Рішення
від 24.09.2024 по справі 914/1701/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.09.2024 Справа № 914/1701/24

Господарський суд Львівської області у складі судді Іванчук С.В., за участю секретаря Клим О. Ю., розглянувши матеріали справи за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Українсько-німецька фірма «Трюфф Роял», м. Дніпро;

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Трансмарт СМ», с. Ставчани, Львівський р-н, Львівська обл.;

про стягнення заборгованості. Ціна позову 306 081,04грн.

За участю представників сторін:

від позивача: Василець Марина Сергіївна - представник;

від відповідача: не з`явився.

Відводів складу суду та секретарю судового засідання сторонами не заявлено.

Розгляд справи судом.

На розгляд Господарського суду Львівської області поступив позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Українсько-німецька фірма «Трюфф Роял» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Трансмарт СМ» про стягнення заборгованості в сумі 306 081,04грн.

Ухвалою суду від 24.07.2024р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та без виклику представників сторін.

Через систему «Електронний суд» відповідач 05.08.2024р. подав клопотання за вх. № 19503/24 про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін та відзив на позовну заяву за вх. № 19505/24.

Ухвалою суду від 03.09.2024р. задоволено клопотання відповідача за вх. № 19503/24 та ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, судове засідання призначено на 17.09.2024р. У зв`язку із неявкою відповідача, ухвалою суду від 17.09.2024р. відкладено розгляд справи на 24.09.2024р.

Представник позивача взяв участь в судовому засіданні 24.09.2024р. в режимі відеоконференції, надав усні пояснення щодо предмета спору, підтримав позовні вимоги, заперечив проти клопотання відповідача про відкладення розгляду справи.

Відповідач явки повноважного представника повторно в судове засідання 24.09.2024р. не забезпечив. Через систему «Електронний суд» відповідач 24.09.2024р. подав клопотання за вх. № 23206/24 про відкладення розгляду справи у зв`язку із неможливістю забезпечити явку представника.

В судовому засіданні розглянуто клопотання відповідача за вх. № 23206/24 від 24.09.2024р. про відкладення розгляду справи та відмовлено у задоволенні вказаного клопотання у зв`язку із необґрунтованістю поважності причин неявки представника, не наданням доказів в підтвердження поважності причин неявки, неодноразовою неявкою відповідача та із врахуванням строків розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження, визначених ч. 1 ст. 248 ГПК України.

Відповідно до п.1 ч.3 ст.202 ГПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки. З врахуванням належного виконання обов`язку суду, щодо повідомлення про час та місце проведення судового розгляду усіх учасників судового процесу, судом забезпечено учасникам судового процесу рівні процесуальні можливості у захисті їхніх процесуальних прав і законних інтересів, у наданні доказів та здійсненні інших процесуальних прав, та те, що неявка представників сторін не перешкоджає розгляду спору по суті, а також враховуючи вимоги ст. 202 ГПК України, та строки розгляду спору, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача.

Позиції учасників справи.

Позиція позивача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 11 січня 2023 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Українсько-Німецька фірма «Трюфф Роял» (Постачальник, Позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Трансмарт СМ» (Покупець, Відповідач) було укладено Договір поставки № 110123/02П (Договір) згідно умов якого позивач зобов`язується поставляти, а відповідач зобов`язується приймати та оплачувати товар на умовах цього договору.

Позивач вказує, що на виконання умов вказаного договору за період з 01 січня 2023 року по 31 травня 2024 року, забезпечив поставку відповідачеві товарів на загальну суму 599 431,68 грн., що підтверджується Актом звіряння взаємних розрахунків за період січень 2023р. травень 2024р. між ТОВ «Українсько-Німецька фірма «Трюфф Роял» та ТОВ «Трансмарт СМ», а також видатковими накладними, підписаними сторонами без зауважень чи заперечень.

Позивач стверджує, що відповідач не виконав в повному обсязі свої зобов`язання та здійснив оплату частково, в розмірі 293 350,64грн., відтак розмір боргу становить 306 081,04грн.

Позивач зазначає, що 12.04.2024р. скерував відповідачу претензію з вимогою впродовж 5 (п`яти) календарних днів з дня отримання даної претензії сплатити на користь ТОВ «Українсько-німецька фірма «Трюфф Роял» існуючу суму заборгованості в розмірі 306 081,04грн., проте відповідач проігнорував отриману претензію.

З огляду на вищенаведене, позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість в сумі 306 081,04грн.

Позиція відповідача.

У відзиві на позовну заяву за вх. № 19505/24 від 05.08.2024р. відповідач зазначив, що вважає вимоги позивача щодо стягнення заборгованості у заявленому розмірі не обґрунтованими.

Відповідач вказує, що п.6.5.2. Договору поставки №110123/02П від 11.01.2023р., за яким виникла заборгованість, з урахуванням протоколу розбіжностей, який є невід`ємною частиною договору, передбачено що «оплата здійснюється за вирахуванням сум, які підлягають оплаті постачальником покупцю згідно умов договору поставки (з додатками та Додатковими угодами).

Відповідач стверджує, що додатком №6 «Особливі (додаткові умови поставки» до договору поставки №110123/02П від 11.01.2023р. сторони обумовили, що покупець надає постачальникові логістичні послуги, за які постачальник сплачує покупцеві 3% від вартості поставленого товару. (п.2.10 Додатку №6).

Відповідач зазначає, що п.4 додатку №6 передбачено, що покупець має право зменшити суми оплати постачальникові за товар на вартість послуг які не оплачені постачальником.

Відповідач вказує, що відповідно до Акту звірки взаємних розрахунків № БУ-930 від 5 серпня 2024 р., за ТОВ «Трюфф Роял» наявна заборгованість перед ТОВ «Трансмарт СМ» в сумі 10 232,52 грн.

Відповідач звертає увагу на те, що згідно з ч.1.ст.601 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги.

З огляду на наведене, відповідач вважає, що загальний розмір основного боргу перед позивачем має бути зменшений на 10 232,52 грн., та становити не більше 295 848,52 грн.

Враховуючи вищевикладене, відповідач просить суд відмовити ТОВ «Трюфф Роял» в задоволенні позовних вимог в заявленому розмірі.

Обставини, встановлені судом.

11.01.2023 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Українсько-Німецька фірма «Трюфф Роял» (Постачальник, Позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Трансмарт СМ» (Покупець, Відповідач) було укладено Договір поставки № 110123/02П (Договір).

Відповідно до п. 1.1 договору постачальник зобов`язується поставляти, а покупець приймати та оплачувати товар, далі «Товар», на умовах цього договору.

Згідно із п. 1.2 договору, найменування, асортимент і ціна товару, що поставляється, вказується в Додатку №1 «Специфікація», який є невід`ємною частиною цього договору.

За приписами п. 1.3. договору вартість договору складається з вартості товарів, придбаних покупцем за даним договором.

За умовами п. 2.1 договору товар поставляється постачальником окремими партіями відповідно до замовлень на поставку. Постачальник зобов`язується приймати від покупця замовлення на поставку товару та здійснювати поставку товару за адресами, в кількості і на дату, зазначені в замовленні, своїми транспортними засобами і за свій рахунок. У разі підписання Сторонами Додатка №7 «Графік поставок», терміни поставки визначаються відповідно до підписаного Додатку №7.

Відповідно до п. 2.8 договору зобов`язання по поставці вважаються виконаними з моменту передачі товару і повного пакету належним чином оформлених товаросупровідних документів покупцеві згідно з умовами цього договору та чинного законодавства України. Замовлення вважається виконаним, а постачальник вважається таким, що виконав свої зобов`язання щодо поставки, якщо він здійснив поставку товарів: в узгоджений із покупцем день і час; в асортименті і кількості, згідно Замовленню; за цінами, затвердженими сторонами в специфікації; з повним пакетом супровідної документації; в повній відповідності з чинним законодавством України і умовами даного договору.

Згідно із п. 2.19 договору постачальник зобов`язаний вказувати у всіх документах, пов`язаних з постачанням (у тому числі у видатковій накладній, товаро-транспортних накладних, рахунках-фактурах та інших супровідних документах), своє найменування, номер і дату договору, номер і дату замовлення. У податковій накладній постачальник повинен вказувати номер і дату договору поставки. Постачальник зобов`язаний надавати на кожен транспортний засіб окрему видаткову накладну.

За приписами п. 3.2 договору приймання товару за кількістю та якістю здійснюється покупцем в місці поставки товару в момент отримання товару від постачальника на підставі супровідних документів. Покупець має право прийняти товар без спеціальної перевірки за якістю, якщо товари знаходяться в спеціальній тарі та упаковці без явних видимих дефектів.

За умовами п. 3.3 договору якщо при передачі товару покупцеві буде виявлено невідповідність товару вимогам цього договору, покупець має право відмовитися від отримання даного товару, зробивши відповідну позначку в накладній. Даний випадок трактується як невиконання зобов`язань з поставки товару у встановлений строк.

Відповідно до п. 3.6 договору якщо під час приймання була виявлена невідповідність (помилки) в супровідних документах або невідповідність прийнятого товару супровідним документам, в момент приймання складається акт розбіжностей за участю представника покупця і особи, яка безпосередньо здійснює доставку (передачу) товару, в якому вказуються виявлені при прийманні невідповідності.

Особа, яка здійснила безпосередню доставку (передачу) товару (водій, експедитор, перевізник і т.п.) має право відобразити свої заперечення при складанні акта розбіжностей. Акт розбіжностей підписується представником покупця і особою, яка здійснила безпосередню доставку (передачу) товару (водій, експедитор, перевізник і т.п.), із зазначенням посади і розшифровки підпису. На видатковій накладній проставляється відмітка про складання акта розбіжностей.

Якщо особа, яка здійснила безпосередню доставку (передачу) товару (водій, експедитор, перевізник і т.п.), відмовляється ставити свій підпис покупець має право відмовитися від приймання товару або прийняти товар, поставивши в акті розбіжностей відмітку про відмову від підпису особи, яка здійснила безпосередню передачу товару. В даному випадку акт розбіжностей з підписом і печаткою представника покупця вважається прийнятим сторонами.

Другий примірник видаткової накладної зі складеним актом розбіжностей передається постачальнику через особу, яка здійснила безпосередню доставку (передачу) товару (водій, експедитор, перевізник і т.п.). На підставі акта розбіжностей постачальник надає покупцеві коригування до податкової накладної згідно з чинним законодавством.

Згідно з п. 3.7 договору разом з товаром постачальник зобов`язаний пред`явити наступні супровідні документи: товарно-транспортну накладну; видаткову накладну; посвідчення якості товару; рішення про реєстрацію потужності або експлуатаційний дозвіл; інші документи на товар, надання яких передбачено законодавством України. Дані документи постачальник зобов`язаний надати покупцю при першій поставці товару, при всіх наступних поставках на вимогу покупця.

За приписами п. 3.9 договору якщо супровідні документи не будуть надані разом з товаром, покупець має право відстрочити дату розрахунків з постачальником на термін затримки оформлення (надання) необхідних документів.

За умовами п. 3.11 договору у разі відмови від приймання товару складається акт розбіжностей у порядку, передбаченому цим договором, із зазначенням причини відмови від приймання.

Відповідно до п. 3.12 договору право власності на поставлений товар переходить від постачальника до покупця з моменту фактичної передачі товару і підписання сторонами товаросупровідних документів. Датою поставки товару вважається дата підписання покупцем товаро-транспортної та видаткової накладної.

Згідно з п. 4.11 договору у разі, якщо якість поставленого товару не відповідає умовам цього договору, або постачальником не надано документів, що підтверджують якість, покупець має право за своїм вибором: повернути товар і вимагати повернення сплаченої за товар суми оплати (якщо товар оплачений) або провести залік на вартість повернутого товару (якщо у покупця є заборгованість перед постачальником); у даному випадку постачальник зобов`язується власними силами здійснити повернення товару протягом 5 робочих днів з дати скерування повідомлення постачальнику. При цьому заборгованість покупця перед постачальником зменшується на вартість не поверненого товару; вимагати зменшення ціни товару і надання відповідних супровідних та якісних документів; відмовитися від приймання товару.

За приписами п. 6.1 договору ціна на товар визначається на підставі узгодженої сторонами специфікації та може бути змінена виключно за попереднім погодженням з покупцем не більше, ніж один раз на місяць і не більше, ніж на 5% від поточної ціни. Постачальник зобов`язаний скерувати покупцю пропозицію про зміну ціни за 14 календарний день до моменту зміни. Нова ціна починає діяти з дати, зазначеної в специфікації. У разі збільшення закупівельної ціни покупець має право відмовитися від подальших закупівель товару.

За умовами п. 6.5 договору оплата товару здійснюється шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок постачальника протягом 45 (сорока п`яти) календарних днів з дня поставки товару. Датою оплати вважається дата списання грошових коштів з поточного рахунку покупця. Оплата товару, що поставляється в нову торгову точку покупця, здійснюється шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок постачальника протягом 45 (сорока п`яти) календарних днів з дня першої поставки товару в нову торгову точку або РЦ.

Відповідно до п. 6.5.2 договору оплата здійснюється за вирахуванням сум, які підлягають оплаті постачальником покупцю згідно умов договору поставки (з додатками та додатковими договорами) та вартості залишків постачальника у покупця згідно внутрішнього обліку покупця.

Згідно із п. 6.6 договору вимога постачальника по оплаті поставленого товару може бути припинена шляхом зарахування вимог покупця по оплаті поверненого товару або товару, що підлягає поверненню постачальнику, вимог покупця по оплаті послуг, зазначених в додатку №6 до цього договору, вимог покупця по оплаті штрафів, інших зустрічних вимог покупця за цим договором і іншими договорами, укладених між сторонами. Залік здійснюється за письмовою заявою покупця, спрямованому на поштову адресу постачальника.

За приписами п. 6.8 договору сторони проводять звірку розрахунків по здійснених поставках товару, для чого покупець готує проект акта звірки і направляє його постачальнику. У разі ненадходження від постачальника узгодженого акта звірки протягом 10 календарних днів з дати направлення або мотивованих заперечень в той же термін, акт звірки вважається узгодженим постачальником, а суми розрахунків - підтвердженими. Постачальник зобов`язаний щомісяця проводити звірку по товару і щоквартально по штрафам. Акти звірки по товару і штрафах передаються по електронній пошті, вказаній в Додатку №4/1 до договору або за допомогою системи ЕDІ. У разі безпідставної відмови, в тому числі у вигляді мовчазної бездіяльності постачальника від підписання Акту протягом 10-и календарних днів з моменту надання документів спрямовані покупцем на електронну адресу постачальника Акти вважаються підписаними з обох сторін.

За умовами п. 11.1 договору цей договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами і діє до « 31 грудня» 2023р. У разі, якщо за 30 календарних днів до дати закінчення терміну дії цього договору жодна із сторін в письмовій формі не заявить про його розірвання, договір автоматично пролонгується на кожний наступний рік.

Договір підписано сторонами, скріплено їх печатками та копію договору долучено до матеріалів справи.

17.01.2023 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Українсько-Німецька фірма «Трюфф Роял» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Трансмарт СМ» було укладено додаток № 9 до договору поставки № 110123/02П від 11.01.2023р. - протокол узгодження розбіжностей до договору поставки № 110123/02П від 11.01.2023р.

Відповідно до протоколу узгодження розбіжностей до договору поставки № 110123/02П від 11.01.2023р. при підписанні договору поставки № 110123/02П від 11.01.2023р. в сторін виникли ряд зауважень до окремих пунктів договору, а також його додатків, що за взаємною згодою між сторонами були змінені та викладені в редакції, що наведена нижче, зокрема: п. 6.1 «Ціна на товар визначається на підставі узгодженої сторонами специфікації та може бути змінена виключно за попереднім погодженням з покупцем не більше, ніж один раз на місяць і не більше, ніж на 10% від поточної ціни. Постачальник зобов`язаний скерувати покупцю пропозицію про зміну ціни за 14 календарний день до моменту зміни. Нова ціна починає діяти з дати, зазначеної в специфікації. У разі збільшення закупівельної ціни покупець має право відмовитися від подальших закупівель товару»; п. 6.5.2 «Оплата здійснюється за вирахуванням сум, які підлягають оплаті постачальником покупцю згідно умов договору поставки (з додатками та додатковими договорами)»; п. 6.6 «Вимога постачальника по оплаті поставленого товару може бути припинена шляхом зарахування вимог покупця по оплаті поверненого товару або товару, що підлягає поверненню постачальнику, вимог покупця по оплаті послуг, зазначених в додатку №6 до цього договору, вимог покупця по оплаті штрафів, інших зустрічних вимог покупця за цим договором і іншими договорами, укладеними між сторонами. Залік здійснюється за письмовою заявою покупця, спрямованому на поштову адресу постачальника за умови узгодження з постачальником».

Відповідно до протоколу узгодження розбіжностей до договору поставки № 110123/02П від 11.01.2023р. даний протокол розбіжностей є невід`ємною частиною Договору поставки № 110123/02П від 11.01.2023р. що був укладений між Сторонами.

Пункти Договору, з приводу яких виникли розбіжності, вважаються викладеними у тій редакції, яка погоджена Сторонами у даному протоколі розбіжностей.

Пункти Договору, не викладені в цьому протоколі розбіжностей, залишаються без змін.

Додаток № 9 до договору поставки № 110123/02П від 11.01.2023р. - протокол узгодження розбіжностей до договору поставки № 110123/02П від 11.01.2023р. підписано сторонами, скріплено їх печатками та копію додатку долучено до матеріалів справи

Також, сторонами підписано додаток № 6 до договору поставки № 110123/02П від 11.01.2023р. - «Особливі умови поставки товару».

Відповідно до п. 1 додатку № 6 покупець надає постачальнику додаткові умови поставки по просуванню і передпродажної підготовки товарів постачальника в своїх торгових точках.

Згідно з п. 2.10 додатку № 6 покупець надає постачальнику логістичні послуги (приймання і розміщення партій товарів постачальника на власному складі, формування / навантаження / розвантаження дрібних партій товарів, розвезення товарів в торгові точки покупця). За надання логістичних послуг постачальник сплачує покупцеві плату в розмірі 3 % від вартості поставленого товару. Постачальник зобов`язаний сплатити зазначену послугу до 20 числа місяця після звітного.

Покупець надає постачальнику логістичні послуги (приймання і розміщення партій товарів постачальника на власному складі, формування / навантаження / розвантаження дрібних партій товарів, розвезення товарів в торгові точки покупця). За надання логістичних послуг постачальник надає покупцеві знижку у розмірі 0 % від вартості поставленого товару при кожній поставці товару.

За приписами п. 4 додатку № 6 якщо постачальник не оплачує послуги або штрафи передбачені цим додатком, протягом 5 банківських днів з моменту виникнення зобов`язання з оплати послуг, покупець має право зменшити суми оплати постачальнику за товар на вартість послуг, що надаються постачальнику, а також інших сум (в т. ч. штрафи), які підлягають сплаті постачальником на користь покупця згідно цього додатка шляхом заліку зустрічних вимог і / або попередньо повідомивши, утримати із сум, що підлягають перерахуванню постачальника. Підписанням цього додатка сторони погоджуються на залік зустрічних однорідних вимог шляхом письмового повідомлення однією стороною іншу без підписання сторонами додаткових документів (актів, протоколів і т.п.).

За умовами п. 6 додатку № 6 приймання-передача послуг здійснюється шляхом підписання сторонами Актів виконаних робіт (послуг) в двох примірниках, по одному для кожної із сторін.

Відповідно до п.9-10 додатку № 6 цей додаток є невід`ємною частиною договору поставки та діє з 11 січня 2023р. до закінчення терміну дії договору поставки, якщо інше не буде передбачено за погодженням сторін.

Позивач зазначає, що на виконання умов договору позивач за період з січня 2023р. по березень 2024р. поставив відповідачу товари на загальну суму 599 431,68грн., що зокрема підтверджується видатковими накладними № ТР00-000148 від 20 січня 2023р.; № ТР00-000214 від 27 січня 2023р.; № ТР00-000291 від 3 лютого 2023р.; № ТР00-000383 від 10 лютого 2023р.; № ТР00-000478 від 17 лютого 2023р.; № ТР00-000541 від 24 лютого 2023р.; № ТР00-000632 від 3 березня 2023р. (Акт про розбіжності у постачанні товарів 2С-00000136 від 03.03.2023р.); № ТР00-000700 від 10 березня 2023р. (Акт про розбіжності у постачанні товарів 2С-00000211 від 10.03.2023р.); № ТР00-000882 від 24 березня 2023р. (Акт про розбіжності у постачанні товарів 00-00000099 від 24.03.2023р.); № ТР00-000993 від 31 березня 2023р.; № ТР00-001080 від 7 квітня 2023р.; № ТР00-001171 від 14 квітня 2023р.; № ТР00-001266 від 21 квітня 2023р.; № ТР00-001331 від 28 квітня 2023р.; № ТР00-001419 від 5 травня 2023р.; № ТР00-001528 від 12 травня 2023р.; № ТР00-001649 від 19 травня 2023р.; № ТР00-001728 від 26 травня 2023р.; № ТР00-001852 від 2 червня 2023р.; № ТР00-001938 від 9 червня 2023р.; № ТР00-002028 від 16 червня 2023р.; № ТР00-002144 від 23 червня 2023р. (Акт про розбіжності у постачанні товарів 00-00002326 від 23.06.2023р.); № ТР00-002253 від 30 червня 2023р.; № ТР00-002351 від 7 липня 2023р.; № ТР00-002449 від 14 липня 2023р.; № ТР00-002577 від 21 липня 2023р.; № ТР00-002851 від 25 серпня 2023р.; № ТР00-003091 від 8 вересня 2023р.; № ТР00-003194 від 15 вересня 2023р.; № ТР00-003419 від 29 вересня 2023р.; № ТР00-3526 від 6 жовтня 2023р.; № ТР00-3740 від 20 жовтня 2023р.; № ТР00-3842 від 27 жовтня 2023р.; № ТР00-3986 від 3 листопада 2023р.; № ТР00-4086 від 10 листопада 2023р.; № ТР00-4237 від 17 листопада 2023р.; № ТР00-4359 від 24 листопада 2023р.; № ТР00-4490 від 1 грудня 2023р.; № ТР00-4617 від 8 грудня 2023р.; № ТР00-4753 від 15 грудня 2023р.; № ТР00-4990 від 29 грудня 2023р.; № ТР00-000213 від 19 січня 2024р.; № ТР00-000558 від 9 лютого 2024р.; № ТР00-000789 від 23 лютого 2024р.; № ТР00-000911 від 1 березня 2024р. та № ТР00-000973 від 8 березня 2024р., а відповідач частково оплатив поставлений товар в загальному розмірі 293350,64грн.

Відповідно до представлених платжних доручень № 13 від 21.03.2023р., № 223 від 06.06.2023р., № 68 від 17.08.2023р., № 1056 від 29.09.2023р., № 230 від 15.12.2023р., № 46 від 15.01.2024р., № 29 від 02.02.2024р., № 218 від 08.03.2024р. здійснено оплату на загальну суму 292508,24грн.

Внаслідок здійснення лише часткової оплати, у відповідача перед позивачем виникла заборгованість у розмірі 306081,04грн., що визнається сторонами та підтверджується актом звірки взаємних розрахунків № 224 від 03.06.2024р. за період з січня 2023р. по травень 2024р., який підписано обома сторонами та скріплено їх печатками без жодних зауважень чи заперечень.

Позивач скерував відповідачу претензію за вих. № 02 від 10.04.2024р., якою просив протягом 5 календарних днів з дня отримання претензії сплатити суму заборгованості в розмірі 306 081,04грн., однак відповідач залишив претензію без відповіді та задоволення.

Доказ надіслання претензії, а саме копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу № 8111501462468 від 18.04.2024р. долучено до матеріалів справи.

В підтвердження наявності заборгованості позивача перед відповідачем в сумі 10232,52грн. відповідачем до відзиву на позовну заяву додано акт звірки взаємних розрахунків № БУ 930 від 05.08.2024р. Вказаний акт звірки сторонами не підписано.

Позиція суду.

Статтею 509 ЦК України передбачено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

За умовами ст.525 ЦК України та ст.193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору тощо. Згідно із ст.599 ЦК України, ст.202 ГК України зобов`язання припиняється його виконанням, проведеним належним чином.

Статтею 655 ЦК України встановлено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Як передбачено пунктом 1 частиною 1 статті 664 Цивільного кодексу України обов`язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов`язок продавця доставити товар.

Правовідносини між сторонами виникли на підставі укладеного ними договору поставки № 110123/02П від 11.01.2023р.

Відповідно до п. 1.1 договору постачальник зобов`язується поставляти, а покупець приймати та оплачувати товар, на умовах цього договору.

За умовами п. 6.5 договору оплата товару здійснюється шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок постачальника протягом 45 (сорока п`яти) календарних днів з дня поставки товару. Датою оплати вважається дата списання грошових коштів з поточного рахунку покупця. Оплата товару, що поставляється в нову торгову точку покупця, здійснюється шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок постачальника протягом 45 (сорока п`яти) календарних днів з дня першої поставки товару в нову торгову точку або РЦ.

Як встановлено судом, позивач поставив відповідачу товар на загальну суму 599 431,68грн., що підтверджується підписаними обома сторонами та скріпленими їх печатками видатковими накладними, копії яких наявні в матеріалах справи.

Однак, відповідач, в порушення умов договору оплатив поставлений товар частково, на суму 292508,24грн., що підтверджується платіжними інструкціями, копії яких долучено до матеріалів справи.

Відповідно до частини першої статті 692 ЦК України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Матеріалами справи, а саме видатковими накладними, платіжними дорученнями підтверджується та визнається сторонами в акті звірки взаємних розрахунків № 224 від 03.06.2024р. заборгованість відповідача перед позивачем в розмірі 306081,04грн. Акт звірки взаємних розрахунків № 224 від 03.06.2024р. підписано обома сторонами та скріплено їх печатками без жодних зауважень чи заперечень.

Згідно позиції Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у справі №916/1727/17 від 04.12.2019 акти звірки взаємних розрахунків, підписані уповноваженою особою відповідача (боржника) є доказами, що свідчать про фактичне визнання відповідачем наявності у нього перед позивачем боргу.

Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (стаття 610 Цивільного кодексу України).

Станом на день прийняття рішення суду, доказів в спростування вищенаведених обставин не поступало, доказів щодо оплати заборгованості відповідачем не представлено, відтак заборгованість відповідача перед позивачем з основного боргу становить 306081,04грн.

Щодо аргументів відповідача про те, що відповідно до Акту звірки взаємних розрахунків № БУ-930 від 5 серпня 2024 р., за ТОВ «Трюфф Роял» наявна заборгованість перед ТОВ «Трансмарт СМ» в сумі 10 232,52 грн., відтак загальний розмір основного боргу перед позивачем має бути зменшений на 10 232,52 грн., та становити не більше 295 848,52 грн., суд зазначає наступне.

Відповідно до частин першої та другої статті 598 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. Припинення зобов`язання на вимогу однієї зі сторін допускається лише у випадках, установлених договором або законом.

Згідно зі статтею 601 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги. Зарахування зустрічних вимог може здійснюватися за заявою однієї зі сторін.

За приписами ч. 3 ст. 203 ГК України господарське зобов`язання припиняється зарахуванням зустрічної однорідної вимоги, строк якої настав або строк якої не зазначений чи визначений моментом витребування. Для зарахування достатньо заяви однієї сторони.

Недопустимість зарахування зустрічних вимог визначено статтею 602 Цивільного кодексу України, відповідно до положень якої не допускається зарахування зустрічних вимог про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю; про стягнення аліментів; щодо довічного утримання (догляду); у разі спливу позовної давності; за зобов`язаннями, стороною яких є неплатоспроможний банк, крім випадків, установлених законом; в інших випадках, встановлених договором або законом.

Виходячи із зазначеного, вимоги, які можуть підлягати зарахуванню, мають бути зустрічними (кредитор за одним зобов`язанням є боржником за іншим, а боржник за першим зобов`язанням є кредитором за другим); однорідними (зараховуватися можуть вимоги про передачу речей одного роду); строк виконання таких вимог настав, не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги. Правило про однорідність вимог поширюється на їх правову природу, але не стосується підстави виникнення таких вимог. Допускається зарахування однорідних вимог, які випливають з різних підстав (різних договорів тощо). Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 30.10.2018 року у справі № 914/3217/16.

Вимоги статті 601 ЦК України не містять спеціального порядку та форми здійснення відповідної заяви як одностороннього правочину. За загальними правилами про правочини (наслідки недодержання його письмової форми) здійснення відповідної заяви про зарахування на адресу іншої сторони як односторонній правочин слід вважати зробленою та такою, що спричинила відповідні цивільно-правові наслідки, в момент висловлення учасником відповідних правовідносин волевиявлення у відповідній формі, зокрема письмовій, що містить чітке однозначне волевиявлення на припинення зустрічних вимог зарахуванням. Моментом припинення зобов`язань сторін в такому разі є момент вчинення заяви про зарахування у визначеному порядку.

Характер зобов`язань, їх мета, зміст та види при зарахуванні не мають значення. Правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25.04.2019 року у справі № 918/541/18.

Порядок припинення зобов`язань шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог сторонами врегульовано в договорі поставки № 110123/02П від 11.01.2023р. з додатками.

Відповідно до п. 6.6 договору поставки № 110123/02П від 11.01.2023р. в редакції, погодженій сторонами протоколом узгодження розбіжностей до договору поставки від 17.01.2023 року вимога постачальника по оплаті поставленого товару може бути припинена шляхом зарахування вимог покупця по оплаті поверненого товару або товару, що підлягає поверненню постачальнику, вимог покупця по оплаті послуг, зазначених в додатку №6 до цього договору, вимог покупця по оплаті штрафів, інших зустрічних вимог покупця за цим договором і іншими договорами, укладених між сторонами. Залік здійснюється за письмовою заявою покупця, спрямованому на поштову адресу постачальника за умови узгодження з постачальником

За приписами п. 4 додатку № 6 до договору поставки № 110123/02П від 11.01.2023р. - «Особливі умови поставки товару» якщо постачальник не оплачує послуги або штрафи передбачені цим додатком, протягом 5 банківських днів з моменту виникнення зобов`язання з оплати послуг, покупець має право зменшити суми оплати постачальнику за товар на вартість послуг, що надаються постачальнику, а також інших сум (в т. ч. штрафи), які підлягають сплаті постачальником на користь покупця згідно цього додатка шляхом заліку зустрічних вимог і / або попередньо повідомивши, утримати із сум, що підлягають перерахуванню постачальника. Підписанням цього додатка сторони погоджуються на залік зустрічних однорідних вимог шляхом письмового повідомлення однією стороною іншу без підписання сторонами додаткових документів (актів, протоколів і т.п.).

Таким чином, нормами Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України та укладеним сторонами договором встановлено, що для припинення зобов`язання, шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог необхідним є звернення однієї із сторін з письмовою заявою про зарахування зустрічних однорідних вимог. Однак, сторонами до матеріалів справи не додано доказів звернення відповідача до позивача із такою заявою в порядку, визначеному наведеними вище приписами Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України та укладеним сторонами договором. Відтак, покликання відповідача про те, що загальний розмір основного боргу перед позивачем має бути зменшений із врахуванням суми 10 232,52 грн. є необґрунтованими та безпідставними.

Згідно із ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Відповідно до ч.1 ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Статтею 77 ГПК України встановлено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст.86 ГПК України).

Враховуючи вищевикладене, подані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що обставини які є предметом доказування у справі судом визнаються встановленими та позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості в розмірі 306081,04грн. основного боргу є обґрунтованими, не спростованими, підтвердженими належними доказами та підлягають задоволенню.

На підставі положень статті 129 Господарського процесуального кодексу України з відповідача підлягають відшкодуванню судові витрати пропорційно до задоволених позовних вимог.

Правові засади справляння, розмір ставок судового збору та порядок його сплати регулюється Законом України «Про судовий збір» (із змінами та доповненнями).

Згідно із ст.1 Закону України «Про судовий збір» судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Частина 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» встановлює, що за подання позовних заяв майнового характеру до господарського суду ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання позовних заяв немайнового характеру до господарського суду - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024р.» прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2024 року становить 3028,00 гривень.

Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 4591,22 грн., що підтверджується платіжною інструкцією № 6936 від 26.06.2024р. на суму 4591,22 грн., копія якої долучена до матеріалів справи.

За приписами ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Як вбачається із матеріалів справи позовна заява, подана через систему «Електронний суд», позивачем заявлено позовну вимогу майнового характеру про стягнення коштів в сумі 306081,04грн. відтак, відповідно до вимог Закону України «Про судовий збір» підлягав оплаті судовий збір у розмірі 3 672,97грн., який відповідно до ст. 129 ГПК України підлягає відшкодуванню з відповідача.

Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір» позивач вправі звернутися до Господарського суду Львівської області із заявою про повернення надмірно сплаченого судового збору.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 86, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задоволити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Трансмарт СМ» (81118, Львівська область, Львівський район, село Ставчани, вулиця Шевченка, будинок 9А; ідентифікаційний код 43023513) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Українсько-німецька фірма «Трюфф Роял» (49089, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вулиця Будівельників, буд. 34, ідентифікаційний код 33564589) 306 081,04грн. основного боргу та судовий збір в розмірі 3672,97грн.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили у строки передбачені ст. 241 ГПК України.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки передбачені ст.ст. 256, 257 ГПК України.

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reestr.court.gov.ua/.

Повний текст рішення складено 25.09.2024р.

СуддяІванчук С.В.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення24.09.2024
Оприлюднено26.09.2024
Номер документу121858168
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —914/1701/24

Постанова від 09.01.2025

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Орищин Ганна Василівна

Ухвала від 18.11.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Орищин Ганна Василівна

Ухвала від 04.11.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Орищин Ганна Василівна

Ухвала від 21.10.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Орищин Ганна Василівна

Рішення від 24.09.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Іванчук С.В.

Ухвала від 17.09.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Іванчук С.В.

Ухвала від 05.09.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Іванчук С.В.

Ухвала від 03.09.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Іванчук С.В.

Ухвала від 24.07.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Іванчук С.В.

Ухвала від 08.07.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Іванчук С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні