Провадження № 2-о/537/50/2024
Справа № 536/410/24
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25.09.2024 Крюківський районний суд міста Кременчука Полтавської області у складі:
головуючого судді Маханькова О.В.,
за участі секретаря судового засідання Поколоти О.В.,
заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника адвоката Щепілова О.В.
представника Виконавчого комітету Піщанської сільської ради, як орган опіки та піклування Паталах Л.М.,
присяжних Мармури С.А., Вібли Т.І.,
розглянувши в порядку окремого провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: орган опіки та піклування Виконавчого комітету Піщанської сільської ради, КП «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги Полтавської обласної ради» відокремлений підрозділ обласної консультативної психоневрологічної поліклініки зі стаціонаром № 2,
про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,
встановив:
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, відповідно до якої прохає суд ухвалити рішення, яким визнати недієздатним ОСОБА_2 , призначити по справі судово-психіатричну експертизу, витребувати з КП «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги Полтавської обласної ради «Відокремлений підрозділ обласна консультативні психоневрологічна поліклініка зі стаціонаром №2» історію хвороби та медичну карту ОСОБА_2 , призначити ОСОБА_1 опікуном недієздатного ОСОБА_2 .
Заява обґрунтована тим, що у 2021 році заявник звернув увагу на те, що в його батька ОСОБА_2 відбулися певні зміни в поведінці, зниження пам`яті на події минулого і сьогодення, зниження уваги. Таке погіршення стану призвело до вимушеного звернення до лікарів-психіатрів, проведення діагностики та призначення лікування. Зазначає, що за останній час ОСОБА_2 втратив можливість усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, він потребує як медичного нагляду та лікування, так і постійного сторонньої допомоги, контролю та догляду. Так як психологічний стан батька заявника з часом погіршився то догляд та опіку здійснює самостійно ОСОБА_1 . Останні роки догляд за батьком здійснює заявник особисто, у нього добрий стан здоров`я, спиртними напоями не зловживає, на обліку у психоневрологічному або наркологічному диспансері не перебуває, має можливість доглядати за своїм батьком і бути опікуном.
Ухвалою Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 26.02.2024 відкрито провадження у цивільній справі окремого провадження та призначено судове засідання.
Ухвалою Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 11.03.2024 у цивільній справі призначено судово-психіатричну експертизу, витребувано медичну документацію та зупинено провадження у справі.
Ухвалою Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 13.09.2024 поновлено провадження у цивільній справі та призначено судове засідання.
25.09.2024 від заявника ОСОБА_1 до суду подано заяву про визнання вимог лише стосовно визнання ОСОБА_2 недієздатним.
В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 заперечень стосовно задоволення заяви не вказував.
Представник заявника адвокат Щепілов О.В. в судовому засіданні просив задовольнити клопотання про визнання заяви лише в частині визнання ОСОБА_2 недієздатним.
Представник органу опіки та піклування Піщанської сільської ради Паталах Л.М. в судовому засіданні зазначила, що відсутній висновок органу опіки та піклування щодо призначення опікуна в разі визнання недієздатним ОСОБА_2 .
Представник заінтересованої особи КП «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги Полтавської обласної ради» відокремлений підрозділ обласної консультативної психоневрологічної поліклініки зі стаціонаром № 2 в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, в матеріалах справи наявне клопотання про розгляд справи без його участі.
Суд дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з`ясувавши обставини справи, розглянувши подані сторонами докази, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв`язок у сукупності, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви у зв`язку з наступним.
Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд, дослідивши матеріали справи, письмові докази, представлені сторонами на виконання вимог ст. ст. 76, 81 ЦПК України, які вони вважають достатніми для обґрунтування і заперечення своїх вимог та з`ясувавши фактичні обставини справи, приходить до наступного висновку.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , народився в с. Новоселівка, що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_1 , виданого Автозаводським РВ КМУ УМВС України в Полтавській області від 08.05.2002, та є рідним батьком заявника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що в свою чергу підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 24.06.1970.
Згідно довідки № 25 від 02.02.2024, виданої Комунальним підприємством «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги Полтавської обласної ради» Відокремлений підрозділ «Обласна консультативна психоневрологічна поліклініка зі стаціонаром № 2» в тому, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з 25.02.2021 і по теперішній час дійсно спостерігається лікарем-психіатром з діагнозом F01,8 атеросклеротична деменція.
Під час розгляду справи про визнання фізичної особи недієздатною суд, встановивши, що існують достатні дані, які свідчать про наявність в ОСОБА_2 психічного розладу, для встановлення його психічного стану (ч. 1 ст. 239 ЦПК України) призначив судово-психіатричну експертизу, згідно висновку судово-психіатричного експерта № 458 від 23.08.2024 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на даний час виявляє ознаки стійкого хронічного психічного розладу у вигляді судинної деменції з психотичними включеннями, наявний у ОСОБА_2 стійкий хронічний психічний розлад є таким, що позбавляє його здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними на даний час.
Відповідно до ст. 30 ЦК України, цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність в разі їх невиконання. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цивільним кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і у порядку, встановлених законом.
Згідно з ч. 1 ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Законодавство України встановлює презумпцію психічного здоров`я людини, якщо інше не буде встановлено у законному порядку. Відповідно до ст.3 Закону України «Про психіатричну допомогу» кожна особа вважається такою, що не має психічного розладу, доки наявність такого розладу не буде встановлено на підставах і у порядку, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Стаття 1 цього Закону визначає психічний розлад як розлад психічної діяльності (затьмарення свідомості, порушення сприйняття, мислення, волі, емоцій, інтелекту чи пам`яті), який позбавляє особу здатності адекватно усвідомлювати навколишню дійсність, свій психічний стан і поведінку. При цьому діагноз психічного розладу не може базуватися на незгоді особи з існуючими в суспільстві політичними, моральними, правовими, релігійними, культурними цінностями або з будь-яких інших підстав, безпосередньо не пов`язаних зі станом її психічного здоров`я (ч. 1 ст. 7 Закону України «Про психіатричну допомогу»).
Статтею 299 ЦПК України визначено, що справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для визнання ОСОБА_2 недієздатним, оскільки належними доказами у справі підтверджено, що в силу свого захворювання він не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Відповідно до вимог п. 5 ч. 1 ст. 257 ЦПК України суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо позивач до початку розгляду справи по суті подав заяву про залишення позову без розгляду.
Залишення заяви без розгляду за ініціативою заявника є процесуальним правом останнього згідно положень п. 5 ч. 1 ст. 257 ЦПК України, при цьому причини, з яких заявник просить залишити заяву без розгляду, значення не мають.
Враховуючи викладене, суд вважає можливим задовольнити заяву заявника ОСОБА_1 про залишення без розгляду вимоги стосовно призначення опікуна над недієздатним.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що в інтересах ОСОБА_2 , підлягає частковому задоволенню заява про визнання його недієздатною особою, та встановлення над ним опіки і призначення опікуна.
Згідно приписів ст. 300 ч.ч.5-9 ЦПК України, рішення суду після набрання ним законної сили слід надіслати органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи. А, відповідно до ч. 1 ст. 40 ЦК України, фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це. З метою дотримання зазначених положень ЦПК України, суд зобов`язаний визначити строк дії даного рішення, який не може перевищувати двох років.
Керуючись ст.15,16,36,39,41,60,64 ЦК України, ст.ст.2,10,78-80,89,257,263,299-300 ЦПК України, суд
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: орган опіки та піклування Виконавчого комітету Піщанської сільської ради, КП «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги Полтавської обласної ради» відокремлений підрозділ обласної консультативної психоневрологічної поліклініки зі стаціонаром № 2, про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна задовольнити частково.
Визнати недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 .
Вимогу ОСОБА_1 , заінтересовані особи: орган опіки та піклування Виконавчого комітету Піщанської сільської ради, КП «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги Полтавської обласної ради» відокремлений підрозділ обласної консультативної психоневрологічної поліклініки зі стаціонаром № 2, про встановлення опіки та призначення опікуна залишити без розгляду.
Встановити строк дії рішення про визнання недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , два роки, з моменту набрання рішенням законної сили.
Судові витрати пов`язані з проведенням судово-психіатричної експертизи в розмірі 8240 (вісім тисяч двісті сорок) гривень 48 копійок віднести на рахунок держави. Реквізити для сплати: 04803492, ДУ «ІСП МОЗ України», ІПН 048034926566, р/р НОМЕР_3 , МФО 820172 в УДКСУ у Подільському районі м. Києва, призначення платежу: «оплата за судово-психіатричну експертизу ОСОБА_2 , цивільна справа № 536/410/24 (пров. № 2-о/537/50/2024), Полтавська філія».
Роз`яснити опікуну та заявнику, що клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною (обмежено дієздатною) має право подати опікун (піклувальник), представник органу опіки та піклування - не пізніше п`ятнадцяти днів до закінчення строку дії даного рішення. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи. Суд зобов`язаний розглянути клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною до закінчення строку його дії у порядку, встановленому статтею 299 цього Кодексу.
Копію даного рішення після набрання ним законної сили надіслати органу опіки та піклування, а також органу ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи, визнаної судом недієздатною.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити рішення суду повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 25.09.2024.
Суддя Маханьков О.В.
Присяжні Мармура С.А.
Вібла Т.І.
Суд | Крюківський районний суд м.Кременчука |
Дата ухвалення рішення | 25.09.2024 |
Оприлюднено | 27.09.2024 |
Номер документу | 121882748 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Крюківський районний суд м.Кременчука
МАХАНЬКОВ О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні