ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
УХВАЛА
про передачу за підсудністю
26.09.2024м. ХарківСправа № 922/3368/24
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Рильової В.В.
розглянувши матеріали позовної заяви за вх.№3368/24 від 24.09.2024
за позовом Приватного акціонерного товариства "Харківенергозбут"(місцезнаходження: 61057, місто Харків, вулиця Гоголя, будинок 10; код ЄДРПОУ:42206328) до Публічного акціонерного товариства Костянтинівський завод високовольтної апаратури (місцезнаходження: 85103, Донецька область, місто Костянтинівка, вулиця Леніна, будинок 3; код ЄДРПОУ: 00213405) про стягнення 5 472,97 грн.
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство "Харківенергозбут" (позивач) звернулося до Господарського суду Харківської області з позовною заявою про стягнення з Публічного акціонерного товариства "Костянтинівський завод високовольтної апаратури"(відповідач) заборгованості за спожиту електричну енергію за Договором про постачання електричної енергії № 763-111 від 01.01.202 у розмірі 5472.97 грн.(5 317,38 грн.- сума основного боргу, 85,07 грн. інфляційних втрат, 70,52 грн. - 3% річних).
Також позивач просить суд покласти на відповідача витрати зі сплати судового збору.
Дослідивши матеріали позовної заяви та додані до неї документи, суд дійшов висновку про передачу справи за територіально підсудністю на розгляд Господарського суду Донецької області, з огляду на таке.
За приписами статті 4 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.
Юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
При цьому, під територіальною юрисдикцією (підсудністю) розуміється властивість певної справи належати до відання одного з однорідних судів в залежності від просторових меж його юрисдикції, або, простіше, - просторова компетенція однорідних судів.
Отже, територіальна підсудність господарських справ фактично зумовлює відмежування компетенції із розгляду цих справ однорідними судами за просторовою характеристикою, тобто залежно від території, на яку поширюється їх юрисдикція.
За загальним правилом, встановленим частиною першою статті 27 Господарського процесуального кодексу України, позов пред`являється до господарського суду за місцемзнаходження чи місцем проваживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до ч.2 ст. 27 Господарського процесуального кодексу України, для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи-підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань місцезнаходженням відповідача Публічного акціонерного товариства "Костянтинівський завод високовольтної апаратури" (код ЄДРПОУ: 00213405) є: Донецька область, місто Костянтинівка, вулиця Леніна, будинок 3, що відповідає відомостям, які зазначені в позовній заяві.
Водночас за умовами частини першої статті 29 Господарського процесуального кодексу України право вибору між господарськими судами, яким відповідно до цієї статті підсудна справа, належить позивачу, за винятком виключної підсудності, встановленої статтею 30 цього Кодексу.
У всіх передбачених приписами статті 29 Господарського процесуального кодексу України випадках альтернатива загальному правилу підсудності для позивача є факультативною, оскільки позивач самостійно та на власний розсуд може обирати між використанням як загального правила підсудності, так і застосуванням передбаченого законом альтернативного (одного або декількох).
Позови у спорах, що виникають з договорів, в яких визначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів (частина п`ята статті 29 Господарського процесуального кодексу України).
Аналіз зазначеного положення процесуального закону свідчить про те, що останнім передбачено дві окремі підстави для застосування правил альтернативної територіальної підсудності, а саме: якщо спір виник з договору, в якому визначено місце виконання, або якщо спір виник з договору, в якому не визначено місце його виконання, проте, з огляду на специфіку регламентованих ним договірних правовідносин, виконувати такий договір можливо лише в певному місці.
Суд зазначає, що поняття "місце виконання зобов`язання" за своїм змістом відображає певну просторову характеристику зобов`язальних правовідносин. Разом з тим, у даному випадку предметом спору є вимога про стягнення заборгованості за Договором про постачання електричної енергії № 763-111 від 01.01.2021 у розмірі 5472.97 грн. (5 317,38 грн.- сума основного боргу, 85,07 грн. інфляційних втрат, 70,52 грн. - 3% річних), яка виникла у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем зобов`язання з оплати наданих Приватним акціонерним товариством "Харківенергозбут" послуг з постачання електричної енергії.
Умовами Договору № 763-111 від 01.01.2021 місце виконання договору не визначено. Договір не містить умов, з яких би вбачалася можливість його виконання тільки в певному місці, а спір стосується стягнення грошових коштів і конкретного місця сплати відповідачем заборгованості не визначено. Таким чином, дані правовідносини не мають особливостей щодо виконання зобов`язань в чітко визначеному місці.
Вказані обставини нівелюють право позивача на вибір альтернативної підсудності, а тому суд вказує на безпідставність використання позивачем положень частини 5 статті 29 Господарського процесуального кодексу України у питанні визначення підсудності даного спору за місцем виконання договору. Виходячи з наведеного суд зазначає, що дана справа не підлягає розгляду Господарським судом Харківської області та належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Господарського суду Донецької області, за місцезнаходженням Публічного акціонерного товариства "Костянтинівський завод високовольтної апаратури".
Згідно з пунктами 1, 3 частини першої статті 31 Господарського процесуального кодексу України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду. Передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
На підставі викладеного, позовні матеріали у справі № 922/3368/24 підлягають передачі на розгляд до Господарського суду Донецької області.
Керуючись статтями 27, 29, 31, 232 - 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Передати матеріали позовної заяви Приватного акціонерного товариства "Харківенергозбут" до Публічного акціонерного товариства "Костянтинівський завод високовольтної апаратури"Публічного акціонерного товариства "Костянтинівський завод високовольтної апаратури" про стягнення 5472,97 грн. за підсудністю до Господарського суду Донецької області (адреса: 61022, місто Харків, проспект Науки, будинок 5).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку статтей 255 257 протягом десяти днів з моменту її підписання шляхом подачі апеляційної скарги до Східного апеляційного господарського суду.
Суддя Рильова В.В.
Справа №922/3368/24
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 26.09.2024 |
Оприлюднено | 30.09.2024 |
Номер документу | 121895576 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Рильова В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні