"27" вересня 2024 р.
Справа №642/7065/23
Провадження №2-др/642/20/24
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2024 року Ленінський районний суд м.Харкова у складі:
головуючого судді Грінчук О.П.,
за участю секретаря Шрамко Н.В.,
представника відповідача - Михайлової В.,
розглянувши увідкритомусудовомузасіданні в залі суду в м. Харкові заяву ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення у справі,
встановив:
Рішенням Ленінського районного суду м.Харкова від 27.08.2024 (повний текст 06.09.2024) позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків «Олександрівський», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Холодногірська 18», про захист прав споживача, задоволено повністю. На підставі ч.8 ст. 141 ЦПК України представник позивача до судових дебатів зробив заяву про те, що протягом 5 днів з дня ухвалення судом рішення ним будуть подані суду докази понесених витрат на правову допомогу із вимогою про їх стягнення з відповідача.
30.08.2024 позивачем подано заяву про ухвалення додаткового рішення у справі, а саме про стягнення з відповідача на користь позивача 12 000 грн. витрат на правову допомогу.
Ухвалою суду від 02.09.2024 заяву позивача прийнято до розгляду у відкритому судовому засіданні з викликом сторін.
06.09.2024 представник відповідача подала клопотання про зменшення розміру витрат на правову допомогу. В обгрунтування клопотання зазначила, що п. 1.1 Договору про надання правової допомоги №1-10/2023-ф від 25.10.2023 не містить обсягу послуг, які адвокат повинен надати позивачу у справі №642/7065/23. Крім того, п. 5.1 розділу 5 Договору не передбачено оплата за надання правової допомоги, передбаченої п. 2.1.1 Договору, оскільки Договір передбачає оплату тільки за надані послуги визначені п. 1.1. Договору. Крім того, вказала, що розмір витрат, зазначений позивачем, є не співмірним зі складністю справи, а розцінки адвоката є завищеними. Також представник послалась на те, що позивач в позовній заява зазначав про попередній розрахунок сум судових витрат 7000 грн., а наразі просить стягнути 12000 грн., що є перевищенням попереднього розрахунку. Тому просила суд або відмовити повністю в задоволенні заяви позивача про стягнення витрат на правову допомогу, або зменшити заявлений розмір до 4000 грн.
18.09.2024 представник позивача надав до суду письмові пояснення щодо клопотання представника відповідача про зменшення витрат на правову допомогу, в яких зазначив, що Додатковою угодою від 27.08.2024 до Договору про надання правової допомоги №1-10/2023-ф від 25.10.2023, що винагорода сплачується протягом 3 днів тримання коштів (судових витрат) на рахунок Клієнта. Відносно участі адвоката лише у трьох судових засіданнях, на що послалась представник відповідача, адвокат Хан А. вказав, що у справі було призначено більше судових засідань, які були відкладені за клопотанням представника відповідача, однак, в які представник позивача прибував, на що витрачав свій час на прибуття та очікування. Також представник зазначив, що розмір витрат на правову допомогу формувався на підставі рекомендації щодо застосування рекомендованих (мінімальних) ставок адвокатського гонорару, затверджених рішенням ради адвокатів Харківської обл. №17 від 21.03.2018, а також з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Позивач та його представник в судове засідання не з`явились, представник позивача надав клопотання про відкладення судового засідання, у зв`язку із зайнятістю в іншому процесі.
Суд, враховуючи положення ст. 223 ЦПК України, а також те, що матеріали справи містять необхідні документи для прийняття рішення по заяві про ухвалення додаткового рішення у справі, ухвалив вважати можливим продовжити розгляд заяви у відсутність позивача і його представника.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримала письмові пояснення, викладені в клопотанні про зменшення витрат на правову допомогу.
Вислухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи та заяви, суд приходить до наступного висновку.
Пунктом 3 ч.1 ст.270ЦПКУкраїни встановлено, що суд, який ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Пунктом 1ч.2ст.141ЦПК Українипередбачено,щоіншісудові витрати,пов`язанізрозглядом справи,покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача.
Так, відповідно до ч.3 ст. 133 ЦПК України, до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, 1) витрати на професійну правничу допомогу.
Відповідно до ч.3 ст. 141 ЦПК України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.
Відповіднодо ч.8ст.141ЦПКУкраїни розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Як зазначено у ч.4-6 ст. 137 ЦПК України, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Частиною 6 ст. 137 ЦПК України передбачено, що обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Відповідно до постанови об`єднаної палати Касаційного господарського суд Верховного Суду від 22 січня 2021 року у справі № 925/1137/19 за умови підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості витрати на надану професійну правничу допомогу підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою, чи тільки має бути сплачено.
При розгляді даної заяви суд також враховує практику Верховного Суду, а саме: що розмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом, а суд не вправі втручатись у ці правовідносини (постанова Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі №755/9215/15-ц).
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 22 листопада 2022 року в справі №922/1964/21 (провадження № 12-14гс22) зазначено, що формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту є гонорар. Останній може встановлюватися у формі: фіксованого розміру, погодинної оплати. Вказані форми відрізняються порядком обчислення - при зазначенні фіксованого розміру для виплати адвокатського гонорару не обчислюється фактична кількість часу, витраченого адвокатом при наданні послуг клієнту, і навпаки - підставою для виплати гонорару, який визначений у формі погодинної оплати, є кількість витрачених на надання послуги годин помножена на вартість такої (однієї) години того чи іншого адвоката в залежності від його кваліфікації, досвіду, складності справи та інших критеріїв.
Фіксований розмір гонорару у цьому контексті означає, що у разі настання визначених таким договором умов платежу - конкретний склад дій адвоката, що були вчинені на виконання цього договору й призвели до настання цих умов, не має жодного значення для визначення розміру адвокатського гонорару в конкретному випадку. Саме лише не зазначення учасником справи в детальному описі робіт (наданих послуг) витрат часу на надання правничої допомоги не може перешкодити суду встановити розмір витрат на професійну правничу допомогу (у випадку домовленості між сторонами договору про встановлений фіксований розмір обчислення гонорару).
Відповідно до статті 30 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність», гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація та досвід адвоката, фінансовий стан клієнта й інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним і враховувати витрачений адвокатом час.
Велика Палата Верховного Суду вказувала на те, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін (пункт 21 додаткової постанови Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2020 року у справі № 755/9215/15-ц).
З матеріалів справи вбачається, що 25.10.2023 між адвокатом Хан А.О. та ОСОБА_1 укладено Договір про надання правової допомоги №1-10/2023-ф. (а.с. 175 том 2)
Згідно п. 1.1 вказаного Договору, його предметом є зобов`язання адвоката надавати правову допомогу з погоджених правових питань та у погоджених обсягах, згідно п. 5.1 даного Договору (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується прийняти надану правову допомогу та оплатити за надання правової допомоги винагороду (гонорар) та фактичні витрати, необхідні для виконання договору. Пунктом 2.1.1 Договору передбачено, що адвокат приймає на себе зобов`язання надати правову допомогу клієнту з наступних питань: вчиняє всі необхідні правові та процесуальні дії, представляє клієнта в ТОВ «ПЕОЖБ «Олександрівський» та в Ленінському районному суді м. Харкова. П. 5.1 передбачено, що за надання допомоги, визначеної п.1.1 Договору, клієнт сплачує адвокату винагороду (гонорар) та фактичні витрати в розмірі та в порядку, що узгоджуються сторонами, про що укладається додаткова угода до даного Договору.
27.08.2024 між адвокатом Хан А.О. та позивачем ОСОБА_1 укладено Додаткову угоду до Договору №1-10/2023-ф від 25.10.2023 про надання правової допомоги, згідно з якою сторони погодили, що відповідно до п.5 Договору №1-10/2023-ф від 25.10.2023 про надання правової допомоги у справі №642/7065/23 клієнт сплачує винагороду виконавцю в розмірі 12000 грн., винагорода сплачується протягом 3 днів з моменту отримання коштів (судових витрат) на рахунок клієнта та на підставі наданого клієнту виконавцем рахунку-фактури. (а.с. 177 том 2)
Також до заяви додано акт №1-10/2023-ф від 27.08.2024 здачі-прийняття робіт (надання послуг) за Договором №1-10/2023-ф від 25.10.2023 про надання правової допомоги. Вказаний акт містить відомості про те, що адвокатом надані клієнту такі послуги: підготовка позовної заяви, представлення інтересів при розгляді справи, представлення інтересів в суді по справі №642/7065/23, суддя Грінчук О.П., підготовка процесуальних документів по справі, загальна вартість 12000 грн. (а.с. 178 том 2)
Окрім цього, до акту додано рахунок-фактуру №РФ-1 від 27.08.2024 за Договором №1-10/2023-ф від 25.10.2023 про надання правової допомоги та додаткової угоди до цього договору від 27.08.2024. Згідно вказаного рахунку адвокатом надані наступні послуги: підготовка позовної заяви 3500 грн., представлення інтересів при розгляді справи (до 2 судових засідань) 3500 грн., представлення інтересів в суді по справі №642/7065/23, суддя Грінчук О.П. (починаючи з 3-го засідання в залежності від кількості засідань) 3000 грн., підготовка процесуальних документів по справі №642/7065/23 2000 грн. (а.с. 179 том 2)
Крім того, адвокатом складено детальний розрахунок наданої правової допомоги за Договором №1-10/2023-ф від 25.10.2023 про надання правової допомоги по справі №642/7065/23 за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків «Олександрівський» про захист прав споживача. (а.с. 180 том 2)
Заперечення представника відповідача в клопотанні про зменшення витрат на правову допомогу не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду, враховуючи встановлені судом вище умови надання послуг та умови оплати правової допомоги, визначені письмово між ОСОБА_2 та адвокатом Ханом О.А. При цьому, не зазначення в самому договорі про надання правової допомоги конкретних послуг, які будуть надаватись адвокатом клієнту, не суперечить вимогам законодавства щодо форми письмового договору та визначення істотних умов договору, які сторони у ньому погодили, що є виключним правом сторін такого договору. До того ж, судом встановлено конкретні надані послуги адвоката Хана А.О. позивачу ОСОБА_1 , зазначені в таких доказах як: акт №1-10/2023-ф від 27.08.2024 здачі-прийняття робіт (надання послуг) за Договором №1-10/2023-ф від 25.10.2023 про надання правової допомоги, рахунок-фактура №РФ-1 від 27.08.2024 за Договором №1-10/2023-ф від 25.10.2023 про надання правової допомоги та додаткової угоди до цього договору від 27.08.2024, детальний розрахунок наданої правової допомоги за Договором №1-10/2023-ф від 25.10.2023 про надання правової допомоги по справі №642/7065/23, які є невід`ємними частинами основного Договору №1-10/2023-ф від 25.10.2023 про надання правової допомоги .
Щодо інших заперечень представника відповідача, вони також не доведені останньою, з огляду на наступне.
Суд, вважає, що в ході розгляду цивільної справи №642/7065/23 представником позивача, адвокатом Хан А.О., надані всі послуги, передбачені умовами укладених між ними договорів, актів та рахунку-фактури.
Так, адвокатом підготовлено позовну заяву ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків «Олександрівський» про захист прав споживача, для подання її до Ленінського районного суду м. Харкова, готувались та подавались до суду процесуальні документи (клопотання) в інтересах позивача (а.с. 42 том 1, а.с. 1-4 том 2, а.с. 115-116 том 2), відповідь на відзив (а.с. 227-238 том 1)
Крім того, адвокат приймав участь у судових засіданнях: 28.02.2024, 10.04.2024, 27.06.2024, 22.07.2024, 27.08.2024, де представляв та відстоював інтереси позивача (а.с. 105, 123, 153, 160, 170 (відповідно) том 2)
Окрім цього, суд звертає увагу, що інші судові засідання, які призначались судом, були відкладенні на підставі неодноразових клопотань представника відповідача, однак, адвокат Хан А.О. прибував до суду, що фіксувалось секретарем судового засідання. (а.с. 38, 137, 143 том 2)
При цьому, суд враховує, що згідно позиції Верховного суду від 06.12.2023 у справі №905/493/22, прибуття до суду чи іншої установи та очікування є складовими правничої допомоги, які в комплексі з іншими видами правничої допомоги сприяють забезпеченню захисту прав та інтересів клієнта. З урахуванням наведеного, час, який адвокат витрачає на дорогу для участі у судовому засіданні, є складовою правничої допомоги і підлягає компенсації нарівні з іншими витратами.
Щодо заперечень представника відповідача в тій частині що розмір витрат, які позивач очікує понести, зазначений в позовній заяві, та який наразі просить стягнути, суттєво відрізняється, суд зазначає наступне.
Так, судом встановлено, що при поданні позовної заяви до суду в ній було визначено попередній розрахунок суми судових витрат 7000 грн.
Із заяви про ухвалення додаткового рішення у справі про стягнення витрат на правову допомогу вбачається, що позивач зазначив, що такі витрати становлять 12000 грн., які він просить стягнути з відповідача.
Так, п.9 ч.3 ст. 175 ЦПК України визначено, що позовна заява повинна містити попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.
Положеннями аб. 1,2ч.8ст.141ЦПК України передбачено, що розмір витрат, які сторона сплатила абомає сплатитиу зв`язкуз розглядомсправи,встановлюється судомна підставіподаних сторонамидоказів (договорів,рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Суд зазначає, щоЦивільний процесуальний кодекс Україниобмежує учасника справи надати суду докази щодо понесених ним судових витрат, пов`язаних з розглядом такої справи, п`ятиденним строком, за умови здійснення відповідної заяви до закінчення судових дебатів, а не виключно при поданні позовної заяви. Оскільки, об`єктивно, на момент звернення до суду з позовом учасник справи не завжди може оцінити розмір понесених ним витрат на професійну правничу допомогу та, зокрема, участь представника безпосередньо у майбутніх судових засіданнях та їх кількість, з огляду на характер спору, поведінку інших учасників судового розгляду, а також необхідність вчинення тих чи інших дій, пов`язаних із захистом своїх прав.
Тому суд вважає, що визначення позивачем різного розміру витрат, понесених у зв`язку з розглядом справи, при поданні позовної заяви до суду та за результатами розгляду справи, не суперечить вимогам чинного законодавства.
Таким чином, при вирішенні питання про стягнення з відповідача на користь позивача витрат на правову допомогу, суд враховує визначення сторонами фіксованого розміру гонорару, який не залежить від кількості витраченого часу, а залежить від результату наданих послуг, які, як встановлено судом, були надані адвокатом позивачу у справі №642/7065/23.
Крім того, сторонами підписано, що послуги адвоката Хана А.О. позивачу ОСОБА_1 у справі №642/7065/23 надані у повному обсязі, претензій сторони один до одного не мають
Також суд враховує категорію та складність справи, значення справи для позивача заперечення відповідача проти позовних вимог, що зумовило зібрання представником позивача нових доказів у справі та більше вивчення законодавства для доведення заявлених позовних вимог, обсяг документів та додатків, зібраних адвокатом у даній справі для подання позову до суду та представлення інтересів позивача.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що розмір витрат на правову допомогу є співмірним зі складністю справи та обгрунтованим, а тому підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 133, 137, 141, 142,259, 270, 280, 289 ЦПК України, суд, -
ухвалив :
Заяву - задовольнити.
Ухвалити додаткове рішення у справі №642/7065/23 за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків «Олександрівський», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Холодногірська 18», про захист прав споживача.
Стягнути із Товариства з обмеженою відповідальністю «Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків «Олександрівський» на користь ОСОБА_1 витрати на правову допомогу в розмірі 12000 (дванадцять тисяч) грн.
Додаткове рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківськогоапеляційного судучерез судпершої інстанціїшляхом подачіапеляційної скаргиу 30-деннийстрок здня оголошеннядодаткового заочного рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 27.09.2024.
Відомості про сторін:
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ;
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків «Олександрівський», код ЄДРПОУ 42118415, адреса місцезнаходження: м. Харків, вул. Холодногірська, 18;
Третя особа - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Холодногірська 18», код ЄДРПОУ 44819696, адреса місцезнаходження: м. Харків, вул. Холодногірська, 18.
Головуючий
Суд | Ленінський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 27.09.2024 |
Оприлюднено | 30.09.2024 |
Номер документу | 121923314 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про ухвалення додаткового рішення |
Цивільне
Ленінський районний суд м.Харкова
Грінчук О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні