Рішення
від 19.09.2024 по справі 675/462/24
ІЗЯСЛАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 675/462/24

Провадження № 2/675/324/2024

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"19" вересня 2024 р. Ізяславський районний суд Хмельницької області в складі: головуючого - судді Пашкевича Р. В., з участю: секретаря судового засідання Гедзенюк В. В., позивача ОСОБА_1 , відповідача ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження у залі суду в м. Ізяслав у режимі відеоконференції цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Ізяславський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ); Служба у справах дітей Ізяславської міської ради про виключення запису про батька з актового запису про народження дитини,

В С Т А Н О В И В :

В березні 2024 року адвокат Кучерук Т. М., в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Ізяславський відділ ДРАЦС у Шепетівському районі Хмельницької області ЦМУ МЮ (м. Київ); Служба у справах дітей Ізяславської міської ради, про виключення запису про батька з актового запису про народження дитини.

В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що позивач ОСОБА_1 перебував у короткотривалих стосунках з відповідачем ОСОБА_2 , з якою він не проживав, спільне сімейне життя та домашнє господарство не вели. ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідач народила дитину ОСОБА_3 , відомості про батька якої в актовий запис про її народження внесено відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.

21.01.2021 року були внесені зміни до актового запису про народження дитини ОСОБА_3 , а саме: зазначені відомості про батька дитини ОСОБА_1 .

Деякий часпозивачем здійснюваласьвиплата аліментівдитині,однак черезвідбування нимпокаранняв ДУ «Городоцький виправний центр (№131)», не мав можливості належним чином здійснювати свої батьківські обов`язки. Згодом позивачу стало відомо, що він не є біологічним батьком дитини.

Відповідач на даний момент постійно проживає з іншим чоловіком, веде з ним спільне господарство. ОСОБА_2 народила сина від іншого чоловіка та перебуває з ним у фактичних шлюбних відносинах, тому позивач припинив сплачувати аліменти.

Зважаючи на вищезазначені обставини, позивач просить суд виключити з актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відомості про нього як батька дитини, оскільки він не вважає себе біологічним батьком дитини.

Ухвалою судді від 04.04.2024 року прийнято вказану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та призначено підготовче судове засідання у справі, вирішено розглядати дану справу за правилами загального позовного провадження, надано відповідачу строк для подання відзиву на позов, а позивачу відповіді на відзив

Ухвалою судувід 24.06.2024року посправі призначеносудову молекулярно-генетичнуекспертизу,проведення якої доручено Хмельницькому науково-дослідному експертно-криміналістичного центру Міністерства внутрішніх справ України. На час проведення експертизи провадження у справі зупинено.

Ухвалою суду від 28.08.2024 року, у зв`язку з надходженням висновку виконаної судової молекулярно-генетичної експертизи, провадження у даній справі відновлено.

В подальшому, після надання можливості сторонам по справі надати суду відзив, відповідь на відзив та заперечення, письмові пояснення щодо даного позову, документів на підтвердження своїх вимог та заперечень, ухвалою суду від 09.09.2024 року закрито підготовче провадження по справі та призначено до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовну заяву підтримав у повному обсязі з посиланням на викладені в ній обставини.

Відповідач ОСОБА_2 заявлені вимоги визнала в повному обсязі та не заперечувала проти задоволення даної позовної заяви. Підтвердила суду, що ОСОБА_1 не є біологічним батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що не був обізнаний в момент реєстрації її народження.

Представник відділу «Служба у справах дітей» Ізяславської міської ради Хмельницької області в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце слухання справи повідомлений у встановленому законом порядку, про причини неприбуття суд не повідомив. Начальник вказаного відділу подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, якою у вирішенні даної справи покладається на розсуд суду.

Представник Ізяславського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце слухання справи повідомлений у встановленому законом порядку, про причини неприбуття суд не повідомив. Начальник вказаного відділу подала до суду заяву про розгляд справи без участі представника відділу.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому їх дослідженні, дійшов висновку про задоволення позову з таких підстав.

Відповідно до ст. 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Згідно ст. 5 СК України держава охороняє сім`ю, дитинство, материнство, батьківство, створює умови для зміцнення сім`ї. Держава створює людині умови для материнства та батьківства, забезпечує охорону прав матері та батька, матеріально і морально заохочує і підтримує материнство та батьківство. Держава забезпечує пріоритет сімейного виховання дитини.

Відповідно до ст. 125 СК України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров`я про народження нею дитини. Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: за заявою матері та батька дитини; за рішенням суду.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 126 СК України походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження №00043411947 від 02.02.2024 року та свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого повторно 21.01.2021 року, встановлено, що містяться виправлення, внесені до відомостей актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: змінено відомості про батька дитини з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_1 ». Відповідні зміни внесено на підставі заяви №2/23.7.5.1-46 від 21.01.2021 року та у відповідності до положень ст. 126 СК України.

Відповідно до довідки ДУ «Городоцький виправний центр (№ 131)» № 5/947 від 29.02.2024 року, ОСОБА_1 , згідно вироку Ізяславського районного суду Хмельницької області від 12.03.2020 року, відбуває покарання в ДУ «Городоцький виправний центр (№131)» (сектор мінімального рівня безпеки з полегшеними умовами тримання для чоловіків, засуджених вперше до позбавлення волі за злочини, вчинені з необережності) з 19.07.2022 року по теперішній час.

Статтею 136 СК України визначено, що особа, яка записана батьком дитини відповідно до статей 122, 124, 126 і 127 цього Кодексу, має право оспорити своє батьківство, пред`явивши позов про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини. У разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком, та дитиною суд постановляє рішення про виключення відомостей про особу як батька дитини з актового запису про її народження. Оспорювання батьківства можливе лише після народження дитини і до досягнення нею повноліття.

Згідно з п. 11 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15.05.2006 за N 3 оспорити батьківство мають право особа, яка записана батьком дитини в Книзі реєстрації народжень (ст. 136 СК), - шляхом пред`явлення позову про виключення відомостей про неї як батька з актового запису про народження дитини звернувшись із позовом про виключення із цього запису відомостей про її чоловіка як батька дитини, а також жінка, котра народила дитину в шлюбі (ст. 138 СК), - звернувшись із позовом про виключення із цього запису відомостей про її чоловіка як батька дитини. Предметом доказування в таких справах є відсутність кровного споріднення між особою, записаною батьком, і дитиною. У разі доведеності цієї обставини суд постановляє рішення про виключення оспорених відомостей з актового запису про народження дитини.

Відповідно до п. 2.13 «Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання», затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 №96/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану, зокрема, є рішення суду про виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, у якому зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

Передумовою звернення до суду в таких справах є відсутність кровного споріднення між особою, записаною батьком, і дитиною.

Зміст ст. 136 СК України свідчить, що підставою для оспорювання презумпції батьківства є невідповідність встановленого батьківства факту біологічного походження.

У разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, записаною батьком, і дитиною, суд постановляє рішення про виключення відомостей з актового запису про народження дитини. Доводити відсутність кровного споріднення з дитиною можливо будь-якими допустимими доказами, у тому числі висновками судово-медичної, біологічної чи генетичної експертиз.

При вирішенні спору про оспорювання батьківства суд приділяє особливу увагу інтересам дитини, не ігноруючи при цьому інтереси ймовірного біологічного батька.

ЄСПЛ вказував у своїй практиці, що на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства (KALACHEVA v. RUSSIA, № 3451/05, § 34, ЄСПЛ, від 07.05.2009).

Висновок судово - медичної (молекулярно-генетичної) експертизи є підставою для категоричного висновку на підтвердження або спростування батьківства.

Експертиза ДНК, або молекулярно-генетична експертиза, призначається у цивільних справах з метою формування доказової бази.

Об`єктом молекулярно-генетичного дослідження є ядерна ДНК (ДНК, розташована в ядрі клітини), отримана з крові, слини, буквального та іншого епітелію, волосся (за наявності волосяного фолікула), а також часток тканин і органів людини.

Для визначення спірного батьківства необхідна присутність ймовірного батька і дитини для проведення забору вихідного біологічного матеріалу. За відсутності біологічного матеріалу хоча б однієї зі сторін провести дослідження неможливо.

Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 16.05.2018 у справі №399/1029/15-ц, від 25.08.2020 у справі № 478/690/18, від 15.04.2021 у справі № 645/1098/18, від 19.05.2021 в справі № 207/789/19.

Даними висновку експерта №СЕ-19/123-24/8404-БД від 15.08.2024 року за результатами судової біологічної експертизи, проведеної по справі №675/462/24, провадження №2/675/324/2024 Хмельницьким науково дослідним екпертно криміналістичним центром підтверджується, що біологічне батьківство ОСОБА_1 , який відбуває покарання в ДУ «Городоцький виправний центр (№131)» відносно неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виключається.

Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі сукупності доказів. Висновки експертизи, у тому числі судово-генетичної, необхідно оцінювати з урахуванням положень ЦПК України, згідно з якими жоден доказ не має для суду наперед установленого значення, він оцінює докази в їх сукупності, а результати оцінки відображає в рішенні з наведенням мотивів їх прийняття чи відхилення (стаття 89 ЦПК України).

Доказами у зазначеній категорії справ можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів.

Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі ч. 2 ст. 128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи.

Згідно зі ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до ч. ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, про те що позивач ОСОБА_1 не є біологічним батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується відповідним звітом експерта та не заперечується відповідачем, у зв`язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 108, 109, 141, 264, 265, 280-284, 354, 355 ЦПК України, ст. ст. 122, 138 Сімейного кодексу України, суд, -

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Виключити відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , як батька, з актового запису № 9 від 11 листопада 2015 року, вчиненого виконавчим комітетом Михнівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області, про народження дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , с. Михля Ізяславського району Хмельницької області.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на його апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ;

Відповідач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_3 ;

Третя особа 1 Служба у справах дітей Ізяславської міської ради Шепетівського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ 44112512, адреса: вул. Шевченка, 10, м. Ізяслав, Хмельницька область;

Третя особа 2 - Ізяславський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), код ЄДРПОУ 21323687, адреса: вул. М.Микитюка, 16а, м. Ізяслав, Хмельницька область.

Повний текст рішення складено 26 вересня 2024 року.

Суддя: Р. В. Пашкевич

СудІзяславський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення19.09.2024
Оприлюднено27.09.2024
Номер документу121879422
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —675/462/24

Рішення від 19.09.2024

Цивільне

Ізяславський районний суд Хмельницької області

Пашкевич Р. В.

Рішення від 19.09.2024

Цивільне

Ізяславський районний суд Хмельницької області

Пашкевич Р. В.

Ухвала від 09.09.2024

Цивільне

Ізяславський районний суд Хмельницької області

Пашкевич Р. В.

Ухвала від 28.08.2024

Цивільне

Ізяславський районний суд Хмельницької області

Пашкевич Р. В.

Ухвала від 24.06.2024

Цивільне

Ізяславський районний суд Хмельницької області

Пашкевич Р. В.

Ухвала від 24.06.2024

Цивільне

Ізяславський районний суд Хмельницької області

Пашкевич Р. В.

Ухвала від 04.04.2024

Цивільне

Ізяславський районний суд Хмельницької області

Пашкевич Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні