ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" жовтня 2010 р. Справа № 29/151-10
вх. № 5417/5-29
Суддя господарського суду
при секретарі судового засідання
за участю представників сторін:
позивача - не з"явився;
заявника - не з"явився;
відповідача - не з"явився;
розглянувши справу за позовом громадянина ОСОБА_1, с. Тимошівка Кам‘янського району Черкаської області
про скасування рішення Постійнодіючого третейського суду при Асоціації "Правосудіє" від 05.02.2009 р. у справі № Т-11/2009 за позовом Приватного підприємства "Черкасиенергосервіс", м. Черкаси
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Колос-08", с. Тимошівка Кам‘янського району Черкаської області
про звернення стягнення на предмет іпотеки та визнання права власності на майно
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до господарського суду Харківської області із заявою про скасування рішення постійно діючого третейського суду при Асоціації "Правосудіє" від 05.02.09 по третейській справі №Т-11/2009 за позовом ПП "Черкасиенергосервіс", м. Черкаси до ТОВ "Колос-08", с. Тимошівка.
Представник заявника у судове засідання не з"явився.
Представник позивача у судове засідання не з"явився.
Представник відповідача у судове засідання не з"явився.
Враховуючи те, що норми ст.38 ГПК України щодо обов’язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом в межах наданих ним повноважень створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, а також вважає за можливе розгляд справи за позовною заявою позивача за наявними у справі матеріалами і документами.
Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, пояснення їх повноважних представників, всебічно та повно з’ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, об’єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Відповідно рішення постійно діючого третейського суду при Асоціації "Правосудіє" у третейській справі №Т-11/2009 від 05 лютого 2009 року за позовом Приватного підприємства "Черкасиенергосервіс" м.Черкаси до Товариства з обмеженою відповідальністю "Колос-08".
Предметом спору у даній справі було визнання за позивачем права власності на наступне нерухоме майно: 1) нежитлова будівля "Телятник", загальною площею 893 кв. м., розташована за адресою Черкаська обл., Кам'янський район, село Тимошівка, вулиця Леніна 62; 2) нежитлове приміщення "Зерносклад", загальною площею 1588,3 кв. м., Черкаська обл., Кам"янський район, село Тимошівка, вулиця Колгоспна, 7; 3) нежитлове приміщення "Критий тік", загальною площею 2359,1 кв. м., розташоване за адресою: Ж) Черкаська обл., Кам'янський район, село Тимошівка, вулиця Колгоспна, 9; 4) приміщення заправної станції, загальною площею 40,3 кв. м, розташоване за адресою: Черкаськаобл., Кам'янський район, село Тимошівка, вулиця Леніна, 53-а; 5) нежитлове приміщення магазину, загальною площею 89,6 кв. м, розташоване за адресою Черкаська обл., Кам'янський район, село Тимошівка, вулиця Леніна, 20; 6)нежитлове приміщення "ЗАВ-50 та очисна машина", загальною площею 104,1 кв. м розташоване за адресою Черкаська обл., Кам'янський район, село Тимошівка, вулиця Колгоспна, 5; 7) приміщення будинку тваринника, загальною площею 156,9 кв. м, розташоване за адресою Черкаська обл., Кам'янський район, село Тимошівка, вулиця Леніна, 53-а; 8)нежитлове приміщення "Вагова", загальною площею 19,6 кв. м розташоване за адресою Черкаська обл., Кам'янський район, село Тимошівка, вулиця Леніна, 48.
Згідно резолютивної частини оскаржуваного рішення третейським судом вирішено звернути стягнення на нерухоме майно, яке є предметом іпотеки згідно з договором іпотеки від 26.01.2009р., визнати за Приватним підприємством "Черкасиенергосервіс" (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 33684083, місцезнаходження: 18002, Черкаська область, м. Черкаси, Соснівський район, вул. Байди Вишневецького, 32, кв. 6) право власності на нерухоме майно.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 30 березня 2009 року №29/145-09 задоволено заяву ПП "Черкасиенергосервіс" про видачу виконавчого документу, видано відповідний наказ.
Як вказує в своїй позовній заяві Коваленко, оскаржуваним рішенням третейського суду порушено право власності заявника так і 172 членів "Спілки "Надія", оскільки спірне майно було виділено в натурі у спільну часткову власність. Вказані в оскаржуваному рішенні.
Згідно ст.51 Закону України "Про третейські суди", рішення третейського суду може бути оскаржене та скасоване лише з таких підстав: 5)третейський суд вирішив питання про права і обов'язки осіб, які не брали участь у справі'.
Відповідно до п.1.3. рекомендацій Президії Вищого Господарського Суду України "Про деякі питання практики застосування господарськими судами Закону України "Про третейські суди" від 11.04.2005 р. N 04-5/639, закон передбачає можливість подання заяви про скасування рішення третейського суду як стороною у справі, так і третіми особами, а також особами, які не брали участь у справі, у разі якщо третейський суд вирішив питання про їх права та обов'язки. При цьому вирішення третейським судом питання про права і обов"язки осіб, які не брали участь страві, згідно з пунктом 5 частини третьої статті 51 та пунктом 9 частини шостої статті 56 Закону є підставою для скасування рішення третейського суду або для відмови в задоволенні заяви про видачу виконавчого документа.
Згідно п.1.15. рекомендацій Президії Вищого Господарського Суду України "Про деякі питання практики застосування господарськими судами Закону України "Про третейські суди", за результатами розгляду заяви господарський суд приймає рішення, зміст якого повинен те, відповідати статті 84 ГПК з урахуванням особливостей відповідної категорії справ. Одна з таких особливостей полягає в тому, що господарський суд не здійснює оцінки законності і рішення третейського суду в цілому, а лише з"ясовує наявність чи відсутність підстав для його скасування, передбачених частиною третьою статті 51 Закону.
За наявності зазначених підстав, господарський суд приймає рішення про скасування третейського суду.
Рішенням господарського суду Черкаській області від 01.06.2009р. у справі №11/1262 за позовом ПП "Черкасиенергосервіс" до ТОВ "Колос-08" за позивачем визнано право власності на ті ж самі 8 об'єктів нерухомості, що зазначені у оскаржуваному рішенні третейського суду. Тобто господарським судом було вирішено спір між тиші ж сторонами, з тим же предметом та з тих же підстав.
Постановою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 02.09.2009р. рішення господарського суду Черкаської області від 01.06.2009р. було скасоване та прийнято - нове рішення, яким у позові ПП "Черкасиенергосервіс" відмовлено.
Мотивуючи своє рішення, суд апеляційної інстанції послався на постанову Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 08.04.2009р. у справі №04-02-03-13/1883, яка залишена без змін постановою Вищого господарського суду України від 25.06.2009р., предметом спору в якій було визнання права власності на вказані вище (в тому числі у рішенні третейського суду) 8 об'єктів
Зокрема, за текстом вказаної постанови від 08.04.2009р., згідно з протоколом №5 від 31.03.2007р. Зборів співвласників майнових паїв колишнього КСП "Тимошівка" майно, у тому числі яке є предметом договору купівлі-продажу нерухомого майна від 28.03.2007 року виділено в натурі членам Спілки громадян власників майнових та земельних паїв "Надія", яка налічує 172 особи. Позивачем не доведено відсутність прав па спірне майно у третіх осіб, а саме Спілки громадян власників майнових та земельних паїв "Надія".
Оскаржуваним рішенням третейського суду за позивачем визнано право власності на майно, яке в дійсності належить іншим особам (громадянам-членам Спілки "Надія"), що підтверджується постановою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 08.04.2009р. у справі №04-02-03-13/1883 а також протоколом №5 від 31.03.2007р. Зборів співвласників майнових паїв колишнього КСП "Тимошівка".
Суд зазначає, що рішення компетентного суду про визнання права власності на майно є правовстановлюючим документом, на підставі якого здійснюється реєстрація права власності, при цьому відповідно до ч.2 ст. 331 ЦК України якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Згідно п.5 ч.3 ст. 51 Закону України "Про третейські суди" рішення третейського суду може бути оскаржене та скасоване , якщо третейський суд вирішив питання про права і обов'язки осіб, які не брали участь у справі.
Згідно ч.4 ст. 51 Закону України "Про третейські суди" заяву про скасування рішення третейського суду може бути подано до компетентного суду сторонами, третіми особами протягом трьох місяців з дня прийняття рішення третейським судом, а особами, які не брали участь у справі, у разі якщо третейський суд вирішив питання про їх права і обов'язки, - протягом трьох місяців з дня, коли вони дізналися або повинні були дізнатися про прийняття рішення третейського суду.
Як зазначає позивач, про прийняття оскаржуваного рішення третейським судом йому стало відомо з повідомлення голови Спілки громадян власників співвласників земельних майнових паїв "Надія" Гребенюка В.Є. від 03.06.2010 р., який встановив факт існування такого рішення. Оскільки суду не надано доказів того, що позивач міг дізнатися або дізнався про винесення спірного рішення третейським судом раніше, ніж з даного листа, то суд вважає, що позивачем не пропущений строк на звернення з даним позовом до суду.
В силу ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідно до вимог ст. 32 Господарського процесуального кодексу України: доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
За таких обставин, суд вважає обґрунтованою заяву про скасування рішення Постійно діючого третейського суду при Товарній біржі "Універсальна біржа майна" від 29.12.2008р. по справі № К-2/6.
Враховуючи, що на момент розгляду справи третейським судом, право власності на спірне майно було зареєстровано за особами, які не були залучені до участі у справі, на права та обов'язки яких вплинуло вказане рішення третейського суду, суд вважає обґрунтованою заяву про скасування рішення Постійно діючого третейського суду Асоціації "Правосудіє" від 05 лютого 2009 року по справі №Т-11/2009.
Керуючись ст. 51 Закону України "Про третейські суди", ст.ст. 32-34, 43, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Скасувати рішення Постійно діючого третейського суду при Асоціації "Правосудіє" від 05 лютого 2009 року по третейській справі №Т-11/2009.
Суддя
Справа №29/151-10
Повне рішення складене 25 жовтня 2010 року.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 20.10.2010 |
Оприлюднено | 15.11.2010 |
Номер документу | 12189364 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Светлічний Ю.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні