ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33601 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2024 року Справа № 903/358/24
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючий суддя Олексюк Г.Є., суддя Гудак А.В. , суддя Петухов М.Г.
розглянувши у порядку письмового провадження без виклику сторін апеляційну скаргу Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі філії "Камінь - Каширського лісового господарства" на рішення Господарського суду Волинської області від 02.07.2024 у справі № 903/358/24 (суддя Вороняк А.С., повний текст рішення складено 03.07.2024)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Західземлепроект"
до Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі філії "Камінь-Каширського лісового господарства"
про стягнення 23 854, 50 грн
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Західземлепроект" (далі - позивач, ТОВ "Західземлепроект") звернулося до Господарського суду Волинської області із позовом про стягнення з Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі філії "Камінь - Каширського лісового господарства" (далі - відповідач, ДСГП "Ліси України" в особі Філії) (із урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог) 22 962, 76 грн основного боргу, 556, 32 грн втрат від інфляції, 335, 42 грн 3 % річних.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору на виконання робіт (послуг) із землеустрою № 148/22 від 05.09.2022 в частині оплати виконаних робіт (наданих послуг).
Рішенням Господарського суду Волинської області від 02.07.2024 позов задоволено. Стягнуто з відповідача на користь позивача 22 962, 76 грн основного боргу, 556, 32 грн втрат від інфляції, 335, 42 грн 3 % річних, а також 2 422, 40 грн витрат по сплаті судового збору.
Суд першої інстанції, за результатами з`ясування обставин, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були дослідженні, із наданням оцінки всім аргументам учасників справи у їх сукупності та взаємозв`язку, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
До Північно - західного апеляційного господарського суду надійшла апеляційна скарга ДСГП "Ліси України" в особі Філії на рішення Господарського суду Волинської області від 02.07.2024 у справі № 903/358/24, в якій відповідач просить скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове, яким в позові відмовити.
Доводи апеляційної скарги зводяться до наступних аргументів:
- на підставі п. 3.1. договору зобов`язання з оплати послуг виникає з моменту отримання рахунку - фактури та актів виконаних робіт, а оскільки рахунки позивачем виставлені не були, строк виконання грошового зобов`язання для відповідача не настав, що судом першої інстанції при прийняті рішення не взято до уваги;
- позивач в односторонньому порядку не мав права вирішити, що виставлення рахунків-фактур для оплати є не обов`язковим;
- суд першої інстанції не повністю з`ясував обставини, що мають значення для справи, у зв`язку із чим висновки, викладені в оскаржуваному рішенні не відповідають обставинам справи, що є підставою для скасування судового рішення відповідно до ст. 277 ГПК України.
Автоматизованою системою документообігу суду визначено колегію суддів для розгляду справи у складі головуючий суддя Олексюк Г.Є., суддя Грязнов В.В., суддя Гудак А.В.
Листом Північно - західного апеляційного господарського суду від 15.07.2024 витребувано матеріали справи в Господарського суду Волинської області.
19.07.2024 матеріали справи надійшли до суду.
Розпорядженням в.о. керівника апарату суду від 22.07.2024 у зв`язку із перебуванням у відпустці судді - учасника колегії суддів - Грязнова В.В. , відповідно до ст. 32 ГПК України, ст. 155 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", пунктів 18, 20 розділу VIII Положення про автоматизовану систему документообігу суду та п. 8.2 Засад використання автоматизованої системи документообігу суду у Північно-західному апеляційному господарському суді, призначено заміну судді - члена колегії у даній справі.
Відповідно до витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.07.2024 для розгляду справи визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя Олексюк Г.Є., суддя Петухов М.Г., суддя Гудак А.В.
Ухвалою Північно - західного апеляційного господарського суду від 25.07.2024 відкрито провадження за апеляційною скаргою ДСГП "Ліси України" в особі Філії на рішення Господарського суду Волинської області від 02.07.2024 у справі № 903/358/24. Повідомлено учасників справи, що розгляд справи буде здійснюватися у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, без повідомлення (виклику) учасників справи.
ТОВ "Західземлепроект" подало до суду відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін. Позивач зазначає наступне:
- за своєю правовою природою рахунок на оплату товару (рахунок-фактури) не є первинним документом, а є документом, який містить тільки платіжні реквізити, на які потрібно перераховувати грошові кошти в якості оплати за надані послуги, тобто, носить інформаційний характер. Ненадання рахунку не є відкладальною умовою у розумінні приписів статті 212 ЦК України та не є простроченням кредитора у розумінні статті 614 ЦК України, а тому не звільняє відповідача від обов`язку оплатити товар;
- в договорі № 148/22 на виконання робіт (послуг) із землеустрою від 05.09.2022, додаткових угодах до нього, а також в актах здачі-приймання виконаних робіт до договору зазначено усі необхідні реквізити, в тому числі, і номер розрахункового рахунку, для здійснення оплати отриманих відповідачем послуг, тому сама лише відсутність виставлених рахунків - фактури не може бути підставою для відмови у позові з огляду на ненастання через це строку оплати наданих послуг;
- внутрішня організація роботи/звітності між ДСГП "Ліси України" та його філіями, необхідність формування платежів тощо не є та не може бути обґрунтуванням ненастання строків оплати наданих послуг за конкретних обставин справи та умов договору. Акти здачі - приймання виконаних робіт (наданих послуг) від 06.10.2023 по договору №148/22 на виконання робіт (послуг) із землеустрою від 05.09.2022 підписано ДСГП "Ліси України" в особі Філії без будь-яких зауважень. Відповідачем як на час підписання договору, так і протягом розгляду справи в суді не заперечується про те, що передані документації відповідають умовам договору, належним чином оформлені.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до абз. 1 ч. 10 ст. 270 ГПК України, апеляційні скарги на рішення господарського суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.
За приписами ч. 13 ст. 8 ГПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться. З урахуванням конкретних обставин справи суд апеляційної інстанції за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може розглянути такі апеляційні скарги у судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи (абз. 2 ч. 10 ст. 270 ГПК України).
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про розгляд апеляційної скарги ДСГП "Ліси України" в особі Філії на рішення Господарського суду Волинської області від 02.07.2024 у справі № 903/358/24 за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та обставини на предмет повноти їх встановлення, надання їм судом першої інстанції належної юридичної оцінки, вивчивши доводи апеляційної скарги стосовно дотримання норм матеріального і процесуального права судом першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.
Як встановлено апеляційним господарським судом, 05.09.2022 між Державним підприємством "Камінь - Каширське лісове господарство" (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Західземлепроект" (виконавець) було укладено договір № 148/22 на виконання робіт (послуг) із землеустрою (а. с. 64 - 65).
Відповідно до пунктів 1.1, 1.2, 2.1 договору, виконавець зобов`язується виконати замовникові роботи (послуги), зазначені в п. 1.2. даного договору, а замовник прийняти і оплатити такі роботи (послуги). Найменування робіт (послуг): виготовлення технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) площею 6308,90 га згідно додатку № 2 до цього договору. Виконавець виконує замовникові роботи (послуги), а замовник сплачує за виконані роботи (послуги) за цінами, що визначені у протоколі погодження договірної ціни (дод. № 1).
Згідно з п. 2.2 договору, ціна договору по виготовленню технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) становить 1 577 225 грн, в т.ч. 20 % ПДВ 262 870, 83 грн, по твердих діючих на день підписання договору, розцінках.
Пунктом 3.1 договору узгоджено, що розрахунки за надані послуги здійснюються на підставі виставленого рахунку-фактури та актів здачі-приймання виконаних робіт (наданих послуг), що підписуються обома сторонами на умовах відтермінування платежу протягом не більше 10 календарних днів.
Пунктом 4.1 договору встановлено строк виконання робіт (послуг): початок - з моменту підписання договору, закінчення до 31.12.2022.
Відповідно до пунктів 5.1 - 5.3 договору, приймання-передача робіт (послуг) за договором оформляється актом здачі-приймання виконаних робіт (наданих послуг), який підписується сторонами. По завершенні робіт (послуг) виконавець передає замовнику результати виконаних робіт (послуг) та два примірники акта здачі-приймання виконаних робіт (наданих послуг). Замовник зобов`язаний протягом трьох робочих днів підписати акт здачі-приймання виконаних робіт (наданих послуг) та передати його виконавцю або направити виконавцю письмові зауваження до роботи (послуги).
В пункті 10.1 договору сторони узгодили, що він набирає чинності з моменту його підписання і діє до 31.12.2022, а в частині розрахунків - до їх повного завершення.
Протоколом погодження договірної ціни, який є додатком № 1 до договору та є його невід`ємною частиною (п. 11.1), сторони підтвердили, що між ними досягнуто згоди про розмір договірної ціни в сумі 1 577 225 грн, в т.ч. 20 % ПДВ 262 870, 83 грн (а.с. 65 зворотна сторона).
Додатком № 2 договору, який є також його невід`ємною частиною договору, сторони узгодили перелік документації із землеустрою по земельних ділянках на території Сошичненської ОТГ Волинської області орієнтовною площею 6308,90 га з цільовим призначенням: для ведення лісового господарства, вартість робіт 1 577 225 грн, в т.ч. 20 % ПДВ 262 870, 83 грн (а. с. 66).
30.12.2022 між ДП "Камінь - Каширське лісове господарство" та ТОВ "Західземлепроект" підписано додаткову угоду № 1 до договору № 148/22 від 05.09.2022 (а. с. 66 зворотна сторона). Цією угодою внесли зміни до пунктів 4.1,10.1., а саме: "4.1. Строк виконання робіт (послуг): початок - з моменту підписання додаткової угоди до договору, закінчення - 30.12.2023. 10.1. Цей договір набирає чинності з моменту його підписання і діє по 30.12.2023, а в частині розрахунків - до їх повного виконання.
04.01.2023 між ДСГП "Ліси України" в особі директора філії "Камінь - Каширське лісове господарство" та ТОВ "Західземлепроект" підписано додаткову угоду № 2 до договору від 05.09.2022 № 148/22 на виконання робіт (послуг) із землеустрою (а. с. 67) про те, що на підставі п. 8 наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 28.10.2022 № 879 "Про припинення Державного підприємство "Камінь - Каширське лісове господарство" та затвердження складу комісії", наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 03.01.2023 № 13 "Про затвердження передавального акту Державного підприємства "Камінь - Каширське лісове господарство" Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" є правонаступником прав та обов`язків Державного підприємства "Камінь - Каширське лісове господарство".
Відповідно до п. 3.1 Положення про філію "Камінь - Каширське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" філія діє від імені ДСГП "Ліси України" та в його інтересах.
Відтак, цією угодою сторони внесли зміни в договір, а саме змінили преамбулу договору та виклали її в такій редакції: "замовник: Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" в особі директора філії "Камінь - Каширське лісове господарство" Корецького Володимира Івановича, що діє на підставі Положення про філію "Камінь - Каширське лісове господарство" та довіреності, виданої Державним спеціалізованим господарським підприємством "Ліси України" 21.12.2022 (надалі замовник) з однієї сторони, та виконавець: Товариство з обмеженою відповідальністю "Західземлепроект" в особі директора Ірзи Івана Ярославовича, що діє на підставі статуту (далі - виконавець), з другої сторони, іменовані разом - сторони, а кожен окремо сторона, уклали цей договір про наступне:.
Сторони дійшли також згоди внести зміни в розділ договору "Місцезнаходження та банківські реквізити сторін".
На виконання умов даного договору, ТОВ "Західземлепроект" надало, а ДСГП "Ліси України" в особі директора філії "Камінь - Каширське лісове господарство" Корецького В.І. прийняло послуги з виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 91,8511 га, які розташовані на території Камінь - Каширського району Волинської області в кількості 3 шт. на суму 22 962, 76 грн, що підтверджується актами від 06.10.2023 здачі-приймання виконаних робіт (наданих послуг) по договору № 148/22 від 05.09.2022 (а. с. 60-61), які підписані та скріплені печатками сторін без будь - яких зауважень.
Станом на час розгляду справи відповідач не оплатив вартість виконаних позивачем робіт, доказів оплати відповідач суду не подав.
Предметом позову у даній справі є вимоги позивача про стягнення із відповідача 22 962, 76 грн основного боргу, 556, 32 грн втрат від інфляції, 335, 42 грн 3 % річних у зв`язку із неналежним виконанням відповідачем умов договору на виконання робіт (послуг) із землеустрою № 148/22 від 05.09.2022 в частині оплати виконаних робіт (наданих послуг).
Надаючи в процесі апеляційного перегляду оцінку обставинам справи в їх сукупності, колегія суддів зазначає, що згідно ст. 11 ЦК України підставами виникнення прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 627 ЦК України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
За приписами ст. ст. 525, 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 530 ЦК України зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
За своєю правовою природою укладений між сторонами договір є договором підряду.
Згідно ч. 1 ст. 837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.
Відповідно до ст. 843 ЦК України у договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення. Ціна роботи у договорі підряду включає відшкодування витрат підрядника та плату за виконану ним роботу.
Згідно ст. 846 ЦК України строки виконання роботи або її окремих етапів встановлюються у договорі підряду.
Стяття 853 ЦК України визначає, що замовник зобов`язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові.
Відповідно до ст. 854 ЦК України, якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов`язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.
Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначає Закон України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Аналіз цієї норми дає підстави вважати, що первинний документ згідно з цим визначенням містить дві обов`язкові ознаки: він має містити відомості про господарську операцію і підтверджувати її реальне (фактичне) здійснення.
Апеляційним господарським судом встановлено, що на виконання умов договору на виконання робіт (послуг) із землеустрою № 148/22 від 05.09.2022, ТОВ "Західземлепроект" надало, а ДСГП "Ліси України" в особі директора філії "Камінь - Каширське лісове господарство" Корецького В.І. прийняло послуги з виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 91,8511 га, які розташовані на території Камінь - Каширського району Волинської області в кількості 3 шт. на суму 22 962, 76 грн, що підтверджується актами від 06.10.2023 здачі-приймання виконаних робіт (наданих послуг) по договору № 148/22 від 05.09.2022 (а. с. 60-61), які підписані та скріплені печатками сторін без будь - яких зауважень.
Дані роботи (послуги) були надані позивачем відповідачу у строк, встановлений договором №48/22 від 05.09.2022 із урахуванням додаткової угоди до договору від 30.12.2022 № 1, якою строк виконання робіт (послуг) встановлений: початок - з моменту підписання додаткової угоди до договору, а закінчення - 30.12.2023. Дана додаткова угода набирала чинність з моменту її підписання і діяла по 30.12.2023, а в частині розрахунків - до її повного виконання.
Оцінюючи акти здачі - приймання виконаних робіт від 06.10.2023 (а. с. 60-61), колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку про належність таких доказів у підтвердження виконання робіт за договором з огляду на їх відповідність наведеним вимогам Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", оскільки ними зафіксовано факт виконання робіт (надання послуг) та прийняття їх відповідачем саме за вказаним договором без будь-яких заперечень чи зауважень, що підтверджується його підписом та відтиском печатки, а також те, що вони містять відомості про відповідні господарські операції та підтверджують факт їх здійснення.
Матеріали справи не містять доказів, які б свідчили про підробку підписів на актах та чи відсутність у представника повноважень їх підписувати, або ж доказів втрати зазначеної печатки, її підробку чи інше незаконне використання третіми особами всупереч волі відповідача.
Отже, беручи до уваги те, що матеріали справи підтверджують виконання позивачем робіт за договором № 48/22 від 05.09.2022 із урахуванням внесених змін щодо строку виконання робіт, а також те, що відповідач зі свого боку порушив зобов`язання щодо оплати виконаних робіт, внаслідок чого у нього утворилася перед позивачем заборгованість, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги про стягнення із відповідача на користь позивача заборгованості в розмірі 22 962, 76 грн підлягають задоволенню.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу на правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 18.11.2019 у справі № 910/16750/18, в якій вказано, що закінчення строку дії договору не є підставою для припинення визначених ним зобов`язань, оскільки згідно ст. 599 ЦК України, ч. 1 ст. 202 ГК України такою підставою є виконання, проведене належним чином. При цьому слід розрізняти припинення безпосередньо дії договору та припинення зобов`язань, визначених ним. Навіть після припинення дії договору, невиконані стороною зобов`язання за ним залишаються чинними для такої сторони - боржника, і вказана обставина не звільняє останнього від виконання обов`язку протягом того часу, коли існує відповідне зобов`язання. Верховний Суд вказав, що поняття "строк дії договору" та "строк виконання зобов`язання" не є тотожними.
Так, в даному випадку, сторони в межах дії договору № 48/22 від 05.09.2022 додатковою угодою до договору, узгодили строк виконання робіт (послуг) по 30.12.2023, а в частині розрахунків за надані послуги - до їх повного виконання.
Суд також звертає увагу на те, що в договорі на виконання робіт (послуг) із землеустрою, додаткових угодах до нього, а також в актах здачі - приймання виконаних робіт до договору зазначено усі необхідні реквізити, в тому числі, і номер розрахункового рахунку, для здійснення оплати отриманих відповідачем послуг, тому сама лише відсутність виставлених рахунків - фактури не може бути підставою для відмови у позові з огляду на ненастання через це строку оплати наданих послуг.
При цьому за своєю правовою природою рахунок на оплату товару (рахунок - фактура) не є первинним документом, а є документом, який містить тільки платіжні реквізити, на які потрібно перераховувати грошові кошти як оплату за надані послуги, тобто, носить інформаційний характер. Ненадання рахунку не є відкладальною умовою у розумінні приписів ст. 212 ЦК України та не є простроченням кредитора у розумінні ст. 614 ЦК України, а тому не звільняє відповідача від обов`язку оплатити товар.
Окрім того, внутрішня організація роботи/звітності між ДСГП "Ліси України" та його філіями, необхідність формування платежів тощо не є та не може бути обґрунтуванням ненастання строків оплати наданих послуг за конкретних обставин справи та умов договору. Акти здачі - приймання виконаних робіт (наданих послуг) по договору № 148/22 від 05.09.2022 підписано ДСГП "Ліси України" в особі Філії без будь - яких зауважень. Відповідачем, як на час підписання договору, так і протягом розгляду справи в суді не заперечується про те, що передані документації відповідають умовам договору, належним чином оформлені.
Щодо вимог позивача про стягнення з відповідача 556, 32 грн втрат від інфляції, 335, 42 грн 3% річних, то суд вказує наступне.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними коштами, належними до сплати кредиторові.
Суд апеляційної інстанції, здійснивши перевірку нарахованих позивачем збитків, завданих інфляцією та відсотків річних, погоджується із висновком суду першої інстанції, що вимоги позивача про стягнення з відповідача 556, 32 грн втрат від інфляції, 335, 42 грн 3 % річних, обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідач, в порушення вимог ст. ст. 76, 77 ГПК України, висновків суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення позову, не спростував, а його посилання, викладені в апеляційній скарзі є такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції та зводяться до переоцінки доказів та встановлених судом обставин.
Суд вказує, що ЄСПЛ у рішенні в справі "Серявін та інші проти України" зазначав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. ЄСПЛ зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід (рішення ЄСПЛ у справі "Трофимчук проти України").
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.
Статтею 276 ГПК України унормовано, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких обставин, Північно-західний апеляційний господарський суд дійшов висновку, що рішення Господарського суду Волинської області від 02.07.2024 у справі № 903/358/24 необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу відповідача - без задоволення.
На підставі ст. 129 ГПК України судовий збір за розгляд апеляційної скарги покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст. 129, 269, 270, 273, 275, 276, 281-284 ГПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі філії "Камінь - Каширського лісового господарства" на рішення Господарського суду Волинської області від 02.07.2024 у справі № 903/358/24 - залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Порядок та строк оскарження до Верховного Суду встановлений статтями 286-291 ГПК України.
3. Справу повернути до Господарського суду Волинської області.
Головуючий суддя Олексюк Г.Є.
Суддя Гудак А.В.
Суддя Петухов М.Г.
Суд | Північно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 30.09.2024 |
Оприлюднено | 01.10.2024 |
Номер документу | 121951577 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Волинської області
Вороняк Андрій Сергійович
Господарське
Господарський суд Волинської області
Вороняк Андрій Сергійович
Господарське
Північно-західний апеляційний господарський суд
Олексюк Г.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні