ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
УХВАЛА
про залишення апеляційної скарги без руху
"30" вересня 2024 р. Справа№ 911/1057/20
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Корсака В.А.
суддів: Євсікова О.О.
Алданової С.О.
розглянувши матеріали апеляційної скарги Акціонерного товариства «Укртрансгаз»
на ухвалу Господарського суду Київської області від 24.07.2024
у справі № 911/1057/20 (суддя Колесник Р.М.)
за позовом Акціонерного товариства «Укртрансгаз»
до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз»
за участю третбої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: 1. Акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України»
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача:
2. Комунальне підприємство Бородянської селищної ради «Бородянкатепловодопостачання»
3. Комунальне підприємство «Києво-Святошинська тепломережа» Київської обласної ради
4. Комунальне підприємство «Тетіївтепломережа» Тетіївської міської ради
5. Комунальне підприємство «Управління житлово-комунального господарства»
6. Товариство з обмеженою відповідальністю «Теплоненерго»
7. Товариство з обмеженою відповідальністю «Укропт «Мастер-Енерго»
8. Товариство з обмеженою відповідальністю «Омега-Капітал»
про стягнення 801 878 312,84 грн,
В С Т А Н О В И В :
Акціонерне товариство «Укртрансгаз» звернулось до Господарського суду Київської області з позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» (далі по тексту АТ «Київоблгаз»/відповідач) заборгованості за договором транспортування природного газу від 17.12.2015 № 1512000723 у загальному розмірі 801878312,84 гривень, з яких: 690348202,41 гривень заборгованість за послуги балансування обсягів природного газу, 41348856,23 гривень 3% річних та 70181254,20 гривень інфляційні втрати.
Рішенням Господарського суду Київської області від 11.10.2021 у справі № 911/1057/20, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 25.01.2022, у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Постановою Верховного Суду від 13.07.2022 рішення Господарського суду Київської області від 11.10.2021 постанову Північного апеляційного господарського суду від 25.01.2022 у справі № 911/1057/20 скасовано, а справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 24.07.2024 у справі №911/1057/20 постановлено:
- повернутись до стадії підготовчого провадження та здійснювати подальший розгляд справи у підготовчому засіданні;
- зупинити провадження у справі № 911/1057/20 до набрання законної сили судовими рішеннями у справах №№ 910/2964/24, 910/3067/24, що розглядаються Господарським судом міста Києва;
- зобов`язати учасників справи повідомити суд про усунення обставин, які зумовили зупинення провадження у справі.
Не погоджуючись з цією ухвалою суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить її скасувати та направити справу для продовження розгляду до Господарського суду Київської області.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.08.2024 апеляційну скаргу передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя - Корсак В.А., судді: Євсіков О.О., Алданова С.О.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 07.08.2024 постановлено витребувати у Господарського суду Київської області матеріали справи № 911/1057/20 та відкладено вирішення питання щодо подальшого руху апеляційної скарги до надходження матеріалів справи з Господарського суду першої інстанції.
25.09.2024 матеріали справи надійшли до Північного апеляційного господарського суду.
Розглянувши матеріали апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що скарга підлягає залишенню без руху, з наступних підстав.
Відповідно до п. 1 ст. 256 ГПК України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Разом з цим, за змістом п. 1 ч. 2 ст. 256 ГПК України учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного тексту ухвали суду.
Статтею 119 ГПК України встановлено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Матеріалами справи підтверджується, що оскаржувану ухвалу прийнято Господарським судом Київської області 24.07.2024. Таким чином, відповідно до положень ст. 256 ГПК України, останнім днем встановленого законом десяти денного строку для подання апеляційної скарги на ухвалу у цій справі є 05.08.2024.
Як вбачається з матеріалі справи, 29.07.2024 апелянт та його представник отримали повний текст оскарженої ухвали (а.с. 44-45, т. 15).
Отже, до 09.08.2024 останній має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду, за умови подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання повного тексту рішення суду.
Акціонерне товариство «Укртрансгаз» звернулось з апеляційною скаргою 06.08.2024, тобто з пропуском процесуального строку на апеляційне оскарження судового рішення, однак клопотання про поновлення пропущеного процесуального строку апелянтом до суду не подано та в апеляційній скарзі відсутнє.
За таких обставин апеляційна скарга підлягає залишенню без руху на підставі ч. 3 ст. 260 ГПК України, оскільки її подано після закінчення строків і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, з метою надання заявнику можливості виправити вищенаведений недолік шляхом подання в строк, визначений цією ухвалою, заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження із зазначенням підстав його поновлення та доказів на підтвердження наведених підстав.
Відповідно до ч. 3 ст. 260 ГПК України апеляційна скарга залишається без руху у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 256 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом п`яти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції із заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
Крім того, колегія суддів звертає увагу скаржника на інші недоліки апеляційної скарги.
Відповідно до вимог п. 3. ч. 3 ст. 258 ГПК України до апеляційної скарги додаються, зокрема, докази надсилання копії скарги іншій стороні у справі.
Додатково, вимоги до надсилання копії апеляційної скарги сторонам у справі встановлено ст. 259 ГПК України, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу, надсилає іншим учасникам справи копію цієї скарги і доданих до неї документів, які у них відсутні, листом з описом вкладення.
Відповідно ч. 5 ст. 42 ГПК України документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Згідно з положеннями ст. ст. 73, 76, 77 ГПК України належним та допустимим доказом надсилання іншому учаснику справи копії апеляційної скарги з додатками може вважатися розрахунковий документ встановленої форми, що підтверджує надання послуг поштового зв`язку (касовий чек, розрахункова квитанція тощо) з надіслання адресату листа з описом вкладення, поданий в оригіналі або в належній чином засвідченій копії або квитанція про доставку документів до зареєстрованого Електронного кабінету Користувача ЄСІТС.
З матеріалів апеляційної скарги вбачається, що скаржником не додано доказів направлення третім особам-2,6,7, а саме - Комунальному підприємству Бородянської селищної ради «Бородянкатепловодопостачання», Товариству з обмеженою відповідальністю «Теплоненерго», Товариству з обмеженою відповідальністю «Укропт «Мастер-Енерго» копії апеляційної скарги листом з описом вкладення / через систему «Електронний суд».
Неповідомлення учасника судового процесу у справі про звернення з апеляційною скаргою порушує процесуальні права цього учасника, принципи рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом та змагальності сторін, закріплені ч. 3 ст. 2 ГПК України. (Аналогічний висновок викладено в ухвалі Верховного Суду від 03.09.2024 у справі №10/17-703-2011).
Відповідно до ч. 5 ст. 13 ГПК України суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Ненаправлення скаржником копії апеляційної скарги іншим учасникам судового процесу позбавляє останніх, за відсутності тексту скарги, можливості надати свої заперечення та відзив на апеляційну скаргу.
Отже, вищенаведене є підставою для залишення апеляційної скарги без руху у відповідності до ч. 2 ст. 260 ГПК України.
Отже, Акціонерному товариству «Укртрансгаз» для усунення недоліків апеляційної скарги необхідно:
- подати заяву про поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження шляхом подання відповідної заяви;
- докази направлення копії апеляційної скарги з додатками третім особам-2,6,7, а саме - Комунальному підприємству Бородянської селищної ради «Бородянкатепловодопостачання», Товариству з обмеженою відповідальністю «Теплоненерго», Товариству з обмеженою відповідальністю «Укропт «Мастер-Енерго» листом з описом вкладення / через систему «Електронний суд», про що надати суду відповідні докази.
Суд апеляційної інстанції вважає за необхідне роз`яснити скаржнику, що невиконання у встановлений строк вимог цієї ухвали, які є підставою залишення апеляційної скарги без руху, суд, відповідно до ст.ст. 174, 260, 261 ГПК України, має право повернути апеляційну скаргу або відмовити у відкритті апеляційного провадження.
На підставі викладеного та керуючись статтями 174, 234, 256, 258, 259, 260 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд
У Х В А Л И В:
1.Апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Укртрансгаз» на ухвалу Господарського суду Київської області від 24.07.2024 у справі № 911/1057/20 залишити без руху.
2. Роз`яснити скаржнику, що протягом десяти днів з дня вручення даної ухвали останній має право усунути недоліки зазначені у її мотивувальній частині, надавши суду відповідні докази.
3. Попередити скаржника, що невиконання у встановлений строк вимог цієї ухвали є підставою для повернення апеляційної скарги та/або відмови у відкритті апеляційного провадження.
4. Копію даної ухвали надіслати учасникам справи до відома.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та не підлягає оскарженню.
Всі документи та письмові докази подаються поштою через відділ документального забезпечення Північного апеляційного господарського суду (канцелярію суду) за адресою: м. Київ, вул. Шолуденко, 1а (1-й поверх) або в електронному вигляді через особистий кабінет в системі "Електронний суд" із застосуванням електронного цифрового підпису.
Головуючий суддя В.А. Корсак
Судді О.О. Євсіков
С.О. Алданова
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 30.09.2024 |
Оприлюднено | 01.10.2024 |
Номер документу | 121951455 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Корсак В.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні