Рішення
від 11.09.2024 по справі 916/430/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"11" вересня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/430/24

Господарський суд Одеської області у складі судді Щавинської Ю.М.

секретар судового засідання Дерік М.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом: за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (04116, м. Київ, вул.Шолуденка, буд. 1)

до відповідача: Відділу освіти, молоді та спорту Любашівської селищної ради (66502, Одеська обл., Любашівський р-н, смт Любашівка, вул. Володимира Князя, буд. 84)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" (04116, м. Київ, вул. Шолуденка,1)

про стягнення 589 955,83 грн

за участю представників сторін:

від позивача: Піун С. П.

від відповідача: Жмурко С. Л.

від третьої особи: не з`явився

ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст позовних вимог.

05.02.2024 Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" звернулося до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Відділу освіти, молоді та спорту Любашівської селищної ради, в якій просить суд стягнути з відповідача основний борг у сумі 456 277,56 грн; пеню у сумі 106 449,11 грн, 3% річних у сумі 10 478,12 грн; інфляційні втрати у сумі 16 751,04 грн.

2. Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 12.02.2024 відкрито провадження у справі №916/430/24 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі.

29.02.2024 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просив суд відмовити у задоволенні позову (т.1 а.с.187-188).

29.03.2024 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив (т.2 а.с.10-20).

Протокольною ухвалою від 15.04.2024 суд продовжив строк підготовчого провадежння на 30 календарних днів.

29.04.2024 відповідачем подано до суду клопотання про залучення до матеріалів справи договорів постачання природного газу (т.2 а.с.94-119).

01.05.2024 до суду від відповідача надійшло клопотання про витребування у АТ "Одесагаз" інформації, визначеної у змісті клопотання.

08.05.2024 відповідачем подано до суду клопотання про залучення до матеріалів справи відповіді на адвокатський запит.

21.05.2024 до суду надійшло клопотання відповідача про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору на стороні відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг".

22.05.2024 відповідачем подано до суду клопотання про залучення до матеріалів справи додаткових доказів (т.3 а.с.7-35).

22.05.2024 відповідачем до суду подано додаткові пояснення (т.3 а.с.35-37), в яких останній визнав позовні вимоги в частині стягнення суми боргу за період з 01.04.2023 по 16.04.2023 у розмірі 357 688,25 грн, в задоволенні іншої частини позовних вимог просив суд відмовити.

Ухвалою суду від 29.05.2024 судом до участі у справі залучено Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача. Вказаною ухвалою судом також зобов`язано третю особу надати до суду інформацію щодо поставки Відділу освіти, молоді та спорту Любашівської селищної ради природного газу за період з 29.10.2021 по 30.11.2021, з 02.12.2021 по 05.12.2021, з 05.02.2022 по 31.03.2022, з 02.04.2022 по 31.05.2022, з 02.06.2022 по 31.07.2022, з 02.08.2022 по 30.09.2022, з 02.10.2022 по 30.11.2022, з 02.12.2022 по 30.01.2023, з 01.02.2023 по 31.03.2023, з 01.04.2023 по 30.05.2023, з 02.04.2023 по 31.05.2023 із вказанням обсягів поставки та точок обміну.

04.06.2024 третьою особою подано до суду письмові пояснення (т.4 а.с.1-5).

24.06.2024 до суду від відповідача надійшло клопотання про залучення до матеріалів справи додаткових доказів (т.5 а.с.1-50).

Протокольною ухвалою від 24.06.2024 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті.

В судове засідання 24.07.2024 з`явилися позивач та відповідач. Третя особа в судове засідання не з`явилася.

Протокольною ухвалою від 24.07.2024 судом оголошено перерву при розгляді справи по суті до 31.07.2024 о 15:00.

У судове засідання 31.07.2024 з`явився позивач та відповідач. Третя особа в судове засідання не з`явилася. Але під час судового засідання представник відповідача від`єдналася від відеоконференції у зв`язку з відключенням електроенергії.

Судом протокольною ухвалою від 31.07.2024 оголошено перерву при розгляді справи по суті на 26.08.2024 о 12:15

Водночас, судове засідання, призначене протокольною ухвалою Господарського суду Одеської області від 31.07.2024 по справі № 916/430/24 на "26" серпня 2024 р. о 12:15, не відбулося у зв`язку з оголошенням повітряної тривоги у м. Одеса та Одеській області.

З огляду на наведені обставини, з метою продовження судового розгляду суд призначив судове засідання по справі № 916/430/24 на 11.09.2024.

У судовому засіданні 11.09.2024 представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд задовольнити позов.

Представник відповідача у судовому засіданні 11.09.2024 частково заперечував проти позову.

Представник третьої особи у судове засідання не з`явився.

3. Позиція учасників справи.

3.1. Доводи ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України".

Відповідно до пункту 1 розділу VI Правил постачання природного газу договір постачання природного газу постачальником «останньої надії» укладається у випадках, передбачених пунктом 3 розділу VI, з урахуванням вимог статей 205,633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом публічної оферти постачальника «останньої надії» та її акцептування споживачем через факт споживання газу за відсутності іншого постачальника. Договір постачання природного газу постачальником «останньої надії» не потребує двостороннього підписання. Договір постачання між постачальником «останньої надії» і споживачем вважається укладеним з дня, визначеного на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи днем початку постачання природного газу споживачу в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії» відповідно до Кодексу газотранспортної системи.

Спожиті відповідачем у період з 29.10.2021 по 30.11.2021, з 02.12.2021 по 05.12.2021, з 05.02.2022 по 31.03.2022, з 02.04.2022 по 31.05.2022, з 02.06.2022 по 31.07.2022, з 02.08.2022 по 30.09.2022, з 02.10.2022 по 30.11.2022, з 02.12.2022 по 30.01.2023, з 01.02.2023 по 31.03.2023, з 01.04.2023 по 30.05.2023, з 02.04.2023 по 31.05.2023, з 01.06.2023 по 30.06.2023, з 02.06.2023 по 30.06.2023 об`єми природного газу автоматично включено до портфеля постачальника "останньої надії" - Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", тобто фактично відповідні об`єми природного газу поставлено відповідачу позивачем.

Факт включення відповідача до реєстру споживачів постачальника «останньої надії» та віднесення газу, спожитого відповідачем, до портфеля постачальника «останньої надії» підтверджується: листом оператора ГТС від 04.09.2023 № ТОВВИХ-23-12228 та інформацією щодо остаточної алокації відборів споживача з ЕІС-кодом 56XS000173JGX00Z; інформацією щодо споживачів, які були зареєстровані в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії» від оператора ГРМ.

Нарахування вартості спожитого споживачем природного газу проведено позивачем виключно на підставі даних Оператора ГРМ про об`єм (обсяг) розподіленого/ спожитого споживачем природного газу, які отримано в процесі доступу до інформаційної платформи оператора ГТС. Вартість природного газу визначена шляхом множення об`ємів природного газу, на ціну природного газу, визначену відповідно до встановленого тарифу.

Загальна вартість поставленого природного газу становить 1 218 319,07 грн

На виконання пункту 4.3. типового Договору позивач направив на адресу відповідача відповідні рахунки на оплату поставленого природного газу, однак останнім здійснено оплату за спожитий газ за листопад 2021 р. у розмірі 487 284,00 грн, за грудень 2021 з пропущенням строку в сумі 274 757,51 грн, за лютий, березень, грудень 2022 р. та за період з січня по квітень 2023 відповідач не здійснив оплату взагалі.

Таким чином, укладений між сторонами публічний типовий Договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов?язань, а саме майново-господарських зобов?язань згідно статей 173, 174, 175 ГК України, статей 11, 202, 509 ЦК України, і згідно статті 629 ЦК України є обов?язковим для виконання сторонами.

3.2. Доводи Відділу освіти, молоді та спорту Любашівської селищної ради.

Відповідач визнає наявність заборгованості за період з 01.04.2023 по 16.04.2023 в сумі 357 688,25 грн.

Позовні вимоги щодо інших періодів відповідач не визнає, оскільки, починаючи з грудня 2021 року, постачання природного газу на всі заклади освіти, підпорядковані відділу, та на сам відділ здійснювалося ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" на підставі договорів від 12.11.2021 та 19.12.2022 (строк дії до 31.03.2023), які були оплачені відповідачем.

Заперечує відповідач також проти вимоги про стягнення пені, 3% річних та інфляційних втрат, просить врахувати відсутність в матеріалах справи розрахунку інфляційних втрат, а також те, що відповідач є бюджетною організацією, має обмежене фінансування, яке значною мірою зменшилось в умовах воєнного стану, що в свою чергу не дає можливість сплатити штрафні санкції.

3.3. Доводи ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг".

Між ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" та відповідачем укладено договір постачання природного газу від 12.11.2021 року №14-1113/21-БО-Т, за умовами п. 3.2. якого постачання природного газу за договором здійснюється Постачальником виключно за умови включення споживача до Реєстру споживачів Постачальника, розміщеного на інформаційній платформі Оператора ГТС.

При реєстрації Споживача 12.11.2021 на інформаційній платформі Оператора ГТС, Товариство отримало повідомлення, що ЕС код Споживача зареєстровано в розрізі окремих вузлів обліку (об?єктів споживання).

Інформацію від Споживача щодо переліку об?єктів та їх ЕІС-кодів вузлів обліку газу, по яких буде здійснюватися постачання природного газу в рамках укладеного Договору, Товариством отримано листом на електронну пошту 30.11.2021 ("Email-30.11.2021" та "нафтогаз").

Відповідно, Товариство 01.12.2021 подало запити на інформаційній платформі Оператора ГТС щодо зміни постачальника. Ці запити було підтверджено 03.12.2021 та зареєстровано Споживача в реєстрі споживачів Товариства з датою початку постачання з 06.12.2021.

Також, між ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" та Відділом освіти, молоді та спорту Любашівської селищної ради укладено договір постачання природного газу від 19.12.2022 року №14-2113/22-Б0-T із строком дії з 01.01.2023 по 31.03.2023.

4. Фактичні обставини, встановлені судом.

4.1. Щодо відносин між ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" та Відділом освіти, молоді та спорту Любашівської селищної ради.

Так на підтвердження наявності між сторонами у спірний період відносин з поставки природного газу позивачем надано суду типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" (т.1 а.с.144-147), затверджений постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 р. № 2496, відповідно до п.1.3 якого останній є договором приєднання, укладення якого відбувається шляхом публічної оферти Постачальника та її акцептування Споживачем через факт споживання газу за відсутності іншого постачальника. Цей Договір вважається укладеним зі споживачем з дня, визначеного на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи днем початку постачання природного газу споживачу в реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" відповідно до Кодексу газотранспортної системи.

Згідно з п. 2.1 договору постачальник зобов`язується постачати природний газ споживачу в необхідних для нього об`ємах (обсягах), а споживач зобов`язується своєчасно сплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені цим договором.

Відповідно до п. 3.1 договору постачання природного газу споживачу здійснюється з дня, визначеного інформаційною платформою оператора газотранспортної системи днем початку постачання в Реєстрі споживачів постачальника відповідно до Кодексу газотранспортної системи.

Пунктом 4.1 договору передбачено, що постачання природного газу здійснюється за ціною, оприлюдненою постачальником на своєму сайті. Така ціна визначається постачальником відповідно до розділу VI Правил постачання. Нова ціна є обов`язковою для сторін з дня, наступного за днем її оприлюднення постачальником на власному сайті.

Згідно з п. 4.2 договору об`єм (обсяг) постачання природного газу споживачу за розрахунковий період визначається за даними оператора ГРМ/оператора ГТС (для прямих споживачів) за підсумками розрахункового періоду, що містяться в інформаційній платформі оператора газотранспортної системи та надані споживачу Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу.

Пунктом 4.3 договору встановлено, що постачальник зобов`язаний надати споживачу рахунок на оплату природного газу за цим договором не пізніше 10 числа календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу, в обумовлений між постачальником і споживачем спосіб (поштою за замовчуванням, через електронний кабінет споживача тощо - якщо сторонами це окремо обумовлено).

Відповідно до п. 4.4. договору споживач зобов`язаний оплатити рахунок, наданий постачальником відповідно до пункту 4.3 цього договору, до закінчення календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу.

Згідно з п.4.5 договору у разі порушення споживачем, що не є побутовим, строків оплати за цим договором він сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.

Пунктом 11.1 договору передбачено, що останній набирає чинності з дня, визначеного інформаційною платформою оператора ГТС днем початку постачання природного газу споживачу в реєстрі споживачів постачальника відповідно до Кодексу газотранспортної системи. Дія цього договору не може перевищувати шістдесят діб протягом календарного року та триває до кінця календарного місяця, наступного за місяцем, в якому почалося фактичне постачання природного газу постачальником.

Розірвання (припинення дії) цього договору не звільняє споживача від обов`язку сплатити заборгованість постачальнику за цим договором.

В п. 11.5 договору встановлено, що всі повідомлення за цим договором вважаються зробленими належним чином у разі, якщо вони здійснені в письмовій формі та надіслані за зазначеними в цьому договорі адресами сторін. Датою отримання таких повідомлень буде вважатися дата їх особистого вручення або дата поштового штемпеля відділу зв`язку одержувача.

На підтвердження направлення відповідачу примірника типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії" позивачем надано суду список рекомендованих листів №19.11.2021-юрики8 та фіскальний чек від 23.11.2021 (т.1 а.с.148-151).

Так на підтвердження своєї правової позиції позивачем надано суду в тому числі повідомлення про реєстрацію споживача з ЕІС-кодом 56XS000173JGX00Z у попередній газовій добі в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" в дати 29.10.2021 (13 ЕІС кодів точок), 02.12.2021 (13 ЕІС кодів точок), 05.02.2022 (ЕІС код точки 56ZS25B173JGXOEC), 02.12.2022 (ЕІС код точки 56ZS25B173JGXOEC), 01.02.2023 (ЕІС код точки 56ZS25B173JGXOEC), 01.04.2023 (13 ЕІС кодів точок) (т.1 а.с.115-121).

Крім того позивачем також надано суду відомості щодо присвоєння Відділу освіти, молоді та спорту Любашівської селищної ради ЕІС-код 56XS000173JGX00Z, а також відомості щодо ЕІС кодів точок, зареєстрованих за відповідачем, серед яких в тому числі (ЕІС код точки 56ZS25B173JGXOEC).

В матеріалах справи наявний адвокатський запит представника ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (т.1 а.с.20-23), адресований ТОВ "Оператор газотранспортної системи України", щодо надання інформації щодо фактичних обсягів споживання природного газу щодо Відділу освіти, молоді та спорту Любашівської селищної ради (ЕІС-код 56XS000173JGX00Z) за період з 01 жовтня 2021 по дату видачі довідки.

Листом від 04.09.2023 ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" (т.1 а.с.24-26) надало скріншоти з інформаційної платформи щодо закріплення споживача з ЕІС-кодом 56XS000173JGX00Z (з різними періодами постачання по окремим точкам обліку) в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії» ТОВ «ГК «Нафтогаз України» (ЕІС-код 56Х930000008780В) та щодо остаточної алокації відборів споживача з ЕІС-кодом 56XS000173JGX00Z за періоди з 29.10.2021 по 30.11.2021, з 02.12.2021 по 05.12.2021, з 05.02.2022 по 31.03.2022, з 02.04.2022 по 31.05.2022, з 02.06.2022 по 31.07.2022, з 02.08.2022 по 30.09.2022, з 02.10.2022 по 30.11.2022, з 02.12.2022 по 30.01.2023, з 01.02.2023 по 31.03.2023, з 01.04.2023 по 30.05.2023, з 02.04.2023 по 31.05.2023, з 01.06.2023 по 30.06.2023, з 02.06.2023 по 30.06.2023.

Як вбачається з інформації щодо закріплення споживача з ЕІС-кодом 56XS000173JGX00Z в реєстрі споживачів постачальників, відповідач був закріплений за постачальником ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (ЕІС-код 56Х930000008780В) у листопаді грудні 2021 року, у 2022 році та 2023 році.

При цьому у 2022 році за ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" була закріплена одна точка з ЕІС кодом 56ZS25B173JGXOEC, у січні квітні 2023 році вказана точка також була закріплена за позивачем, при цьому у квітні 2023 року додатково за позивачем було закріплено ще 13 точок.

Відповідно до інформації щодо остаточної алокації відборів споживача з ЕІС-кодом 56XS000173JGX00Z (т.2 а.с.28-67) останнім спожито:

-у листопаді 2021 року - 29,00500 тис.куб.м.,

-у грудні 2021 року (з 02.12. по 05.12.) - 6,11300 тис.куб.м.,

-у лютому 2022 року - 0,29700 тис.куб.м.,

-у березні 2022 року - 0,20100 тис.куб.м.,

-у квітні 2022 року листопаді 2022 року 0 тис.куб.м.,

-у грудні 2022 року - 0,60600 тис.куб.м.,

-у січні 2023 року 0,37600 тис.куб.м.,

-у лютому 2023 року 0,37400 тис.куб.м.,

-у березні 2023 року 0,08100 тис.куб.м.,

-у квітні 2023 року 11,35900 тис.куб.м.

На підставі означених даних позивачем було складено та виставлено відповідачу рахунки та акти приймання передачі природного газу:

-за листопад 2021 року на суму 487 284 грн,

-за грудень 2021 року на суму 274 757,51 грн,

-за лютий 2022 року на суму 12 456,28 грн,

-за березень 2022 року на суму 12 995,03 грн,

-за грудень 2022 року на суму 41 456,84 грн,

-за січень 2023 року на суму 15 887,14 грн,

-за лютий 2023 року на суму 13 371,80 грн,

-за березень 2023 року на суму 2 422,22 грн,

-за квітень 2023 року на суму 357 688,25 грн.

Відповідні акти приймання-передачі природного газу, рахунки та докази їх направлення відповідачу містяться в томі 1 на аркушах справи 28-101.

На підтвердження вартості природного газу у спірний період позивачем до матеріалів справи надано документ "Архів тарифів" за період з листопада 2021 року по грудень 2021 року, з лютого 2022 року по березень 2022 року, з грудня 2022 року по квітень 2023 року.

На підтвердження часткової оплати відповідачем спожитого природного газу позивачем надано суду лист АТ "Державний ощадний банк України" (т.1 а.с.128-133), в якості додатку до якого банк надав інформацію про надходження на рахунки позивача грошових коштів у сумі 762 041,51 грн, перерахованих відповідачем у період з 01.01.2022 по 28.08.2023. Відповідні платежі були проведені 28.12.2021 та 17.03.2022.

Означені докази свідчать про оплату відповідачем спожитого природного газу у листопаді та грудні 2021 року в повному обсязі.

Відповідач жодних заперечень щодо ЕІС-кодів належних йому точок комерційного обліку, обсягів природного газу, вартості, а також сум оплати не висловив, натомість визнав обставину постачання природного газу позивачем у квітні 2023 року на загальну суму 357 688,25 грн.

Доказів оплати заявленої до стягнення вартості природного газу за спірний період матеріали справи не містять.

4.2. Щодо відносин між ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" та Відділом освіти, молоді та спорту Любашівської селищної ради.

Як свідчать матеріали справи, 12.11.2021 між ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" (Постачальник) та Відділом освіти, молоді та спорту Любашівської селищної ради (Споживач) (ЕІС-код 56XS000173JGX00Z) укладено договір постачання природного газу №14-1113/21-БО-Т, відповідно до якого Постачальник зобов`язався поставити Споживачеві природний газ, а Споживач зобов`язався прийняти його та оплатити.

У пункті 2.1. договору сторони визначили розрахунковий період з жовтня 2021 по грудень 2022 року та замовлений обсяг природного газу помісячно.

Поряд з цим пунктом 3.2. договору сторони погодили, що постачання газу за договором здійснюється Постачальником виключно за умови включення споживача до Реєстру споживачів Постачальника, розміщеного на інформаційній платформі Оператора ГТС.

За умовами п. 13.1. договору останній набирає чинності з дати його укладання і діє в частині поставки газу до 31.12.2022 року.

У своїх письмових пояснення третя особа заначила, що при реєстрації Споживача 12.11.2021 на інформаційній платформі Оператора ГТС, Товариство отримало повідомлення, що ЕІС-код Споживача зареєстровано в розрізі окремих вузлів обліку (об?єктів споживання).

Як свідчать матеріали справи, 29.11.2021 електронним листом (т.4 а.с.6-8) Відділ освіти, молоді та спорту Любашівської селищної ради повідомив третю особу про реєстрацію Відділу на інформаційній платформі Оператора ГТС в розрізі окремих вузлів обліку та надав перелік об`єктів, по яких здійснюється постачання природного газу, який містить 13 ЕІС кодів точок обліку, серед яких відсутня точка обліку з кодом 56ZS25B173JGXOEC.

У своїх письмових поясненнях третя особа повідомила суду, що за наслідком подання запитів на інформаційній платформі Оператора ГТС, 06.12.2021 Споживача/відповідача було зареєстровано в реєстрі споживачів ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" 06.12.2021. Обставина реєстрації Відділу (13 точок обліку) в реєстрі споживачів ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" 06.12.2021 підтверджується також сканкопією реєстру попередніх/остаточних відборів (т.4 а.с.40) та реєстру пар споживачів (т.4 а.с.153).

Надані третьою особою скріншоти попередніх/остаточних відборів природного газу також містять інформацію за період, який починається з 06.12.2021 (т.4 а.с.40-152) .

19.12.2022 між ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" (Постачальник) та Відділом освіти, молоді та спорту Любашівської селищної ради (Споживач) (ЕІС-код 56XS000173JGX00Z) укладено договір постачання природного газу №14-2113/22-Б0-T із строком дії з 01.01.2023 по 31.03.2023.

Постачання природного газу по вказаному договору здійснювалось на точки обліку, що вказані у реєстрі пар споживачів на 01.09.2022 ПСО портфель (т.4 а.с.154), серед яких відсутня точка обліку з кодом 56ZS25B173JGXOEC, що також підтверджується скріншотами з інформаційної платформи "Попередні/остаточні відбори ПГ".

Отже фактично постачання природного газу відповідачу третьою особою за вказаними договорами мало місце на 13 об`єктах у період з 06.12.2021 по 31.03.2023.

5. Позиція суду.

5.1. Правове регулювання відносин з постачальником останньої надії.

Відповідно до п.26 ч.1 статті 1 Закону України "Про ринок природного газу" постачальник "останньої надії" це визначений Кабінетом Міністрів України постачальник, який не має права відмовити в укладенні договору постачання природного газу на обмежений період часу.

За результатами державного конкурсу та на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України №917-р від 22.07.2020 ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" визначено постачальником "останньої надії" на ринку природного газу строком на три роки.

Пунктами 17, 19 статті 1 Закону України "Про ринок природного газу" визначено: оператор газорозподільної системи - це суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників); оператор газотранспортної системи - це суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників).

На підставі постанови НКРЕКП №3011 від 24.12.2019 року ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" видано .

У пункті 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС, дія положень якого поширюється на всіх суб`єктів ринку природного газу України: операторів суміжних систем, газовидобувні підприємства, замовників, споживачів та постачальників природного газу незалежно від підпорядкування та форми власності, а також операторів торгових платформ, даються наступні визначення:

- алокація - обсяг природного газу, віднесений оператором газотранспортної системи в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи по замовниках послуг транспортування (у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів)) з метою визначення за певний період обсягів небалансу таких замовників;;

- номінація - попереднє повідомлення, надане замовником послуг транспортування оператору газотранспортної системи, стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу;

EIC-код - код енергетичної ідентифікації суб`єкта ринку природного газу та/або точки комерційного обліку, визначений за правилами Європейської мережі операторів газотранспортних систем (ENTSOG), з метою уніфікації та однозначної ідентифікації суб`єктів ринку природного газу та точок комерційного обліку, розміщених на об`єктах газової інфраструктури, у тому числі для участі у регіональних (міжнародних) газових ринках, та для забезпечення спрощення процедур зміни постачальників природного газу та електронного обміну даними між суб`єктами ринку природного газу.

Пунктами 1, 2 глави 3 розділу IV Кодексу ГТС встановлено, що для забезпечення електронної взаємодії та документообігу між суб`єктами ринку природного газу, у тому числі для організації замовлення та супроводження послуг транспортування природного газу в умовах добового балансування газотранспортної системи, а також між суб`єктами ринку природного газу та операторами торгових платформ оператор газотранспортної системи зобов`язаний створити та підтримувати функціонування інформаційної платформи.

Інформаційна платформа має бути доступною всім суб`єктам ринку природного газу та операторам торгових платформ у межах їх прав, визначених цим Кодексом, для забезпечення ними дій, пов`язаних із укладанням угод за короткостроковими стандартизованими продуктами, замовленням, наданням та супроводженням послуг транспортування природного газу, у тому числі для подання номінацій/реномінацій, перевірки величин грошових внесків (фінансової гарантії), а також інших дій, передбачених цим Кодексом.

Для вчинення вищезазначених дій веб-додаток інформаційної платформи має бути доступним у мережі Інтернет цілодобово, сім днів на тиждень.

Суб`єкти ринку природного газу, які уклали (переуклали) з оператором газотранспортної системи договір транспортування, набувають права доступу до інформаційної платформи та статусу користувача платформи з моменту укладення (переукладення) договору. Оператор газотранспортної системи присвоює кожному такому суб`єкту ринку природного газу код користувача платформи та створює на інформаційній платформі інтерфейс такого користувача відповідно до його статусу суб`єкта ринку природного газу (постачальник, оператор газорозподільної системи, оптовий продавець/покупець, оператор газосховищ тощо), про що має повідомити останнього.

Згідно з пунктом 5 глави 3 розділу IV Кодексу ГТС оператор газотранспортної системи виконує функції адміністратора інформаційної платформи.

Пунктами 1, 2 глави 4 розділу IV Кодексу ГТС визначено, що інформаційна платформа має містити, зокрема, такі дані: перелік точок входу/виходу до/із газотранспортної системи; інформацію про всіх суб`єктів ринку природного газу, включаючи споживачів, яким в установленому порядку присвоєні ЕІС-коди; інформацію про постачальника «останньої надії»; інформацію про Реєстри споживачів постачальників.

Інформація про споживачів в інформаційній платформі має містити, зокрема: ЕІС-код споживача та за наявності ЕІС-коди його точок обліку; EIC-код фізичної точки виходу з газотранспортної системи; дані закріплених за споживачем діючих постачальників та визначені ними періоди постачання; дані щодо зміни постачальників із початку функціонування інформаційної платформи; інформацію про прогнози споживання природного газу на кожну газову добу (D) для споживачів, по яких відбір/споживання не вимірюється щодобово; інформацію про попередні обсяги споживання кожної газової доби (D); інформацію про фактичне добове споживання; інформацію про фактичне споживання кожного газового місяця (М); дані періодів відсутності у споживача закріпленого постачальника (за їх наявності) з початку функціонування інформаційної платформи; дані періодів обмеження (припинення) газопостачання споживачу (якщо такі дані вносились по споживачу) з початку функціонування інформаційної платформи; інформацію про періоди постачання природного газу споживачу постачальником «останньої надії» та ін.

Згідно з пунктом 41-8 постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 №1236 від 09.12.2020 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №1102 від 25.10.2021) з метою забезпечення своєчасного початку та сталого проходження опалювального періоду 2021/22 року АТ Магістральні газопроводи України, ТОВ Оператор газотранспортної системи України, оператори газорозподільних систем мають забезпечити:

автоматичне включення оператором газотранспортної системи за участю операторів газорозподільних систем до портфеля постачальника останньої надії обсягів природного газу, спожитих з 01.10.2021 бюджетними установами (в значенні Бюджетного кодексу України), закладами охорони здоров`я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо) та закладами охорони здоров`я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо), постачання природного газу яким не здійснювалося жодним постачальником;

внесення операторами газорозподільних систем до інформаційної платформи оператора газотранспортної системи інформації щодо всіх захищених споживачів, приєднаних до газорозподільної системи, із зазначенням відповідної категорії, до якої належить такий споживач: побутові споживачі; бюджетні установи (в значенні Бюджетного кодексу України);

заклади охорони здоров`я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо) та заклади охорони здоров`я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо); виробники теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій за умови, що виробництво теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій здійснюється за допомогою об`єктів, не пристосованих до зміни палива.

Пунктом 1 глави 5 розділу IV Кодексу газотранспортної системи (в редакції станом на 01.11.2021) визначено, що постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, №2496 від 30.09.2015, та за умови включення споживача до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі у відповідному розрахунковому періоді. Постачальник, крім постачальника останньої надії, не має права реєструвати споживача у власному Реєстрі споживачів постачальника в розрахунковому періоді, не погодженому зі споживачем.

Відповідно до пункту 2 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС (в редакції станом на 01.11.2021) з моменту реєстрації споживача за постачальником в інформаційній платформі постачальник набуває статусу діючого постачальника для такого споживача (крім майбутніх періодів постачання, які заброньовані за іншими постачальниками в інформаційній платформі, постачання природного газу постачальником останньої надії та випадків, передбачених пунктом 6 цієї глави) та вважається, що з цього моменту зазначений постачальник забронював за собою цього споживача на наступні розрахункові періоди та є відповідальним за обсяги споживання природного газу цим споживачем. Реєстрація споживача в Реєстрі споживачів постачальником останньої надії здійснюється на період, що не може перевищувати граничний строк постачання, визначений Законом України Про ринок природного газу та Правилами постачання природного газу.

Дата початку постачання природного газу споживачу постачальником останньої надії визначається в Реєстрі споживачів постачальника останньої надії на інформаційній платформі.

Інформаційна платформа щоденно до 06:00 UTC (08:00 за київським часом) години для зимового періоду та 05:00 UTC (08:00 за київським часом) години для літнього періоду газової доби надсилає операторам газорозподільних систем, оператору газотранспортної системи (щодо прямих споживачів) та постачальнику останньої надії перелік ЕІС-кодів споживачів, які були у попередній газовій добі зареєстровані в Реєстрі споживачів постачальника останньої надії.

Оператори газорозподільних систем, оператор газотранспортної системи (щодо прямих споживачів) протягом трьох діб зобов`язані надати постачальнику останньої надії через інформаційну платформу інформацію щодо споживачів, які були зареєстровані в Реєстрі споживачів постачальника останньої надії, за формою оператора газотранспортної системи, погодженою Регулятором. Інформація скріплюється електронним підписом уповноваженої особи оператора газорозподільної системи/оператора газотранспортної системи (щодо прямих споживачів) та повинна містити: ЕІС-код споживача або ЕІС-код точки комерційного обліку споживача; назву та ЄДРПОУ (для споживачів, що не є побутовими); поштову адресу об`єкта споживача.

Відповідно до пункту 2 глави 7 розділу XII Кодексу газотранспортної системи у точках виходу до газорозподільної системи з метою проведення остаточної алокації щодобових відборів/споживання, що не вимірюються щодобово, оператор газорозподільної системи до 08 числа газового місяця (М+1) надає оператору газотранспортної системи інформацію про фактичний місячний відбір/споживання природного газу окремо по кожному споживачу, відбір/споживання якого не вимірюється щодобово. У випадку якщо комерційний вузол обліку обладнаний обчислювачем (коректором) з можливістю встановити за результатами місяця фактичне щодобове споживання природного газу, така інформація додатково надається в розрізі газових днів газового місяця (М).

Таким чином, об`єм (обсяг) спожитого Споживачем природного газу передається Оператором ГРМ в інформаційну платформу Оператора ГТС та використовується Постачальником для розрахунку вартості спожитого природного газу.

Згідно з пунктом 1 розділу VI Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2496 від 30.09.2015 (зареєстровано Мін`юст України, 06.11.2015 за №1382/27827) (далі Правила постачання природного газу), постачальник «останньої надії» здійснює постачання природного газу споживачам на умовах договору постачання природного газу, який укладається з урахуванням вимог цього розділу та має відповідати Типовому договору постачання природного газу постачальником «останньої надії», затвердженому постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2501, який є публічним, а його умови - однаковими для всіх споживачів.

Договір постачання природного газу постачальником «останньої надії» укладається у випадках, передбачених пунктом 3 цього розділу, з урахуванням вимог статей 205, 633,634,641,642 Цивільного кодексу України шляхом публічної оферти постачальника «останньої надії» та її акцептування споживачем через факт споживання газу за відсутності іншого постачальника.

Договір постачання природного газу постачальником «останньої надії» не потребує двостороннього підписання. На письмове звернення споживача постачальник «останньої надії» зобов`язаний протягом десяти робочих днів з дня отримання такого письмового звернення надати споживачу підписаний уповноваженою особою постачальника примірник договору постачання природного газу.

Договір постачання між постачальником «останньої надії» і споживачем вважається укладеним з дня, визначеного на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи днем початку постачання природного газу споживачу в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії» відповідно до Кодексу газотранспортної системи.

За договором постачання природного газу постачальник «останньої надії» зобов`язаний поставити споживачу природний газ у необхідних для нього об`ємах (обсягах), а споживач зобов`язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу в розмірі, строки та порядку, що визначені договором.

Максимальна тривалість постачання природного газу постачальником «останньої надії» не може перевищувати шістдесят днів та в будь-якому випадку не має тривати довше ніж до кінця календарного місяця, наступного за тим місяцем, у якому почалося фактичне постачання природного газу споживачеві постачальником «останньої надії».

5.2. Щодо стягнення суми боргу.

Як встановлено судом, предметом спору у даній справі є стягнення заборгованості, яка виникла внаслідок невиконання відповідачем обов`язку з оплати спожитого природного газу. При цьому позивач наголошує на тому, що природний газ ним було поставлено відповідачу як постачальником "останньої надії" на підставі Типового договору.

Відповідач, в свою чергу, визнав позовні вимоги в частині поставки природного газу у квітні 2023 року на загальну суму 357 688,25 грн, натомість заперечив поставку позивачем природного газу в інший період з підстав укладання договору постачання природного газу з ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг".

Дослідивши матеріали справи, суд зазначає, що фактично постачання природного газу у період лютий березень 2022 року та грудень 2022 року березень 2023 року здійснювалось позивачем виключно на одну точку комерційного обліку з ЕІС кодом 56ZS25B173JGXOEC.

Обставина реєстрації відповідної точки обліку за Відділом освіти, молоді та спорту Любашівської селищної ради підтверджується відомостями з інформаційної системи (т.1 а.с.120,122) та відповідачем жодним чином не заперечується.

Суд також враховує, що надана позивачем інформація щодо остаточної алокації відборів Відділу за квітень 2023 року, тобто за період, заборгованість по якому позивачем визнана в повному обсязі, містить також відомості щодо обсягів споживання по точці обліку з ЕІС кодом 56ZS25B173JGXOEC.

При цьому обставина включення відповідача до реєстру споживачів постачальника «останньої надії» за точкою обліку з ЕІС кодом 56ZS25B173JGXOEC та віднесення спожитого відповідачем газу до портфеля постачальника «останньої надії» підтверджується:

- листом ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" від 04.09.2023 3ТОВВИХ-23-12228 (т.1 а.с.24-26);

- інформацією щодо закріплення споживача з ЕІС-кодом 56XS000173JGXOOZ в Реєстрі споживачів постачальників за ТОВ "ГК "Нафтогаз України" (т.2 а.с.25-26).

Поряд з цим, з наданих третьою особою документів, судом встановлено, що ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" не здійснювалось постачання природного газу на точку обліку з ЕІС кодом 56ZS25B173JGXOEC.

Наданий третьою особою перелік об`єктів, по яких здійснюється постачання природного газу, підписаний керівником Відділу освіти, молоді та спорту Любашівської селищної ради, та надісланий відповідачем ТОВ "Нафтогаз Трейдинг" листом від 26.11.2021 №947 (т.4 а.с.17), також не містить точки обліку з ЕІС кодом 56ZS25B173JGXOEC.

Наявні в матеріалах справи скріншоти щодо обсягів природного газу, поставленого третьою особою відповідачу, також не містять відомостей щодо постачання природного газу на об`єкт з точкою обліку з ЕІС кодом 56ZS25B173JGXOEC.

Отже наявність укладених відповідачем з третьою особою договорів постачання природного газу жодним чином не спростовує обставину включення відповідача (точки обліку з ЕІС кодом 56ZS25B173JGXOEC) в Реєстр споживачів постачальника "останньої надії" ТОВ "ГК "Нафтогаз України" у спірний період.

При цьому при дослідженні наданих учасниками справи доказів судом встановлено наступне.

Так, відповідач разом з відзивом на позовну заяву надав адресований ТОВ "ГК "Нафтогаз України" лист від 03.02.2023 №93 (т.1 а.с.194), в якому повідомив, що 13.07.2021 за адресою: Одеська область, Любашівський район, с. Бобрик Перший, вул. Центральна, 27 було здійснено зняття газового лічильника Elster BK G4T з заводським номером 7551876 (ЕІС код 56ZS525B173JGX05U) на повірку. На заміну лічильника була встановлена обвідна дуга. 01.11.2021 року за цією ж адресою було здійснено встановлення газового лічильника Elster BK G4T з заводським номером 5493629 (ЕІС код 56ZS25B173JGX0EC).

В матеріалах справи також наявні:

- акт зняття і передачі газового лічильника на повірку від 13.07.2021 (т.1 а.с.198), заводський номер лічильника 7551876. Із змісту акту випливає, що газовий лічильник було встановлено у с. Бобрик Перший, ДНЗС "Сонечко";

- акт встановлення газового лічильника № 5493629 після повірки №б/н та дати складання (т.1 а.с.195). Із змісту акту випливає, що газовий лічильник було встановлено у с. Бобрик Перший, ДНЗ "Сонечко";

- заява-приєднання до умов договору розподілу природного газу від 05.02.2021 (т.1 а.с.199-200), в якій в тому числі вказано адресу об`єкта - с. Бобрик Перший, вул. Центральна, 27, та номер лічильника 7551876, а також ЕІС код 56ZS525B173JGX05U;

- заява-приєднання до умов договору розподілу природного газу від 01.01.2023 (т.1 а.с.196-197), в якій також вказано адресу об`єкта - с. Бобрик Перший, вул. Центральна, 27, натомість інформація щодо номеру лічильника 7551876, а також ЕІС коду 56ZS525B173JGX05U відсутня. Водночас у такій заяві відображено інформацію щодо номеру лічильника № 5493629 та ЕІС коду 56ZS25B173JGX0EC.

Наведене у сукупності свідчить про здійснення заміни лічильника за адресою с. Бобрик Перший, вул. Центральна, 27, ДНЗ "Сонечко" та присвоєння відповідній точці обліку нового ЕІС коду 56ZS25B173JGX0EC.

Надана позивачем та третьою особою інформація щодо обсягів постачання природного газу відповідачу свідчить, що у листопаді та грудні 2021 року остаточна алокація по точці обліку з ЕІС код 56ZS525B173JGX05U мала позитивне значення. Позитивне значення по вказаній точні наявне також і у січні 2022 року, постачальник ТОВ "ГК «Нафтогаз Трейдинг" (т.4 а.с.134-146).

Натомість відомості ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" свідчать про відсутність споживання по вказаній точці з лютого 2022 року. Тоді як споживання за точкою з ЕІС кодом 56ZS25B173JGX0EC мало місце саме з лютого 2022 року.

В той же час в матеріалах справи відсутні докази звернення відповідача до третьої особи із проханням про включення спірної точки до переліку об`єктів, на які здійснюється постачання за укладеними з ТОВ "ГК «Нафтогаз Трейдинг" договорами.

З урахуванням наведеного у сукупності, суд вважає доведеною обставину виникнення між позивачем та відповідачем відносин з постачання постачальником "останньої надії" природного газу на точку обліку з ЕІС кодом 56ZS25B173JGX0EC, яка закріплена за Відділом освіти, молоді та спорту Любашівської селищної ради, та не була предметом договірних відносин з ТОВ "ГК «Нафтогаз Трейдинг".

Відповідно до статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Згідно до ст.193 ГК України, яка цілком кореспондується зі ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Як встановлено судом, та зворотне відповідачем не спростовано, позивач свої зобов`язання з постачання природного газу у спірний період виконав належним чином, натомість відповідач, в порушення умов типового договору, у встановлений договором строк, спожитий природний газ не оплатив.

Враховуючи вищезазначене та те, що належних доказів, які б спростовували наявність заборгованості у розмірі 456 277,56 грн відповідач, згідно приписів ст. 74, 76-77 ГПК України, суду не надав, та вказана заборгованість підтверджується матеріалами справи та частково визнається відповідачем, суд вважає позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" в цій частині такими, що підлягають задоволенню.

Аналізуючи вимоги позивача про стягнення з відповідача пені, інфляційних нарахувань та 3% річних, суд вказує наступне.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Згідно ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Перевіривши додані до позовної заяви розрахунки 3% річних, сума яких становить 10 478,12 грн та інфляційних втрат, сума яких становить 16 751,04 грн, суд зазначає, що такі розрахунки є вірними, а вимоги в частині такими, що підлягають задоволенню.

За приписами ч.1 ст. 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Відповідно до ч.3 ст.549 ЦК України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Приймаючи до уваги порушення відповідачем строків оплати природного газу, враховуючи положення типового договору та чинного законодавства, суд вважає правомірним нарахування пені, перевірений судом розрахунок якої є вірним.

Поряд з цим, суд також зауважує, що ч.1 ст.233 ГК України встановлено, що у разі, якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов`язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов`язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.

За ч.3 ст.551 ЦК України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення. Правовий аналіз зазначених приписів свідчить про те, що вони не є імперативними та застосовуються за визначених умов та на розсуд суду.

Зі змісту зазначених норм вбачається, що, вирішуючи питання про зменшення розміру неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов`язання, господарський суд повинен оцінити, чи є даний випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу; ступеню виконання зобов`язання боржником; причини (причин) неналежного виконання або невиконання зобов`язання, незначності прострочення виконання, наслідків порушення зобов`язання, невідповідності розміру стягуваної неустойки (штрафу, пені) таким наслідкам, поведінки винної особи (в тому числі вжиття чи невжиття нею заходів до виконання зобов`язання, негайне добровільне усунення нею порушення та його наслідки) тощо.

Оцінюючи можливість зменшення суми пені, суд враховує, що:

- відповідач є бюджетною установою, фінансування якої здійснюється у межах одного фінансового року, а перенесення кредиторської заборгованості на наступний рік здійснюється за окремою бюджетною процедурою. У зв`язку з цим майновий тягар відповідних виплат може унеможливити виконання боржником певних зобов`язань за поточним роком, а в умовах недостатності державного фінансування в період збройної агресії тягар може бути невиправдано обтяжливим чи навіть непосильним;

- відповідач також є неприбутковим організацією, основним видом діяльності якого є регулювання у сферах охорони здоров`я, освіти, культури та інших соціальних сферах, крім обов`язкового соціального страхування;

- позивачем доказів, що свідчили б про погіршення фінансового стану, ускладнення в господарській діяльності чи завдання останньому збитків в результаті дій саме відповідача, не надано.

Поряд з цим, суд також вважає за необхідне відзначити, що зменшення судом розміру неустойки, враховуючи положення ст. 219 Господарського кодексу України, яка регулює межі господарсько-правової відповідальності, порядок і умови зменшення розміру та звільнення від відповідальності, свідчить про те, що зменшення судом розміру стягуваної пені є проявом обмеження відповідальності боржника, та жодним чином не є звільненням його від відповідальності.

При цьому Суд наголошує, що неустойка має на меті, насамперед, стимулювати боржника до виконання основного грошового зобов`язання та не може становити непомірний тягар для споживача і бути джерелом отримання невиправданих додаткових прибутків для кредитора. Таку правову позицію викладено в Рішенні Конституційного Суду України від 11.07.2013 № 7-рп/2013. Аналогічні висновки наведені у постанові Верховного Суду від 04.02.2020 у справі № 918/116/19.

З урахуванням викладеного у сукупності, враховуючи дискреційність наданих йому повноважень щодо зменшення розміру штрафних санкцій, виходячи з необхідності дотримання балансу інтересів обох сторін, в умовах воєнного стану, введеного за наслідком збройної агресії Росії проти України, суд вважає справедливим, доцільним, обґрунтованим, таким, що цілком відповідає принципу верховенства права висновок щодо необхідності зменшення розміру пені до 20000грн.

Суд також враховує, що стягнення інфляційних втрат та 3% річних також певною мірою компенсує можливі негативні наслідки, викликані простроченням сплати відповідачем суми заборгованості.

Враховуючи, що часткове задоволення позовних вимог викликано обставиною зменшення розміру пені, що підлягає стягненню, суд вважає вірним покладення на відповідача обов`язку відшкодування усієї суми судового збору, за виключенням 50% судового збору, що підлягав сплаті за вимоги, визнані відповідачем.

Керуючись ст.129, 232, 233, 236-238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Відділу освіти, молоді та спорту Любашівської селищної ради (66502, Одеська обл., Любашівський р-н, смт Любашівка, вул. Володимира Князя, буд. 84, код ЄДРПОУ 43127609) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (04116, м. Київ, вул.Шолуденка, буд. 1, код ЄДРПОУ 40121452) основний борг у сумі 456 277 /чотириста п`ятдесят шість тисяч двісті сімдесят сім/ грн 56 коп., 3% річних у сумі 10 478 /десять тисяч чотириста сімдесят вісім/ грн 12 коп., інфляційні втрати у сумі 16 751 /шістнадцять тисяч сімсот п`ятдесят одна/ грн 04 коп., пеню у сумі 20000 /двадцять тисяч/, судовий збір у сумі 4 933 /чотири тисячі дев`ятсот тридцять три/ грн 34 коп.

3. В задоволенні решти позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення складено 23 вересня 2024 р.

Суддя Ю.М. Щавинська

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення11.09.2024
Оприлюднено26.09.2024
Номер документу121845983
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв