вікомдо чотирнадцятироків абодитину-інваліда;г)члени малозабезпеченоїчи багатодітноїсім`ї;ґ)особа,яка дієв інтересахмалолітніх чинеповнолітніх осібта осіб,які визнанісудом недієздатнимичи дієздатністьяких обмежена;або предметомпозову єзахист соціальних,трудових,сімейних,житлових прав,відшкодування шкодиздоров`ю.Суд можезменшити розмірсудового зборуабо звільнитивід йогосплати напідставі,зазначеній у частині першій цієї статті.

Таким чином, для вирішення клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати, суд має встановити майновий стан сторони.

Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з положеннямистатті 12 ЦПК України, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

Звільнення від сплати судового збору, зменшення розміру судового збору, відстрочення чи розстрочення сплати є правом, а не обов`язком суду, який, вирішуючи це питання, враховує майновий стан сторони, що є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується клопотання.

Європейський суд з прав людини також вказав, що інтереси справедливого здійснення правосуддя можуть виправдовувати накладення фінансових обмежень на доступ особи до суду. Положення пункту 1статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободпро виконання зобов`язання забезпечити ефективне право доступу до суду не означає просто відсутність втручання, але й може вимагати вчинення позитивних дій у різноманітних формах з боку держави; не означає воно й беззастережного права на отримання безкоштовної правової допомоги з боку держави у цивільних спорах і так само це положення не означає надання права на безкоштовні провадження у цивільних справах (рішення у справі "Креуз проти Польщі", від 19 червня 2001 року).

Вирішуючи клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору, апеляційний суд враховує, що згідно довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, скаржник проживає разом з сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який знаходиться на його утриманні.

На підставі викладеного вище, колегія суддів доходить висновку, що скаржник підлягає звільненню від сплати судового збору на підставі підпункту "в" пункту 2 частини першої статті 8 Закону України "Про судовий збір".

Крім того, в апеляційній скарзі скаржник порушує питання про поновлення строку на апеляційне оскарження, посилаючись на те, що копію оскаржуваної ухвали він отримав засобами поштового зв`язку лише 07 червня 2024 року.

Відповідно дост.354ЦПК Україниапеляційна скаргана рішеннясуду подаєтьсяпротягом тридцятиднів,а наухвалу суду-протягом п`ятнадцятиднів здня його(її)проголошення. Якщов судовомузасіданні булооголошено лишевступну тарезолютивну частинисудового рішенняабо уразі розглядусправи (вирішенняпитання)без повідомлення(виклику)учасників справи,зазначений строкобчислюється здня складенняповного судовогорішення. Учасниксправи,якому повнерішення абоухвала судуне буливручені удень його(її)проголошення абоскладення,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження: нарішення суду-якщо апеляційнаскарга поданапротягом тридцятиднів здня врученняйому повногорішення суду; наухвали суду-якщо апеляційнаскарга поданапротягом п`ятнадцятиднів здня врученняйому відповідноїухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених участині другійстатті 358 цього Кодексу.

З Єдиного державного реєстру судових рішень убачається, що оскаржувана ухвала Роздільнянського районного суду Одеської області постановлена 21 травня 2024 року, копію оскаржуваної ухвали скаржник отримав 07 червня 2024 року, апеляційна скарга засобами поштового зв`язку подана 20 червня 2024 року.

За таких обставин, з урахуванням вимог ч. 2 ст. 354 ЦПК України, скаржнику слід поновити строк на апеляційне оскарження.

Форма і зміст апеляційної скарги відповідають вимогам ст. 356 ЦПК України.

Підстав для повернення апеляційної скарги, залишення її без руху, відмови у відкритті провадження не убачається.

Керуючись ст. ст. 354,359,361 ЦПК України,

ухвалив:

Клопотання ОСОБА_1 про поновлення строку на апеляційне оскарження задовольнити.

Поновити ОСОБА_1 строк на апеляційне оскарження ухвали Роздільнянського районного суду Одеської області від 21 травня 2024 року.

Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги задовольнити.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового зборуза подання апеляційної скарги.

Відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Роздільнянського районного суду Одеської області від 21 травня 2024 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства «Роздільнянська багатопрофільна лікарня» Роздільнянської міської ради про визнання неправомірною бездіяльність відповідача.

Копію ухвали про відкриття апеляційного провадження надіслати скаржнику.

Копію ухвали про відкриття апеляційного провадження та копію апеляційної скарги надіслати іншим учасникам справи.

Роз`яснити учасникам справи право подати до Одеського апеляційного суду відзив на апеляційну скаргу у письмовій формі у десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали та апеляційної скарги, який за формою і змістом має відповідати ст. 360 ЦПК України, із одночасним наданням доказів надсилання (надання) копії цього відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи.

Відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції (ч. 3ст. 360 ЦПК України).

Звернути увагу, щоЗаконом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов`язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами", передбачено обов`язкову наявність електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі для адвокатів, нотаріусів, державних та приватних виконавців, арбітражних керуючих, судових експертів, органів державної влади та інших державних органів, органів місцевого самоврядування з 18.10.2023 року, для юридичних осіб приватної форми власності з 20.02.2024 року.

Витребувати з Роздільнянського районного суду Одеської області матеріали цивільної справи №511/92/24 шляхом надіслання вказаної справи на адресу Одеського апеляційного суду у найкоротший строк.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий Ю.П. Лозко

Судді: О.Ю. Карташов

В.В. Кострицький

СудОдеський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення23.09.2024
Оприлюднено25.09.2024
Номер документу121793006
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них

Судовий реєстр по справі —511/92/24

Ухвала від 27.12.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Лозко Ю. П.

Ухвала від 23.09.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Лозко Ю. П.

Ухвала від 28.06.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Лозко Ю. П.

Ухвала від 21.05.2024

Цивільне

Роздільнянський районний суд Одеської області

Панчук А. І.

Ухвала від 19.03.2024

Цивільне

Роздільнянський районний суд Одеської області

Панчук А. І.

Ухвала від 12.02.2024

Цивільне

Роздільнянський районний суд Одеської області

Панчук А. І.

Ухвала від 10.01.2024

Цивільне

Роздільнянський районний суд Одеської області

Панчук А. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні