Справа № 953/6335/24
Провадження № 1-кп/953/955/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2024 року м. Харків
Київський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю прокурора- ОСОБА_3 ,
захисника - ОСОБА_4
особи, стосовно якої вирішується питання
про застосування примусових заходів медичного характеру, - ОСОБА_5 ,
у ході розгляду у відкритому судовому засіданні в приміщенні зали судових засідань Київського районного суду м. Харкова клопотання прокурора Київської окружної прокуратури м. Харкова ОСОБА_3 про застосування примусових заходів медичного характеру у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024226130000259 від 02.05.2024 року відносно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Севастополя, громадянина України, останнє відоме місце проживання за адресою:
АДРЕСА_1 , постійного мешкання в м. Харкові не має, раніше не судимого,
у зв`язку із вчиненням кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2ст.194КК України,
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Київського районного суду м. Харкова перебуває клопотання прокурора Київської окружної прокуратури м. Харкова ОСОБА_3 про застосування примусових заходів медичного характеру у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024226130000259 від 02.05.2024 року, відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 194 КК України.
У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 звернулася до суду з клопотанням про зобов`язання Дніпропетровської обласної прокуратури внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.382ККУкраїни, у зв`язку діями службових осіб Дніпровської філії «Спеціальний заклад з надання психіатричної допомоги» Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України», які можуть свідчити про умисне невиконання ними ухвал Київського районного суду м.Харкова про застосування стосовно ОСОБА_5 запобіжного заходу у виді поміщення до вищевказаного закладу як до спеціалізованого закладу з надання психіатричної допомоги в умовах, що виключають небезпечну поведінку особи, та про продовження ОСОБА_5 строку дії вказаного запобіжного заходу. В обґрунтування клопотання прокурор послалася на те, що посадові особи згаданого закладу протиправно відмовляють у прийнятті ОСОБА_5 , посилаючись на відсутність документів, які посвідчують його особу, хоча помістити його саме до Дніпровської філії «Спеціальний заклад з надання психіатричної допомоги» Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» у порядку застосування запобіжного заходу, передбаченого ч.1 ст.508КПКУкраїни, суд постановив ухвалами від 18липня 2024року про застосування згаданого запобіжного заходу та від 12вересня 2014року, якою строк дії запобіжного заходу продовжено до 11листопада 2024року. Прокурор акцентувала увагу на тому, що чинне законодавство, зокрема, Порядок організації психіатричної допомоги у разі застосування судом запобіжних заходів до особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного характеру або вирішувалося питання про їх застосування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від26квітня 2024року №467 не передбачають повноважень керівника відповідного закладу відмовити у прийнятті особи, яка підлягає поміщенню до закладу на підставі судового рішення. Оскільки Дніпровська філія «Спеціальний заклад з надання психіатричної допомоги» Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» розташована на території Дніпропетровської області, вирішення питань про притягнення до кримінальної відповідальності службових осіб цієї установи за дії чи бездіяльність, вчинені під час виконання службових обов`язків, належить до компетенції Дніпропетровської обласної прокуратури за правилами територіальної юрисдикції.
Захисник у судовому засіданні підтримала клопотання прокурора з наведених у ньому доводів і міркувань.
ОСОБА_5 з огляду на свій психічний стан не доступний продуктивному вербальному контакту, у зв`язку з чим з`ясувати його позицію з даного питання неможливо.
Заслухавши думку учасників судового процесу, суд дійшов таких висновків.
Ухвалою від18липня 2024року Київський районний суд м.Харкова змінив ОСОБА_5 запобіжний захід з тримання під вартою на поміщення до психіатричного закладу в умовах, що виключають небезпечну поведінку особи, на строк 60діб, тобто до 16.09.2024року включно, і постановив помістити ОСОБА_5 до Дніпровської філії «Спеціальний заклад з надання психіатричної допомоги» Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» (далі ДФ «Спеціальний заклад з надання психіатричної допомоги»).
Ухвалою від 23вересня 2024року Київський районний суд м.Харкова продовжив ОСОБА_5 строк дії зазначеного вище запобіжного заходу до 11листопада 2024року і постановив упродовж строку дії запобіжного заходу утримувати ОСОБА_5 у ДФ «Спеціальний заклад з надання психіатричної допомоги».
Проте відповідно до одержаної судом інформації ДФ «Спеціальний заклад з надання психіатричної допомоги» неодноразово відмовляла у прийнятті ОСОБА_5 і повертала його до Державної установи «Харківський слідчий ізолятор» (далі ДУ «Харківський слідчий ізолятор») на підставі відсутності у його особовій справі документів, що посвідчують особу. У зв`язку з наведеним станом на зараз ОСОБА_5 перебуває у Державній установі «Харківський слідчий ізолятор».
Надати документи, що посвідчують особу ОСОБА_5 , суд і орган досудового розслідування позбавлені об`єктивної можливості з огляду на таке.
ОСОБА_5 не має постійного місця проживання у м.Харкові, і в матеріалах кримінального провадження зазначених вище документів не міститься. Згідно з письмовим повідомленням Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області №1401.2.3-244814.3-24 від03.06.2024року, наданим стороною обвинувачення у судовому засіданні, у базі даних Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами ДМС України відомості щодо факту документування ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспортом громадянина України територіальними підрозділами ГУ ДМС України в Донецькій області відсутні. За повідомленням Першого відділу державної реєстрації актів цивільного стану у містіХаркові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції №2377/2523-14-24-32.24/32.24 від 23.05.2024року перевіркою облікових даних архівного фонду Відділу та за даними розширеного пошуку системи Державного реєстру актів цивільного стану громадян, актових записів про народження, шлюб, розірвання шлюбу або зміну імені, складених на ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не виявлено.
Як зазначено у відповіді ІНФОРМАЦІЯ_2 від 03.06.2024року №2064/ВОБ на запит слідчого, яку надано суду і долучено до матеріалів справи, за наявними обліковими даними в районних територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки м.Харкова і Харківської області інформації стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не виявлено.
Разом із тим, ухвала суду, яка набрала законної сили, згідно зі ст.533КПКУкраїни обов`язкова для осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, а також для усіх фізичних та юридичних осіб, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх службових осіб, і підлягає виконанню на всій території України. Невиконання судового рішення, у тому числі службовими особами підприємств, установ і організацій, тягне відповідальність, установлену законом.
Окрім наведеного, статтею49Основного Закону кожній людині в Україні гарантовано право на охорону здоров`я та медичну допомогу. Держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування.
Психіатрична допомога, як передбачено ст.4 Закону України «Про психіатричну допомогу», надається на основі принципів законності, гуманності, додержання прав людини і громадянина, добровільності, доступності та відповідно до сучасного рівня наукових знань, необхідності й достатності заходів лікування, медичної, психологічної та соціальної реабілітації, надання освітніх, соціальних послуг.
Особа, яка страждає на психічний розлад згідно зі ст.14 наведеного Закону, може бути у примусовому порядку госпіталізована до закладу з надання психіатричної допомоги без її усвідомленої письмової згоди або без письмової згоди її законного представника, якщо її обстеження або лікування можливі лише в стаціонарних умовах, та при встановленні в особи тяжкого психічного розладу, внаслідок чого вона: вчиняє чи виявляє реальні наміри вчинити дії, що становлять безпосередню небезпеку для неї чи оточуючих, або неспроможна самостійно задовольняти свої основні життєві потреби на рівні, який забезпечує її життєдіяльність.
Водночас відповідно до25Закону України «Про психіатричну допомогу» особи, що її потребують, мають право, зокрема, на одержання за медичними показаннями медико-санітарної допомоги всіх видів в умовах, що відповідають вимогам санітарного законодавства.
Реалізацію цих правових норм, які покликані гарантувати захист прав і законних інтересів осіб, що страждають на психічні розлади, забезпечити їх належне лікування, реабілітацію, а також мінімізувати загрозу, яку хворі за своїм психічним станом можуть становити для себе та іншиих осіб, законодавець не ставить у залежність від соціального становища людини та наявності чи відсутності у неї документів, що посвідчують особу.
Під час вирішення судом питання про застосування щодо ОСОБА_5 запобіжного заходу у виді поміщення до спеціалізованого психіатричного закладу в умовах, що виключають його небезпечну поведінку, було встановлено факт наявності у нього тяжкого психічного розладу, констатовано обґрунтованість підозри у вчиненні тяжких кримінальних правопорушень, що були небезпечними і для нього, і для інших осіб, існування ризиків продовження такої поведінки, а також нездатність ОСОБА_5 з огляду на його стан задовольнити свої нагальні життєві потреби на рівні, який би забезпечував його життєдіяльність.
З огляду на викладене відмова психіатричного закладу у прийнятті ОСОБА_5 з посиланням на відсутність документів, які посвідчують особу, суперечить принципу доступності психіатричної допомоги і зводить нанівець сам зміст права людини на її одержання.
Згідно з п.8 Порядку організації психіатричної допомоги у разі застосування судом запобіжних заходів до особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного характеру або вирішувалося питання про їх застосування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від26квітня 2024року №467, керівник спеціалізованого закладу у разі надходження відповідного судового рішення організовує його невідкладне виконання та надання особі психіатричної допомоги. За наявності рішення суду про застосування щодо особи запобіжного заходу у виді поміщенням до закладу з надання психіатричної допомоги в умовах, що виключають її небезпечну поведінку, ні зазначений вище Порядок, ні інші акти чинного законодавства за жодних обставин не наділяють службових осіб цих закладів правом відмовити у поміщенні людини до них.
Наведені вище обставини, на переконання суду, можуть свідчити про наявність у діях службових осіб ДФ «Спеціальний заклад з надання психіатричної допомоги» ознак кримінального правопорушення, передбаченого ст.382ККУкраїни, умисне невиконання судового рішення, що набрало законної сили.
Означені протиправні дії службових осіб спеціалізованого закладу призводять до нівелювання як права людини на медичну допомогу, так і визначених у ст.2КПК України загальних засад кримінального провадження захисту особи, суспільства, держави від кримінальних правопорушень, а також захисту прав і законних інтересів учасників провадження.
Зазначене зумовлює необхідність вжиття прокурором заходів, передбачених ч. 1 ст.214КПКУкраїни, внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і початку досудового розслідування.
Місцем вчинення посадовими особами ДФ «Спеціальний заклад з надання психіатричної допомоги» під час виконання службових обов`язків дій, що можуть містити ознаки кримінального правопорушення, є місцезнаходження вказаного закладу, що розташований у м.Дніпро. Отже, виконання у зв`язку з наведеними вище фактами вимог ст.214КПКУкраїни належить до компетенції Дніпропетровської обласної прокуратури за правилами територіальної юрисдикції.
Виходячи з наведеного суд вважає за необхідне задовольнити клопотання прокурора і зобов`язати Дніпропетровську обласну прокуратуру внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.382ККУкраїни, за фактом вчинення службовими особами ДФ «Спеціальний заклад з надання психіатричної допомоги» дій, що можуть містити ознаки умисного невиконання судового рішення.
Крім цього, у зв`язку з об`єктивною неможливістю невідкладного поміщення ОСОБА_5 до спеціалізованого закладу з надання психіатричної допомоги з огляду на зазначене вище, а також на графіки етапувань, що діють у Державній установі «Харківський слідчий ізолятор», суд заслухавши думку прокурора і захисника, вважає за необхідне уточнити ухвалу від12вересня 2024року про продовження ОСОБА_5 строку дії запобіжного заходу, зазначивши, що до поміщення до спеціалізованого закладу з надання психіатричної допомоги в умовах, що виключають небезпечну поведінку, тимчасово утримувати його у медичній частині Державної установи «Харківський слідчий ізолятор».
Керуючись статтями214,369, 371, 372, 508 КПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Клопотання прокурора про зобов`язання Дніпропетровської окружної прокуратури внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.382КПКУкраїни, за фактом вчинення дій, що можуть свідчити про умисне невиконання судового рішення, задовольнити.
Зобов`язати Дніпропетровську обласну прокуратуру внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.382ККУкраїни, за фактами, що можуть свідчити про умисне невиконання службовими особами Дніпровської філії «Спеціальний заклад з надання психіатричної допомоги» Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» ухвал Київського районного суду м.Харкова від 18липня 2024року про застосування щодо ОСОБА_5 запобіжного заходу та від 12вересня 2024року про продовження цій особі строку дії запобіжного заходу.
Уточнити ухвалу Київського районного суду м.Харкова від12вересня 2024року про продовження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строку дії запобіжного заходу у вигляді поміщення до психіатричного закладу в умовах, що виключають його небезпечну поведінку, зазначивши, що до поміщення ОСОБА_5 до вказаного закладу тимчасово утримувати його у медичній частині Державної установи «Харківський слідчий ізолятор».
Ухвала окремому оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Київський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 27.09.2024 |
Оприлюднено | 30.09.2024 |
Номер документу | 121918779 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Умисне знищення або пошкодження майна |
Кримінальне
Київський районний суд м.Харкова
Глос М. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні