Справа № 471/159/24
Провадження №2/471/104/24
Номер рядка звіту 15
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" вересня 2024 р.
Братський районний суд Миколаївської області
у складі:
головуючого судді Гукової І.Б.,
за участю секретаря Прокопчук Н.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду с-ще Братське цивільну справу № 471/159/24 за позовом ОСОБА_1 до Селянської спілки приватних паїв "КУЙБИШЕВА" про стягнення матеріальних збитків,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Селянської спілки приватних паїв «КУЙБИШЕВА» про стягнення матеріальних збитків.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що він є власником земельної ділянки, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 5,2809 га, кадастровий номер 4821483900:05:000:0197. У 2023 році він здійснив обробіток своєї земельної ділянки та посіяв соняшник. Проведення повного комплексу робіт було здійснено згідно договору про надання сільськогосподарських послуг, укладеного між позивачем та ФГ «ЗВЕЗДУН». На виконання умов договору ОСОБА_1 ФГ «ЗВЕЗДУН» було сплачено кошти у розмірі 56920,16 грн. В кінці серпня 2023 року голова ССПП «Куйбишева» повідомив позивача про те, що ССПП буде проводиться збирання урожаю, у тому числі і на ділянці, яка належить ОСОБА_1 , мотивуючи це тим, що підприємство обробляє земельну ділянку. 04.09.2023 року відповідач зібрав на земельні ділянці, належній позивачу врожай, на місце події було викликано наряд поліції, однак у внесення відомостей до ЄРДР було відмовлено, в зв`язку з тим, що на думку поліції існують цивільно-правові відносини. Такі дії відповідача порушують права позивача, завдали йому збитків, тому він вимушений звернутися до суду із вказаним позовом.
Під час судового засідання представник позивача, адвокат Любченко В.М. підтримав позовні вимоги, судове засідання, призначене на 24 вересня 2024 року просив проводити без його участі.
Представник відповідача до суду надала відзив, який підтримала під час судового засідання, в якому не визнала позовні вимоги.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що позивачу на праві власності належить земельна ділянка, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 5,2805 га, кадастровий номер 4821483900:05:000:0197.
15 квітня 2023 року між ОСОБА_1 та ФГ «ЗВЕЗДУН» укладено договір про надання сільськогосподарських послуг відповідно до якого ФГ здійснило на земельній ділянці позивача послуги дискування, культивації та сівби (арк..с.7-9).
Згідно акту здачі-приймання робіт (надання послуг) № 12 від 26.04.2023 року та № 22 від 25.05.2023 року виконавцем було проведено роботи, передбачені договором (арк.. с. 10-12).
На підтвердження проведення розрахунку за виконану роботу позивачем надано рахунки на оплату № 12 від 26.04.2023 року на суму 24818,32 грн. та № 22 від 26.05.2023 року на суму 12937,25 грн. (арк..с. 9,11 зворотній бік).
26 квітня 2023 року між ФГ «ЗВЕЗДУН» та ОСОБА_1 було укладено договір поставки № 1-2/2023 відповідно до умов якого Постачальник зобов`язується поставити Покупцеві товар, що зазначений в специфікації до Договору, а саме насіння соняшнику на загальну суму 19164,59 грн. (арк..с. 13-15).
Згідно з вимогами ч.2 ст. 152 ЗК України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо такі порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Відповідно до вимог ст. 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Як зазначено в ч.2 ст. 22 ЦК України, збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Таким чином, законодавством передбачено відшкодування особі майнової шкоди за наявності порушення цивільного права особи та причинного зв`язку між порушенням права й збитками. При цьому розмір заподіяних збитків доводить позивач.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.6 ст.81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно відповіді Відділення поліції Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області №1 від 12.09.2023 року встановлено, що земельна ділянка, належна ОСОБА_1 площею 5,28 га з кадастровим номером 4821483900:05:000:0197 за договорами оренди перебувала в оренді у ССПП «Куйбишева». Опитавши працівників ССПП «Куйбишева» встановлено, що на вказаній земельній ділянці польові роботи з підготовки до посіву, посів, тощо, проводилися ними на полі № 74-курган в одному масиві. В зв`язку з чим, ССПП «Куйбишева» визнають право користування земельною ділянкою, обробіток та проведення на ній посіву за попереднім договором з власником землі (арк..с. 6).
Під час судового засідання судом були допитані свідки ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 .
Вказані свідки є працівниками ССПП «Куйбишева» вони повідомили, що земельна ділянка, належна ОСОБА_16 знаходиться в єдиному масиві 74 га та оброблялася підприємством. Навесні 2023 року ними проводилися польові роботи на масиві, був посіяний соняшник. До цього на полі була посіяна пшениця. Позивач раніше був працівником підприємства, його земельна ділянка перебувала в оренді відповідача, самостійно він земельну ділянку не обробляв. Восени 2023 року стався конфлікт з проводу того, хто має збирати врожай на земельні ділянці. Були викликані працівники поліції.
Свідок ОСОБА_3 додатково пояснив, що з 2023 року він працює на підприємстві бригадиром, до цього часу працював економістом. Йому відомо, що ОСОБА_1 є власником двох земельних ділянок, які оброблялися ССПП «Куйбишева», за користування земельними ділянками підприємство сплачувало власнику близько 60000,00 грн. орендної плати. Самостійно ОСОБА_1 земельну ділянку не обробляв.
Відповідно до п.п. 5.1 Договору про надання сільськогосподарських послуг від 15.04.2023 року оплата за договором здійснюється Замовником на поточний рахунок Виконавця в безготівковій формі. Вартість послуг, вказаних у специфікації до Договору, Замовник оплачує протягом десяти банківських днів з дати підписання Акту приймання-передачі наданих послуг (арк..с. 7 зворотній бік).
Акти приймання-передачі до Договору були підписані сторонами 26.04.2023 року та 25.05.2023 року (арк..с. 10, 12).
На підставі актів виконаних робіт були видані рахунки на оплату та видаткова накладна (арк..с. 9, 11, 16 зворотній бік).
Статтею 1 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні визначено, що первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Відповідно до ст. 9 вказаного Закону первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції; одиницю виміру господарської операції, посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис, аналог власноручного підпису або підпис, прирівняний до власноручного підпису відповідно до Закону України Про електронний цифровий підпис, або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Ведення зазначених документів передбачено Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88.
Акт приймання виконаних робіт - документ, який фіксує закінчення будь-яких робіт та приймання їх замовником за кількістю та якістю. Накладна - документ, що використовується при передачі товарно-матеріальних цінностей від однієї особи іншій. Видаткова накладна, акт приймання виконаних робіт вважаються документами первинного обліку та не є розрахунковими документами.
Рахунок на оплату не є первинним документом, а є документом, який містить тільки платіжні реквізити, на які потрібно перераховувати грошові кошти в якості оплати за надані послуги, тобто, носить інформаційний характер.
Це зазначив Верховний Суд (Касаційний господарський суд) в постанові від 29.04.2020 р. у справі № 915/641/19.
Позивачем доказів проведення розрахунків суду не надано.
Відповідно положень ст.12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Суд проаналізувавши матеріали справи в їх сукупності з показами свідків, прийшов до висновку, що позивачем не доведено факту спричинення йому матеріальної шкоди неправомірними діями відповідача, оскільки ним не доведено, беззаперечними доказами, самостійного виконання робіт на земельні ділянці та понесених при цьому витрат.
За такого у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 259, 264, 265 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволені позову ОСОБА_1 до Селянської спілки приватних паїв "КУЙБИШЕВА" про стягнення матеріальних збитків - відмовити.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: с.Обухівка,Вознесенський район, Миколаївська область.
Відповідач: Селянська спілка приватних паїв "Куйбишева, ЄДРПОУ 03765513, адреса: вул. Данила Галицького,24, с. Новомар`ївка, Вознесенський район Миколаївська область.
На рішення протягом тридцяти днів з дня його проголошення може бути подана апеляційна скарга до Миколаївського апеляційного суду.
Суддя Гукова І. Б.
Суд | Братський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2024 |
Оприлюднено | 27.09.2024 |
Номер документу | 121865244 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Братський районний суд Миколаївської області
Гукова І. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні