Постанова
від 26.09.2024 по справі 568/467/24
РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 вересня 2024 року

м. Рівне

Справа № 568/467/24

Провадження № 22-ц/4815/792/24

Рівненський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючий суддя: Боймиструк С.В.,

судді: Гордійчук С.О., Ковальчук Н.М.,

секретар судового засідання: Хлуд І.П.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Радивилівського районного суду Рівненської області від 30 квітня 2024 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Козинської сільської ради Дубенського району Рівненської області третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору приватний нотаріус Дубенського районного нотаріального округу Рівненської області Гордійчук Вадим Іванович про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В :

18 березня 2024 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Козинської сільської ради Дубенського району Рівненської області про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позовні вимоги обґрунтовувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка залишила на її користь заповіт. Рішенням Радивилівського районного суду Рівненської області від 31.05.2022 р. у зв`язку з визнанням поважними причин пропуску строку на прийняття спадщини їй визначено додатковий строк в три місяці для подання відповідної заяви про прийняття спадщини. При зверненні до нотаріальної контори 27.02.2024 р. приватний нотаріус відмовив їй у заведенні спадкової справи, після смерті ОСОБА_3 та видачі свідоцтва про право на спадщину через те, що вона пропустила встановлений рішенням суду трьохмісячний термін для подачі заяви про прийняття спадщини.

Обґрунтовуючи поважність причин пропуску встановленого судом додаткового строку на прийняття спадщини позивачка посилається на нерегулярне транспортне сполучення між населеними пунктами, наявні повітряні тривоги, втрату паспорта та довідки про присвоєння ідентифікаційного коду, тому не мала можливості подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. ?

Враховуючи наведене, позивачка просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті спадкодавця ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішенням Радивилівського районного суду Рівненської області від 30 квітня 2024 року у задоволенні позову відмовлено.

На вказане рішення суду ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, де вона покликалася на його незаконність і необґрунтованість, які полягали у неповному з`ясуванні обставин, що мають значення для справи, невідповідністю висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи.

Апелянт зазначає, що позивачка пропустила встановлений строк для прийняття спадщини з поважних причин: запровадження воєнного стану, дія п. 3 постанови КМУ №164 "Про деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану", повітряні тривоги, факт лікування з 20.09.2023 по 10.10.2023 року від COVID-19, робота нотаріуса без дотримання встановленого режиму роботи (з 31.06.2022 31.09.2022 року) та перебування його у відпустці, втрата довідки про присвоєння ідентифікаційного коду і її відновлення 23.01.2024 року.

Крім того вказує на відсутність заперечень відповідача, третьої сторони щодо задоволення позовних вимог та відсутність інших спадкоємців.

Відзив на апеляційнускаргу до суду не надходив.

Сторони в судове засідання не з`явились.

Відповідно до ч. 1 ст. 367 ЦПК України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 - свідоцтво про смерть видане Козинською сільською радою Радивилівського району Рівненської області, актовий запис №44 від 25 травня 2020 року (а.с. 13).

Рішенням Радивилівського районного суду Рівненської області від 31.05.2022 р. у справі № 568/197/22 ОСОБА_1 визначено додатковий строк в три місяці для подання заяви про прийняття спадщини, яка залишилась після смерті ОСОБА_2 (а.с. 8-9).

У лютому 2024 р. позивачка ОСОБА_1 звернулась до нотаріальної контори Радивилівського районного нотаріального округу з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до довідки №?47-01/16 від 27.02.2024 р. приватний нотаріус Радивилівського районного нотаріального округу повідомив позивачку про те, що завести спадкову справу після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та видати свідоцтво про право на спадщину не можливо, оскільки спадкоємцем ( ОСОБА_1 ) пропущено встановлений рішенням суду трьохмісячний термін для подачі заяви про прийняття спадщини (а.с. 10).

Відповідно до інформації зі Спадкового реєстру від 27.02.2024 р. спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилася (а.с. 12).

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті1220,1222,1270 ЦК України).

Згідно із частиною першоюстатті 1268 ЦК України,спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до частини першоїстатті 1269 ЦК України,спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Отже, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Згідно з частиною третьоюстатті 1272 ЦК України,за позовом спадкоємця, який пропустив строк на прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до цієї норми поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є ті, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Звернувшись до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, позивач зобов`язаний повідомити суду поважні причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами, які перешкодили йому звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини у встановлений законом строк, а також надати докази на підтвердження своїх доводів та вимог.

Частина третястатті 1272 ЦК Україниможе застосовуватись, якщо: у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; ці обставини визнані судом поважними.

Вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеногостаттею 1270 ЦК Українидля прийняття спадщини, суд повинен враховувати, що такі причини визначаються у кожному конкретному випадку, з огляду на обставини кожної справи.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Водночас повторне визначення судом додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини одним і тим же спадкоємцем законодавством не передбачено, що було роз`яснено і Пленумом ВСУ у постанові від 30 травня 2008 року №7 (пункт 24).

Оскільки позивачці раніше надавався додатковий строк для прийняття спадщини, то і правові підстави для повторного задоволення її позову відсутні.

Заразом, приходячи до переконання про відхилення апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що наведені представником позивача причини повторного пропуску строку не були об`єктивними, непереборними та пов`язаними з істотними труднощами для спадкоємця щодо подачі заяви про прийняття спадщини, які могли б бути визнані поважними про що правильно аргументував суд першої інстанції.

Щодо доводів апеляційної скарги про продовження строку подання заяви про прийняття спадщини після запровадження режиму воєнного стану, то слід вказати наступне.

28 лютого 2022 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» (далі - постанова № 164 від 28 лютого 2022 року), яка постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2022 року № 209 доповнена пунктом 3, яким встановлено, що на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2022 р. № 719 редакцію пункту 3 постанови № 164 від 28 лютого 2022 року змінено та викладено в наступній редакції: «Перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини».

Верховний Суд у постанові від 25 січня 2023 року № 676/47/21 дійшов висновку, що пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» суперечить статтям 1270, 1272 ЦК України, а тому не підлягає застосуванню.

На підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 469 від 09 травня 2023 року пункт 3 виключено із постанови № 164 від 28 лютого 2022 року.

Відтак з травня 2023 року колізія щодо строків подання заяви на прийняття спадщини була усунена. Навіть з цього часу позивачка пропустила додатковий тримісячних строк раніше визначений судом, оскільки як було встановлено судом першої інстанції звернулась до нотаріуса в лютому 2024 року.

Повно і правильно встановивши обставини справи, місцевий суд дійшов обґрунтованого висновку про відсутність підстав для встановлення додаткового строку на прийняття спадщини.

Враховуючи викладене, апеляційна скаргу слід залишити без задоволення, а рішення місцевого суду без змін.

Керуючись ст.ст.367-368,374,375381-382,384,389-391 ЦПК України, апеляційний суд

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Радивилівського районного суду Рівненської області від 30 квітня 2024 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий: Боймиструк С.В.

Судді: Гордійчук С.О.

Ковальчук Н.М.

СудРівненський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення26.09.2024
Оприлюднено30.09.2024
Номер документу121920673
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них:

Судовий реєстр по справі —568/467/24

Постанова від 26.09.2024

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Боймиструк С. В.

Ухвала від 18.06.2024

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Боймиструк С. В.

Ухвала від 18.06.2024

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Боймиструк С. В.

Ухвала від 06.06.2024

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Боймиструк С. В.

Рішення від 30.04.2024

Цивільне

Радивилівський районний суд Рівненської області

Сільман А. О.

Ухвала від 09.04.2024

Цивільне

Радивилівський районний суд Рівненської області

Сільман А. О.

Ухвала від 20.03.2024

Цивільне

Радивилівський районний суд Рівненської області

Сільман А. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні