Рішення
від 11.09.2024 по справі 175/4583/23
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 175/4583/23

Провадження № 2/175/1143/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11вересня 2024 року Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області в складі:

головуючої судді Озерянської Ж.М.,

з участю секретаря Рожкової Д.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у смт. Слобожанське цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «КОЛУМБ АВТО ТРЕЙД» про стягнення неустойки, -

В С Т А Н О В И В:

В серпні 2023 року до Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області звернулась позивачка ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «КОЛУМБ АВТО ТРЕЙД» про стягнення неустойки та безпідставно набутих коштів.

Позовна заява мотивована тим, що 03 листопада 2021 р. між позивачкою та відповідачем ОСОБА_2 укладено Договір №3/11. Відповідно до умов Договору, замовник доручає, а виконавець приймає на себе зобов`язання надати замовнику інформаційні послуги з питань відшукування для купівлі замовником вживаного транспортного засобу, який виставлений на продаж на аукціоні в США за наступними критеріями: вартість вживаного авто до 3000 (три тисячі) доларів США, з автоматичною коробкою перемикання передач, з невеликим пробігом, з невеликими об`ємом двигуна, з невеликими пошкодженнями, невеликих габаритів, року випуску не раніше 2020. Замовник доручає, а виконавець приймає на себе зобов`язання організувати надання замовнику послуги, тобто доставку автомобіля в Україну та передачу його замовнику, у строк не пізніше ніж протягом 4-х місяців з моменту оплати придбаного на аукціоні автомобіля. Проте, обумовлений транспортний засіб за грошові кошти позивачки був зареєстрований за відповідачкою ОСОБА_3 . У зв`язку із чим, позивачка просить стягнути з відповідача ОСОБА_2 неустойку за невиконання умов договору та стягнути з ОСОБА_3 безпідставно набуті кошти.

Ухвалою від 20 вересня 2023 року відкрито провадження по справі та визначено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

За клопотанням представника відповідачки ОСОБА_3 за ордером на надання правничої допомоги ОСОБА_4 , ухвалою позовнівимоги позивача роз`єднанов окремісамостійні провадження.В межахзазначеної справизалишено позовнівимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ,третя особа:Товариство зобмеженою відповідальністю«КОЛУМБ АВТОТРЕЙД» простягнення неустойки.

У судовому засідання представник позивачки ОСОБА_1 за ордером на надання правничої допомоги ОСОБА_5 позовні вимоги підтримав, просив задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2 у судовому засідання заперечував проти задоволення позовних вимог, з мотивів викладених у відзиві.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, 03 листопада 2021 р. між позивачкою ОСОБА_1 та відповідачем ОСОБА_2 укладено Договір №3/11.

Відповідно до п.п. 1.1., 1.2., 1.3. Договору, замовник доручає, а виконавець приймає на себе зобов`язання надати замовнику інформаційні послуги з питань відшукування для купівлі замовником вживаного транспортного засобу, який виставлений на продаж на аукціоні в США за наступними критеріями: вартість вживаного авто до 3000 (три тисячі) доларів США, з автоматичною коробкою перемикання передач, з невеликим пробігом, з невеликими об`ємом двигуна, з невеликими пошкодженнями, невеликих габаритів, року випуску не раніше 2020. Замовник доручає, а виконавець приймає на себе зобов`язання діючи від імені замовника та за його рахунок організувати із залученням третьої особи ТОВ «Колумб Авто Трейд» (код ЄРОУ 43521295) участь в аукціоні по придбанню певного автомобіля (назва, марка, модель, об`єм двигуна автомобіля, тощо узгоджують замовником та виконавцем шляхом укладення додаткової угоди до цього договору) купівлю, оплату (яка може здійснюватись безпосередньо замовником на підставі рахунку (інвойсу) організатора торгів), логістику (доставку) придбаного транспортного засобу з території США в Україну в строки та на умовах, передбачених цим Договором, а замовник зобов`язується своєчасно прийняти такі послуги та оплатити їх. Замовник доручає, а виконавець приймає на себе зобов`язання організувати надання замовнику послуги, тобто доставку автомобіля в Україну та передачу його замовнику, у строк не пізніше ніж протягом 4-х місяців з моменту оплати придбаного на аукціоні автомобіля.

Встановлено, що відповідачем ОСОБА_2 належним чином не були виконані послуги обумовлені п.п. 1.1., 1.2., 1.3. Договору, тобто автомобіль не було доставлено та не було передано позивачці у строк визначений Договором.

Так, звертаючись до суду з позовом та на дату розгляду справи, представник позивачки вказує, що автомобіль від відповідача не отримано, у зв`язку із чим представник позивачки просить суд стягнути штраф та пеню за порушення умов Договору.

Спір між сторонами виник з приводу наявності підстав для стягнення суми штрафу та пені за Договором №3/11 від 03 листопада 2021 р.

Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави ( ч. 1ст. 2 ЦПК України).

Відповідно до ч. 1ст. 1 ЦК Україницивільні відносини засновані на засадах юридичної рівності, вольного волевиявлення та майнової самостійності їх учасників.

Основні засади цивільного законодавства визначені устатті 3 ЦК України.

Свобода договору є однією із загальних засад цивільного законодавства, що передбачено у пункті 3 частини першоїстатті 3 ЦК України.

Одним із основоположних принципів цивільного судочинства є справедливість, добросовісність та розумність, що передбачено у пункті 6 частини першоїстатті 3 ЦК України.

Тобто дії учасників цивільних правовідносин мають відповідати певному стандарту поведінки та характеризуватися чесністю, відкритістю та повагою до інтересів іншої сторони чи сторін договору.

Згідно приписів ч. 1, п. 1 ч. 2ст. 11 ЦК Україницивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

За приписом ч. 1ст. 13 ЦПК Українисуд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до частини 1статті 202 ЦК Україниправочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

У частині 3статті 203 ЦК Українизакріплено, що волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

Відповідно до частин першої, другоїстатті 207 ЦК України, правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).

Відповідно до ч. 1ст. 626 ЦК Українидоговором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно достатті 6 цього Кодексусторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина 1статті 627 ЦК України).

Згідно з ч. 1ст. 628 ЦК Українизміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідност. 629 ЦК Українидоговір є обов`язковим для виконання сторонами.

Частиною 1статті 638 ЦК Українипередбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Уклавши даний договір на умовах, викладених у ньому, відповідач тим самим засвідчив свою згоду та взяв на себе зобов`язання виконувати умови, які були в ньому закріплені.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

Відповідно до ч. 1ст. 509 ЦК Українизобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно дост. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Статтею 610 ЦК Українипередбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч. 1 ст. 612 ЦК України).

Статтею 611 ЦК Українивизначено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором, у тому числі: припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, розірвання договору; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.

Згідно з ч. 1ст. 624 ЦК Україниякщо за порушення зобов`язання встановлено неустойку, то вона підлягає стягненню у повному розмірі, незалежно від відшкодування збитків.

За змістомстатті 549 ЦК Українинеустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно дост. 550 ЦК Україниправо на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов`язання.

Частинами першою та другоюстатті 551 ЦК Українивизначено, що предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

Так, відповідно до п. 4.4., Договору, у разі порушення виконавцем умов п. 1.3. Договору щодо строків доставки автомобіля з США в Україну, виконавець сплачує замовнику штраф у розмірі 2000,00 грн.

Так, враховуючи зазначені вище умови договору, з огляду встановлені судом обставини, а саме те, що у визначений договором строк, відповідач, взяті на себе зобов`язання щодо виконання обумовлених договором робіт не виконав, таким чином прострочив виконання зобов`язань за договором, а також враховуючи, що умовами укладеного між позивачем та відповідачем договору передбачено стягнення штрафу на випадок такого прострочення, і такі умови договору не суперечать чинному законодавству, то в даному випадку є підстави для стягнення з відповідача, передбаченого п. 4.4. Договору штрафу.

Відповідно до Преамбули до Закону України «Про захист прав споживачів» цей Закон регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлює права споживачів, а також визначає механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів. Згідно до п. 17 ч. 1 ст. 1 вказаного Закону послуга - діяльність виконавця з надання (передачі) споживачеві певного визначеного договором матеріального чи нематеріального блага, що здійснюється за індивідуальним замовленням споживача для задоволення його особистих потреб. \

Разом з тим, відповідно до ч. 5 ст. 10 ЗУ «Про захист прав споживачів» у разі коли виконавець не може виконати (прострочує виконання) роботу (надання послуги) згідно з договором, за кожний день (кожну годину, якщо тривалість виконання визначено у годинах) прострочення споживачеві сплачується пеня у розмірі трьох відсотків вартості роботи (послуги), якщо інше не передбачено законодавством. У разі коли вартість роботи (послуги) не визначено, виконавець сплачує споживачеві неустойку в розмірі трьох відсотків загальної вартості замовлення.

На підставі вищезазначеного вважаю, що з ОСОБА_2 на користь позивачки підлягає стягненню пеня у розмірі 300,00 грн. (10000,00 грн. * 3% = 300,00 грн.).

Таким чином, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об`єктивно наявні у справі докази, оцінив їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв`язок у сукупності, з`ясувавши усі обставини справи, з урахуванням того, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичної особи, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог.

З урахуванням задоволення позову, у відповідності до положень ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивачки підлягає стягненню сума сплаченого судового збору у розмірі 1073,60 грн.

Керуючись ст. ст. 1, 3, 11, 15, 202, 203, 207, 509, 530, 549, 550, 551, 610, 611, 624, 626, 628, 629, ЦК України, ст. ст.3,4,5,12,13,76-81,141,259,263-265,268,273,280 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «КОЛУМБ АВТО ТРЕЙД» про стягнення неустойки, задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 ,РНОКПП: НОМЕР_2 штраф у розмірі 2000,00 грн. та пеню у розмірі 300,00 грн., а всього стягнути 2300,00 грн. за неналежне виконання умов договору №3/11 від 03 листопада 2021 року.

Стягнути з ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 сплачений судовий збір у розмірі 1073,60 грн.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Озерянська Ж.М.

СудДніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення11.09.2024
Оприлюднено27.09.2024
Номер документу121876814
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них

Судовий реєстр по справі —175/4583/23

Рішення від 11.09.2024

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Озерянська Ж. М.

Рішення від 11.09.2024

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Озерянська Ж. М.

Ухвала від 10.06.2024

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Озерянська Ж. М.

Ухвала від 10.06.2024

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Озерянська Ж. М.

Ухвала від 08.12.2023

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Озерянська Ж. М.

Ухвала від 20.09.2023

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Озерянська Ж. М.

Ухвала від 01.09.2023

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Озерянська Ж. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні