Рішення
від 24.09.2024 по справі 557/669/24
ГОЩАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/557/233/2024

Справа № 557/669/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2024 року селище Гоща

Гощанський районний суд Рівненської області в складі

головуючого судді Тишкуна П.В.

за участю секретаря судового засідання Довгалець Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Гоща в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Бабинської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини

ВСТАНОВИВ :

Короткий зміст позовних вимог

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визначення їй додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, в якому просила суд визначити для неї додатковий строк достатній для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 .

Посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її матір ОСОБА_2 , актовий запис №55, що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 . На день смерті ОСОБА_2 проживала одна.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне їй майно, зокрема: житловий будинок з надвірними будівлями, який розташований в АДРЕСА_1 , грошові вклади та земельні ділянки площею 0,14 га та 1,32 га, які розташовані на території Горбаківської сільської ради і належність яких померлій підтверджується Державними актами на право власності на земельні ділянки серії ЯЗ №231497 та №231498.

Інші спадкоємці першої черги після смерті матері відсутні, оскільки батько позивача ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , брат ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , а ІНФОРМАЦІЯ_4 померла її рідна сестра ОСОБА_5 .

Коли ОСОБА_1 звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, то отримала відмову у її прийнятті через пропуск встановленого строку звернення із такою заявою.

Вважає,що строкзвернення донотаріуса іззаявою проприйняття спадщинипропустила зповажної причини,оскільки протягомтривалого часуперебувала закордоном назаробітках.Просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 терміном три місяці.

Процесуальні дії у справі

Ухвалою Гощанського районного суду від 19.04.2024 року відкрито провадження у справі, підготовче судове засідання призначено на 29.05.2024 року.

Ухвалою Гощанського районного суду від 29.05.2024 року було замінено неналежного відповідача у справі на належного - Бабинську сільську раду.

Ухвалою суду від 25.06.2024 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті на 14.08.2024 року. Витребувано у нотаріуса копію спадкової справи після смерті ОСОБА_2 .

Протокольною ухвалою 14.08.2024 судове засідання відкладено на 24.09.2024.

Інші процесуальні дії по справі судом не здійснювалися.

Заяви (клопотання) учасників справи

Позивач та її представник адвокат Гвяздовський А.Є. в судове засідання не з`явилися. До початку судового засідання представник позивача подав до канцелярії суду заяву про розгляд справи у їх відсутності. Згідно поданої заяви позов підтримали в повному обсязі, просили суд його задовольнити.

Представник відповідача Бабинської сільської ради в судове засідання не з`явився, належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, до початку судового засідання подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності. Згідно поданої заяви позову не визнав і заперечує щодо їх задоволення з огляду на наявність заповіту після смерті ОСОБА_2 .

У зв`язку з неявкою в судове засідання учасників справи, відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини

Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , актовий запис №55, що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , видане Горбаківською сільською радою Гощанського району Рівненської області 26.06.2020 року.

Факт родинних відносин позивача із покійною підтверджується свідоцтвом про народження позивача ОСОБА_6 серії НОМЕР_2 та свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 .

Як вбачається із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивача, а чоловік спадкодавця - ОСОБА_3 .

Із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_4 , а згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 , що ІНФОРМАЦІЯ_5 померла ОСОБА_5 - рідні брат та сестра позивача.

З довідки, яка була видана 26.01.2024 року за №139 Бабинською сільською радою Рівненської області вбачається, що на день смерті ОСОБА_2 , разом з нею ніхто не проживав і зареєстрований не був.

Приватним нотаріусом Рівненського районного нотаріального округу Рівненської області Строкалем В.Д. на звернення ОСОБА_1 щодо оформлення права на спадщину, як спадкоємця по закону після смерті ОСОБА_2 , було повідомлено позивача про відмову у прийнятті заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 , у зв`язку з пропуском встановленого законом строку для її прийняття.

Згідно заповіту, який був посвідчений 24.07.2012 року секретарем Горбаківської сільської ради Гощанського району Рівненської області, ОСОБА_2 заповіла земельні ділянки (паї) згідно державних актів серії ЯЗ №231497 площею 0,14 га та серії ЯЗ №231498, площею 1,32 га, а також по рахунку № НОМЕР_7 у філії Ощадбанку с .Горбаків своїй онуці ОСОБА_7 , а житловий будинок з надвірними будівлями, що знаходиться в АДРЕСА_1 та грошові вклади- сину ОСОБА_8 .

На запит суду приватним нотаріусом Рівненського районного нотаріального округу Рівненської області Строкалем В.Д. було направлено до суду копію спадкової справи №92/2024 від 04.06.2024 року відносно померлої ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_2 , яка була заведена за зверненням одного із спадкоємців за заповітом ОСОБА_7 .

У матеріалах спадкової справи міститься інформаційна довідка із Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №77201812 від 04.06.2024 з якої вбачається, що на день звернення позивача до суду з даним позовом та станом на червень 2024 року спадкові справи не заводились, свідоцтва про про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 не видавались. З цієї ж інформаційної довідки вбачається, що у Спадковому реєстрі за №51397579 зареєстровано заповіт ОСОБА_2 , який було посвідчено 24.07.2012 року.

Оцінка суду доказів та аргументів сторін. Мотиви застосування норм права судом

Частиною 1 ст.1269ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріуса заяву про прийняття спадщини.

Згідно ст.1270ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

У встановлений статтею 1270 ЦК України шестимісячний строк позивач заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 до нотаріальної контори не подала в силу того, що протягом тривалого часу перебувала за кордоном на заробітках.

Відповідно до ст.1272ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до змісту ст.1272ЦК України позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається: 1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори;2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.

При вирішенні справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід також враховувати, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. У зазначеній категорії справ є обов`язковим обґрунтування в мотивувальній частині судового рішення поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім`єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.

Аналізуючи зібрані по справі докази в світлі наведених правових норм, суд вважає, що строк на звернення із заявою про прийняття спадщини позивачем пропущений з поважних причин.

Як було зазначено позивачем, вона пропустила шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини, у зв`язку з тим, що протягом тривалого часу перебувала за кордоном на заробітках. Окрім цього, лише весною 2024 року вона дізналась, що спадкові справи за заявами спадкоємців за заповітом після смерті матері заведені не були.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними.

Що стосується заперечення відповідача щодо позову, з огляду на наявність заповіту і те, що позивач не входить до кола осіб зазначених у ньому, то суд зазначає наступне.

Спадкове законодавство засновується на принципі переваги формального волевиявлення спадкодавця (заповіту) над положеннями закону, спадкоємці за законом спадкують тільки у випадках відсутності заповіту, визнання його недійсним, нерозподілення заповідачем усієї спадщини або неприйняття (відмови від прийняття) спадщини спадкоємцями, призначеними у заповіті (частина друга статті 1223 ЦК України).

Судом встановлено, що не всі спадкоємці за заповітом прийняли спадщину після смерті ОСОБА_2 , а тому позивач, як спадкоємець першої черги за законом після смерті матері, може претендувати на спадщину після її смерті, яка не була прийнята спадкоємцями за заповітом, та/або ж в разі нерозподілення спадкодавцем у заповіті усієї спадщини.

Крім того,суд звертаєувагу нате,що визначаючиспадкоємцеві додатковийстрок дляподання заявипро прийняттяспадщини,він невирішує питанняпро визнанняза нимправа наспадщину.Спадкоємець післявизначення йомудодаткового строкудля прийняттяспадщини маєправо прийнятиспадщину впорядку,установленому статтею1269ЦК України, звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається таким, що прийняв спадщину.

Таким чином, з огляду на поважність причин пропуску позивачем строку для прийняття спадщини та з урахуванням того, що факт пропуску цього строку не є підставою для усунення від спадкування, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований, підтверджений матеріалами справи та підлягає задоволенню.

Питання про стягнення судового збору з відповідача позивачем не ставиться.

Керуючись ст.ст.258, 259, 264, 265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Бабинської сільської ради Рівненської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, задовольнити.

ВизначитиОСОБА_1 додатковийстрок тривалістютри місяціз днянабрання рішеннямсуду законноїсили дляподання нотаріусузаяви проприйняття спадщинипісля смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до Рівненського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 .

Відповідач: Бабинська сільська рада Рівненської області, адреса: с. Бабин, вул. Незалежності, 1, Рівненська область, Рівненський район, код ЄДРПОУ: 40128400.

С у д д я П.В. Тишкун

СудГощанський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення24.09.2024
Оприлюднено30.09.2024
Номер документу121918291
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —557/669/24

Рішення від 24.09.2024

Цивільне

Гощанський районний суд Рівненської області

Тишкун П. В.

Ухвала від 29.05.2024

Цивільне

Гощанський районний суд Рівненської області

Тишкун П. В.

Ухвала від 19.04.2024

Цивільне

Гощанський районний суд Рівненської області

Тишкун П. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні