Справа № 761/1076/24
Провадження № 2/761/5094/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
25 вересня 2024 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді: ОсауловаА.А.
за участю секретаря судових засідань: Путря Д.В.
представника позивача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві в приміщенні суду в загальному позовному провадженні в заочному порядку цивільну справу з позовом ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фрізанте», Товариства з обмеженою відповідальністю «Райзн» про зобов`язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в :
У січні 2024 року ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фрізанте», Товариства з обмеженою відповідальністю «Райзн» про зобов`язання вчинити дії, в якому просив зобов`язати ТОВ «Фрізанте» припинити будь-які дії з використанням торговельної марки (знаку для товарів і послуг) «ІНФОРМАЦІЯ_1» або схожого на нього позначення, в тому числі використання торговельної марки «ІНФОРМАЦІЯ_1» (знаку для товарів і послуг) «ІНФОРМАЦІЯ_1» або схожого на нього позначення у місці здійснення ТОВ «Фрізанте» власної господарської діяльності; зобов`язати ТОВ «Фрізанте» знищити зображення позначення «ІНФОРМАЦІЯ_1» на вивісці кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1», в якому ТОВ «Фрізанте» здійснював господарську діяльність; зобов`язати ТОВ «Райзн» припинити будь-які дії з використанням торговельної марки (знаку для товарів і послуг) «ІНФОРМАЦІЯ_1» або схожого на нього позначення, в тому числі використання торговельної марки «ІНФОРМАЦІЯ_1» (знаку для товарів і послуг) «ІНФОРМАЦІЯ_1» або схожого на нього позначення у місці здійснення ТОВ «Райзн» власної господарської діяльності; зобов`язати ТОВ «Райзн» знищити зображення позначення «ІНФОРМАЦІЯ_1» на вивісці кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1», в якому ТОВ «Райзн» здійснював господарську діяльність.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що позивач є власником свідоцтва на знак для товарів і послуг (торговельної марки «ІНФОРМАЦІЯ_1), яка зареєстрована щодо 43 класу МКТП.
На території м. Києва жодній юридичний або фізичній особі не було надано право на використання торговельної марки «ІНФОРМАЦІЯ_1».
Позивач дізнався, що у м. Києві працюють кафе, які незаконно використовуються торговельну марку «ІНФОРМАЦІЯ_1», а саме: кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» по вул. Антоновича, 176 біля ТРЦ «Ocean Plaza», в якому здійснює господарську діяльність ТОВ «Фрізанте» та кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» по вул. Велика Васильківська, 57/3 біля НСК «Олімпійський», в якому здійснює господарську діяльність ТОВ «Райзн» .
Вказане стало підставою для звернення до суду.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримала, просила його задовольнити, не заперечує проти ухвалення заочного рішення.
Відповідачі в судове засіданні своїх представників не направили, але про дату і час розгляду справи по суті повідомлялись належним чином, причини неявки суд не повідомили, відзиву або заперечень до суду, одночасно з направленням його учасникам справи, не направили.
У відповідності до ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до вимог суд може ухвалити заочне рішення у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, та не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин, не подав відзив, а позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Відповідно до ст. 280 ЦПК України, суд постановив ухвалу про заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 відповідно до свідоцтва на знак для товарів і послуг № 62670 є власником торговельної марки «ІНФОРМАЦІЯ_1», яка зареєстрована щодо 43 класу МКТП - готелі, їдальні, кав`ярні, кафе, кафетерії, мотелі, пансіонати, послуги барів, ресторани, ресторани самообслуговування, наймання (прокат) стільців, столів, скатерок, скляного посуду, постачання харчів та напоїв, шинки чи буфети (заклати швидкого і повсякчасного обслуговування) Вказане підтверджується свідоцтвом на знак для товарів та послуг, випискою з Державного реєстру свідоцтв України на знаки для товарів і послуг.
Відповідно до статті 418 ЦК України право інтелектуальної власності - це право особи на результат інтелектуальної, творчої діяльності або на інший об`єкт права інтелектуальної власності, визначений цим Кодексом та іншим законом.
Право інтелектуальної власності становлять особисті немайнові права інтелектуальної власності та (або) майнові права інтелектуальної власності, зміст яких щодо певних об`єктів права інтелектуальної власності визначається цим Кодексом та іншим законом.
До об`єктів права інтелектуальної власності згідно зі статтею 420 ЦК України у тому числі, належать комерційні (фірмові) найменування, торговельні марки (знаки для товарів і послуг), географічні зазначення.
Згідно зі статтями 424, 427 ЦК України майновими правами інтелектуальної власності є право на використання об`єкта права інтелектуальної власності; виключне право дозволяти використання об`єкта права інтелектуальної власності; виключне право перешкоджати неправомірному використанню об`єкта права інтелектуальної власності, в тому числі забороняти таке використання; інші майнові права інтелектуальної власності, встановлені законом.
Майнові права інтелектуальної власності можуть бути передані відповідно до закону повністю або частково іншій особі. Умови передання майнових прав інтелектуальної власності можуть бути визначені договором, який укладається відповідно до цього Кодексу та іншого закону.
Відповідно до статті 492 ЦК України торговельною маркою може бути будь-яке позначення або будь-яка комбінація позначень, які придатні для вирізнення товарів (послуг), що виробляються (надаються) однією особою, від товарів (послуг), що виробляються (надаються) іншими особами.
Такими позначеннями можуть бути, зокрема, слова, літери, цифри, зображувальні елементи, комбінації кольорів.
Суб`єктами права інтелектуальної власності на торговельну марку є фізичні та юридичні особи. Право інтелектуальної власності на певну торговельну марку може належати одночасно кільком фізичним та (або) юридичним особам (стаття 493 ЦК України).
Згідно з частиною першою статті 494 ЦК України набуття права інтелектуальної власності на торговельну марку засвідчується свідоцтвом. Умови та порядок видачі свідоцтва встановлюються законом.
Статтею 495 ЦК України встановлено, що майновими правами інтелектуальної власності на торговельну марку є: 1) право на використання торговельної марки; 2) виключне право дозволяти використання торговельної марки; 3) виключне право перешкоджати неправомірному використанню торговельної марки, в тому числі забороняти таке використання; 4) інші майнові права інтелектуальної власності, встановлені законом.
Майнові права інтелектуальної власності на торговельну марку належать володільцю відповідного свідоцтва, володільцю міжнародної реєстрації, особі, торговельну марку якої визнано в установленому законом порядку добре відомою, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до статті 497 ЦК України чинність майнових прав інтелектуальної власності на торговельну марку може бути припинено достроково за ініціативою особи, якій вони належать, якщо це не суперечить умовам договору, а також в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ст. 13 ч. 1, 3 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
В постановах Верховного Суду від 08.08.2019 р. у справі №450/1686/17 та від 15.07.2019 р. у справі №235/499/17 зазначено, що кожна сторона сама визначає стратегію свого захисту, зміст своїх вимог і заперечень, тягар доказування лежить на сторонах спору, а суд розглядає справу виключно у межах заявлених ними вимог та наданих доказів. Суд не може вийти за межі позовних вимог та в порушення принципу диспозитивності самостійно обирати правову підставу та предмет позову.
Спір стосується питання щодо наявності чи відсутності підстав вважати права позивача на торговельну марку за свідоцтвом України та на торгівельну марку, визнану добре відомою в Україні, порушеними з боку відповідачів та наявності чи відсутності підстав для їх (прав) захисту.
Статтею 16 Закону України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг" зазначено, що свідоцтво надає його власнику право використовувати знак та інші права. При цьому, використанням знака визнається:
- нанесення його на будь-який товар, для якого знак зареєстровано, упаковку, в якій міститься такий товар, вивіску, пов`язану з ним, етикетку, нашивку, бирку чи інший прикріплений до товару предмет, зберігання такого товару із зазначеним нанесенням знака з метою пропонування для продажу, пропонування його для продажу, продаж, імпорт (ввезення) та експорт (вивезення);
- застосування його під час пропонування та надання будь-якої послуги, для якої знак зареєстровано;
- застосування його в діловій документації чи в рекламі та в мережі Інтернет.
Знак визнається використаним, якщо його застосовано у формі зареєстрованого знака, а також у формі, що відрізняється від зареєстрованого знака лише окремими елементами, якщо це не змінює в цілому відмітності знака.
Відповідно до частини 5 статті 16 Закону України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг", свідоцтво надає його власнику виключне право забороняти іншим особам використовувати без його згоди, якщо інше не передбачено цим Законом:
- зареєстрований знак стосовно наведених у свідоцтві товарів і послуг;
- зареєстрований знак стосовно товарів і послуг, споріднених з наведеними у свідоцтві, якщо внаслідок такого використання можна ввести в оману щодо особи, яка виробляє товари чи надає послуги;
- позначення, схоже із зареєстрованим знаком, стосовно наведених у свідоцтві товарів і послуг, якщо внаслідок такого використання ці позначення і знак можна сплутати;
- позначення, схоже із зареєстрованим знаком, стосовно товарів і послуг, споріднених з наведеними у свідоцтві, якщо внаслідок такого використання можна ввести в оману щодо особи, яка виробляє товари чи надає послуги, або ці позначення і знак можна сплутати
Згідно з п. 1 ст. 20 Закону України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг", будь-яке посягання на права власника свідоцтва, передбачені статтею 16 цього Закону, в тому числі вчинення без згоди власника свідоцтва дій, що потребують його згоди, та готування до вчинення таких дій, вважається порушенням прав власника свідоцтва, що тягне за собою відповідальність згідно з чинним законодавством України.
Власник свідоцтва може також вимагати усунення з товару, його упаковки незаконно використаної торговельної марки або позначення, схожого з нею настільки, що їх можна сплутати, або знищення виготовлених зображень торговельної марки або позначення, схожого з нею настільки, що їх можна сплутати (п. 2 ст. 20 Закону України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг")
Відповідно до п. 8, 9 ст. 16 Закону України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг", власник свідоцтва має право дати будь-якій особі дозвіл (видати ліцензію) на використання торговельної марки на підставі ліцензійного договору. Договір про передачу права власності на торговельну марку і ліцензійний договір вважаються дійсними, якщо вони укладені у письмовій формі і підписані сторонами.
Таким чином, нормами чинного законодавства України передбачено договірний характер відносин між власником свідоцтва на торговельну марку та особою, яка бажає її використовувати на законних підставах.
Судом встановлено, що:
- за адресою: АДРЕСА_1 є кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1», в якому здійснює господарську діяльність ТОВ «Фрізанте», код ЄДРПОУ 41932389, основним видом діяльності якого є 56.10 (діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування)
- за адресою: АДРЕСА_2 є кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1», в якому здійснює господарську діяльність ТОВ «Райзн», код ЄДРПОУ 44669785, основним видом діяльності якого є 56.10 (діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування)
Зазначене підтверджується фотознімками, відеозаписом, фіскальними чеками про оплату.
Ідентичність позначень, що використані відповідачами в кафе, в тому числі на вивісці, та торговельної марки позивача не потребує застосування спеціальних знань та належить до компетенції звичайного пересічного споживача відповідних товарів і послуг.
Між тим, між позивачем, як власником свідоцтв на торговельної марку «ІНФОРМАЦІЯ_1», та відповідачами не існує договірних відносин щодо використання торговельних марок (знаків для товарів і послуг). Доказів протилежного суду не надано. При цьому, представники відповідачів ознайомлювались з матеріалами справи, але жодних належних та допустимих доказів, які б підтверджували право на використання торговельної марки «ІНФОРМАЦІЯ_1» не надали.
З огляду на викладене, використання відповідачами торговельної марки «ІНФОРМАЦІЯ_1» у місці здійснення їх господарської діяльності, в тому числі зображення позначення «ІНФОРМАЦІЯ_1» на вивісках кафе, в яких вони здійснюють господарську діяльність, порушує права позивача, як власника свідоцтва на знак для товарів і послуг № НОМЕР_1 , а тому права позивача підлягають захисту шляхом зобов`язання ТОВ «Фрізанте» припинити будь-які дії з використанням торговельної марки (знаку для товарів і послуг) «ІНФОРМАЦІЯ_1» або схожого на нього позначення, в тому числі використання торговельної марки «ІНФОРМАЦІЯ_1» (знаку для товарів і послуг) «ІНФОРМАЦІЯ_1» або схожого на нього позначення у місці здійснення ТОВ «Фрізанте» власної господарської діяльності за адресою: м. Київ, вул. Антоновича, 176, зобов`язання ТОВ «Фрізанте» знищити зображення позначення «ІНФОРМАЦІЯ_1» на вивісці кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» за адресою: м. Київ, вул. Антоновича, 176, в якому ТОВ «Фрізанте» здійснював господарську діяльність; зобов`язання ТОВ «Райзн» припинити будь-які дії з використанням торговельної марки (знаку для товарів і послуг) «ІНФОРМАЦІЯ_1» або схожого на нього позначення, в тому числі використання торговельної марки «ІНФОРМАЦІЯ_1» (знаку для товарів і послуг) «ІНФОРМАЦІЯ_1» або схожого на нього позначення у місці здійснення ТОВ «Райзн» власної господарської діяльності за адресою: АДРЕСА_2 ; зобов`язання ТОВ «Райзн» знищити зображення позначення «ІНФОРМАЦІЯ_1» на вивісці кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 57/3, в якому ТОВ «Райзн» здійснює господарську діяльність.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідачів на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, понесені останнім, які складаються з судового збору в розмірі по 2147,20 грн з кожного.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 418, 420, 422, 424, 292, 493, 494, 495, 497 ЦК України, ст.ст. 3-5,12-13, 19, 76-92, 95, 141, 187, 211, 258-259, 264-265, 268, 272-273, 352, 354-355, Законом України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг"», суд, -
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фрізанте», Товариства з обмеженою відповідальністю «Райзн» про зобов`язання вчинити дії,,- задовольнити повністю.
Зобов`язати ТОВ «Фрізанте» припинити будь-які дії з використанням торговельної марки (знаку для товарів і послуг) «ІНФОРМАЦІЯ_1» або схожого на нього позначення, в тому числі використання торговельної марки «ІНФОРМАЦІЯ_1» (знаку для товарів і послуг) «ІНФОРМАЦІЯ_1» або схожого на нього позначення у місці здійснення ТОВ «Фрізанте» власної господарської діяльності за адресою: м. Київ, вул. Антоновича, 176.
Зобов`язати ТОВ «Фрізанте» знищити зображення позначення «ІНФОРМАЦІЯ_1» на вивісці кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» за адресою: м. Київ, вул. Антоновича, 176, в якому ТОВ «Фрізанте» здійснює господарську діяльність.
Зобов`язати ТОВ «Райзн» припинити будь-які дії з використанням торговельної марки (знаку для товарів і послуг) «ІНФОРМАЦІЯ_1» або схожого на нього позначення, в тому числі використання торговельної марки «ІНФОРМАЦІЯ_1» (знаку для товарів і послуг) «ІНФОРМАЦІЯ_1» або схожого на нього позначення у місці здійснення ТОВ «Райзн» власної господарської діяльності за адресою: АДРЕСА_2 .
Зобов`язати ТОВ «Райзн» знищити зображення позначення «ІНФОРМАЦІЯ_1» на вивісці кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 57/3, в якому ТОВ «Райзн» здійснює господарську діяльність.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його оголошення. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було проголошено лише вступну і резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, цей строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Реквізити учасників:
Позивач: ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_3 .
Відповідачі: Товариство з обмеженою відповідальністю «Фрізанте»,код ЄДРПОУ 41932386, м. Київ, вул. Саксаганського, 133а, оф. 8. Товариство з обмеженою відповідальністю «Райзн», код ЄДРПОУ 44669785, м. Київ, вул. М. Берлінського, 9.
Суддя: Осаулов Андрій
повне рішення виготовлено 26.09.2024 року
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 25.09.2024 |
Оприлюднено | 01.10.2024 |
Номер документу | 121897471 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо прав інтелектуальної власності, з них: щодо торговельної марки (знака для товарів і послуг) |
Цивільне
Шевченківський районний суд міста Києва
Осаулов А. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні