Справа № 286/3326/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2024 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Гришковець А. Л.
з секретарем Павленко Л. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Овруцької міської ради про визнання права власності в порядку спадкування за законом , -
В С Т А Н О В И В:
Позивачі звернулися до суду і просять по уточнюючій позовній заяві визнати за ними право власності на домоволодіння АДРЕСА_1 по 1/2 частині, яке належало на праві приватної власності померлому батьку ОСОБА_3 , і яке після його смерті успадкувала дружина, а їх, позивачів, мати ОСОБА_4 , яка фактично прийняла спадщину, але нотаріально не оформила своїх спадкових прав до дня своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , мотивуючи тим, що вони є спадкоємцями за законом 1-ї черги після смерті матері ОСОБА_4 .. Однак, оформити спадщину на будинок нотаріально вони не можуть, так як мати, яка прийняла спадщину після смерті батька, при житті не виготовила свідоцтво про право власності на нього.
Відзиву на позовну заяву відповідачем не надано.
В судове засідання сторони не з`явилися. Позивачі надали заяву, в якій просять справу слухати у їх відсутність. Позовні вимоги підтримують. Представник відповідача надала клопотання, в якому також просить справу слухати у її відсутність. Щодо задоволення позову не заперечує.
Відповідно до ч.ч.3,4 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Згідно ч.4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Дослідивши письмові докази, суд вважає, що визнання відповідачем позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а тому позов слід задовольнити з наступних підстав.
ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 02.07.2019.
На день його смерті відкрилася спадщина на житловий будинок з надвірними будівлями АДРЕСА_1 , 1963 року забудови, який належав йому на праві приватної власності, що підтверджується копією виписки із погосподарської книги старостинського Піщаницького округу №11 Овруцької міської ради за №11-203 від 31.05.2024.
ОСОБА_4 - дружина ОСОБА_3 , проживала по АДРЕСА_1 разом зі своїм чоловіком на день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відповідно вона є такою, що прийняла спадщину на підставі ч.3 ст. 1268 ЦК України після смерті чоловіка. Документально ОСОБА_4 не оформила своїх спадкових прав.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 померла. На день її смерті відкрилася спадщина, в тому числі і на домоволодіння, яке вона успадкувала після смерті чоловіка.
Вказані обставини підтверджуються довідкою виконавчого комітету Овруцької міської ради №11-264 від 13.08.2024 та копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 11.12.2018.
Відповідно до п.11 ч.1 ст.346 ЦК України право власності припиняється у разі смерті власника.
Згідно з ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Частиною 5 вказаної статті визначено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини, тобто з дня смерті спадкодавця (ч.2 ст.1220 ЦК України).
Позивачі є дітьми спадкодавців та спадкоємцями за законом 1-ї черги після смерті матері ОСОБА_4 .. Вони прийняли спадщину після смерті останньої, так як у встановлений законом шестимісячний строк звернулися до нотаріальної контори з заявами про прийняття спадщини. Крім позивачів, інших спадкоємців, які б претендували на спадщину, немає. Однак, спадщину на домоволодіння позивачі оформити не можуть, так як спадкодавці при житті не виготовили правовстановлюючі документи на нього, а земельна ділянка для обслуговування житлового будинку у приватну власність їм не передавалась.
Зазначені обставини, в свою чергу, підтверджуються копіями: свідоцтв про народження серії НОМЕР_3 від 15.01.1958 та серії НОМЕР_4 від 15.04.1964, довідки виконавчого комітету Овруцької міської ради №11-301 від 06.09.2024, постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії №358/02-31 від 03.08.2024, а також повідомленням приватного нотаріуса Коростенського районного нотаріального округу Житомирської області Кушнерчук О. М. №452/01-16 від 02.12.2024.
Інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, щодо об`єкта нерухомого майна, а саме, щодо будинку АДРЕСА_1 та інформація Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна свідчать, що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, в реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі іпотек, в Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна відомості відсутні.
Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), тобто права та обов`язки власника ( спадкодавця) переходять до позивача (спадкоємця), а тому слід визнати за позивачем право власності на спадкове домоволодіння.
Згідно ст. 1278 ЦК України частки кожного спадкоємця у спадщині є рівними, якщо спадкодавець у заповіті сам не розділив спадщину між ними.
Таким чином, за позивачами слід визнати право власності на домоволодіння АДРЕСА_1 , в рівних частинах, тобто по 1/2 частині.
Позивачами сплачено судовий збір в сумі 1211 грн. 20 коп. в дохід держави: по 605 грн. 60 коп. кожним, пропорційно долі поданих кожних з них вимог.
Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 141, 200, 206, 245, 263-265, 268 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_5 ), який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , та ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_6 ), який проживає за адресою: АДРЕСА_2 , право власності на домоволодіння АДРЕСА_1 , 1963 року забудови, яке належало на праві приватної власності ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , і яке успадкувала після його смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , по 1/2 частині за кожним.
На рішення суду до Житомирського апеляційного суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, апеляційна скарга може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: А. Л. Гришковець Повне рішення виготовлено 11.12.2024.
Суд | Овруцький районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2024 |
Оприлюднено | 16.12.2024 |
Номер документу | 123722360 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Овруцький районний суд Житомирської області
Гришковець А. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні