П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 вересня 2024 року
м. Рівне
Справа № 569/3205/24
Провадження № 22-ц/4815/1140/24
Головуючий у Рівненському міському суді
Рівненської області: суддя Галінська В.В.
Рішення суду першої інстанції
(вступна і резолютивна частини) ухвалено:
04 липня 2024 року у м. Рівне
Рівненської області без фіксування судового
засідання звукозаписувальними технічними засобами
Повний текст рішення складено: 23 липня 2024 року
Рівненський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючий: Хилевич С.В.
судді: Боймиструк С.В., Гордійчук С.О.
секретар судового засідання: ОСОБА_1
учасники справи:
позивач ОСОБА_2 ;
відповідач Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Соборна 283";
за участі: представника позивача адвоката Шендери Олени Миколаївни,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження апеляційну скаргу Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Соборна 283" на рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 04 липня 2024 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Соборна 283" про визнання дій незаконними і зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
У лютому 2024 року в суд звернулася ОСОБА_2 з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Соборна 283" (далі ОСББ "Соборна 283") про визнання дій незаконними і зобов`язання вчинити дії.
Мотивуючи вимоги, позивачем вказувалося, що вона є власником квартири АДРЕСА_1 . У зазначених приміщеннях відсутнє централізоване гаряче водо- та теплопостачання, адже квартири в будинку обладнані автономним опаленням (в переважній більшості - газовим), вона вирішила також отримати послуги по отриманню газу з метою забезпечення належних умов проживання та функціонування в приміщеннях, що їй належать. 17 лютого 2023 року на підставі поданої до АГ "Оператор газорозподільної системи «Рівнегаз» заяви їй видано технічні умови приєднання до газорозподільної системи належної їй квартири. Цими технічними умовами передбачено погодження прокладання газопроводу з управителем (власником) будинку та погодження проекту з оператором ГРМ, в зоні ліцензійної діяльності якого знаходиться об`єкт. На виконання технічних умов ТОВ "Регіональна газова компанія» Оператор ГРМ "Рівнегаз" на підставі наявної документації та фактичних даних проведено обстеження та підготовлено відповідні розрахунки і розроблено Робочий проект на будівництво системи внутрішнього газопостачання квартири АДРЕСА_1 , який 08 березня 2023 року погоджено технічною радою АТ "Рівнегаз". 15 березня 2023 року технічною радою АТ «Рівнегаз» погоджено розроблений ТОВ "Регіональна газова компанія АТ Оператор ГРМ "Рівнегаз" робочий проект на будівництво системи внутрішнього газопостачання паливної нежитлового приміщення по АДРЕСА_2 .
Наявна газова мережа прокладена по зовнішній стороні багатоквартирного житлового будинку АДРЕСА_2 . Від основної магістралі (труби) до квартир мешканців проведено відповідні стояки для подачі газу, однак основна магістраль продовжується до належних позивачу приміщень та заглушена над вікнами належних їй приміщень. З метою підключення до внутрішньобудинкової мережі газопостачання, нею подана заява до ОСББ «Соборна 283» як балансоутримувача будинку з проханням про надання дозволу на приєднання квартири АДРЕСА_3 до газових мереж багатоквартирного будинку ОСББ «Соборна 283».
Відповідно протоколу №2 зборів співвласників ОСББ «Соборна 283» від 15 грудня 2023 року до порядку денного було включено питання стосовно надання дозволу на підключення зазначених приміщень до газопостачання. На зборах 45 співвласників своїми голосами підтримали надання дозволу про підключення до газу належних позивачу квартири та нежитлового приміщення, 24 голосували "проти" та 10 утрималися, однак згоди на приєднання відповідач не надав, і ОСОБА_2 було відмовлено у приєднанні до газових мереж багатоквартирного будинку ОСББ «Соборна 283».
Звертала увагу, що вона є членом ОСББ «Соборна 283», своєчасно сплачує кошти на утримання будинку, в т.ч. і на обслуговування та утримання в належному стані газових мереж, проте фактично користуватися ними не може.
Тому просила визнати незаконними дії ОСББ "Соборна 283" щодо відмови в наданні дозволу на підключення до газових мереж житлового будинку квартири АДРЕСА_3 , оформленої протоколом №2 загальних зборів співвласників ОСББ «Соборна 283» від 15 грудня 2023 року; зобов`язати відповідача погодити приєднання спірних приміщень позивача до газових мереж через газові мережі ОСББ «Соборна 283» шляхом надання дозволу на їх приєднання, та не чинити перешкод в під`єднанні до газових мереж і їх користуванні, що розташовані по АДРЕСА_2 .
Рішенням Рівненського міського суду Рівненської області від 04 липня 2024 року позов задоволено.
Визнано незаконними дії ОСББ "Соборна 283" щодо відмови ОСОБА_2 у наданні дозволу на підключення до газових мереж житлового будинку квартири АДРЕСА_1 , оформленої протоколом №2 загальних зборів співвласників ОСББ "Соборна 283" від 15 грудня 2023 року.
Зобов`язано ОСББ "Соборна 283" погодити приєднання приміщень позивача (квартири АДРЕСА_1 до газових мереж через газові мережі ОСББ "Соборна 283" шляхом надання дозволу на їх приєднання.
У поданій апеляційній скарзі відповідач, вважаючи оскаржуване рішення незаконним і необґрунтованим, що полягало у невідповідності висновків суду обставинам справи, неповноті з`ясування обставин, що мають значення для справи, неправильному застосуванні норм матеріального права та порушенні норм процесуального права, просить його скасувати, відмовивши ОСОБА_2 у задоволенні позову до ОСББ "Соборна 283".
Обґрунтовуючи її, зазначалося про неврахування судом положень ст.ст. 1, 2, 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", ч. 2 ст. 369, ст. 627, ч. 2 ст. 651 ЦК України, пунктів 6, 8, 9, 11 розділу ІІІ Статуту ОСББ "Соборна 283".
Вважає, що матеріали справи не містять доказів визнання недійсним чи скасування рішення загальних зборів співвласників від 15 грудня 2023 року, оформленого протоколом №2. Тобто це рішення є чинним, позивач з ним ознайомлена, а загальні збори проведено з додержанням норм законодавства. При цьому посилається на те, що за результатами голосування співвласників не було набрано необхідну кількість голосів "проти", тому слід вважати, що рішенням в частині надання ОСОБА_2 дозволу на підключення до газових мереж не було ані погоджено, ані відмовлено у цьому питанні. Внаслідок того, що за нього не проголосувала необхідна кількість співвласників, а саме 70% від загальної кількості співвласників, тому рішення слід вважати неприйнятим. Разом з тим позивач не ініціювала повторного проведення зборів і не вжила заходів до проведення письмового опитування серед співвласників, які не голосували на загальних зборах, щоб отримати необхідну кількість голосів для прийняття рішення. Отже, ОСОБА_2 обрано неналежний спосіб захисту своїх прав, що є самостійною підставою для відмови у позові.
Заявник звертає увагу на те, що при придбанні спірної квартири та спірного нежитлового приміщення позивач була обізнана з відсутністю гарячого водо- і газопостачання, оскільки попередній власник здійснив переведення цих приміщень у категорію житлових. Тому відповідач не вчиняв жодних перешкод у користуванні ОСОБА_2 своїм майном, тобто не повинен відповідати за дії інших осіб, якщо такі дії не були погоджені на загальних зборах співвласників ОСББ "Соборна 283".
Щодо вимоги про зобов`язання погодити приєднання приміщень позивача до газових мереж через газові мережі відповідача шляхом надання дозволу на їх приєднання, то вважає оскаржуване рішення в цій частині таким, що суперечить вимогам закону і Статуту ОСББ "Соборна 283".
У поданому відзиві представник ОСОБА_2 , вважаючи оскаржуване рішення законним і обґрунтованим, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Заслухавши суддю-доповідача, думку осіб, які беруть участь у справі і з`явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи заявника, колегія суддів дійшла висновку про відхилення апеляційної скарги.
Ухвалюючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив із доведеності і обґрунтованості вимог позивача, оскільки ненадання ОСОБА_2 дозволу на приєднання належних їй на праві власності квартири АДРЕСА_1 без об`єктивних підстав порушує її суб`єктивне цивільне право і значно погіршує її становище на реалізацію своїх законних прав та обов`язків порівняно з іншими співвласниками.
Щодо технічної можливості і безпечності такого підключення, то їх встановлено РГК "Рівнегаз" та АТ "Оператор газорозподільної мережі "Рівнегаз" при видачі технічних умов для підключення і розробленні робочого проекту на нове будівництво системи внутрішнього газопостачання спірних приміщень.
При цьому завданням і предметом діяльності ОСББ "Соборна 283" є забезпечення реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном, а також сприяння співвласникам у отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами (пункт 3 розділу ІІ Статуту ОСББ "Соборна 283").
З такими висновками погоджується і колегія суддів.
Як з`ясовано судом, відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №313239650 від 25 жовтня 2022 року ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_4 .
17 лютого 2023 року АГ "Оператор газорозподільної системи «Рівнегаз» видано позивачу технічні умови приєднання до газорозподільної системи квартири АДРЕСА_1 .
Цими технічними умовами передбачено погодження прокладання газопроводу з управителем (власником) будинку та погодження проекту з оператором ГРМ в зоні ліцензійної діяльності якого знаходиться об`єкт.
На виконання технічних умов ТОВ "Регіональна газова компанія» Оператор ГРМ "Рівнегаз" підготовлено і розроблено Робочий проект на будівництво системи внутрішнього газопостачання квартири АДРЕСА_1 , який 08 березня 2023 року погоджено технічною радою АТ "Рівнегаз".
15 березня 2023 року технічною радою АТ «Рівнегаз» погоджено розроблений ТОВ "Регіональна газова компанія АТ Оператор ГРМ "Рівнегаз" робочий проект на будівництво системи внутрішнього газопостачання паливної нежитлового приміщення у АДРЕСА_2 .
Дані факти стверджуються наявними у справі копіями технічних умов та робочих проєктів, що сторонами не оспорюється.
З копії протоколу №2 зборів ОСББ «Соборна 283» від 15 грудня 2023 року вбачається, що питання про надання дозволу на підключення до газопостачання житлових та нежитлових приміщень у зв`язку з надходженням заяви від співвласника ОСОБА_2 входило до порядку денного зборів. Загальна кількість співвласників багатоквартирного будинку склала 125 осіб. У зборах взяли участь особисто та/або через представників співвласники в кількості 86 осіб, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення багатоквартирного будинку загальною площею 6 871 м2. За підсумком голосування 45 співвласників проголосувало «за», 24 співвласники- «проти», 10 співвласників утрималось. Оскільки питання про надання дозволу на підключення до газопостачання житлових та нежитлових приміщень підтримало менше 70% загальної кількості голосів співвласників, рішення прийнято не було (пункт 8 розділу ІІІ Статуту ОСББ "Соборна 283").
Повно і правильно з`ясувавши обставини справи та встановивши, що при вирішенні спірних правовідносин до застосування підлягають норми матеріального права, на застосуванні яких наполягала позивач, суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив вимоги ОСОБА_2 .
Норми статей 319, 382, 385 ЦК України передбачають, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
При здійсненні своїх прав та виконанні обов`язків власник зобов`язаний додержуватися моральних засад суспільства.
Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.
Власність зобов`язує.
Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.
Держава не втручається у здійснення власником права власності.
Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов`язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Квартирою є ізольоване помешкання в житловому будинку, призначене та придатне для постійного у ньому проживання.
Усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
Об`єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.
Згідно із ч.1ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»до спільного майна багатоквартирного будинку відносяться приміщення загального користування, несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення спільних потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на його прибудинковій території.
Відповідно дост. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Загальні збори скликаються і проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів, правлінням об`єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
Згідно із пунктом 2 розділу І, пунктом 1 розділу ІІ, , пунктом 8 розділу ІІІ, пунктом 1 розділу V Статуту ОСББ «Соборна 283» Об`єднання діє відповідно доЗакону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», чинного законодавства України та Статуту.
Метою створення об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та Статутом.
Рішення на загальних зборах приймаються шляхом відкритого поіменного голосування.
Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосували співвласники (представники), які разом мають більше половини від загальної кількості голосів співвласників.
Рішення про порядок управління та користування спільним майном, передачу у користування фізичним та юридичним особам спільного майна вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше 70 % загальної кількості голосів співвласників.
Здійснення співвласником своїх прав не може порушувати права інших співвласників.
Приходячи до переконання про залишення апеляційної скарги без задоволення, колегія суддів бере до уваги те, що при обґрунтуванні заявлених вимог щодо визнання незаконними дій ОСББ «Соборна 283» про ненадання дозволу на приєднання до внутрішньобудинкових мереж газопостачання належних їй приміщень ОСОБА_2 зазначала про порушення її суб`єктивних цивільних прав як власника об`єктів нерухомості, адже відмова відповідача позбавляє можливості повноцінно користуватися та розпоряджатися своїм майном.
Отже, ненадання позивачу дозволу на приєднання квартири та нежитлового приміщення, що їй належать у будинку АДРЕСА_2 без обґрунтованих підстав порушує її права власності та ставить її у значно гірше становище порівняно з іншими співвласниками.
При цьому технічна можливість та безпечність такого підключення встановлена РГК «Рівнегаз» і АТ «Оператор газорозподільної мережі «Рівнегаз» при видачі технічних умов для підключення та розробленні робочого проекту на нове будівництво системи внутрішнього газопостачання нежитлового приміщення по АДРЕСА_2 і квартири АДРЕСА_3 у цьому ж житловому будинку.
Як покликається суд попередньої інстанції, з чим погоджується і апеляційний суд, об`єктивних підстав для ненадання ОСОБА_2 дозволу на під`єднання до мереж газопостачання на момент прийняття рішення загальними зборами ОСББ «Соборна 283» не було, тоді як технічна можливість для такого приєднання існує, що встановлено та перевірено компетентними газопостачальними організаціями. Тому ненадання 15 грудня 2023 року відповідного дозволу ОСББ «Соборна 283» є таким, що перешкоджає позивачу у повноцінному здійсненні правом користування своєю власністю.
Також обґрунтовано зауважено, що завданням та предметом діяльності ОСББ "Соборна 283" є забезпечення реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном, а також сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами (пункт 3 розділу ІІ Статуту ОСББ "Соборна 283"). При цьому є очевидним, що надання дозволу позивачу на підключення до мереж газопостачання будь-яким чином не порушує і не порушить права інших співвласників.
Тому вимоги позивача ґрунтуються на об`єктивних і переконливих доказах, що не спростовано ОСББ "Соборна 283".
Так, відповідно до ст.ст. 12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно зі ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Щодо доводів апеляційної скарги про недодержання судом норм процесуального права, то з ними погодитися не можна, виходячи з такого.
Відповідно до абз. другого ч. 2 ст. 376 ЦПК України порушення норм процесуального права можуть бути підставою для скасування або зміни рішення, якщо це порушення призвело до неправильного вирішення справи. Однак будь-яких фактів про такі процесуально-правові дефекти, що потягли би помилкове розв`язання цивільно-правового спору, заявник не надав, матеріали справи їх не містять, а апеляційним судом здобуто не було.
При цьому встановлено й відсутність обставин, які свідчили би про обов`язкове скасування судового рішення внаслідок існування підстав, передбачених ч. 3 ст. 376 ЦПК України.
З приводу помилкового незастосування ст.ст. 1, 2, 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", ч. 2 ст. 369, ст. 627, ч. 2 ст. 651 ЦК України, пунктів 6, 8, 9, 11 розділу ІІІ Статуту ОСББ "Соборна 283" при вирішенні справи як на цьому наполягаєОСББ "Соборна 283", то ці покликання спростовуються правильністю висновків суду першої інстанції.
Не погоджується колегія суддів і з твердженнями ОСББ "Соборна 283" про те, що рішення загальних зборів співвласників від 15 грудня 2023 року, оформленого протоколом №2, заінтересованими особами не оспорювалося, а тому є чинним і створює відповідні правові наслідки.
Натомість рішення загальних зборів з урахуванням менше 70% голосів співвласників "за" чи "проти" прийнято не було як про це і зазначено у протоколі №2 зборів ОСББ "Соборна 283", тобто de jure цим рішенням не було задоволено питання надання дозволу на підключення газу чи відмовлено у ньому. Отже, дане рішення не створює будь-яких правових наслідків, тоді як самі по собі дії відповідача фактично свідчать про ненадання дозволу на підключення до газових мереж житлового будинку квартири АДРЕСА_1 , чим порушуються суб`єктивні цивільні права позивача. Тому обраний ОСОБА_2 спосіб захисту своїх прав є належним і ефективним, відповідає обставинам справи та вимогам закону.
Решта тверджень автора апеляційної скарги є також необґрунтованими і тому апеляційним судом відхиляються.
Справедливість, добросовісність та розумність відповідно до п. 6 ст. 3 ЦК України є одними із загальних засад цивільного законодавства.
Перегляд судового рішення у суді апеляційної інстанції забезпечує виконання головного завдання appelatio дати новим судовим розглядом додаткову гарантію справедливості судового рішення, реалізації права на судовий захист. Ця гарантія полягає в тому, що сам факт другого розгляду дозволяє уникнути помилки, що могла виникнути при першому розгляді. Апеляція, по суті, є надання новим судовим розглядом додаткової гарантії справедливості судового рішення, реалізації права на судовий захист.
Підставою для залишення оскаржуваного рішення без змін відповідно до ст. 375 ЦПК України є додержання судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при його ухваленні.
Керуючись ст.ст. 374, 375, 381-384, 389-391 ЦПК України, апеляційний суд
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Соборна 283" залишити без задоволення, а рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 04 липня 2024 року без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено: 24.09.2024
Головуючий: С.В. Хилевич
Судді: С.В.Боймиструк
С.О.Гордійчук
Суд | Рівненський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2024 |
Оприлюднено | 26.09.2024 |
Номер документу | 121830145 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Інші справи позовного провадження |
Цивільне
Рівненський апеляційний суд
Хилевич С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні