Справа № 569/20844/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2024 року
Рівненський міський суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Харечка С.П.,
при секретарі Литвиненко В.М.,
з участю представника позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача адвоката Тарновецького М.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засiданнi в мiстi Рiвне цивільну справу за позовом Рівненської міської ради до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Головне управління ДПС у Рівненській області про стягнення заборгованості по сплаті орендної плати відповідно до умов договору оренди землі, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач Рівненська міська рада звернулася в суд з позовом до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Головне управління ДПС у Рівненській області про стягнення заборгованості по сплаті орендної плати відповідно до умов договору оренди землі. Просили стягнути з ОСОБА_2 на користь Рівненської міської ради 37863,37 грн. боргу за оренду землі та понесені судові витрати.
Свої позовні вимоги обґрунтовують тим, що між Рівненською міською радою та ОСОБА_2 укладено договір оренди землі площею 2337 м? (в тому числі ділянка №1 площею 2033 м? для обслуговування будівель складу; ділянка № НОМЕР_1 площею 304 м? для обслуговування проїзду (частка в загальному спільному проїзді)) від 05.11.2007, у АДРЕСА_1 , який зареєстрований в Рівненській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 29.12.2007 за №040758300376.
Договір оренди землі прийнятий сторонами, містить всі істотні умови та зареєстрований в установленому законом порядку.
Листом Головного управління ДПС у Рівненській області від 12.09.2023 №10463/5/17-00-13-02-08 повідомлено Позивача про наявність податкового боргу за Відповідачем по орендній платі за землю.
Станом на 08.09.2023, згідно з даними АІС «Податковий блок», за ОСОБА_3 в інтегрованій картці платника податків по коду платежу 18010900 (орендна плата з фізичних осіб) обліковується заборгованість зі сплати орендної плати за землю в сумі 37863,37 грн., яка виникла у 2016 році та підлягає стягненню на користь Рівненської міської ради.
Заочним рішенням Рівненського міського суду Рівненської області від 19 грудня 2023 року позовну заяву Рівненської міської ради до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Головне управління ДПС у Рівненській області про стягнення заборгованості по сплаті орендної плати відповідно до умов договору оренди землі - задоволено.
Ухвалою Рівненського міського суду Рівненської області від 10 вересня 2024 року заяву ОСОБА_2 адвоката Тарновецького Мирослава Ярославовича про перегляд заочного рішення від 19 грудня 2023 року по цивільній справі №569/20844/23 задоволено. Заочне рішення від 19 грудня 2023 року по справі за позовом Рівненської міської ради до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Головне управління ДПС у Рівненській області про стягнення заборгованості по сплаті орендної плати відповідно до умов договору оренди землі скасовано і призначено справу до розгляду в спрощеному порядку.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні просив суд відмовити в задоволенні позову. Зазначив, що 29.12.2015 р. між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 був укладений договір купівлі-продажу складу за адресою: АДРЕСА_1 , який розташований на земельній ділянці кадастровий номер 5610100000:01:040:0132. Таким чином обов`язок по сплаті орендної плати перейшов до ОСОБА_4 по договору купівлі-продажу від 29.12.2015р. Згідно довідки ДПІ в м.Рівному станом на 01.02.2016 р. відсутня заборгованість по сплаті орендної плати за землю, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Крім того просив суд застосувати позовну давність до вимог зазначених у позовній заяві, оскільки позивач у позові зазначає про порушення свого права у 2016 році, що є підставою для відмови у позові.
Представник третьої особи Головного управління ДПС у Рівненській області в судове засідання не з`явився, про час, дату і місце проведення судового засідання був повідомлений.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 05.11.2007 р. між Рівненською міською радою та ОСОБА_2 укладено договір оренди землі площею 2337 м? (в тому числі ділянка №1 площею 2033 м? для обслуговування будівель складу; ділянка № НОМЕР_1 площею 304 м? для обслуговування проїзду (частка в загальному спільному проїзді)) у АДРЕСА_1 , який зареєстрований в Рівненській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 29.12.2007 за №040758300376.
Договір оренди землі прийнятий сторонами, містить всі істотні умови та зареєстрований в установленому законом порядку.
Згідно із статтею 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих в межах населених пунктів, проводиться незалежно від їх цільового призначення - не раніше ніж один раз на 5-7 років.
Нормативна грошова оцінка земель міста Рівного підлягає щорічній індексації відповідно до вимог діючого законодавства.
Платники орендної плати за земельні ділянки при поданні податкових декларацій до органів державної податкової служби м. Рівного застосовували, починаючи з 1 січня 2014 року, нормативну грошову оцінку земель міста Рівного, яка затверджена цим рішенням, без внесення змін до договорів оренди землі (п.6 рішення Рівненської міської ради від 04.07.2013 року №3122).
Листом Головного управління ДПС у Рівненській області від 12.09.2023 №10463/5/17-00-13-02-08 повідомлено Позивача про наявність податкового боргу за Відповідачем по орендній платі за землю, згідно з даними АІС «Податковий блок», за ОСОБА_3 в інтегрованій картці платника податків по коду платежу 18010900 (орендна плата з фізичних осіб) обліковується заборгованість зі сплати орендної плати за землю в сумі 37863,37 грн., яка виникла у 2016 році.
Статтею 286 Господарського кодексу України визначено, що орендна плата це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.
У відповідності до приписів статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов`язанні своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
За змістом статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до частин 1, 2, 3 статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Згідно зі статтею 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, платником орендної плати є орендар земельної ділянки, суб`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
При цьому згідно з пунктом 288.4 Податкового кодексу України, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Неналежне внесення орендної плати орендарями за землю може спричинити завдання певних збитків у сфері фінансування суспільних верств населення.
Згідно з статтею 526 Цивільного кодексу України зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до вимог договору та Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено обов`язковість договору для виконання сторонами.
Частиною 1 ст. 377 ЦК визначено, що до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Відповідно ч.ч. 1, 2 ст. 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об`єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
За змістом частини 3 статті 7 Закону України «Про оренду землі» до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.
Тобто, у розумінні наведених положень законодавства при виникненні в іншої особи права власності на жилий будинок, будівлю або споруду (відповідно до договору, який містить необхідні за законом істотні умови), право попереднього власника або користувача припиняється в силу прямої вказівки закону без припинення у цілому договору оренди земельної ділянки. Відповідно, новий власник об`єкта нерухомості, якому переходить право оренди, набуває права оренди за чинним договором оренди, а не у порядку повторного надання земельної ділянки, тобто має місце заміна сторони у зобов`язанні.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 07.11.2018 у справі №910/20774/17.
У разі переходу права власності на нерухомість заміна орендаря земельної ділянки у відповідному чинному договорі оренди землі відбувається автоматично, в силу прямої норми закону, незалежно від того, чи відбулося документальне переоформлення орендних правовідносин шляхом внесення змін у договір стосовно орендаря, оскільки переоформлення лише формально відображає те, що прямо закріплено в законі.
29.12.2015 р. між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 був укладений договір купівлі-продажу складу за адресою: АДРЕСА_1 , який розташований на земельній ділянці кадастровий номер 5610100000:01:040:0132.
Згідно довідки ДПІ в м.Рівному станом на 01.02.2016 р. відсутня заборгованість по сплаті орендної плати за землю, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Суд, встановив, що ОСОБА_2 відчужив ОСОБА_4 нерухоме майно (склад АДРЕСА_2 , (кадастровий номер земельної ділянки 5610100000:01:040:0132). ОСОБА_4 користуються вказаною земельною ділянкою без переоформлення у належний спосіб права користування земельною ділянкою (укладення договору оренди з Рівненською міською радою та державної реєстрації такого права), таким чином враховуючи, що станом на 01.02.2016 р. у ОСОБА_2 була відсутня заборгованість по сплаті орендної плати за землю, суд прийшов до висновку про відсутність підстав для стягнення з нього боргу.
Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України у зв`язку з відмовою в задоволенні позовних вимог, витрати зі сплати судового збору стягненню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 12, 258, 259, 264, 265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Рівненської міської ради до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Головне управління ДПС у Рівненській області про стягнення заборгованості по сплаті орендної плати відповідно до умов договору оренди землі - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.
Позивач: Рівненська міська рада, місцезнаходження: 33028, м.Рівне, вул.Соборна, 12-А, код ЄДРПОУ34847334.
Відповідач: ОСОБА_2 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Третя особа: Головне управління ДПС у Рівненській області, місцезнаходження 33023, м.Рівне, вул. Відінська,12, Код ЄДРПОУ44070166.
Повний текст рішення виготовлено 26.09.2024 року.
Суддя Харечко С.П
Суд | Рівненський міський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2024 |
Оприлюднено | 27.09.2024 |
Номер документу | 121883452 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них оренди |
Цивільне
Рівненський міський суд Рівненської області
Харечко С. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні