У Х В А Л А
25.09.2024 Справа №607/16807/24 Провадження №2-о/607/535/2024
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
в складі:
Головуючого Ромазана В.В.
Присяжних Камаш Н.Я.,
Штопко Ю.С.
з участю секретаря Бумба М.І.
представника заявника ОСОБА_1
захисника особи щодо
якої вирішується питання ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі клопотання представника ОСОБА_3 адвоката Магдич Ольги Олександрівни про призначення судової психіатричної експертизи під час розгляду заяви ОСОБА_3 , зацікавлені особи ОСОБА_4 , Байківецька сільська рада про визнання особи недієздатною та призначення опікуна , -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_3 звернувся в суд із заявою про визнання недієздатною його матері ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлення над нею опіки та призначення заявника опікуном. У даній заяві зазначив, що його мати ОСОБА_4 проживає разом із ним, на даний час страждає на стійкий хронічний психічний розлад, що досягає рівня недоумства, перебуває на обліку у лікаря психіатра із 2021 року та лікується амбулаторно. Внаслідок наявного у неї стійкого психічного захворювання, ОСОБА_4 не здатна розуміти значення своїх дій та не може керувати ними, потребує постійного догляду.
Представник заявника ОСОБА_3 адвокат Магдич О.О. в судовому засіданні заявила клопотання про призначення судовопсихіатричної експертизи ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Представник заінтересованої особи виконавчого комітету Байковецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області в судове засідання не з`явився, причини неявки не повідомив.
Представник зацікавленої особи ОСОБА_4 адвокат Жеребецька І.О. вважає заявлене клопотання підставним, таким, що підлягає до задоволення.
Суд, заслухавши пояснення заявника, дослідивши матеріали справи, доходить до висновку про необхідність призначення судовопсихіатричної експертизи з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що заявник є сином ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до висновку судово-психіатричного експерта №195 від 26.03.2024, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в 2021 році була взята на облік в лікаря психіатра. З медичної карти: запис огляду лікаря психіатра 2021 році, діагноз: розлади особистості та поведінки внаслідок органічного ураження головного мозку. Зазначеним висновком експерта зроблено висновок, що ОСОБА_4 на теперішній час виявляє ознаки розладу особистості та поведінки внаслідок органічного ураження головного мозку з вираженим психоорганічним синдромом, що досягає рівня недоумства.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 39 Цивільного кодексу України (далі ЦК України), фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Згідно з вимогами ст. 103 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
В силу вимог ст. 105 ЦПК України призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити: 1) характер і ступінь ушкодження здоров`я; 2) психічний стан особи; 3) вік особи, якщо про це немає відповідних документів і неможливо їх одержати.
Відповідно до ч. 1 ст. 298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судового психіатричну експертизу.
За змістом ст. 21 Закону України «Про психіатричну допомогу» судовопсихіатрична експертиза з цивільних справ призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про судову експертизу» судовоекспертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, їх територіальні філії, експертні установи комунальної форми власності, а також судові експерти, які не є працівниками зазначених установ, та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом.
При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза) (ч. 3 ст. 103 ЦПК України).
Проведення відповідної судовопсихіатричної експертизи може бути доручено експертам Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України».
Згідно ч.ч. 45 ст. 103 ЦПК України питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
При визначенні питань, які повинні бути поставлені експерту, суд враховує думку заявника про перелік та формулювання цих питань, проте кількість і зміст питань, за якими має бути проведена експертиза, визначається судом.
Суд, заслухавши доводи заявника, проаналізувавши матеріали заяви, з метою повного та об`єктивного розгляду справи, вважає за необхідне призначити судовопсихіатричну експертизу ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для встановлення її психічного стану.
Згідно з вимогами п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
В силу вимог п. 9 ч. 1 ст. 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадку встановленому п. 5 ч. 1 ст. 252 цього Кодексу, на час проведення експертизи.
Суд звертає увагу, що судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави (ч. 2 ст. 299 ЦПК України).
Згідно ч. 1 ст. 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, пов`язані із проведенням експертизи (п. 2 ч. 3 ст. 133 ЦПК України).
Відтак, з огляду на положення ст. ст. 133, 299 ЦПК України витрати з оплати судовопсихіатричної експертизи слід віднести на рахунок держави.
Керуючись наведеним та вимогами ст. ст. 103, 105, 252, 253, 298 ЦПК України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Клопотання представника ОСОБА_3 адвоката Магдич О.О. про призначення судово-психіатричної експертизи задовольнити.
Призначити у справі за заявою ОСОБА_3 , зацікавлені особи ОСОБА_4 , Байківецька сільська рада про визнання особи недієздатною та призначення опікуна, судовопсихіатричну експертизу, проведення якої доручити експертам Тернопільській філії судовопсихіатричної експертизи Державної установи «Інститут психіатрії, судовопсихіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України».
На вирішення експерта поставити наступні питання:
1. Чи страждає ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на будьякий психічний розлад?
2. Якщо так, то чи є цей розлад хронічним та стійким?
3. Чи здатна ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за своїм психічним станом усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними?
4. Чи здатна ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебувати у судовому засіданні та надавати пояснення?
Витрати з оплати судовопсихіатричної експертизи віднести на рахунок держави.
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків за статтями 384, 385 Кримінального кодексу України.
У розпорядження експерта надати матеріали даної цивільної справи.
ОСОБА_3 зобов`язати забезпечити явку в експертну установу на експертизу ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину ухвали суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.
Повний текст ухвали складено та її проголошено 25.09.2024.
Головуючий суддя В. В. Ромазан
Присяжні : Камаш Н.Я.,
Штопко Ю.С.
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 25.09.2024 |
Оприлюднено | 27.09.2024 |
Номер документу | 121867176 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Ромазан В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні