ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 636/1804/23 Провадження 2/636/349/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.09.2024 місто Чугуїв
Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого судді Золотоверхої О. О.,
за участі секретаря судового засідання Караулової О.М.,
представника позивача адвоката Овсянник С.А.,
представника відповідача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Чугуєві цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Служба у справах дітей та сім`ї Великобурлуцької селищної ради Куп`янського району Харківської області, про визначення місця проживання дитини та стягнення аліментів та за зустрічним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Служба у справах дітей та сім`ї Великобурлуцької селищної ради Куп`янського району Харківської області, про визначення місця проживання дитини,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до відповідача, в якому просила визначити місце проживання малолітньої доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з матір`ю, та стягнути з відповідача на її користь аліменти на утримання доньки. ОСОБА_3 звернувся до суду з зустрічним позовом, в якому просив визначити місце проживання доньки з ним.
Судом встановлено, що ухвалою суду від 06.06.2024 зобов`язано Службу у справах дітей та сім`ї Великобурлуцької селищної ради Куп`янського району Харківської області надати до суду висновок про визначення місця проживання неповнолітньої ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На виконання вказаної ухвали до суду надійшли письмові пояснення начальника Служби у справах дітей Великобурлуцької селищної ради від 26.07.2024, згідно яких надати висновок не можливо у зв`язку з відсутністю прямого спілкування з дитиною та неможливістю фактичного обстеження місця проживання неповнолітньої ОСОБА_5 , 2013 р.н.
Згідно копії довідки про надання/продовження дозволу на допустиме перебування на території Словацької республіки, відповідач за первісним позовом та неповнолітня ОСОБА_5 перебувають на території вказаної держави.
Відповідно до ч.5 ст.19 СК України орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Згідно ч.2 ст. 160 СК України місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини. ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на 20.08.2024 досягла 11-річного віку.
За таких обставин при вирішенні судом питання щодо визначення її місця проживання суд повинен врахувати думку самої дитини, а також встановити умови її проживання / виховання / утримання, тощо.
Враховуючи, що на даний час ОСОБА_5 , 2013 р.н., перебуває поза межами території України, а саме: АДРЕСА_1 , суд вважає за доцільне надати доручення компетентним органам Словацької Республіки з метою з`ясування вищевказаних відомостей, а саме: провести допит неповнолітньої ОСОБА_5 , 2013 р.н., та провести обстеження умов проживання неповнолітньої ОСОБА_5 , 2013 р.н.
За положеннями частини 1статті 498 ЦПК України, яка кореспондується із частиною 1статті 80 Закону України «Про міжнародне приватне право», у разі, якщо в процесі розгляду справи суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, суд України може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Відповідно до пункту 2.1 Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затвердженоїНаказом Міністерства юстиції України, Державної судової адміністрації України від 27 червня 2008 року № 1092/5/54, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 липня 2008 року за № 573/15264, у разі, якщо при розгляді цивільної справи в суду України виникне необхідність у врученні документів або отриманні доказів, у проведенні окремих процесуальних дій за кордоном, суд України складає доручення про надання правової допомоги за кордоном. Доручення складається судом України, який розглядає цивільну справу, і повинно містити інформацію та документи, передбачені міжнародним договором України. Доручення адресується компетентному суду запитуваної держави.
Відповідно до Конвенції «Про отримання за кордоном доказів у цивільних або комерційних справах» від 18 березня 1970 року, така конвенція застосовується у відносинах України з Данією, Мексикою, Люксембургом, Болгарією, Ізраїлем, Італією, Словенією, Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії, Німеччиною, Фінляндією, Австралією, Швейцарією, США, Іспанією, Швецією, Норвегією, Аргентиною, Польщею, Словаччиною; держави підписали цю Конвенцію, бажаючи полегшити передачу та виконання судових доручень і сприяти погодженню різних способів, які використовуються ними з цією метою, піклуючись про поліпшення взаємної правової допомоги в цивільних або комерційних справах.
Згідностатті 1 Конвенції «Про отримання за кордоном доказів у цивільних або комерційних справах»судовий орган Договірної Держави може відповідно до положень законодавства цієї Держави шляхом надіслання судового доручення звернутися до компетентного органу другої Договірної Держави з проханням отримати докази або провести інші процесуальні дії.
Конвенцією про права дитини, прийнятою 44-ю сесією Генеральної асамблеї ООН 20 листопада 1989 року, проголошено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Батьки несуть основну відповідальність за виховання дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
Національне законодавство також відображає принцип пріоритетності прав та інтересів дитини, зокрема, статтею 7Сімейного кодексу Українизакріплено, що дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.
При цьомуЗакон України «Про охорону дитинства»визначає, що забезпечення найкращих інтересів дитини - дії та рішення, що спрямовані на задоволення індивідуальних потреб дитини відповідно до її віку, статі, стану здоров`я, особливостей розвитку, життєвого досвіду, родинної, культурної та етнічної належності та враховують думку дитини, якщо вона досягла такого віку і рівня розвитку, що може її висловити.
У контексті віку дитини при її опитуванні Верховний суд упостанові від 25 березня 2019 року у справі № 165/2240/16-ц (провадження № 61-29942св18)зауважив, що при вирішенні питань, які стосуються її життя, дитині, здатній сформулювати власні погляди, має бути забезпечено право вільно висловлювати ці погляди з усіх питань, що її стосуються, причому поглядам дитини надається належна увага згідно з її віком і зрілістю.
Також упостанові Верховного суду від 28 жовтня 2020 року у справі № 241/47/19 (провадження № 61-5726св20)зауважено, що з досягненням віку десяти років у дитини з`являється право не лише бути вислуханою і почутою, а й брати активну участь у вирішенні своєї долі, зокрема у визначенні місця проживання.
Аналогічна правова позиція також викладена упостанові КЦС ВС від 25 липня 2019 року у справі № 761/15172/17-ц;постанові КЦС ВС від 18 грудня 2018 року у справі № 610/2531/17; постанові КЦС ВС від 23 травня 2018 року у справі № 761/15172/17-ц.
Відповідно до частин першої та другоїстатті 171 СК Українидитина має право на те, щоб бути вислуханою батьками, іншими членами сім`ї, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також питань сім`ї. Дитина, яка може висловити свою думку, має бути вислухана при вирішенні між батьками спору щодо її місця проживання.
Відповідно до статті 6 Європейської конвенції про здійснення прав дітей від 25 січня 1996 року під час розгляду справи, що стосується дитини, перед прийняттям рішення судовий орган надає можливість дитині висловлювати її думки і приділяє їм належну увагу.
З цієюметою дитині,зокрема,надається можливістьбути заслуханоюв ходібудь-якогосудового чи адміністративного розгляду, що стосується дитини, безпосередньо або через представника чи відповідний орган у порядку, передбаченому процесуальними нормами національного законодавства. Закріплення цього права підкреслює, що дитина є особистістю, з думкою якої потрібно рахуватись, особливо при вирішенні питань, які безпосередньо її стосуються.
При цьому під час визначення місця проживання малолітньої дитини, зважаючи на вікову категорію дитини, бесіду з останньою має проводити психолог, головним завданням якого є встановлення дійсного психоемоційного стану дитини, визначення інтересів дитини та отримання думки щодо бажання дитини проживати з одним із батьків.
Крім того, коли суд бажає вислухати думку дитини аби визначити її побажання щодо проживання з одним із батьків, та при цьому не травмувати психіку дитини та уникнути тиску на неї, суд доручає органам опіки та піклування провести невимушену бесіду з дитиною в домашніх або інших комфортних для неї умовах, та повідомити суд про результати цієї бесіди.
Таких висновків викладені у постанові Верховного суду від 17.07.2019 року (справа № 185/6994/15-ц).
Згідно п. 72 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, затвердженої постановою КМУ від 24.09.2008 №866, працівник служби у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини проводить бесіду з батьками та відвідує дитину за місцем проживання, про що складає акт обстеження умов проживання, в якому обов`язково вказуються такі дані: особи, які проводили обстеження; адреса, за якою проводилося обстеження; характеристики житлового приміщення; умови проживання; умови для виховання та розвитку дитини, які створено; перелік осіб, які проживають за вказаною адресою; емоційно-психологічний стан стосунків у родині; результат обстеження.
Керуючисьст.ст. 252, 253, 498, 499 ЦПК України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Звернутись до компетентного суду Словацької Республіки - OkresnysudMartin (E. B. Lukбиa 2A, 036 61 Martin, Slovenska republika) з судовим дорученням про надання правової допомоги.
Доручити компетентному суду міста Мартін Словацької Республіки або іншому відповідному компетентному органу Словацької Республіки провести процесуальні дії у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Служба у справах дітей та сім`ї Великобурлуцької селищної ради Куп`янського району Харківської області, про визначення місця проживання дитини та стягнення аліментів та за зустрічним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Служба у справах дітей та сім`ї Великобурлуцької селищної ради Куп`янського району Харківської області, про визначення місця проживання дитини, а саме:
1. Провести обстеження умов проживання дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка фактично проживає за адресою а саме: АДРЕСА_1 .
На підставі проведеного обстеження підготувати акт обстеження умов із зазначенням наступних відомостей: особи, які проводили обстеження; адреса, за якою проводилося обстеження; характеристики житлового приміщення; умови проживання; умови для виховання та розвитку дитини, які створено; перелік осіб, які проживають за вказаною адресою; емоційно-психологічний стан стосунків у родині; результат обстеження.
2. Допитати неповнолітню ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка фактично проживає за адресою а саме: АДРЕСА_1 , по суті позовних вимог, зокрема, поставити наступні питання:
- Прізвище/ім`я/по-батькові? Дата та місце народження?
- Місце навчання? Місце фактичного проживання?
- З якого часу вона проживає разом з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .?
- Де та з ким дитина мешкала до цього?
- В зв`язку із чим відбулась зміна місця проживання дитини?
- Чи відповідає її волевиявленню її теперішнє місце проживання?
- Чи вчинялися стосовно неї з боку будь-кого з батьків дії, які характеризуються фізичним або психологічним насиллям?
- Чи приділяє батько ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , достатню увагу та інтерес її вихованню/розвитку/навчанню/відпочинку?
- Чи приділяє матір ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , достатню увагу та інтерес її вихованню/розвитку/навчанню/відпочинку?
- Яким чином сімейна ситуація, індивідуально-психологічні особливості батька та матері та особливості їх виховної поведінки впливають на її емоційний стан, психічний розвиток та переживання, на її благополуччя?
- Як дитина може охарактеризувати ставлення до неї батька, матері?
- Як дитина може охарактеризувати своє ставлення до кожного збатьків?
- До кого з батьків ОСОБА_5 , 2013 р.н., прив`язана більшою мірою, чим це характеризується?
- Чи є ознаки, що дозволяють припустити вплив матері/батька на формування у ОСОБА_5 , 2013 р.н., негативної думки про батька/матір, який/яка мешкає окремо? Якщо є, то в чому вони виражаються?
- З ким із батьків вона бажає постійно проживати на даний час?
Допит неповнолітньої ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у відповідності до положень ст. 232 ЦПК України, проводити за відсутності у приміщенні, в якому проводиться допит, батька дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у присутності педагога/дитячого психолога/співробітника відповідних соціальних служб.
Направити протокол та усі зібрані при виконанні доручення матеріали на адресу Чугуївського міського суду Харківської області: 63503, Україна, Харківська обл., м. Чугуїв, пл. Соборна, 2, відповідно до встановленого законом порядку.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею.
Повний текст ухвали виготовлено 25.09.2024.
Суддя О. О. Золотоверха
Суд | Чугуївський міський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 26.09.2024 |
Оприлюднено | 27.09.2024 |
Номер документу | 121887563 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Чугуївський міський суд Харківської області
Золотоверха О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні