Справа № 286/3326/24
УХВАЛА
25 вересня 2024 року
Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Гришковець А. Л. , розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Овруцької територіальної громади в особі Черепинської сільської ради Овруцького району Житомирської області про визначення права власності в порядку спадкування за заповітом , -
ВСТАНОВИВ:
Позивачі звернулися до суду з позовом до Овруцької територіальної громади в особі Черепинської сільської ради Овруцького району Житомирської області про визначення права власності в порядку спадкування за заповітом.
Під час вивчення матеріалів вказаної позовної заяви було встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам ст.ст. 175, 177 ЦПК України.
Так, відповідно до положень ст. 175 ЦПК України позовна заява серед іншого, повинна містити і повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти; зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них та виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Однак, вимоги вказаних норм позивачем не дотримано в повній мірі.
Відповідно до ст. 42 ЦПК України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони, треті особи.
Згідно ст. 48 ЦПК України сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач. Позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава.
Відповідач це особа, яка, на думку позивача, або відповідного правоуповноваженого суб`єкта, порушила, не визнала чи оспорила суб`єктивні права, свободи чи інтереси позивача.
Визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову обов`язком суду, який виконується під час розгляду справи.
Зазначений висновок висловлено Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 17 квітня 2018 року у справі №523/9076/16-ц (провадження № 14-61цс18).
Відповідно до ч.1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідачем по справі позивачі вказали Овруцьку територіальну громаду в особі Черепинської сільської ради Овруцького району Житомирської області. При цьому не врахували, що рішенням першої сесії VІІ скликання Овруцької міської ради Житомирської області від 09 листопада 2017 року №23 «Про припинення сільських рад шляхом приєднання до Овруцької міської ради» було припинено Черепинську сільську раду Овруцького району як юридичну особу, шляхом приєднання до Овруцької міської ради Житомирської області. Овруцька міська рада є правонаступником прав та обов`язків сільських рад, з дня набуття повноважень Овруцькою міською радою, обраною Овруцькою міською об`єднаною територіальною громадою.
Крім того, слід звернути увагу, що постановою Кабінету Міністрів України №1127 від 25.12.2015 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» було затверджено Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, зі змісту якого вбачається можливість реєстрації речових прав на нерухоме майно на померлу особу.
Вказаним порядком передбачено, що якщо до складу спадщини входить нерухоме майно, право власності на яке спадкодавцем набуто за життя, але не було зареєстроване належним чином, державна реєстрація права власності проводиться на підставі заяви спадкоємця шляхом внесення до Державного реєстру прав відомостей про суб`єкта права власності спадкодавця з обов`язковим зазначенням відомостей про смерть такої особи.
Для державної реєстрації права власності на підставі заяви спадкоємця подаються документи, необхідні для відповідної реєстрації, які передбачені ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1127 від 25.12.2015, що підтверджують набуття спадкодавцем права власності на нерухоме майно, витяг із Спадкового реєстру про наявність заведеної спадкової справи та документ, що містить відомості про склад спадкоємців, виданий нотаріусом чи уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування, якими заведено відповідну спадкову справу.
Положеннями ст. 31 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що для проведення державної реєстрації прав власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що були закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року та розташовані на територіях сільських, селищних, міських рад, якими відповідно до законодавства здійснювалося ведення погосподарського обліку, і щодо зазначених об`єктів нерухомості раніше не проводилася державна реєстрація прав власності, подаються:
1) виписка із погосподарської книги, надана виконавчим органом сільської ради (якщо такий орган не створений - сільським головою), селищної, міської ради або відповідною архівною установою;
2) документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку під таким об`єктом, крім випадку, коли таке речове право зареєстровано в Державному реєстрі прав.
Для здійснення державної реєстрації прав власності на зазначені об`єкти документом, що посвідчує речові права на земельну ділянку під таким об`єктом, може також вважатися рішення відповідної ради про передачу (надання) земельної ділянки в користування або власність.
Однак, позивачами до матеріалів позовної заяви не долучено документу, що посвідчує речове право на земельну ділянку або рішення про передачу земельної ділянки в користування або власність.
Також в тексті позовної заяви позивачами вказано, що ОСОБА_3 , спадщину від померлого чоловіка ОСОБА_4 прийняла, але не встигла оформити правовстановлюючі документи на житловий будинок, хоча з матеріалів справи вбачається, що саме ОСОБА_5 прийняла спадщину після померлого чоловіка ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , які дійсно є батьками позивачів.
Крім того, в прохальній частині позовної заяви позивачі просять визнати право власності в порядку спадкування за законом (в назві за заповітом) на житловий будинок АДРЕСА_1 лише за ОСОБА_1 , після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що не узгоджується з викладеними обставинами позовної заяви, оскільки спадкоємцями всього майна померлої матері є її сини: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , тобто позивачі, які у встановлений законом строк звернулися до приватного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, що також не узгоджується із змістом позовної заяви (згідно змісту звернулися до Овруцької державної нотаріальної контори).
Виходячи з вищевикладеного, позовну заяву слід залишити без руху до виправлення вищевказаних недоліків, шляхом доопрацювання позовної заяви та долучення документу, що посвідчує речове право на земельну ділянку або рішення про передачу земельної ділянки в користування або власність.
Керуючись ст.185 ЦПК України суддя, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Овруцької територіальної громади в особі Черепинської сільської ради Овруцького району Житомирської області про визначення права власності в порядку спадкування за заповітом залишити без руху і надати позивачеві строк для виправлення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: А. Л. Гришковець
Суд | Овруцький районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 25.09.2024 |
Оприлюднено | 27.09.2024 |
Номер документу | 121859686 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Овруцький районний суд Житомирської області
Гришковець А. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні