Рішення
від 23.09.2024 по справі 469/96/24
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

23.09.2024 Справа № 469/96/24

2/469/364/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 вересня 2024 року селище Березанка

Березанський районний суд Миколаївської області у складі:

головуючого судді - Тавлуя В.В.,

за участю секретаря судового засідання - Рогозевич С.О.,

учасники справи:

позивач ОСОБА_1 , - не з`явився,

представник позивача адвокат Вороненко Т. М., - не з`явилася,

представник відповідача

Березанської селищної ради

Миколаївського району Миколаївської області - не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Березанка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Березанської селищної ради Миколаївського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 18.01.2024 року звернувся до Березанського районного суду з зазначеним позовом, у якому просив визначити йому додатковий строк достатній для прийняття спадщини всього майна, яке належало на момент смерті ОСОБА_2 строком на 6 місяців.

Заявлені вимоги обґрунтував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 , яка проживала за адресою: АДРЕСА_1 .

Після її смерті відкрилася спадщина на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно довідки Березанської селищної ради Березанського району Миколаївської області мати ОСОБА_2 дійсно проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Після смерті ОСОБА_2 її спадкоємцями є він та її брат (син померлої) ОСОБА_3 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер. За життя брат ОСОБА_3 обіцяв прийняти спадщину після смерті матері ОСОБА_2 , але спадкові права не оформив.

У зв`язку з тим, що його брат ОСОБА_3 спадкові права на спадщину, яка відкрилася після смерті його матері, за життя не оформив, а він не знав, що брат за життя не отримав свідоцтво про право на спадщину, яка відкрилася після смерті їхньої матері ОСОБА_2 , та враховуючи, що він проживає за межами України, у встановлений законом шестимісячний строк не подав заяву про прийняття спадщини і пропустив строк для прийняття спадщини.

Посилаючись на наведені обставини та положення ст.1272 Цивільного кодексу України, позивач просить задовольнити позов.

25.01.2024року ухвалою судді відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання за правилами загального позовного провадження (а.с.24).

01.04.2024 року на адресу суду від Березанської селищної ради Миколаївського району Миколаївської області надійшов відзив на позовну заяву, за змістом якого відповідач посилаючись на положення ст.1272 ЦК України та відповідні правові позиції Верховного Суду України та Верховного Суду, не заперечує проти задоволення позовної заяви за наявності поважних причин (а.с.31-32).

02.04.2024 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду (а.с.34).

У судове засідання сторони не з`явилися. Про дату, місце і час судового засідання сторони неодноразово повідомлялися, у спосіб, передбачений законом, зокрема шляхом публікації оголошення на офіційному ВЕБ-сайті Березанського районного суду Миколаївської області (а.с.58-59).

Від представника позивача адвоката Вороненко Т.М. було подано клопотання від 11.03.2024 року, у якому представник зазначила, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі, і просить суд розглянути справу за їхньої відсутності (а.с.26).

За таких обставин суд розглянув справу за відсутності сторін.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

Згідно копії свідоцтва про право власності від 14.08.1986 р. ОСОБА_2 належить право власності на частину в спільній власності набутому подружжям під час шлюбу після смерті ОСОБА_4 (а.с.16).

Згідно копії Свідоцтва про смерть від ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.12).

За даними Довідки Лиманівської сільської ради Березанського району від 14.07.2009 року, виданій ОСОБА_5 , її мати ОСОБА_2 постійно проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , з 1973 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 , і за цією адресою на день смерті спадкодавця разом з ним постійно проживала та була зареєстрована дочка ОСОБА_5 , 1943 року народження (а.с.15).

Згідно копії Свідоцтва про смерть від ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.13).

Згідно наявної у справі копії Свідоцтва про смерть від ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с.14).

Згідно копії Свідоцтва про народження (повторно) від 15.08.2019 року позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , є сином ОСОБА_2 (а.с.11).

За змістом інформації, наданої Березанською державною нотаріальною конторою Миколаївської області від 07.05.2024 року, інформація щодо спадкової справи та виданих на її підставі свідоцтв про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 за вказаними параметрами запиту у Спадковому реєстрі відсутня (а.с.39, 40).

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що після смерті ОСОБА_2 її спадкоємцями є він та його брат, ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , але спадкові права після смерті матері не оформив.

Причинами неприйняття спадщини після смерті матері позивач у позові зазначає його необізнаність з тим фактом, що його брат ОСОБА_3 не оформив спадкові права після смерті матері та обставинами його проживання за межами України.

Вирішуючи питання про наявність підстав для задоволення позовної заяви суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.1222 Цивільного кодексу України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно з ч.1 ст.1269 Цивільного кодексу України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Ч.1 статті 1270 Цивільного кодексу України встановлено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини, яким є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, що передбачено ч. 2 ст. 1220 ЦК України.

Відповідно до ст.1220 Цивільного кодексу України часом відкриття спадщини є день смерті особи.

Згідно з ч.1, 2 ст.1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

У ч.3 ст.1272 Цивільного кодексу України встановлено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 р. «Про судову практику у справах про спадкування» вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, повязані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

П.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" передбачено, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України (абз.1 п. 24 Постанови). При цьому, при відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини (абз.2 п. 24 Постанови).

Згідно з ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Приймаючи рішення по суті спору суд враховує, що позивач звернувся до суду з даним позовом 18.01.2024 року, тобто більш ніж 18 років після смерті спадкодавця, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

У зв`язку з цим, у суду відсутні обґрунтовані і розумні підстави вважати, що причини, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги, а саме, необізнаність позивача з тим, що його брат ОСОБА_3 не оформив спадкові права після смерті матері та проживання позивача за межами України, є поважними причинами, оскільки вони не пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Крім того суд звертає увагу, що позивачем не подано жодного письмового підтвердження про те, що нотаріусом йому було повідомлено про пропуск ним строк для прийняття спадщини чи відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку із пропуском такого строку.

За встановлених обставини суд дійшов висновку, що для задоволенні позовних вимог позивача ОСОБА_1 відсутні підстави, передбачені законом, а тому у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Березанської селищної ради Миколаївського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, слід відмовити у повному обсязі.

Напідставівикладеного,керуючисьст.ст.12,13,258,259,263-265ЦПК України,

суд,

у х в а л и в:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 доБерезанської селищноїради Миколаївськогорайону Миколаївськоїобласті провизначення додатковогостроку дляприйняття спадщини,відмовити у повному обсязі.

Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

У зв`язку з проходженням головуючим суддею обов`язкової підготовки у Національній школі суддів України у період з 16 по 20 вересня 2024 року повний текст рішення складено 23 вересня 2024 року.

Суддя:

СудБерезанський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення23.09.2024
Оприлюднено26.09.2024
Номер документу121843100
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —469/96/24

Постанова від 11.12.2024

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Царюк Л. М.

Постанова від 10.12.2024

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Царюк Л. М.

Ухвала від 17.10.2024

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Царюк Л. М.

Ухвала від 15.10.2024

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Царюк Л. М.

Рішення від 23.09.2024

Цивільне

Березанський районний суд Миколаївської області

Тавлуй В. В.

Рішення від 04.09.2024

Цивільне

Березанський районний суд Миколаївської області

Тавлуй В. В.

Ухвала від 02.04.2024

Цивільне

Березанський районний суд Миколаївської області

Тавлуй В. В.

Ухвала від 25.01.2024

Цивільне

Березанський районний суд Миколаївської області

Тавлуй В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні